Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.049
Поени од реакции
24.729
Е сега замисли ја обратната ситуација, каде наместо Мариопул би бил рандом Украински град уништен од Русите. Веднаш ќе почневте: снн пропаганда, голташ прашина, веруваш на се што ќе ти каже западот, извај ги розевите наочари, ти го перат мозокот итн....Ама ова чим е од Руси снимено, мора да е вистина.. На луѓево веројатно во двор да им слета Томахавка, ќе се чудат три дена и три ноќи од кај слетала....
Варто па ја имаш обратната ситуација со градовите во Русија што се под контрола на Укрите. Башка после падот на Јанукович истите тие Укри си убиваа сопствено население само затоа што говорело друг мајчин јазик и затоа што било анти ЕУ и анти НАТО. И знаеш сам што се деси со Донецк и Луганск.

Бтв нешто многу си ми посмирен за разлика од пред 1-2 год.Ти се осеќа од постов.
Ако вака реплицираш може да дебатираме.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Во војна се случува тоа, колку и да е прецизно оружјето. Додека Украина неселктивно го гаѓа Белгород, што е можно повеќе цивилни жртви да има и да влее страв кај населението.
Јас да би бил Украина, во тие селата во Курск камен на камен не би оставил, од старец до улично куче све под мач.
Автоматски споено мислење:

и Украина да се предадеше ќе беа живи 700к војници но не се предаде.
Што ти е поентава. Русија напраи инвазија во Украина. Нема што тука да плачеш ко некоја неебана дунда за Белгород.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
НАТО да не ја втурнеше Украина во војна многу луѓе ќе беа живи.
Бла бла бла. Све падна во вода кога руска војска влезе во Украина со тенкови да граби територија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.811
Поени од реакции
40.976
Јас да би бил Украина, во тие селата во Курск камен на камен не би оставил, од старец до улично куче све под мач.
Автоматски споено мислење:



Што ти е поентава. Русија напраи инвазија во Украина. Нема што тука да плачеш ко некоја неебана дунда за Белгород.
ти глуп се правиш со сила. Победа било каква против Русија е рамна на нула, чиста нула. Ако не можеш да средиш со нив на маса, пепел ќе те направат. Така да не врти муабети као Русија да не нападнала.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.049
Поени од реакции
24.729
Бла бла бла. Све падна во вода кога руска војска влезе во Украина со тенкови да граби територија.
Зошто сега вака типично воукерски одговараш со игнорантност место со факти ?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.673
Поени од реакции
5.357
Варто па ја имаш обратната ситуација со градовите во Русија што се под контрола на Укрите. Башка после падот на Јанукович истите тие Укри си убиваа сопствено население само затоа што говорело друг мајчин јазик и затоа што било анти ЕУ и анти НАТО. И знаеш сам што се деси со Донецк и Луганск.
Поентата ми беше дека има мноогу пропаганда од двете страни. Јес да е среден Мариопул, ама дека животот е онака како во рај, а се колат до посер на 100км од градот, мислам дека е илузорно, тука мислам дека ќе се согласиш и ти. Подвлеков паралела само што ќе беше ако беше обратна ситуацијата.

Украинците си пукаа во сопствената нога кога почнаа да напаѓаат цивилни цели во Русија и на руска територија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.445
Поени од реакции
22.358
Znaci ako nemase i tamu ko tuka trkala so vikaja ama strancite, ama strancite druga ke bese prikaznata. Nie plativme so nacionalno obezlicuvanje i ponizuvanje, stanavme podstanari vo soopstvenata drzava, Ukraincite doprva ke vidime kako ke im izlezi matematikata.
Ali ne gi zalam, cim sledeja i poddrzuvaja idioti od tipot ama strancite, ama strancite koj gi ebi, krv neka mocaat site od eden do posleden.
P. S ako se prepoznae nekoj i se pocuvstvuva navreden, nisto licno ali koj go eba, da mu ebam to plemeto severdjansko, da se ebi so tie ama strancite vgaz.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.171
Поени од реакции
4.931

Ја рокнале Полтава, премногу загинати цивили, жално...
се работи за,
Институт за воени комуникации Полтава
Основан во 1968 година како Виша воена командна школа за врски во чест на Маршал Москаленко. Во советско време, институтот двапати беше признат како најдобра образовна институција за воени сигнали. Во периодот на независна Украина, институтот помина низ неколку реорганизации, каде што беше зголемен бројот на катедри и беа воведени цивилни специјалитети. За време на претседателот Порошенко институцијата го добила името по херојот Крута. Институтот е добро позната институција во Полтава, бидејќи уште од советско време е еден од најважните центри за обука за сигнални. Една од градските маала го носи името на овој институт. Универзитетот ја има сета потребна база, персонал и ресурси за обука на експерти за комуникација. Повеќето украински сигналисти беа обучени во оваа институција.
...штета ова вест ја има само овде, ќе биде голема штета ако Шведите не биле таму..
Убиени шведски инструктори!
Неколку шведски инструктори загинаа во ракетен напад врз центарот за обука за комуникациски трупи во Полтава. -> Брита Елвангер, странска волонтерка која работи со украинската армија и студира со починатиот инструктор на шведски универзитет. Да потсетиме, Шведска планираше да испорача два авиони ASC 890 AWACS, обуката на персоналот во авионот одговара на профилот на центарот за обука. Ракетниот напад на Полтава беше исклучително успешен


Голем број украински ТГ-канали веќе објавија 190 смртни случаи во Полтава. Брзо се зголемува и бројот на ранети. Некои извори веќе зборуваат за 700 „тристатини“.
...еве и медицински персоналк нешто околу бројките (кој знае како завршола лекаркава)
Ukrainian medic in Poltava claimed that the losses from the strike on the military training center is closer to 215 killed and 340 injured. The video has since been deleted but she is a medic of the AFU.

Кој ја следеше сириската војна сигурно се сеќава на "последната болница во Алепо".
Не си фер намерно ги забораваш пекарите/фурните, знаеш ли колку уништија ;)

Што ти е поентава. Русија напраи инвазија во Украина.
Украина по 2014 не постои, односно таа е претворена во орудие во рацете на западот!
Нешто слично како Северџганистан, по 2016 целосно е ставен под управа на демократите.

-------------------

Ова наликува на - сериозно дипломатско предупредување -
https://tass.com/politics/1838317
"[US National Security Council spokesman John] Kirby said that the issue of stepping up support for Ukraine should be approached carefully so as not to provoke World War III, because it will be sad to see Europe gone," the top diplomat continued. "So they have this deep-seated conviction that they are untouchable. This undermines all the principles based on the Soviet-American agreements on strategic stability, which were later confirmed and developed with Russia," Lavrov said.
До каде стигна струјата?
мразиме-Москаљи.jpg

само-насмевка.jpg

... за малку ќе заборавев.
Во Запорожје Искандеризација на ОТАН волонтерите.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
217
Поени од реакции
292
Јас да би бил Украина, во тие селата во Курск камен на камен не би оставил, од старец до улично куче све под мач.
Автоматски споено мислење:



Што ти е поентава. Русија напраи инвазија во Украина. Нема што тука да плачеш ко некоја неебана дунда за Белгород.
Нешто вака би им правел а?
"Најаки" сте вие "неутралните" само со констатации што се бавите!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.673
Поени од реакции
5.357
Член од
19 мај 2014
Мислења
217
Поени од реакции
292
Што врска има видеово со војнава? Видеово е од пред 10 години...
Не знам стварно што бараш на темава ако незнаеш каква врска има видеово со војната.
Хинт: темава е почната 2013 година
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.470
Поени од реакции
1.445
Што врска има видеово со војнава? Видеово е од пред 10 години...
Епа 2014та соборија демократски избран прецедател и почнаа да инсталираат западни сателити.

Се што требаше од Украина е да биде неутрална, не да биде Руски сателит, не да биде западен сателит. 2014та го смена тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom