Приватен или Државен факултет?

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Кој сака може да си спори до утре, али.... Во Македонија најслабите, (читај НАЈНАЈслабите ученици) се на приватните факултети. Тоа е факт кој никој не може да ми го оспори... Затоа што имам другари и знам. Кај мене најнајслабите ученици од средно, кои повторуваа и имаа по 16 кецови, сега на Европски и на ФОн имаат повеќе просек од мене. Мислите учат? Да секако. Најјако е што се фалат дека не ни учат. СО семинарска добиваат 6, а за испит добиваат прашања од дома, кои не седнуваат да ги научат - смрдени 20 прашања по некојси менаџмент и ги гледам со ливчиња:tapp: Мислам :tapp::tapp::tapp::tapp:

И од нив ќе бидат правници, менаџери, професори и не знам ти шо:pos2::pos2::pos2::pos2:

И уше ова го знам - ако си Маж, ќе одиш на државен во Македонија.
п.С.НЕ зборам за странство зашо има голема разлика.
Ако сакате и за таму ќе ви кажам.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
privaten/ drzaven faklutet ima golema razlika .....
na privaten
1: se zapisuvaat ucenici koi nemaat mnogu sjaen uspeh ili imaat( na stara slava, baba cina strina ke se moli ....)
2: trebe da baknis rka(nekolku iljadarki)
3: sekako ke zavrsis, profesorite ke te baraat za ocenk, zaso dogodina koj ke im zalepi 2-3 iljadi evra pak ....... grejnite i oni treba da si ja osigurat idninata
a na drzavnite fakulteti se zapisuvaat tie sto sakaat da naucat, mozda ke ti ispoti gazot ama ke bide od tebe akademski graganin
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
И уше ова го знам - ако си Маж, ќе одиш на државен во Македонија.
Никој не иде на (приватен/државен) факултет да си мери муда - да се докажува дали е маж,жена или травестит.На факултет се знае за што се иде - образование.

п.С.НЕ зборам за странство зашо има голема разлика.
Ако сакате и за таму ќе ви кажам.
Немој,со горниов пост (се ис) кажа доволно.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Кој сака може да си спори до утре, али.... Во Македонија најслабите, (читај НАЈНАЈслабите ученици) се на приватните факултети. Тоа е факт кој никој не може да ми го оспори... Затоа што имам другари и знам. Кај мене најнајслабите ученици од средно, кои повторуваа и имаа по 16 кецови, сега на Европски и на ФОн имаат повеќе просек од мене. Мислите учат? Да секако. Најјако е што се фалат дека не ни учат. СО семинарска добиваат 6, а за испит добиваат прашања од дома, кои не седнуваат да ги научат - смрдени 20 прашања по некојси менаџмент и ги гледам со ливчиња:tapp: Мислам :tapp::tapp::tapp::tapp:

И од нив ќе бидат правници, менаџери, професори и не знам ти шо:pos2::pos2::pos2::pos2:

И уше ова го знам - ако си Маж, ќе одиш на државен во Македонија.
п.С.НЕ зборам за странство зашо има голема разлика.
Ако сакате и за таму ќе ви кажам.
Зашто гледаш само од една страна? Или такво опкружување имаш каде препишуваат и незнам што и какви глупости. Прво распрашај се а не да кажуваш дали они учат или не, не збори на памет. Е многу знаеш, ако си Маж, ха и да те малтретираат до 101 и назад, па и машкоста ќе се изгуби меѓу редови. Изгледа си упатена само од лошата страна. И да, ќе бидам успешна менаџерка:helou:

privaten/ drzaven faklutet ima golema razlika .....
na privaten
1: se zapisuvaat ucenici koi nemaat mnogu sjaen uspeh ili imaat( na stara slava, baba cina strina ke se moli ....)
Значи имам сјаен успех и го избрав тоа
2: trebe da baknis rka(nekolku iljadarki)
3: sekako ke zavrsis, profesorite ke te baraat za ocenk, zaso dogodina koj ke im zalepi 2-3 iljadi evra pak ....... grejnite i oni treba da si ja osigurat idninata
a na drzavnite fakulteti se zapisuvaat tie sto sakaat da naucat, mozda ke ti ispoti gazot ama ke bide od tebe akademski graganin
До сега никој професор не ме мавал не знам од кај ти е тоа, и ти си изгледа погрешно информиран, и се прашувам до кога ваквите ко тебе ќе размислуваат уште на овој начин. Ова е слободна држава, секој си избира како и на кој начин сака да студира, според своите можности. Кој сака да учи ќе учи и на државен и на приватен. Сепак и ти си запознаен само од едната страна:toe: BTW Повеќе учам сега отколку на државен за твоја информација:helou::helou:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Зашто гледаш само од една страна? Или такво опкружување имаш каде препишуваат и незнам што и какви глупости. Прво распрашај се а не да кажуваш дали они учат или не, не збори на памет. Е многу знаеш, ако си Маж, ха и да те малтретираат до 101 и назад, па и машкоста ќе се изгуби меѓу редови. Изгледа си упатена само од лошата страна. И да, ќе бидам успешна менаџерка:helou:
Епа браво за тебе ако си успешна менаџерка од Фон. НЕ дека нема што учат, има, ама учат помалце од средно. Или ти си единствениот исклучок што си учи.Друг таков не познавам. Ама ете, ќе ти кажам прост пример колку учат на приватните.

Седиме, собрани друштво, и пијат, пијат, и пак пијат машките(од ФОН) и едно време другарка прашува, еј, абе не сте утре на испит, дај одете читнете нешто, оти греота е стварно да паднете... И овие се разбира нема грешка и се акнаа од смеење, не ни легнаа да спијат, сабајлето тоа униформите и оп на испит, 7мица.... И немој да ми кажеш дека учеле. Затоа што ги знам децата и знам сите колку "учат". А јас колку што знам кога има некој испит на државен од дома не искача да го спреми, а не да си оди на пијанка претходната вечер.

Зборам од мое искуство, а и ако толку е вреднуван приватниот како што викаш ти, зошто во најновите огласи за работа пишува: ... освен за студенти од Европски и Фон...


До сега никој професор не ме мавал не знам од кај ти е тоа, и ти си изгледа погрешно информиран, и се прашувам до кога ваквите ко тебе ќе размислуваат уште на овој начин. Ова е слободна држава, секој си избира како и на кој начин сака да студира, според своите можности. Кој сака да учи ќе учи и на државен и на приватен. Сепак и ти си запознаен само од едната страна:toe: BTW Повеќе учам сега отколку на државен за твоја информација:helou::helou:
Па нормално дека е слободна држава и кој кај сака иде. Тоа никој не го оспорува. Само праиме муабет кај е поквалитетно и подобро, од каде излегуваат подобри стручњаци...

Никој не иде на (приватен/државен) факултет да си мери муда - да се докажува дали е маж,жена или травестит.На факултет се знае за што се иде - образование.
Во право си, ама кај мене пи*ките од клас отидоа на приватен, зашо немаа муда како што викаш ти за на државен. Со други зборови, на државен не си сигурен дека ако се запишеш ќе донесеш диплома, така? А на приватен, познаваш некој што плаќа и се вратил без диплома??? Те молам:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
АуРоРа;863936[B напиша:
А на приватен, познаваш некој што плаќа и се вратил без диплома???[/B] Те молам:pos2::pos2::pos2::pos2:
Јас познавам :wink:, мислеа дека ако платат 2000 евра така ќе го поминат факултетот. Им стигнаа казнени сесии, по 200 евра од испит, им се натрупаа 12-13 испити немаа што да прават (требаа да платат преку 3000 евра) и се одпишаа. Барем 5 души јас лично што ги познавам.:smir:

А ако почнеме да анализираме кој се оди на државен и како поминува ќе ми треба посебна тема:wink:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Do koga so ovie razmisluvanja? Ne e taka bre lugje! se uci i na privaten fakultet, ne se zapisuvame na privaten samo za 3godisen izlet. Sekoj se zapisuva spored zelbata i moznostite, ima mnogu lugje sto sakale da se zapisat na privaten ama toa ne go napravile zosto e mnogu skapo, za razlika od drzaven.
Kolku predmeti ima na drzaven, 7-8 vo tekot na cela godina? i toa mislam deka nekoi se dvosemestralni?! epa ako vie imate 4predmeti vo eden semestar, nie imame 7-8 predmeti vo eden semestar, sto znaci ni se sobiraat 15 da gi imame vo godina. I zatoa koj ne videl, koj ne osetil kako e neka ne zboruva gluposti, prvo neka vidi pa neka rece na privaten ne se uci.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Епа браво за тебе ако си успешна менаџерка од Фон. НЕ дека нема што учат, има, ама учат помалце од средно. Или ти си единствениот исклучок што си учи.Друг таков не познавам. Ама ете, ќе ти кажам прост пример колку учат на приватните.
Епа мило ми е што ме запзна. Не збори така помалце од средно, те молам незнаев глава кај ми е оваа лето, од обемниот материјал и прашањата. Значи ти сеуште се држиш до твоите другари од ФОН.

Зборам од мое искуство, а и ако толку е вреднуван приватниот како што викаш ти, зошто во најновите огласи за работа пишува: ... освен за студенти од Европски и Фон...
Збориш за искуство т.е. муабетите од твоите другари, така? Ај дај ми кој оглас, те молам? Зашто ги пратам сите огласи и немам сретнато такво нешто.

Па нормално дека е слободна држава и кој кај сака иде. Тоа никој не го оспорува. Само праиме муабет кај е поквалитетно и подобро, од каде излегуваат подобри стручњаци...
Кој сака да научи ќе си учи било каде. Подобри :pos2: ха те молам си слушнала за корупција на државните? Ги плаќаат сите испити и после се стручњаци. И плус нема многу пракса на државните, на приватните има.:helou:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Она со што, пред се', треба да се стекне еден академски граѓанин е капацитет за објективно расудување и размислување надвор од строго определените рамки. Во главите на луѓето со таков капацитет нема место за предрасуди, стереотипи, ароганција и банални генерализации; нивниот пристап кон секоја состојба/појава и секоја личност е индивидуален и објективен - зашто единствено тој пристап е коректен. Евидентно и разочарувачки, на многумина не им била презентирана лекцијата за одвојување од просечниот македонски начин на размислување и делување - или истата не ја научиле.

Дебатата на оваа тема (не ми се верува дека трае речиси две години!) добива единствено на број на страни; единствениот неспорен заклучок беше постиран уште на почетокот:

A kade e podobro da se uci – ko shto mi kaza tatko mi jas ko se zapisuvav – Ne e do skoloto kerko, do coekot sto vleguva vo skoloto e.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Jas studiram na drzaven, treba poveke trud otkolku na privatnite, malku me nervira obemnata teorija, ali pa se steknuvas so disciplina i rabotni naviki koi ke ti sluzat ponataka vo zivotot i rabotata.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Jas studiram na drzaven, treba poveke trud otkolku na privatnite, malku me nervira obemnata teorija, ali pa se steknuvas so disciplina i rabotni naviki koi ke ti sluzat ponataka vo zivotot i rabotata.
a ako si na privaten ne mozes so toa da se steknes? ako ti ne si bil naucen na disciplina do 18god. sto mislis posle toa ke se ucis na disciplina t.s. ke naucis zasto si na drzaven?! :tapp:
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
a ako si na privaten ne mozes so toa da se steknes? ako ti ne si bil naucen na disciplina do 18god. sto mislis posle toa ke se ucis na disciplina t.s. ke naucis zasto si na drzaven?! :tapp:
Sekako deka i na privaten moze da se steknes so disciplina, no ne moras dokolku ne sakas i ke pominuvas so poslabi oceni so minimalno vlozen trud, no na drzaven i za tie slabi oceni moras ubavo da se ispotis od trudot.

Inace disciplinata sekogas se uci, disciplinata sto covek ja ima zavisi od okolnostite i sredinata vo koi toj se naoga.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Факт е дека на приватните факултети се учи помалце отколку на државните..И факт е дека на приватните факултети се запишват ученици шо имале послаб успех..(со чест на исклучоците)!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
ajde vaka mozeme da terame mnogu vreme...
zatoa site sto mislat deka ne se uci na privaten neka vidat prvo pa neka zborat i ako na privaten ima razgaleni bogatasi ne znaci deka site se takvi!
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Ако имаш пари најубаво е да се запишеш на приватет Факултет , а ко немаш можности приватен јбг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom