Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
@Ne_sum_ja вчера најдобра анализа имаше Мајкл Кофман, според ова што го пишуваш, мислам и ти го имаш читано него.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Игорче заобиколи ме. Очигледно си слепец кој не сака да види некои преочигледни работи. На пример поставување воена логистига помеѓу школи, згради. Војска која ги користи истите тие згради како позиции, а со тоа населението ко жив штит. Делење на оружје на цивили кои 3 дека се убиваат меѓу себе по улици. Не реков сигурно ќе се деси такво нешто, туку дека не би ме чудело. Моментално е во безизлезна ситуација, а лажните информации кои ги трупаше, сигурно влијаеа и на населението, кое голем дел ќе остане во Киев по негова вина. Во таква ситуација, нема да биде ни прв ни последен кој се свртел против своите, обидувајки се да претстави друго нешто. Не реков дека сигурно ќе се деси, туку дека не би ме чудело.
Се плаши Игорче да не го забележат дека е контра Запад, па да го нашутираат од Немачка.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Косово се брани во Украина. (ова се албански зборови)

Ако е вистина, нели е должност на секој еден Албанец да оди таму сега?
(добро, не буквално на секој, ама на сите кои можат)
Не чита Ботасот.

“Vullnetarët që dëshirojnë të bashkohen me Legjionin Ndërkombëtar i Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, ju lutem dergoni një në e-mail në adresën e mëposhtme: DobrotvorUA@gmail.com, thuhet në postim.

 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Пошо стариот е полн фрустрации! Како млад го обориле над Виетнам, и го јадел немиен таму неколку години!
Трамп беше Роџер Мур у споредба со сенилниов.
I ti gi ispomesa brzinite, toa bese Jon Mekejn. Putin cekase da se smeni Tramp zatoa sto e ovoj impulsiven i nepredvidliv i mozebi nemase nisto da napravi a moze i on ce sakase so nuklearki da se presmetuvaat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Со сила го турнаа со тоа "црниот живот значи" и сега гледам по социјални мрежи црнци се ситат што конечно дочекале луѓе со плава коса и плави очи да се бегалци. И нормално Фејсбук тоа не го регистрира како расизам.
Ние се зафркаваме, ама реално курсот на јудео-масоните не зависи од тоа кој бил избран за претседател! Тоа е само техничко прашање.
Ова што се случува во Украина е бар пред 30 години планирано. Светот се менува, и деталите во тие планови исто.
Меѓутоа човек мора наивен да биде за да верува дека "еуро" Мајдан и денешнава војна дојдоа спонтано од ден во ден!
Зеленски е само обичен пион во таа голема шаховска партија, за кој се кладам дека ни со име не го ословуваат од што е неважен.
Од друга страна депутатите денес солзи ронат за него, а широките народни маси у транс мантраат "поддршка"!

@Gorky
Во право си...
Ама како што кажав, амерички претседник ти е само техничко прашање! Чита идиот и потпишува што ќе му дадат.
Не дека нешто самиот мисли...
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.433
Кај и да е НАТО ќе почне активно да учествува во војната.

Ако Русија има право да нападне суверена земја, членка на ОН, признаена и од самата Русија, за да заштити две од чиста мира самопрогласени држави, тогаш НАТО и тоа како има право да се вмеша во војната.

Тоа може да биде трета светска војна, но Русија ја иницира, тука Нато и нормалниот свет не можат и не треба да останат настрана, Русија нема да се задоволи само со Украина, како што не се задоволи само со Крим.

Доколку се задоволеше Русија само со Крим, Донецк и Луганск, тогаш сегашните санкции би биле идеални да се покори Русија, но сега кога војната се шири, не можат да чекаат санкциите да дадат резултат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Кај и да е НАТО ќе почне активно да учествува во војната.

Ако Русија има право да нападне суверена земја, членка на ОН, признаена и од самата Русија, за да заштити две од чиста мира самопрогласени држави, тогаш НАТО и тоа како има право да се вмеша во војната.

Тоа може да биде трета светска војна, но Русија ја иницира, тука Нато и нормалниот свет не можат и не треба да останат настрана, Русија нема да се задоволи само со Украина, како што не се задоволи само со Крим.

Доколку се задоволеше Русија само со Крим, Донецк и Луганск, тогаш сегашните санкции би биле идеални да се покори Русија, но сега кога војната се шири, не можат да чекаат санкциите да дадат резултат.
Dardi da ne ja prespa ti 1999 ta godina?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Кај и да е НАТО ќе почне активно да учествува во војната.

Ако Русија има право да нападне суверена земја, членка на ОН, признаена и од самата Русија, за да заштити две од чиста мира самопрогласени држави, тогаш НАТО и тоа како има право да се вмеша во војната.

Тоа може да биде трета светска војна, но Русија ја иницира, тука Нато и нормалниот свет не можат и не треба да останат настрана, Русија нема да се задоволи само со Украина, како што не се задоволи само со Крим.

Доколку се задоволеше Русија само со Крим, Донецк и Луганск, тогаш сегашните санкции би биле идеални да се покори Русија, но сега кога војната се шири, не можат да чекаат санкциите да дадат резултат.
Ne ti e toa Kosovo i Srbija ili Avganistan. Toa ce bide krajot na NATO, za zal ce plati svetot golema cena i ce treba vreme dodeka rabotite se vratat vo normala posle toa. Rusija ima najgolem broj nuklearki i najdobar raketen stit. Rusija gi znae site stratteski i komandni centri na NATO, veruj deka ima dovolno nuklearki za site od niv.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Кај и да е НАТО ќе почне активно да учествува во војната.

Ако Русија има право да нападне суверена земја, членка на ОН, признаена и од самата Русија, за да заштити две од чиста мира самопрогласени држави, тогаш НАТО и тоа како има право да се вмеша во војната.

Тоа може да биде трета светска војна, но Русија ја иницира, тука Нато и нормалниот свет не можат и не треба да останат настрана, Русија нема да се задоволи само со Украина, како што не се задоволи само со Крим.

Доколку се задоволеше Русија само со Крим, Донецк и Луганск, тогаш сегашните санкции би биле идеални да се покори Русија, но сега кога војната се шири, не можат да чекаат санкциите да дадат резултат.
Нема шанси, не прај си со умот бајрам.

Треба Путин да нападни НАТО земја за да се случи тоа, а тој е многу внимателен за тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
„Унгарија јасно стави до знаење дека ги поддржува сите санкции и нема намера да блокира ништо. Прифаќаме и поддржуваме сѐ за што се договорат премиерите на ЕУ“, рече Орбан.

„Време е да бидеме обединети, ова е војна“, рече унгарскиот премиер, додавајќи дека најважно е да се вложат напори за мир.

Воено време е, треба да бидеме обединети и ги подржуваме санкициите, а сепак:

Унгарија нема да испрати војници или оружје во Украина и нема да дозволи да се транспортира смртоносно оружје низ нејзината територија за да ја зачува земјата безбедна, изјави на Косово унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.
„Причината за оваа одлука е што пратките со такво оружје би можеле да станат цели на непријателски воени дејствија и... ние мора да ја гарантираме безбедноста на Унгарија... за да не бидеме вклучени во оваа војна“, рече Сијарто.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Кој има кредит нека бара да му се опрости, требаше украинци на пописот да се пишеме, пиздец :(

Screenshot_20220301-195052_Twitter.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Кај и да е НАТО ќе почне активно да учествува во војната.

Ако Русија има право да нападне суверена земја, членка на ОН, признаена и од самата Русија, за да заштити две од чиста мира самопрогласени држави, тогаш НАТО и тоа како има право да се вмеша во војната.

Тоа може да биде трета светска војна, но Русија ја иницира, тука Нато и нормалниот свет не можат и не треба да останат настрана, Русија нема да се задоволи само со Украина, како што не се задоволи само со Крим.

Доколку се задоволеше Русија само со Крим, Донецк и Луганск, тогаш сегашните санкции би биле идеални да се покори Русија, но сега кога војната се шири, не можат да чекаат санкциите да дадат резултат.
Многу немудро од НАТО што чека Русите да направат стратегиски добивки на терен, па после да се вмеша воено.

И како ли го замислуваш, да ми је знати, тоа мешање на НАТО?
Онака у пракса.
Си замислуваш некаква конвенционална војна помеѓу НАТО и Русија, во која тој што губи, џентлменски нема да ги употреби сите средства?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom