Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.454
Поени од реакции
22.374
Косово врска нема со ова што Русија го прави во Украина. Тоа што Русија го прави сега е нешто што се правело пред сто и кусур години.
A pred kolku godini ako se pravelo nesto e ok, uste e vo moda, a koga stanva demode, da ne recam zastareno i brzveze?
I koj odreduva sto e trendovsko vo momentot a sto ne? Ete ti kako se rakovodis sto e vo moda, a sto ne. Od kaj citas, koj ti kazva? Ili sam si odreduvas dali e nesto zastareno ili ne e :cautious:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
A pred kolku godini ako se pravelo nesto e ok, uste e vo moda, a koga stanva demode, da ne recam zastareno i brzveze?
I koj odreduva sto e trendovsko vo momentot a sto ne? Ete ti kako se rakovodis sto e vo moda, a sto ne. Od kaj citas, koj ti kazva? Ili sam si odreduvas dali e nesto zastareno ili ne e :cautious:
Од 24.02.2022 е лошо да напаѓаш друга држава, пред тоа беше ОК,
се секаваш како викаа прв пат во 21 век некој да нападне суверена држава, само НАТО од 2000та нападна 3 држави и за малку четвртата ќе ја нападнеше да не беа русите.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.358
Епа 2014та соборија демократски избран прецедател и почнаа да инсталираат западни сателити.

Се што требаше од Украина е да биде неутрална, не да биде Руски сателит, не да биде западен сателит. 2014та го смена тоа.
Требаше..Ама од една страна ЕУ и САД од друга страна Русија не ја сакаат неутрална Украина (освен декларативно, де). Секој ја сака под свое владение.Едноставно, премногу е важна Украина за Русија да ја остави да биде неутрална, а следствено на тоа и на Западот му е во интерес да им прави белаја во нивните односи, и затоа се случи таа фамозна 2014 година, а затоа е и испровоцирана војнава на која се лизна Русија последниве години..

Сефидеее, кој ти ја праеше фризурата со тие џиџи миџите?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.454
Поени од реакции
22.374
Од 24.02.2022 е лошо да напаѓаш друга држава, пред тоа беше ОК,
се секаваш како викаа прв пат во 21 век некој да нападне суверена држава, само НАТО од 2000та нападна 3 држави и за малку четвртата ќе ја нападнеше да не беа русите.
Vo Evropa, vo Evropa mislea i toa od WWII pa navamu takvo nesto se nemalo sluceno, prosto zaprepasteni bea tuka nekoi clenovi, ispotreseni pa moravme da im objasnuvame. Inaku samo vo Evropa ima ljuge i ginat civili, na drugite kontinenti nemalo civili, takva kategorija na ljuge tamu ne postoi. Ni deca nemalo tamu.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
9
Поени од реакции
12
Vo Evropa, vo Evropa mislea i toa od WWII pa navamu takvo nesto se nemalo sluceno, prosto zaprepasteni bea tuka nekoi clenovi, ispotreseni pa moravme da im objasnuvame. Inaku samo vo Evropa ima ljuge i ginat civili, na drugite kontinenti nemalo civili, takva kategorija na ljuge tamu ne postoi. Ni deca nemalo tamu.
NATO da ne go bombardirase Belgrad, sega ke ziveevme mirno. Ebi mu majkata, sega uste ke gi trpime. Moja procenka e 5 godini do novi turbulencii na Balkan.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.164
Поени од реакции
3.728
Бла бла бла. Све падна во вода кога руска војска влезе во Украина со тенкови да граби територија.
Vojnata pocna uste koga gruzijski snajperisti pukaa nevini lugje na protestite vo Maidan 2014 godina.. Gledaj videa kade ima intervjua na tie gruzijski snajperisti kade kazuvaat deka im e receno da pukaat po izbor..
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.034
и Украина да се предадеше ќе беа живи 700к војници но не се предаде.
Таа бројка од 700к е одамна помината, иде накај милион веќе...баш Andrei Martyanov го слушав пред некое време збореше, а и уште од некои други извори е цифрата. Им ебаа матер, посебно у последно време...без обука без ништо како пилци гинат на терен. Она што беше квалитетна војска и опремена изгина у Курск, ги требат заради немање логистика. Цифра на убиени и ранети украинци дневно е околу 2000.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.898
Поени од реакции
4.900
Vojnata pocna uste koga gruzijski snajperisti pukaa nevini lugje na protestite vo Maidan 2014 godina.. Gledaj videa kade ima intervjua na tie gruzijski snajperisti kade kazuvaat deka im e receno da pukaat po izbor..
Значи Американците ги платиле Грузијците да пукаат у луѓе што протестираат против Јанукович со цел да падне он од власт, за да го тригернат Путин да прати платеници/криминалци да почнат граѓанска војна која после ќе прерасне во општа војна во која Америка како проаѓа време со сенилниот ја губи комплетно моќта у светот? Дали сме 100% сигурни дека кајгана експертиза е далеку поспремна и подалековида од зградата во Ленгли? Ми се чини дека натака иде работава.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.034
Значи Американците ги платиле Грузијците да пукаат у луѓе што протестираат против Јанукович со цел да падне он од власт, за да го тригернат Путин да прати платеници/криминалци да почнат граѓанска војна која после ќе прерасне во општа војна во која Америка како проаѓа време со сенилниот ја губи комплетно моќта у светот? Дали сме 100% сигурни дека кајгана експертиза е далеку поспремна и подалековида од зградата во Ленгли? Ми се чини дека натака иде работава.
Гледај го ова, пред 10 год. е, ќе ти се разбистрат малку работите до некоја мера до која ти е капацитетот нормално.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.898
Поени од реакции
4.900
David Icke дечкото со рептилите да го гледам? Па ќе ми рикне процесор на компјутер од overload за да обработи ваква глупоча. Бегај таму мани се со овие твои дебили.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.034
David Icke дечкото со рептилите да го гледам? Па ќе ми рикне процесор на компјутер од overload за да обработи ваква глупоча. Бегај таму мани се со овие твои дебили.
Ти си знаеш најдобро.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
9
Поени од реакции
12
Значи Американците ги платиле Грузијците да пукаат у луѓе што протестираат против Јанукович со цел да падне он од власт, за да го тригернат Путин да прати платеници/криминалци да почнат граѓанска војна која после ќе прерасне во општа војна во која Америка како проаѓа време со сенилниот ја губи комплетно моќта у светот? Дали сме 100% сигурни дека кајгана експертиза е далеку поспремна и подалековида од зградата во Ленгли? Ми се чини дека натака иде работава.
И што мислиш ти? Таму обена револуција и Порошенко на власт да ги истурка интересите на уса, па во Македонија обоена револуција и Зоки на власт да ни ебе матер за век и веков. Локван, каде живееш ти?
Не ти треба ленгли, само мало незадоволство кај народот, додај малку масло и пржи контролирано.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.422
Косово врска нема со ова што Русија го прави во Украина. Тоа што Русија го прави сега е нешто што се правело пред сто и кусур години.
како мали Ѓокица замишља геополитику
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.898
Поени од реакции
4.900
И што мислиш ти? Таму обена револуција и Порошенко на власт да ги истурка интересите на уса, па во Македонија обоена револуција и Зоки на власт да ни ебе матер за век и веков. Локван, каде живееш ти?
Да го сакале Јанукович и он да победувал у регуларни избори, немаше да се води војна во Донбас него во Лвив. Очигледно е дека 80% население било против Јанукович и неговата политика. Самите од негова партија се откажаа од него кога нагло дигна ручна од ЕУ па сврте према Русија по наредба на Путин. После тоа Путин убаци провокатори во сите области кои него му беа битни, фати малце и на СССР сентимент пар бумери и довлечка автобуси наоружани кретени да почнат граѓанска војна. А со сепаратисти, се знае како една држава се справува. Така да сите жалопојки за цивилни жртви на истокот на Украина одат на душа на тие руските цигани Гиви, Моторола и слични клошарана што изиграваа УЧК у сред Украина.

Украина едина грешка направи што безусловно и веруваше на Америка која у најважниот дел од војната престана да ја снабдува со оружје а откако и даде нешто ситно ја лимитира за негово користење и сега веќе е касно.

Тоа што ти пробуваш со Заев да ја оправдаш Русија, кажува само дека ти ја гледаш емотивно ситуацијава од тоа што си батхрт за името а кога требало да се побуниш, си одел по битолските села со даскалот и си се праел на триипол. Или бетер со велешанчето сте свиреле гитари негде у парк.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.940
Вие се губите тука, не знаете разлика да направите помеѓу тоа што се случи со Косово и ова што го прави Русија.
Добро утро!
Аман бе човек, поставив прашање што ти е тоа “нелегална независност“ ти почна да збориш за Косове репубљик, ги мешаш работите други членови на форумот го спомнаа не јас... прашањето беше оти не ми беше јасно што ти значи тоа а не да ми говориш за Косово и Метохија.
Друг пат биди повеќе концентриран ;)

Косово врска нема со ова што Русија го прави во Украина. Тоа што Русија го прави сега е нешто што се правело пред сто и кусур години.
Значи ништо не се сменило во последниве 100 и кусур години!
Тоа што ти и други сметат дека нешто се сменило е илузија која ви се сервира а вие ја сметате за вистина.
Во политиката/геополитиката се менуваат само интересите (добро и наративот ама само за да се фатат рипчиња) и интересно секогаш има добар улов.

Но да се вратиме на темата.
Што спред тебе би било пораз или победа на Руската федерација во оваа војна РФ против западната империја?
Според мене се освен доведување на ОТАН на границите од 1997 би било пораз на Русија!
И како што можам да видам добро им оди и на воено поле ама и на другите полиња во (според многумина проектот започнат таму некаде 2013 па и порано) најнова вест е дека Турција официелно побарала влез во БРИКС+ и ќе присуствува на самитот во Октомври...
Глобалниот Југ станува се поснажен а доминацијата на западната империја слаби ( но нивната сила/моќ и потенцијали се огромни и постои реална опасност од палење на целиот Свет, а реалноста покажува дека тоа го прават секој ден) и така доаѓаме до прашањето:
Што би било победа или пораз за западната империја во ова војна против Руската федерација?

Ајде сега, само те молам без Косове репубљик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom