Приватен или Државен факултет?

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Aко нешто највеќе ме вади од такт е тоа што сите студенти на приватен факултет се нарекуваат ретардирани деца на богаташи!Незнам како можат сите да ги стават во ист кош...кој вели дека нема квалитетни студенти и на приватните?
Јас лично сакам да се запишам на приватен факултет затоа што тоа што сакам да го студирам не ми го нуди државниот...Не сум ни богата,не сум ни татина ни мамина маза,нити пак спаѓам во група на неписмени и планирам да одам да се надградам себеси,а не само да земам диплома!Утре благодарение на глупавите стереотипи за приватните универзитети јас ќе треба да трпам омаловажувања...
E mnogu e glupo toa, ne e site isti, nekoi zemaat kredit da gi zapisat decata na privaten samo poradi pokvalitetnoto obrazovanie. Epa tie deca sigurno ne se mamini i tatini. I te gledaat so drugi oci koga ke kazes kaj studiras i toa mnogu me nervira, ama gajle mi e veke, jas sum go izbrala toa, ucam za sebe ne za niv, jas utre ke sum pozadovolna.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
61
Поени од реакции
0
Приватни,
и не е точно дека од аспект на образование подобро е на државните,на приватните се применуваат современи методи на едукација и образование прифатени во цел свет,да полесно е многу,ама се памти повеќе поради начинот на кој се учи и предава,за разлика од државните кај што учиш некоја книга од 500 страни така да кога ке го положиш испитот ќе помине една година и се си заборавил,башка што лигуши се професорите на државните се замислуваат кузне кој се(секоја чест на исклучоците)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
How ever... da bea 500 strani mada ne se bitni stranite voopsto biten e nacino si kaza ti, biten e odnosot
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Vrska nemaat privatnite. Opusteno neUSENJE na nikoj ne mu skodi. Nema da steknete takvo znaenje kako sto ke steknete na drzaven fakultet. Sepak drzaven si e drzaven fakultet. Nemoze nieden FON ili kako so go vikate EU ili stulov ili nekojsi drug sto ti ja znam da go zameni. Spremnosta vasa(privatna) i spremnosta na tie od drzavniot nemoze da se sporedi (nemoj da se lazete). I rabotodavcite se svesni za toa ( ne e toa stereotip) toa e fakt koj nemoze da se porekne i retko gi vrabotuvaat tie sto se naprivaten posto toa e surovata realna vistina.
Kako mozes da go znaes toa koga sega zavrsi prvata generacija?!
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Сега ке почнам 4 година на Државниот Правен Факултет,просекот ми е прилично висок,700 студенти се запишавме во моја генерација,немам никој познат и досега никој ама баш никој не ми побарал пари,не ми се понашал, не ме бутнал од испит онака од што му текнало а имаме испити од 500 страни па нагоре.Искрено единствено што ми пречи овде е несреденоста околу студентските прашања, и резултати,оцени консултации кај професори зашто никој ги нема во приемно време.И да не бидам сватена погрешно не велам дека не се случува ама не знам како некој „од чиста мира“ е буткан по стопати или незнам што.А за приватните универзитети ама воопшто не се противам зашто има луге кои сакаат да платат и да уживаат, да бидат лишени од некои малтретирања и слично,за знаењето со кое ке се здобијат не дискутирам затоа што таму предаваат претежно професори од државните факултети што значи едукацијата доага од истите професионалци.Единствено стојам на тезата дека тука 2000 евра колку ли се плака всушност се плака факултетот поштено.:duel:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Diplomite od privatnive se priznati u svet ???

i od drzavniov dal e priznat i za koi struki ako znaete fala na info
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Приватните се признаени во свет, а за државните незнам, мислам дека не, треба да оди одредена процедура за признавањепа дали ќе ти ја признаат. Скоро од секој приватен универзитет се признаени надвор.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
KOlku si ti sigurna u ova ? deka privatnite se priznaeni ? Znaes nekoj sto otisol se vrabotil i mu bil priznat faksot bez prepolaganja ?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Вака ја мислам.Приватните факултети се добри,но сепак кај нив секогаш преовладува тоа што повекето студенти се деца на богаташи и им се дава шанса да си ја купат дипломата.Иако,ако се оди на приватен за вистински да се научи нешто верувам дека таму може да се добие поквалитетно образование во однос на државниот.Сепак фактот останува дека ако сакате да го доживеете вистинскиот студенски живот со сите негови мани и предности,државен факултет е местото за тоа...:pos2:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Зависи од приватиниот факултет, ако сакас да научиш ти сегде ќе научиш, јас на пример одам на приватен давам 2000 евра за што за глуп да останам, јас плаќам за да научам а не да бадијалчам. Ела оди на проватен на пример во западноевропските земји и ќе видиме дали само ќе седиш и ќе уживаш или ќе плаќаш 10 000 евра годината и ќе се скапиш од учење. Имам другар таму што студира и ми кажва ем шо плаќа ем се скапва од учење, а па плус ако сакаш стипендија нешто да не прајме муабет. Проблемот е шо кај нас приватните факултети немат некој голем рејтинг, се прилично нови и тоа е цела работа, а во странство има приватни факултети со многу поголем рејтинг од државните.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
KOlku si ti sigurna u ova ? deka privatnite se priznaeni ? Znaes nekoj sto otisol se vrabotil i mu bil priznat faksot bez prepolaganja ?
Да, познавам едно девојче кое заврши на New York колеџот или Amerikan, незнам кој беше, и отиде во Австралија и се запосли таму, со таа иста диплома. За други луѓе незнам баш точно да не пишувам без врска пошто немам сигурни информации.

Вака ја мислам.Приватните факултети се добри,но сепак кај нив секогаш преовладува тоа што повекето студенти се деца на богаташи и им се дава шанса да си ја купат дипломата.Иако,ако се оди на приватен за вистински да се научи нешто верувам дека таму може да се добие поквалитетно образование во однос на државниот.Сепак фактот останува дека ако сакате да го доживеете вистинскиот студенски живот со сите негови мани и предности,државен факултет е местото за тоа...:pos2:
Види не сум дете на богаташи, како ти тоа го викаш и не си ја купувам дипломата. Поквалитетно, да, многу повеќе пошто има и пракса и се. Сепак фактот е дека на државните има корупција до 101 и назад тоа ли за тебе е вистински студентски живот?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Јас нема да дрвам многу-многу,само кратко ќе кажам дека на крајот на денот нервите кои се изгубени на државниот факултет ќе коштаа исто колку што коштал приватниот факултет.И да,ако некој сака да научи може тоа да го направи и на приватен и на државен.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Јас нема да дрвам многу-многу,само кратко ќе кажам дека на крајот на денот нервите кои се изгубени на државниот факултет ќе коштаа исто колку што коштал приватниот факултет.И да,ако некој сака да научи може тоа да го направи и на приватен и на државен.
Е убаво си кажа:helou::helou:
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Mislam deka e mnogu vazno covek koga se zapisuva na fakultet, da si se ispita sebesi so koja cel go pravi toa. Ako nekoj saka da uci, ke uci. Nie koi se zapisuvame na fakultet, ne sme veke deca od 2 oddelenie pa da treba nekoj da ne stimulira da ucime, ako ne, tresni. Smetam deka covek postojano moze da uci i da se nadograduva samo ako toa go saka. I zatoa, privaten ili drzaven, ne pravi nekoja ogromna razlika, gledajki od aspekt na individua i nejzinata svest za svoite celi. Lugeto koi se inicijativni i ambiciozni, kadei da se, ke otskoknat, i nema da e precka fakultetot na koj se. Edinstveno, postojat razliki kako trosoci, profesori, uslovi za ziveenje.
Osobeno me nasmea koga slusnav edna "mnogu dobra" pricina za dve moi poznanicki da se zapisat na FON, a bese vo stilot: "Kakov ubav kampus gradat, super, ke odime tamu da studirame." E na deckite so takvi kriteriumi, nazdravje neka im e!:)
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Vrska nemaat privatnite. Opusteno neUSENJE na nikoj ne mu skodi. Nema da steknete takvo znaenje kako sto ke steknete na drzaven fakultet. Sepak drzaven si e drzaven fakultet. Nemoze nieden FON ili kako so go vikate EU ili stulov ili nekojsi drug sto ti ja znam da go zameni. Spremnosta vasa(privatna) i spremnosta na tie od drzavniot nemoze da se sporedi (nemoj da se lazete). I rabotodavcite se svesni za toa ( ne e toa stereotip) toa e fakt koj nemoze da se porekne i retko gi vrabotuvaat tie sto se naprivaten posto toa e surovata realna vistina.
kako da ne, zivi gluposti! sto mislis ti, onie sto se na privaten fakultet idat samo da se rasetaat i da davaat po 2000evra za da ja kupat diplomata? gluposti zivi... a i so toa deka retko gi vrabotuvaat tie sto se na privaten ne e tocno, ne znam od kaj ti e toa, ne e toa vistina. Ako sakas da naucis, da napreduas, toa go mozes i na privaten a ne samo na drzaven.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom