Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Западот освен санкции друго не може да направи, затоа што тоа би значело светска војна (нуклеарна веројатно) - како што кажа Бајден, кој во таа изјава ги величеше санкциите како добар одговор кој ќе направи Русија да плати за стореното, наспрам нуклеарен холокауст.

Е сега за санкциите... Санкциите кон Русија (онака појако) се од кај 2014-та. Од Грузија. Русија од тогаш се прилагодува кон санкции, односно се спрема за позиција од која тие ќе имаат што помал ефект, или пак позиција од која санкциите ќе имаат исто така обратен негативен ефект, па нивното донесување ќе биде попретпазливо. Претпоставката е дека од 2014-та до денес се спремаат за тоа.
Затоа, можно е, денес, ефектот на санкциите да се преувеличува во моментов, во западниот јавен наратив и да на Западот не му се баш најточни прогнозите за ефектот на тие санкции. Прво, затоа што никој нормален на запад не мисли ваљда дека Русија ќе скршне од поведението под притисок на санкцииве и некој можеби ќе се зараша - која им е тогаш функцијата?
А Русија нема да скршне од својот план заради санкциите, можеби затоа што е поспремна за санкции одколку што се мисли. Дали они предвиделе исклучување од SWIFT, исклучување од американски пазар и тн.? Претпоставувам дека при планирањето на све ова, ги имале тие ствари у предвид. Или си рекле, сега најако ќе ја затепаме Украина, ама ваљда од SWIFT нема да не исклучат, можеме бар на тоа да се потпреме.
Ако е така, онда се дилетанти за ова, што некако не ми личи дека е вистина.

Видете, всушност и во изјавата Бајден не вика дека санкциите ќе го сменат поведението на Русија, него вика дека преку нив, ќе платат за стореното.

Какви стратешки вистини ќе произлезат од ова (на пример, колку ќе се зголеми стратешката зависност на Русија од Кина и др.) ќе видиме.

na rusija nisto ne i znaci swift. sekoja pogolema ruska firma ima smetka u svicarska (gasprom na primer) a imaat i u kina. I na dvete mesta ke moze da se plateni.

sekoj pomal biznis u rusija ima smetka u estonija. so e-citizenship e toa prilicno lesno. ima i takvi sto imaat u azarbejdzan ili kazahistan. jas pred nekoja godina probuvav da platam advokati vo moskva za edna zedelka i nemozev da im prefrlam pari od AUS posto mojata banka ne sorabotuvase so nivnata i na kraj gi plativ preku estonija. spremni se oni a i narodot odmna za vakvi frki.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.639
Можеби, можеби сите сме лицемери, етничко чистење на туѓ грб не боли изгледа...
колку што ја читам темава изминатиов период никој тука не се залага за етничко чистење и сите се надеваат на мировен договор и прекин на огнот...
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Ако заиграт нуклеарки може да се смени кон полошо за секого, друже.
Vo kraen slucaj da. Ama mislam deka malku lugjevo ja preuvelicuvaat rabotava okolu nuklearkive. Ne e sekoja nuklearka Tsar Bomba da sprzi se na radius 100km. Taa e premnogu glomazna i ednostavno nema kako da se lansira na dalecini, preteska e. Toa se strateski nuklearki. Ima takticki nuklearki so pomalo polnenje dovolni da unistat odredeni voeni bazi i centri na odlucuvanje koi ne bi napravile ogranicena steta, ne na celi gradovi, i pogolemi od obicni raketi, no dovolno da se onesposobi protivnikot imaat zanemarliva radijacija.

Mislam deka ne e za potcenuvanje da se igra na blef, tuku Putin navistina bi mozel da gi iskoristi preventivno vo zavisnost od toa kolku kje zemat sloboda NATO da se vmesaat. E sega prasanjeto e a sto vo sprotivna nasoka? Ne zaboravajte deka Rusite imaat eden od najsofisticaranite vozdusni stitovi. Ima nekoj adut vo raka i znae nesto sto nie ne znaeme, zatoa vleze tolku samouvereno vo ovaa operacija. Putin e igrac koj gleda 100 potezi unapred.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
колку што ја читам темава изминатиов период никој тука не се залага за етничко чистење и сите се надеваат на мировен договор и прекин на огнот...
Не мислев за Украина, туку споредбите со Србија, сите се бунеа зошто била бомбардирана ама на никој не и интересира зошто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Скоро сите парламенти донесоа декларации за подршка на Украина, ние сеуште не и ќе касниме. Може ќе заврши војната до тогаш, ако се договорат на преговориве (што додуше звучи неверојатно).

Зашто декларацијата касни, зашто е блокирана? Зарем не сме посветени на евратланските идеи?

Блокирана е, затоа што не била сеуште преведена на албански.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
... isto ko da ti bide okej ako nekoja od sosednite zemji ne napadne nas i bara da terame po nivno ili ke ne sotrat do zemja.
Само што прво треба да бидеш многу ГЛУП за да имаш велесила за сосед ама ничим изазван да влезеш во сојуз со непријателот на именуваната велесила и уште да ѝ се курчиш.

Се разбира симплифицирам за се симнам на твое ниво на разбирање. Украина не направи ништо од ова, едноставно САД им направија државен удар и ги земаа под контрола.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
У вакви времиња мило ми е што постојат енкриптирани месенџери од типот на Телеграм. Светот се движи кон комплетен тоталитаризам.
Сега мислам дека веќе е јасно колкава е моќта на Фејзбук и Инстаграм кога може у секое време да го наштелуваат алгоритмот да покажува на корисниците информации кои што на таа компанија и одговараат. Не за џабе тогаш го викнаа сопственикот да зборува пред конгрес, нели?
...
Како што кажа мојата мила колешка неколку постови одозгора, право време е да се читне Орвел.
Жива вистина, и не само содржината на платформите туку и директните пораки меѓу корисниците. Кој не верува нека проба да прати некому линк од сајтови како https://southfront.org

...право време е да се читне Орвел.
Не е дека не го читаат туку проблемот е што психопатите не разбрале дека 1984-та, Животинската фарма, и другите негови книги... Дека тие биле замислени како предупредување за човештвото, а не како упатство за употреба. :-/
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.655
Поени од реакции
36.321

... па се случило завчера, никој не ја кажа ова информација, демек разаботен напад на украинската војска со софистицирано оружје, разработена Тв дебата со министер за одбрана лајф, на една приватна романска телевизија која е финасирана од CNN како успех на украинска војска, а всушност силна лажна пропаганда која ја откриле други кои ја виделе сличноста со видео игра, односно била добра анимација од видео играта „Арма 3“ 110 ГБ,

1586975835_155218.jpg
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.414
Поени од реакции
29.659
Скоро сите парламенти донесоа декларации за подршка на Украина, ние сеуште не и ќе касниме. Може ќе заврши војната до тогаш, ако се договорат на преговориве (што додуше звучи неверојатно).

Зашто декларацијата касни, зашто е блокирана? Зарем не сме посветени на евратланските идеи?

Блокирана е, затоа што не била сеуште преведена на албански.
Реално...затоа што сме 0 фактор у меѓународна политика и секој наш став е ирелевантен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
За Мејдан има многу теории. Како ти веруваш во една така ја во друга. За мене тоа е холивудско сценарио за предизвикување конфликт. Добро познато на Југословенските народи. Се кладам дека Америка организирале и снајпери и протестанти и контра-протестанти и пичке си мајчине. После се што видов години наназад како делуваат во други држави, никој не може да ме убеди во спротивното.
Џо Бајден е воен криминалец. Самиот лично има ургирано за бомбардирање на Србија и јакнење на Голема Албанија. Има и видеа за тоа, да не се праиме на Tошо. Македонија не смее никако да го поддржува него и Западните политики.
Кој нормален би ти ја прифатил опкладата?
Сакаш да се опкладиме дека водата е мокра а небото е сино (кога не е облачно)?

Ако одговорот е да, тогаш имам и неколку мостови за продавање. ;)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Само што прво треба да бидеш многу ГЛУП за да имаш велесила за сосед ама ничим изазван да влезеш во сојуз со непријателот на именуваната велесила и уште да ѝ се курчиш.

Се разбира симплифицирам за се симнам на твое ниво на разбирање. Украина не направи ништо од ова, едноставно САД им направија државен удар и ги земаа под контрола.
Зашто украинците да немаат право да бидат дел од ЕУ, сега треба да се жртвуваат заради безбедноста на Русија, или заради некаков договор за кој овие немаа врска?
Видоа украинците како е да биде под сферата на Русија, они сакаат промена.
Се се сведува на прашањето каде би живеел ти? Во Германија или во Русија?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.273
Поени од реакции
5.399
Да... На некој начин точно е.
Денот кога психопатите решија дека е време да се раскрсти со замарање со ситници како меѓународно право и да се извадат ракавиците. :-/
Застрашувачки е што постојат (групи на) луѓе кои без никакво промислување на нештата, прават се за да ги остварат своите цели. Психопати е мал збор за овие луѓе...се уште не осмислен правиот збор за да се опишат.

Оставете нуклеарни сценарија и слични катаклизми, на човештво прешкртано му е од 11ти септември.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom