Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Нема поента за дебата на форумов. И внатре во државава е многу подлабоко поделен народот него што мислиме.
Мислат дека окупацијата во украина е некоја call of duty симултанка, па навиваат за добриот православен Русин.

Види само колку РТ пропаганда шират овдека, и за се си имаат некоја посебна теорија на заговор.
Како вашите претходни тврдења излегуваат катастрофални грешки, како теориите на заговор почнуваат да се применуваат во пракса, така почнувате со хистериите, плачењата, демек немало поента за дебати :pos:. Ај барем жив и здрав си бил.
Пробајте со @Bateman кај @Ne_sum_ja да ви каже како пореално да ги гледате работите, оти едно време исто пишувавте, ама не_сум_ја почна од повеќе агли да ги анализира работите, а не со розеви наочари.
Ти како правник најдобро треба да знаеш дека ако некоја од страните не го испочитува договорот (Минск2) треба да следат казни, посебно кога послабиот го шупчи посилниот.


Не се плашете од нуклеарки, нема потреба од такво нешто, бидејќи глобализацијата супер си функционира, елитата си се другарчиња, други цели си имаат, не се глупи сами на себе да си наштетат.

1645976402202.png

Интересна изјава од Владо Павлов:
Целта на Хазарите ( исто мие е дали се оденсува за Путин или Зеленски ) е територијата на Големото Војводство Москва од X век со пристап до Црното, Балтичкото и Северното Море.
Како иначе Антихрист од Исток ќе се појаве ако ова не се оствари во кој учествуваат Хазарите во Русија и Украина , а утре и Мухамеданците во спрега со Протестантите
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Бајден БУКВАЛНО се закани прв
И се преправаш како заливот на свињите во куба не се десил...
Бајден ги кажа само опциите, и се оправда дека не реагираат воено бидејќи тоа може да значи Трета Светска.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Почна целосна инвазија на соседна земја, праќа свои војници да гинат непотребно, и се заканува со нуклеарно оружје. Да, лудак е. Хитлер 2.0.
Има многу лудаци низ светов, и поседувањето е уствари заканата. Он ги потсетува само.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Ако за тебе ова е буквална закана, не дај боже да изјавел дека праќа војници во Украина да војуваат со Русија. Веќе ќе сме биле сите мртви според тебе...

Околу второто, веќе пишав мислење.
Он е ебаниот прецедател на сад. Кој кур мислиш 3та светска војна значи? Сигурно не е ден Д 2 електрик бугалу.
Фактот дека во опште го сметал за опциија збори цели романи. Секако дека е Буквално закана.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Интересна изјава од Владо Павлов:
В.П. , Бардовци, 27.02.2022 год, 16:55ч.

--------------------------------------------------------------

Ако Владо Павлов ти е интересен, а згора на тоа го сметаш и за извор, тогаш, посовреме фаќај патот барај си чаре. За твое добро.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Eeee dolga i siroka e toa.
A Jas i random severdjan nemozam da bidam isto, niti pak sakam.
A ako tolku sakas tuka narodot da zivee ubavo, vrati se i pridonesi.
Ti ne si random severdjan a glup Makedonec, (nema Severdjani celo vreme pisham) ,od takvite sum vo stranstvo ali jbg nema da me razberesh i ne mi repliciraj vishe. Za pridonesi ne se sekiraj pridonesuvam povishe od tebe veruvaj.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Путин е човекот кој ја уби, сотре, прогласи куроната короната за умрено... уште од утрото на 24 февруари па навака веќе цели 4 дена ниту еден ниту локален ниту глобален медиум не говори повеќе за ковидот, одеднаш пандемијата пландемијата магично исчезна и повеќе нема ниту еден новозаболен ниту починат во светски рамки гледано, е така е кога имаш нуклеарки, а таа корона беше уништена со нуклеарен проектил на чичо Путин !
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Он е ебаниот прецедател на сад. Кој кур мислиш 3та светска војна значи? Сигурно не е ден Д 2 електрик бугалу.
Фактот дека во опште го сметал за опциија збори цели романи. Секако дека е Буквално закана.
Епа да, параноици ко тебе и Путин тоа би го сметале за закана... Сите нормални знаат дека тие се опциите и Бајден ја одбра "добрата". Или според тебе требало да има и трета опција каде што никој не превзема ништо, како за Америка кога војуваше насекаде низ светов?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.024
Знаете ли кога некоја држава ќе искористи нуклеарно оружје? Никојпат.

Ниту една држава шо има во посед нуклеарни бомби нема да биде притисната до тој степен да дојде до ситуација тоа да и биде единствена опција. Единствен начин Русија да користи нуклеарно оружје е НАТО и САД да и јуришаат на Москва со цела артилерија шо ја поседуваат. Истото важи и за САД. Погледнете го само начинот на кој војува Русија, до сега можеа да го запалат Киев од далечина али нејќат цивилни жртви.

Колку психопати и социопати да го водат светот, сепак не се водат по емотивни изливи и се длабоко психолошки тренирани да не се тригернуваат од вакви ствари. Пропагандата шо ја гледате е за деморализација на противникот и мотивација на сопствените трупи, односно најниските ешалони на инструментите за војна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Ti ne si random severdjan a glup Makedonec, (nema Severdjani celo vreme pisham) ,od takvite sum vo stranstvo ali jbg nema da me razberesh i ne mi repliciraj vishe. Za pridonesi ne se sekiraj pridonesuvam povishe od tebe veruvaj.
Poarno glup makedonec otkolku gord severdjan.
A toa deka si vo stranstvo taka si mislis deka nema, tuka polno e, vrie.
Znam, znam, epten pridonesuvate. Glavno opravduvanje na bezmalku site koi zaminale vo stranstvo kako bugarski drzavjani.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
В.П. , Бардовци, 27.02.2022 год, 16:55ч.

--------------------------------------------------------------

Ако Владо Павлов ти е интересен, а згора на тоа го сметаш и за извор, тогаш, посовреме фаќај патот барај си чаре. За твое добро.
Па на темава денеска некој член напиша дека ќе се носат платеници во Украина (од Сирија ли напиша) па ова ми изгледа легитимно :D
Плус од повеќе места мораш да црпиш информации, после елиминираш и отприлика ќе добиеш некоја слика.
Самите пишувате дека западните лидери многу глупи постапки прават, зар е можно од високо развиени држави такви глупи постапки... освен ако немаат некоја друга цел :toe: .
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.372
Двојните аршини, двојните стандарди, лицемерието на западот/западните сили... Нападот на НАТО врз Југославија/Србија е ок тоа е демократски чин, нападот врз Ирак, Либија, Сирија... се чин на слобода, демократија и правда, ама, ама, ама нападот од страна на Русија врз Грузија (2008) и врз Украина (2022) се насилство, тероризам, силеџиство...
Значи затоа што НАТО ја бомбардираше Југославија сега сите можат да се пукаат едни со други без срам и перде посочувајќи ете они го направија тоа.

Одличен мајндсет
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Poarno glup makedonec otkolku gord severdjan.
A toa deka si vo stranstvo taka si mislis deka nema, tuka polno e, vrie.
Znam, znam, epten pridonesuvate. Glavno opravduvanje na bezmalku site koi zaminale vo stranstvo kako bugarski drzavjani.
More glupav celo vreme pisham deka ne sum Severdjan ama ti si glupav i ne mozesh da razberesh megju redovi. Treba celo vreme ko na malo dete da se objasni, nemam BG pasosh GLUPAV choveku, odamna sum vo stranstvo. Celo vreme glupav Grujoidu velam deka ne treba da se delime, oti si nekoe vmrovsko piunche i drkash na Milenko i Grujo. Te molam vishe ne mi repliciraj GLUPAV CHOVEKU, ne vredi da gubam vreme od zivotov dur se objasnuvam so nekoj maloumen
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.193
Поени од реакции
81.280
Знаете ли кога некоја држава ќе искористи нуклеарно оружје? Никојпат.

Ниту една држава шо има во посед нуклеарни бомби нема да биде притисната до тој степен да дојде до ситуација тоа да и биде единствена опција. Единствен начин Русија да користи нуклеарно оружје е НАТО и САД да и јуришаат на Москва со цела артилерија шо ја поседуваат. Истото важи и за САД. Погледнете го само начинот на кој војува Русија, до сега можеа да го запалат Киев од далечина али нејќат цивилни жртви.

Колку психопати и социопати да го водат светот, сепак не се водат по емотивни изливи и се длабоко психолошки тренирани да не се тригернуваат од вакви ствари. Пропагандата шо ја гледате е за деморализација на противникот и мотивација на сопствените трупи, односно најниските ешалони на инструментите за војна.
Зашто мислиш така?
Само затоа што до сега не се десило?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Знаете ли кога некоја држава ќе искористи нуклеарно оружје? Никојпат.

Ниту една држава шо има во посед нуклеарни бомби нема да биде притисната до тој степен да дојде до ситуација тоа да и биде единствена опција. Единствен начин Русија да користи нуклеарно оружје е НАТО и САД да и јуришаат на Москва со цела артилерија шо ја поседуваат. Истото важи и за САД. Погледнете го само начинот на кој војува Русија, до сега можеа да го запалат Киев од далечина али нејќат цивилни жртви.

Колку психопати и социопати да го водат светот, сепак не се водат по емотивни изливи и се длабоко психолошки тренирани да не се тригернуваат од вакви ствари. Пропагандата шо ја гледате е за деморализација на противникот и мотивација на сопствените трупи, одностно најниските ешалони на инструментите за војна.
Исто мислам, но ако западот и покрај ова не ја сфати сериозно Русија и ја притисне во ќош, Русија ќе реагира, не знам како не научија низ историјата дека нема играње со Мечката. Новиве генерации не се свесни сеуште, ама сигурен сум дека Бајден и тоа како знае со кого си има работа, па ваљда ќе намалат со притисок, никој не би сакал да огрее сонце среде ноќ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom