Приватен или Државен факултет?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
E pa vaka odi ti na drzaven jas na privaten i ke vidime koj ke najdi pobrzo podobra rabota :) i koj ke dobie podobro obrazovanie , a ne korumpirani profesori, hm vo makedonija retkost se naogaat mislam 30 % se mozi takvi.
I drugo e koga profesorot raboti so grupa od 20 studenti ili pa vo kolokvio slusaat 200 luge i koj razbral koj ne :)
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
deXterche напиша:
Например ова

Можеш да го докажеш? Ако е така јас ќе платам 50 000 евра ќе имам од сите факултети по една диплома, и ќе магистрирам на истите. И се тоа на 25 години...барем ќе ме има во гинис :smir:
Плати 50 000 евра,поучи по малце на секој факултет по 3/4 години,зависи,и ќе ги имаш дипломите.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
FLiX напиша:
E pa vaka odi ti na drzaven jas na privaten i ke vidime koj ke najdi pobrzo podobra rabota :) i koj ke dobie podobro obrazovanie , a ne korumpirani profesori, hm vo makedonija retkost se naogaat mislam 30 % se mozi takvi.
I drugo e koga profesorot raboti so grupa od 20 studenti ili pa vo kolokvio slusaat 200 luge i koj razbral koj ne :)
Сум моментално на државен факултет и групата ми 25 души,ако те интересира.
А муабетот за подобра работа и подобро образование-немора да значи дека подобро образование ќе добиеш на приватен факултет,а за подобра работа уште помалце.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
BusHav напиша:
Плати 50 000 евра,поучи по малце на секој факултет по 3/4 години,зависи,и ќе ги имаш дипломите.
А мислиш за тие пари нема да ја имам твојата диплома...и уште 3-4 такви од ДРЖАВЕН? Без книга да отворам...ама баш ич.

Едит
Тргни од самиот факт кога професор ви вика ако не ми ја купете книгата не поминувате. Или шестар методот...па недај боже да го препрашаш кога предава, или да се побуниш за оценка. Или што било тоа да ти ја покаже тетратката коа си паднал на полагање. А шушниму со тристотче ќе видиш како ќе се понаша
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
HM neznaev deka i drzavnite fakulteti se sredile :) ama brat od makedonija kolku sto znam primeri sto mi kazuvaat odat vo stranski kompanii i im vikaat imas obrazovanie ama ke mora da zavrsis se pak na angliski :) i aj pak uci praj trgaj maki.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
FLiX напиша:
HM neznaev deka i drzavnite fakulteti se sredile :) ama brat od makedonija kolku sto znam primeri sto mi kazuvaat odat vo stranski kompanii i im vikaat imas obrazovanie ama ke mora da zavrsis se pak na angliski :) i aj pak uci praj trgaj maki.
Се "средиле" на електро и ПМФ некои смерови кај што има едвај 50тина души запишано. Библии предаваат за техника ејјј...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
znam znam deka se ucat gluposti, pa prakticno so e toa mislovna imenka taka mi kazuvaat deka se teorija bilo.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ејј не ИКИ имаат повеќе електроника него информатика. Програмата е пренатрупана со работи кои никогаш во живот нема да им затребат, или пак застариле многу.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе каков државен да му купувам на професорот јас сателитска за домаму и да ми пише 6.Дојдете на приватен баш е cool ево сега си правам муабет на msn со проф. за виста ми објаснува нешто (имаат поштовање)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ne se somnevam deka e taka, zato zlaten privaten da si odam :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Приватно си е приватно,секој приватњак сака да ти погоди што е можно повеќе,а дали се подобри или полоши не може да се каже.Дека сите различно милење имаат :toe:
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Joey напиша:
Абе каков државен да му купувам на професорот јас сателитска за домаму и да ми пише 6.Дојдете на приватен баш е cool ево сега си правам муабет на msn со проф. за виста ми објаснува нешто (имаат поштовање)
Си имам јас телефони од неколку професори,телефони од сите асистентки,ми дошле на журка кога сум организирал и сум ги викнал,имаат поштовање.
Самата професорка рече кога нешто не ни е јасно да ја прекинеме на предавање,да прашаме,самиот професор ни рече и во кафана да ме најдете навечер дојдете до мене за консултации,за увид НИКОГАШ НИКОЈ не правел проблеми(да ѕирнеш во тетратка што си згрешил ако си паднал).
А чекај малце,ти ако плаќаш 200 евра од испит,3000 од семестар-со тоа не му ја купуваш сателитската на професорот,му купуваш сателитски за цела фамилија.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Dobro ama koga ke odis stranstvo da baras rabota ke ti recat ama vaka taka aj pak preuci na angliski se :)
Vavi slucaevi ima eden ton ene gi se macat nanovo se ucat pak.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Јас сум на приватен....и многу ми е убаво!!!!!!!
Не сум за државните!Како во гимназија да си!
И овде во групата сме најмногу 10!Значи повеке внимание ти се обраќа...а не професорот дури ни името ни фацата шо се вика да не ти знае!!!Е има и предавања кои што се заедно со другите(примено ние француски, другите англиски, германски, египетски, шпански....итн)и сме околу 50 луѓе.....но друго е сепак....пак повеке внимание ти се дава....па нели затоа плаќаш малку повеке од нормалните(државни)универзитети.
 
Член од
15 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Академија на ИТ Александрија
Ако те интересираат компјутери иди си у Alexandria. Таму ми студира едно другарче и вика ептен cool место било. Не само што за година дена (максимум две за компјутерски мрежи) ќе добиеш практични знаења и куп сертификати (Cisco, Microsoft, CompTIA, CIW), него дури и ти наоѓаат работа. Сега баш ми рече оти Александрија со Он.Нет направила некој договор за пракси и сите шо биле на пракса Он.нет ќе ги запослувал.

Освен тоа, кажуваше дека сега од октомври ќе имале некои нови интересни програми (специјалист за продажба и специјалист за поддршка, мрежен техничар и програмер). Вика, вистинско чудо колку многу научиле за така малку време и - толку лесно и забавно. Мали групи, добра опрема и уште подобри инструктори. И нема малтретирање околу испити пошто све полагале на компјутер. Значи, нема мито, нема корупција. Е да, кошта малце повеќе (али само заради испитите за сертификати) али тие пари ги враќаш за помалце од една година. На државните факултети ќе окапеш со години и кога ќе отидеш да конкурираш за работа на крај ќе ти кажат, батка, како може ти тие работи да не ги знаеш. И, пак мораш да учиш она што нив им треба. Рачунај ти сега колку пари се тоа само за животни трошоци додека студираш.

У секој случај, другарчево вика дека не жали за ниедно евро што го дал таму затоа што веќе му обезбедиле работа...

Ај сеа шо ќе кажете.... Факултет а? Како не бе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom