Приватен или Државен факултет?

Член од
23 јануари 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Dokolku denes bi se zapisuvala na fakultet sigurno deka izborot bi padnal na nekoj od privatnite fakulteti...
tretmanot,na drzavnite fakulteti,od strana na profesorite i tetkicite od studentski prashanja e uzasen!!!!
samo tie sto studirale na ovie fakulteti,posebno na ekonomski i praven,mozat da go potvrdat istoto...
dodeka pak istite profesori koi predavaat na nekoj od privatnite fakulteti se odnesuvaat sosema covecki i korektno sprema studentite,prosto da ne ti se veruva deka stanuva zbor za istiot covek;)
sekako deka ima isklucoci,kako na primer prof. Bobek Suklev ,koj sprema mene se odnesuval sosema korektno...mnogu studenti samo radi nego se zapisuvaat na postdiplomski studii na menadzment...
megutoa pogolemiot del od niv se mnogu drski i bezobrazni.....
i na kraj,si se mucel,si trpel nepravdi,za sto???
za da si ja piknes diplomata na edno mesto(ko sto pisal nekoj pogore).
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Имам и сосема спротивни мислења слушано за Шуклев. Дали би можела да дадеш примери? (не контрирам, не сум студирал на Економски, навистина ме интересира)

Sfetle напиша:
sekako deka ima isklucoci,kako na primer prof. Bobek Suklev ,koj sprema mene se odnesuval sosema korektno...mnogu studenti samo radi nego se zapisuvaat na postdiplomski studii na menadzment...
megutoa pogolemiot del od niv se mnogu drski i bezobrazni.....
i na kraj,si se mucel,si trpel nepravdi,za sto???
za da si ja piknes diplomata na edno mesto(ko sto pisal nekoj pogore).
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
PetarK напиша:
Имам и сосема спротивни мислења слушано за Шуклев. Дали би можела да дадеш примери? (не контрирам, не сум студирал на Економски, навистина ме интересира)
za zal, poveketo mislenja se takvi!!!ili prosto kazano toa izgleda e globalno mnenie na site studenti sto se na ekonomski!!!
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
povekjeto imaat takvo mislenje radi predmetot Osnovi na menadzment koj spagja megju poteskite ispiti i nemozat da go polozat tolku lesno...
eve moj primer za nego...mu imam pishano nekolku mail-ovi za raboti na fakultetot za koi sum smetala deka ne se kako sto treba.....po sto on prevzemal inicijativa i mi bilo vrateno i odgovor po mail...sto retko se desava na drzavnite fakulteti...za razlika od privatnite kade sto sekoj student moze da se obrati do profesorot preku mail,a nekoi duri i telefonski...
imam dadeno seminarska kaj nego,vo koj slucaj isto taka se odnesuval fer,kako i diplomskiot trud..
mislam deka e dovolno,neli?
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Stil

Ninja напиша:
Би било убаво да не мешаме политички решенија со позитивни приватни иницијативи.


Ако гледаме помалку субјективно на работите, сите ќе се сложиме дека секој студент кој се запишал на една високоообразовна институција за да научи нешто и чесно да си ја заработи дипломата ќе го стори тоа без разлика дали студира на државен или приватен факултет. Заради тоа, не е паметно да се генерализира и од напред да се осудуваат на некомпетентност студентите кои се запишале на приватен универзитет само зашто на голем број граѓани не им е познато како функционираат истите. .
Jas se izvinuvam sto na momenti stilot na pisuvanje mi e tesko razbirliv. Politickite momenti i pozitivnite inicijativi ne gi mesam jas nego komisijata za akreditacija t.e drzavata. Eden presedan sekogas vodi kon drug. Ako taa komisija go akreditira Mala recica, nisto ne ja sprecuva utre da go akreditira univerzitetot na nekoj si od nekade samo zasto toj zamislete e celn na sdsm na primer i donira fini sredstva tamu pa ima vlijanie preku svojot minister vo istata taa komisija. Vo istiot moment se se uriva.
Druga rabota, jas voopsto ne smetam deka privatnite univerziteti se losa rabota, samo smetam deka hiperprodukcijata moze da nasteti. Golemiot broj na univerziteti i koledzi se tie koi ke ja razgorat borba za studenti citaj profit i se ke se svede na nekvalitet.
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Sfetle напиша:
Dokolku denes bi se zapisuvala na fakultet sigurno deka izborot bi padnal na nekoj od privatnite fakulteti...
tretmanot,na drzavnite fakulteti,od strana na profesorite i tetkicite od studentski prashanja e uzasen!!!!
samo tie sto studirale na ovie fakulteti,posebno na ekonomski i praven,mozat da go potvrdat istoto...
dodeka pak istite profesori koi predavaat na nekoj od privatnite fakulteti se odnesuvaat sosema covecki i korektno sprema studentite,prosto da ne ti se veruva deka stanuva zbor za istiot covek;)
sekako deka ima isklucoci,kako na primer prof. Bobek Suklev ,koj sprema mene se odnesuval sosema korektno...mnogu studenti samo radi nego se zapisuvaat na postdiplomski studii na menadzment...
megutoa pogolemiot del od niv se mnogu drski i bezobrazni.....
i na kraj,si se mucel,si trpel nepravdi,za sto???
za da si ja piknes diplomata na edno mesto(ko sto pisal nekoj pogore).
Sfetle covekot srekno se ozeni so vreme uste koga bese ti malecka zatoa sega se odnesuva korektno. Ima redoven sex so mlada zena i nemas gajle.
Moj sovet diplomiraj si duri ne e ostaven zasto togas ke ima problemi:ne_zboram
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Konstantin напиша:
Jas se izvinuvam sto na momenti stilot na pisuvanje mi e tesko razbirliv. Politickite momenti i pozitivnite inicijativi ne gi mesam jas nego komisijata za akreditacija t.e drzavata. Eden presedan sekogas vodi kon drug. Ako taa komisija go akreditira Mala recica, nisto ne ja sprecuva utre da go akreditira univerzitetot na nekoj si od nekade samo zasto toj zamislete e celn na sdsm na primer i donira fini sredstva tamu pa ima vlijanie preku svojot minister vo istata taa komisija. Vo istiot moment se se uriva.
Druga rabota, jas voopsto ne smetam deka privatnite univerziteti se losa rabota, samo smetam deka hiperprodukcijata moze da nasteti. Golemiot broj na univerziteti i koledzi se tie koi ke ja razgorat borba za studenti citaj profit i se ke se svede na nekvalitet.
Мала Речица не треба да се споредува со акредитирањето на приватните универзитети - тоа е сосема друга тема на која не би сакала да дискутирам.

Во врска со "другата работа" - хиперпродукција на приватни универзитети секако дека нема да има, уште повеќе - не може да има во мала држава како Македонија, ако не заради некакви ограничувања од државата или Комисијата за акредитација, туку заради дејството на основните економски законитости (нели, тоа се недржавни лукративни институции) :) . А конкуренцијата меѓу постоечките (и идните, ако ги има) универзитети може да доведе само до зголемување на квалитетот на образованиот процес кај истите. Како воопшто некој би привлекувал студенти со неквалитет?

пс

Стилот на пишување ти е повеќе од разбирлив :) .
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Ninja напиша:
Мала Речица не треба да се споредува со акредитирањето на приватните универзитети - тоа е сосема друга тема на која не би сакала да дискутирам.

Во врска со "другата работа" - хиперпродукција на приватни универзитети секако дека нема да има, уште повеќе - не може да има во мала држава како Македонија, ако не заради некакви ограничувања од државата или Комисијата за акредитација, туку заради дејството на основните економски законитости (нели, тоа се недржавни лукративни институции) :) . А конкуренцијата меѓу постоечките (и идните, ако ги има) универзитети може да доведе само до зголемување на квалитетот на образованиот процес кај истите. Како воопшто некој би привлекувал студенти со неквалитет?

пс

Стилот на пишување ти е повеќе од разбирлив :) .
Ajde taka neka bide. Standardnata prikazna i ovoj pat. Instituciite ni se dobri, ama od vreme na vreme odat so ad hok resenija pod politicki pritisok.
I Massaccusets e mala drzava ama ima 3000 univerziteti. Ne e problemot vo brojot. Golemiot broj mali privatni koledzi kaj nas go spomnav vo druga nasoka. Pogolem del od niv se formirani isklucivo za profit zanemaruvajki gi kvalitetot i nastavata. E takviot nivn odnos ke dovede do sosotojba na mnogu, privatni, a ne kvalitetni.
Neznam dali i kolkumina vcera bea na tribinata za korupcija vo VO. Malku ke izlezam od temava ama so cel.
Bese otvorena diskusijata zosto ima korupcija samo nadrzavnite fakulteti. Edno od poizdraznite mislenja bese deka e toa taka bidejki na nasite privatni fakulteti, odnapred ja plakate diplomata za koja znaete so sigurnst deka ke ja dobiete......Tuka zastanuvam so muabetot za komisiite i kavlitetot.....:(
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Konstantin напиша:
Ajde taka neka bide. Standardnata prikazna i ovoj pat. Instituciite ni se dobri, ama od vreme na vreme odat so ad hok resenija pod politicki pritisok.
I Massaccusets e mala drzava ama ima 3000 univerziteti. Ne e problemot vo brojot. Golemiot broj mali privatni koledzi kaj nas go spomnav vo druga nasoka. Pogolem del od niv se formirani isklucivo za profit zanemaruvajki gi kvalitetot i nastavata. E takviot nivn odnos ke dovede do sosotojba na mnogu, privatni, a ne kvalitetni.
Neznam dali i kolkumina vcera bea na tribinata za korupcija vo VO. Malku ke izlezam od temava ama so cel.
Bese otvorena diskusijata zosto ima korupcija samo nadrzavnite fakulteti. Edno od poizdraznite mislenja bese deka e toa taka bidejki na nasite privatni fakulteti, odnapred ja plakate diplomata za koja znaete so sigurnst deka ke ja dobiete......Tuka zastanuvam so muabetot za komisiite i kavlitetot.....:(
На што се базира твоето тврдење дека поголемиот дел од приватните факултети/универзитети во РМ го занемаруваат квалитетот и наставата во трката за профит? Те молам само немој да ми кажеш дека "така се зборува" или нешто слично, поддржи го со факти.

Знаеш ли што воопшто имплицира затемнетото мислење? Голема бројка на студенти кои си ги купуваат дипломите, а не ги стекнуваат истите со знаење. Ова е сериозно обвинување, ќе се сложиш? :raz: Школарината ги покрива трошоците на наставата. Студентите кои на државните универзитети влегуваат во квотата со кофинансирање можат да се изедначат со студентите на приватните универзитети бидејќи самите си ги покриваат трошоците на наставата. Следствено, и тие си ги купуваат дипломите. Таа би била логиката на ова мислење :icon_lol:. Основната цел на студирањето е стекнување квалификации за идното работно место - секој што се запишува на факултет, се запишува со оваа цел. Меѓутоа, не секој сака и е способен со сопствен труд да се стекне со диплома. Ваквите исклучоци ги има секаде, на секој универзитет, што не е причина да се генерализира. Значи, мислењето не е издржано. Поиздржано би било тврдењето дека ниските плати на професорите на државните факултети се извор на корупција, а високите плати на професорите на приватните факултети ја превенираат истата - но, ова е сосема друга тема.

Не почитувам предрасуди. Осудувајќи ги однапред студентите на приватните универзитети на некомпетентост, а институцијата на која студираат на неквалитет, е ништо друго освен отпор кон позитивни инцијативи и промени во високото образование во државава. Мене ми се сосем јасни мотивите на овој отпор, но ми е жал што истиот тој отпор го среќавам и кај јавноста. Интересно е што сите тие кои тврдат дека приватните универзитети не обраќаат внимание на квалитетот на образовниот процес, своите ставови ги базираат на информации од типот "рекла-казала" или на поединечните исклучоци кои ги спомнав погоре. Овде ќе запрам, пред да почнам да пишувам дека со таков ментален склоп не можно да се движиме по нагорна линија. Но, прогресот е општествена законитост, општествата секогаш се движат кон прогрес, без разлика дали сме подготвени или не да одговориме на тој предизвик. Ние како да сакаме да останеме на ова ниво на кое сме.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Konstantin напиша:
Ajde taka neka bide. Standardnata prikazna i ovoj pat. Instituciite ni se dobri, ama od vreme na vreme odat so ad hok resenija pod politicki pritisok.
I Massaccusets e mala drzava ama ima 3000 univerziteti. Ne e problemot vo brojot. Golemiot broj mali privatni koledzi kaj nas go spomnav vo druga nasoka. Pogolem del od niv se formirani isklucivo za profit zanemaruvajki gi kvalitetot i nastavata. E takviot nivn odnos ke dovede do sosotojba na mnogu, privatni, a ne kvalitetni.
Neznam dali i kolkumina vcera bea na tribinata za korupcija vo VO. Malku ke izlezam od temava ama so cel.
Bese otvorena diskusijata zosto ima korupcija samo nadrzavnite fakulteti. Edno od poizdraznite mislenja bese deka e toa taka bidejki na nasite privatni fakulteti, odnapred ja plakate diplomata za koja znaete so sigurnst deka ke ja dobiete......Tuka zastanuvam so muabetot za komisiite i kavlitetot.....:(
Obicam dezinformacii.

Massachusetts e mala drzava (tri pati pogolema od Makedonija ziteli 6 miljiona koma neshto). 3000? Kaj be gi iskopa, jes deka ne ti ja menuva poentata sem malku, ama moram da te popravam i da kazam deka se samo komada 76.
I bash se prashuvam kolku od tie komada 76, koi regrutiraat od 300 miljioni narod (ne vklucuvajki gi svetskite studenti koi se palat na harvard, berklee, mit i amherst) ustvari ne se samo za profit?
Od 76te dali polovinata se kvalitetni institucii -- brojkata i te kako prai razlika. Za 76te u Mass., ima studenti ima interes, site krcaat, site bogami i naplakjaat; na site niv bez isklucok prvo se plakja pa posle se stava noga u vrata.
I idi proveri ja cenata. Argumentot so ubavo bi ti apliciral za na Harvard ej - nekvalitetno skolo, posto unapred se znae deka za $34,250 (bez room and board) godisno ke dobiesh diploma :(

ajme meni
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Ninja напиша:
На што се базира твоето тврдење дека поголемиот дел од приватните факултети/универзитети во РМ го занемаруваат квалитетот и наставата во трката за профит? Те молам само немој да ми кажеш дека "така се зборува" или нешто слично, поддржи го со факти.

Знаеш ли што воопшто имплицира затемнетото мислење? Голема бројка на студенти кои си ги купуваат дипломите, а не ги стекнуваат истите со знаење. Ова е сериозно обвинување, ќе се сложиш?
Voopsto ne me interesira sto se zboruva. Ako od dosegasnive muabeti ti licam na nekoj koj sednal ovde da muabeti zasto"taka se zbori" togas e vo red. Prekinuvam.
A za faktite i za podrobnostite koi gi baras okolu prenesenata izjava samo ke go kazam slednovo.
"Bev vo sistemot vidov kako funkcionira studiranjeto na privaten koledz i zaminav." Ne sum jas za tie zaebancii vo koi so tri strani seminarska i so cela nok krkanje u kafana so cico Bojo i kompanija pagaat vetuvanja za diplomi vo stilot "Abe sto se sekiras koga ke recam JA, taka i ke bide".
E sega od moite muabeti koj saka da generalizira toa e druga rabota, jas samo prenesov iskustva koi se del od golemoto mnozestvo.:wink:

OBDN напиша:
Obicam dezinformacii.

Massachusetts e mala drzava (tri pati pogolema od Makedonija ziteli 6 miljiona koma neshto). 3000? Kaj be gi iskopa, jes deka ne ti ja menuva poentata sem malku, ama moram da te popravam i da kazam deka se samo komada 76.
I bash se prashuvam kolku od tie komada 76, koi regrutiraat od 300 miljioni narod (ne vklucuvajki gi svetskite studenti koi se palat na harvard, berklee, mit i amherst) ustvari ne se samo za profit?
Od 76te dali polovinata se kvalitetni institucii -- brojkata i te kako prai razlika. Za 76te u Mass., ima studenti ima interes, site krcaat, site bogami i naplakjaat; na site niv bez isklucok prvo se plakja pa posle se stava noga u vrata.
I idi proveri ja cenata. Argumentot so ubavo bi ti apliciral za na Harvard ej - nekvalitetno skolo, posto unapred se znae deka za $34,250 (bez room and board) godisno ke dobiesh diploma :(

ajme meni
Te citam sreko taka od vreme na vreme naokolu, fina si se trudis nema sto.
Ovde samo ke im se izvinam na site citateli koi se osetile izmameni od brojkata 3000 i se sto ona implicirase.
Ocekuvam da pobaras izvinuvanje od site koi gi koristat frazite
"mal milion"
"100 pati ti rekov"
"ne se pravi na tri i pol"
"moze imase 1000 luge"
i nim slicnite zasto znam deka znaes deka cifrite ne im se tocni.
Isto taka za zal ne e tocna ni tvojata cifra deka Massacusset ima 6 miljoni ziteli, nemoj da dezinformiras naokolu, lepoto.
Za ostanatoto nema so da komentiram.
Klasnata u skolo znes kako vikase:
"Si ja utnal pismenata Konstantite, sedi 1":icon_eek:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Popravi me. Mal milion e razlicno od 3000; sto pati ti rekov takodje, i tri i pol. Toa ne te ucese ucitelkata pred pismena?

KOlku ziteli ima Massachusetts trudoljubovniku? Aj ispravi me -- nemora tocna brojka da davash, dadi ja onaa spored posledniot census, bidejki taa se racuna za validna.
Ne se trudam jas mnogu, eden click na google.com se ke dobiesh, ama u moment na euforija 'srekjite' izgleda se zaboravaat. Ne e rabota na egzaktnost konstantine, tuku manipulacija so brojki i preuvelicuvanje da se cementira nekoja maltene bauk poenta; koe moze kaj nekoj drug da pomine ne kaj ovaa srekja :)

Se trudam ic da ne se sekirash.

No za da ti ne se trudish, Massachusetts the population on April 1, 2000 was 6,349,097 - jas se izvinuvam shto im odzedov troa. Tri pati ke mu dojde toa pojke od Makedonija ili dodadov? I ona e mala zemja -- da da, na mapata ko palecot e.
Nejse, i sea Harvard dobro skolo e ili ne e, bidejki tamu se plakja? :)
Ajt!
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
OBDN напиша:
Popravi me. Mal milion e razlicno od 3000; sto pati ti rekov takodje, i tri i pol. Toa ne te ucese ucitelkata pred pismena?

KOlku ziteli ima Massachusetts trudoljubovniku? Aj ispravi me -- nemora tocna brojka da davash, dadi ja onaa spored posledniot census, bidejki taa se racuna za validna.
Ne se trudam jas mnogu, eden click na google.com se ke dobiesh, ama u moment na euforija 'srekjite' izgleda se zaboravaat. Ne e rabota na egzaktnost konstantine, tuku manipulacija so brojki i preuvelicuvanje da se cementira nekoja maltene bauk poenta; koe moze kaj nekoj drug da pomine ne kaj ovaa srekja :)

Se trudam ic da ne se sekirash.

No za da ti ne se trudish, Massachusetts the population on April 1, 2000 was 6,349,097 - jas se izvinuvam shto im odzedov troa. Tri pati ke mu dojde toa pojke od Makedonija ili dodadov? I ona e mala zemja -- da da, na mapata ko palecot e.
Nejse, i sea Harvard dobro skolo e ili ne e, bidejki tamu se plakja? :)
Ajt!
Da, ma!
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Konstantin напиша:
Voopsto ne me interesira sto se zboruva. Ako od dosegasnive muabeti ti licam na nekoj koj sednal ovde da muabeti zasto"taka se zbori" togas e vo red. Prekinuvam.
A za faktite i za podrobnostite koi gi baras okolu prenesenata izjava samo ke go kazam slednovo.
"Bev vo sistemot vidov kako funkcionira studiranjeto na privaten koledz i zaminav." Ne sum jas za tie zaebancii vo koi so tri strani seminarska i so cela nok krkanje u kafana so cico Bojo i kompanija pagaat vetuvanja za diplomi vo stilot "Abe sto se sekiras koga ke recam JA, taka i ke bide".
E sega od moite muabeti koj saka da generalizira toa e druga rabota, jas samo prenesov iskustva koi se del od golemoto mnozestvo.:wink:
Изнесе многу тврдења и обвинувања, а ништо не поткрепи со факти. Врз основа на тоа носам заклучок дека шпекулираш и ништо повеќе.

Како и да е, I've made my point со претпоследниот пост. Немам намера понатаму да дискутирам ... бесмислено е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom