Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.470
Поени од реакции
1.445
Не било опција. Тригерот за протестите и целото срање во 2014 е тоа што Јанукович иако пред избори ветуваше економска соработка со ЕУ, под притисок на Русија одби да го потпише договорот за асоцијација и одлучи да потпише таков договор со Русија кој ќе ја врзеше Украина со руската економија.
До пред да нападнат на Курск, беше отворена опцијата да не влезат во НАТО, да прогласат неутралност и да застани војната. 2 години на сите вести тоа се трубеше. Од кога влегоа Курск, нема повеќе опција за неутралност.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.445
Поени од реакции
22.358
Пробувам да поможам колку што можам.
Aman ne ne brani do tolku ziti mene. Dovolno pomozi so toa ama strancite, ama strancite.
Dosta e fala.
P. S da znat Ukraincite kolku ni pomozi, i tebe ke te stavat na taa crnata lista za odstrel sto ako se prasuvam jas i ne e taka losa rabota. Razlikata e sto ti ne si VIP licnost, ke te sredat za 48 casa max.
@c i t r o samo da dobie amin od ukrainska ambasada i tolku od tebe ke bidi. Edno e vkraj proukrainski nastroen, drugo ako nesto povekje mrazi od Rusi e domasni predavnici i pettokolonasi, a ti si po definicija i ednoto i drugoto :sneaky:
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.202
Поени од реакции
6.875
Комплетно истите аргументи ги даваат Хашим Тачи, Албин Курти, Рамуш Харадинај и компанија. Зошто тоа ви е проблем а ова донетск и луганск го разбирате?
многу глупи паралели правиш,ни косово ниту тогашна СРЈ не беа загрозени ниту британци,амери,французи,италијанци кои го отцепија косово со цел стапнување и искористување на центарот на балканот......сигурно косоварите не се благодарни за ракот и метастазите кои ги овозможија илијадниците тони експлозив со осиромашен ураниум.....само тоа го нема во медиумите,колкав е процентот на ракот пред и после 1999 на овој дел од балканот
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
Тоа што Русија лансира ракети на Лвов и убива цело семејство не било срање, ама ако Украинците имале ракети да ја плескаат Русија на цела територија, е тоа било тешко срање. Бре, види мајката.
Така му прднало на курот на Путин, и ако користат такви ракети ќе имаме нуклеарна војна, кој би можел да му пререче на Путин и идејата за тоа?
Ти сакаш некоја правдина да се тера а Русија има 6000 нуклеарни глави и уште плутониум за 50000 у резерва.....тоа е таа работа што не ви иде у глава. На ултимативно ниво број на нуклеарни ракети ја диктираат политиката...или сложи се со фактот или ќе биде земјава папел.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Така му прднало на курот на Путин, и ако користат такви ракети ќе имаме нуклеарна војна, кој би можел да му пререче на Путин и идејата за тоа?
Ти сакаш некоја правдина да се тера а Русија има 9000 нуклеарни глави и уште плутониум за 50000 у резерва.....тоа е таа работа што не ви иде у глава. На ултимативно ниво број на нуклеарни ракети ја диктираат политиката...или сложи се со фактот или ќе биде земјава папел.
Еве две и пол години не се сложуваат, чак што им дојдоа да ги сексаат у Курск. Што не ги употребат? До кога ќе го трпат сексот?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
Еве две и пол години не се сложуваат, чак што им дојдоа да ги сексаат у Курск. Што не ги употребат? До кога ќе го трпат сексот?
Абе глуп, тоа што има еден паметен у собата не значи дека некој некого ебе. Империјата која тоне е САД, можноста за ескалација е у рацете на Русија што е репер за тоа кој коси а кој вода носи.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.029
Еве две и пол години не се сложуваат, чак што им дојдоа да ги сексаат у Курск. Што не ги употребат? До кога ќе го трпат сексот?
Можат и без нуклеарно оружје да ја пеплосаат Украина. САД со термитни бомби имаат убиено повеќе население во Токио во една вечер, отколку 2те атомски бомби заедно. Истата судбина ја имал и Дрезден во втора светска војна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.637
Поени од реакции
82.401
@Ne_sum_ja што не ти е јасно?

Западот направи неколку светски преседани на Балканов. Сега ќе има и други. И други ќе сакаат преседани да прават и прават.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
што не ти е јасно?

Западот направи неколку светски преседани на Балканов. Сега ќе има и други. И други ќе сакаат преседани да прават и прават.
Моментот кој не го разбираат е дека Косово е преседанот и од тука понатака ОН и цел договор после WW2 паѓа у вода.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Можат и без нуклеарно оружје да ја пеплосаат Украина. САД со термитни бомби имаат убиено повеќе население во Токио во една вечер, отколку 2те атомски бомби заедно. Истата судбина ја имал и Дрезден во втора светска војна.
За тоа треба да можат авионите да ги донесат над Киев. А не да лансираат ракети од над Касписко Море.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.029
За тоа треба да можат авионите да ги донесат над Киев. А не да лансираат ракети од над Касписко Море.
Ти беше тој што прееска викаше дека имало цивилни жртви коа напаѓале воени цели на најзападната граница на Украина, нели Пољаците ќе ги соборуваа проектилите?

За разлика од НАТО и Украина, Русија не напаѓа цивилни, само воени цели, засега.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
@Ne_sum_ja што не ти е јасно?

Западот направи неколку светски преседани на Балканов. Сега ќе има и други. И други ќе сакаат преседани да прават и прават.
Косово врска нема со ова што Русија го прави во Украина. Тоа што Русија го прави сега е нешто што се правело пред сто и кусур години.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.202
Поени од реакции
6.875
Косово врска нема со ова што Русија го прави во Украина. Тоа што Русија го прави сега е нешто што се правело пред сто и кусур години.
пред пола саат правеше споредба со косово бе ајван
 

Kajgana Shop

На врв Bottom