Приватен или Државен факултет?

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Zasto be ne vikate...

Se nadevam deka Acid nema da mi stavi neopravdani sto pominale tri strani, a ja nemam nisto napisano na temava.
Na temata za privatni ucilista napisav edna situacija koja ne bi trebalo tamu da se sluci, a se slucuva vo izvesna mera vo Visokoto obrazovanie. Napliv na privatni VO ustanovi so somnitelno poteklo i kvalitet.
Mnogu raboti pogore se kazani ke spomnam nekolku.
Prvo ja spomnavte Komisijata za Akreditacija kako eden vid garant deka onaa VOinstitucija sto dobila akreditacija e OK.
Da ne zaboravime deka istata taa komisija izdade akreditacija na Univeriztetot vo Tetovo, popoznat kako Mala Recica. Koj ne bil ne znae sto e toa, toa e "edna ogromna semkara na nekolku iladi m2 so mnogu pogoni za proizvodstvo na semkari i soncogledari"...Znaci tolku od sigurnosta na nasata komisja za akreditacija.
Sega drzaven ili privten.? Bilo koj spored licna procenka i finansiskata izdasnost na kandidatot, so NAGLASOK deka primarno e kvalitetot koj go nudi institucijata.
Kiril i Metodij....mu nedostiga edna seriozna i temelna reforma. Kapacitetot koj go ima Univerzitetot kako institucija koja od svoeto postoenje do denes e pod zakrila na drzavata uste dolgo vreme ke bide daleku pred site drugi vo RM. Problemot e sto na Univerzitetot seuste nemoze da ja sprovede reformata na samiot sebe si.
Kredit transfer sistemot. Itoa kako ke donese kvalitet i zivost vo nasiov VO sistem (zboram za drzavnite Univerziteti vo SK i BT). Implementacijata e pocnata se odviva, na nasiot omilen nacin "dve napred, edna nazad" no bitno se dvizi napred.
Priznavanje na Diplomi....Kolku vreme e potrebno vo MK da nostrificirate diploma od bilo kade vo svetov? I kolku energija i kolku pari i kolku nervi.
Mamini/tatini, mito, indeksite na Micajkov, korupcijata na Ekonomski, lopovite na Turizam, prevarantite na Praven.....Tri zbora se potrebni za tie anomalii:
1.Reforma 2.Kontrola 3.Penzija....
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
вака сеа...за да студираш на државен факс кај нас,реално гледано треба да потрошиш мнооогу повеке кеш,него за на приватен,и сепак ќе бидеш третиран ко животно,ќе бидеш омаловажуван,вреѓан,понижуван и на крај таа диплома за добро истрпено психофизичко малтретирање моеш да си ја пикнеш на едно место(да не вулгализирам),а коа сме кај знаењето,никој не ти го бара, ти бараат само кеш...шо значи студентите што учат сериозно,немаат некои високи оценки,бидејки учат зошо мама и тато немале доволно да ги поткупат нашите незаситливи професори(да напоменеме прави интелектуалци)па затоа тие што имале пари имаат високи оценки,а мнооогу сиромашно знаење..е сега јас во случајов глобализирам..се надевам дека има исклучоци...иначе јас сум на привате н колеџ,и сега за сега сум презадоволна од се,а моите колеги кој што се имаат префрлено од државе факс тука,го тврдат горенаведеното....
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dani^^^ напиша:
како што кажав пред да се запишам доста детално ги простудирав сите факултети и се одлучив за овој..одлуката сигурно не ми падна од небо:)
Dani^^^ srekjo, ko te citam ke pomislam deka si imala izbor pomegju 1000 visoko obrazovni institucii, od koi 8 Ivy Leagues + 50 visoko obrazovni drzavni institucii koi se na istoto nivo, baska ostanatite isto taka ne tolku losi mestenca- nebare amerika si, pa birashe megju Umass, Umich, UWisc, MIT, Stanford i Ivy League's. Ama ne si - so tolku se odlucuvashe be zlatna, koga imash da birash megju mozda maks 3 - Od koi edniot UKIM ti e given, bidejki pretpostavuvam deka si od Skopje, drugiot ti e Kliment Ohridski za koj znam deka ne bi, dalecko ti e malku - baska krilo na UKIm, i sto? Stul mozda go imashe na um? Megju UKIM i MM birashe? I analizirase? Shto ima tuka da se analizira ziti se?
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
mary_jane напиша:
вака сеа...за да студираш на државен факс кај нас,реално гледано треба да потрошиш мнооогу повеке кеш,него за на приватен,и сепак ќе бидеш третиран ко животно,ќе бидеш омаловажуван,вреѓан,понижуван и на крај таа диплома за добро истрпено психофизичко малтретирање моеш да си ја пикнеш на едно место(да не вулгализирам),а коа сме кај знаењето,никој не ти го бара, ти бараат само кеш...шо значи студентите што учат сериозно,немаат некои високи оценки,бидејки учат зошо мама и тато немале доволно да ги поткупат нашите незаситливи професори(да напоменеме прави интелектуалци)па затоа тие што имале пари имаат високи оценки,а мнооогу сиромашно знаење..е сега јас во случајов глобализирам..се надевам дека има исклучоци...иначе јас сум на привате н колеџ,и сега за сега сум презадоволна од се,а моите колеги кој што се имаат префрлено од државе факс тука,го тврдат горенаведеното....
Neznam dali se dozvoleni odredeni "bad words" na forumov. Ako ne se togas Acid ili nekojdrug neka gi koregira.
Sakav da ti kazam:
Iskreno!!!
сереш
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
не,воопште,туку само кажувам свое мислење
проблемот ќе да е во тебе...
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Jas ne spomnav deka ima nekade problem, za da go barame vo mene ili vo tebe. Samo kazav iskreno sto mislam za tvoeto mislenje.
Nothing personal!:wink:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN напиша:
Dani^^^ srekjo, ko te citam ke pomislam deka si imala izbor pomegju 1000 visoko obrazovni institucii, od koi 8 Ivy Leagues + 50 visoko obrazovni drzavni institucii koi se na istoto nivo, baska ostanatite isto taka ne tolku losi mestenca- nebare amerika si, pa birashe megju Umass, Umich, UWisc, MIT, Stanford i Ivy League's. Ama ne si - so tolku se odlucuvashe be zlatna, koga imash da birash megju mozda maks 3 - Od koi edniot UKIM ti e given, bidejki pretpostavuvam deka si od Skopje, drugiot ti e Kliment Ohridski za koj znam deka ne bi, dalecko ti e malku - baska krilo na UKIm, i sto? Stul mozda go imashe na um? Megju UKIM i MM birashe? I analizirase? Shto ima tuka da se analizira ziti se?
Ама не се разбираме очигледно:)Јас зборував за предноста на државниот факултет во МК пред приватните а не воопшто за државни и приватни факултети.Значи кога јас бев ЗА УКИМ бев за во однос на Штул,Фон,New York,Euro College а сега веќе и American college... Јас кажав дека во однос на ТИЕ факутети МОЈОТ факултет:icon_lol: е подобар или со други зборови обрзаованието е подобро и поквалитетно. Не навлегов во тоа колку УКИМ на светско ниво е добар или не... Тоа го напраив од проста причина што така налага темата:wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
New York, Euro... pa to skoli bre.... nisam znala deka ima tolkav izbor -- oprosti baba sum jas...
New York, what the F is that? Ima poise od 4 klupi? De obrazlozi taa tvojata analiza ako ne -- (ne zborev ni jas generalno pile) samo se divev na "izborot" koj postoi vo MKD.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
mary_jane напиша:
вака сеа...за да студираш на државен факс кај нас,реално гледано треба да потрошиш мнооогу повеке кеш,него за на приватен,и сепак ќе бидеш третиран ко животно,ќе бидеш омаловажуван,вреѓан,понижуван и на крај таа диплома за добро истрпено психофизичко малтретирање моеш да си ја пикнеш на едно место(да не вулгализирам),а коа сме кај знаењето,никој не ти го бара, ти бараат само кеш...шо значи студентите што учат сериозно,немаат некои високи оценки,бидејки учат зошо мама и тато немале доволно да ги поткупат нашите незаситливи професори(да напоменеме прави интелектуалци)па затоа тие што имале пари имаат високи оценки,а мнооогу сиромашно знаење..е сега јас во случајов глобализирам..се надевам дека има исклучоци...иначе јас сум на привате н колеџ,и сега за сега сум презадоволна од се,а моите колеги кој што се имаат префрлено од државе факс тука,го тврдат горенаведеното....
Е како јас баш за волку ектремни случаи не сум слушнала а помалце видела а студирам на УКИМ?Далеку од тоа дека организацијата е совршена но мислам дека е претерана оваа критика.Еве ме стигнав втора на факс на време положив све што имаше да се положи од прва и не осетив некој да ме навреди,дискриминира,омаловажи а уште помалку да ми побара мито.

mary_jane напиша:
а коа сме кај знаењето,никој не ти го бара, ти бараат само кеш...шо значи студентите што учат сериозно,немаат некои високи оценки,бидејки учат зошо мама и тато немале доволно да ги поткупат нашите незаситливи професори(да напоменеме прави интелектуалци)па затоа тие што имале пари имаат високи оценки,а мнооогу сиромашно знаење
Барем за ова можам да кажам дека не е точно.Повторно ќе напоменам дека има исклучоци за кои не сум видела туку чула како и ти петпоставувам...А тоа за плаќањето-дефинитивно поише важи за приватни факултети него за државните.Јас фала богу сум учела и сум добивала супер оценки врз база на тоа учење а секако не врз паза на плаќање како и луѓето што ги познавам..А врските-секако дека постојат...значи постои она-мое дете е па ќе му стаам 10ка- ама тоа го има и на твојот и на сите факултети тука така да не е ништо ново...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN напиша:
New York, Euro... pa to skoli bre.... nisam znala deka ima tolkav izbor -- oprosti baba sum jas...
New York, what the F is that? Ima poise od 4 klupi? De obrazlozi taa tvojata analiza ako ne -- (ne zborev ni jas generalno pile) samo se divev na "izborot" koj postoi vo MKD.
Tоа сега е огромен факултет кој што прима над 2000 студенти.
Него ,знам дека и ти збореше генерално ама и ти во еден од твоите постови кажа дека приватните факултети се подобро т.е поквалитетни од државниот.Па и ти тука за кои збореше?За тие 2-3 што постојат у МК? За кои што сите знаеме колку! се тие квалитетни?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Jas nikade ne rekov deka se pokvalitetni. Ne mi stavaj zborovi vo usta. Citaj me, vnimatelno, bez predrasudi!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN напиша:
Jas nikade ne rekov deka se pokvalitetni. Ne mi stavaj zborovi vo usta. Citaj me, vnimatelno, bez predrasudi!
Добро точно е дека не рече баш така ама кажа дека УКИМ тоне (од што лочики заклучок ми е дека е во хаос и пропаѓа од што во никој слушај не би можела да заклучам дека е квалитетен факултетот) а приватните фалуктети одат напред-значи оние 2-3 доста квалитетни приватни факултети во МК(од што можам да заклучам дека кај нив има прогрес,дека се на повисоко ниво од УКИМ и дека наскоро ќе бидат многу подобри од оној факултет кој што тоне).Може и грешам незнам јас така те разбрав.:icon_roll
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dani^^^ напиша:
Добро точно е дека не рече баш така ама кажа дека УКИМ тоне (од што лочики заклучок ми е дека е во хаос и пропаѓа од што во никој слушај не би можела да заклучам дека е квалитетен факултетот) а приватните фалуктети одат напред-значи оние 2-3 доста квалитетни приватни факултети во МК(од што можам да заклучам дека кај нив има прогрес,дека се на повисоко ниво од УКИМ и дека наскоро ќе бидат многу подобри од оној факултет кој што тоне).Може и грешам незнам јас така те разбрав.:icon_roll
Gresis, u startna logika.
Toa mu doagja ko (hipoteticki zemeno): Slovenia tone; Makedonija odi napred! Dali zaklucokot ke e: Makedonija e ponapred od Slovenija? Ne za nekoj koj znae deka vo taa logika treba da se pojde od faktot deka startnata tocka nebila ednakva - nekoj bil mnogu ponapred.

Think about it - my lawyer :)
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Konstantin напиша:
Prvo ja spomnavte Komisijata za Akreditacija kako eden vid garant deka onaa VOinstitucija sto dobila akreditacija e OK.
Da ne zaboravime deka istata taa komisija izdade akreditacija na Univeriztetot vo Tetovo, popoznat kako Mala Recica. Koj ne bil ne znae sto e toa, toa e "edna ogromna semkara na nekolku iladi m2 so mnogu pogoni za proizvodstvo na semkari i soncogledari"...Znaci tolku od sigurnosta na nasata komisja za akreditacija.
Би било убаво да не мешаме политички решенија со позитивни приватни иницијативи.


Ако гледаме помалку субјективно на работите, сите ќе се сложиме дека секој студент кој се запишал на една високоообразовна институција за да научи нешто и чесно да си ја заработи дипломата ќе го стори тоа без разлика дали студира на државен или приватен факултет. Заради тоа, не е паметно да се генерализира и од напред да се осудуваат на некомпетентност студентите кои се запишале на приватен универзитет само зашто на голем број граѓани не им е познато како функционираат истите. Значи ...

OBDN напиша:
Ne e do skoloto kerko, do coekot sto vleguva vo skoloto e.
За професорите важи истото - оној кој е добар, ќе биде добар независно од институцијата во која е вработен. Професорите кои лошо предаваат, неосновано ги враќаат студентите на испит по 20 пати, барат поткуп во пари или во поинакви форми, ќе се однесуваат така секаде - само прашање е дали ваквата нивна пракса би се толерирала секаде, посебно ако е долгогодишна :raz:.

Факт е дека приватните универзитети му дадоа нова димензија на високото образование во Македонија. Се надевам дека нивната појава ќе разбуди и замисли одредени самозадоволни структури - заради повисоките образовни стандарди врз чија основа се создадени или, просто, заради одливот на студенти. Време е да се смени нешто на државните факултети.

Изненадува отпорот кон новото и прогресивното кој го среќавам не само овде, туку и во средината во која се движам. Не можам само да си разјаснам себе си кои се причините за тој отпор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom