Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.491
Поени од реакции
36.451
Засега суште се е дезинформација, вклучително дека има руски трупи во Донбас, иако Путин ги најави.

Така да инвазијава што ја најави Бајден сеуште ја нема.

Исто и ова тиктокериве што снимаат цело време тенкови, ако имаше нешто серизно досега сите ќе беа во затвор, а на да ги оставаат да снимаат руска војска, што потенцијално може да даде корисни информации на непријателот.
Тешко е да се сокрие движење од толкави размери, ама мислам дека пуштаат и солиден број дезинформации.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Големите изгледаат дека стојат добро зошто тие малите цело време земаат кредити и добиваат грантови ( кои се повторно позајмени пари на крајот на денот) за да купуваат од големите. Тоа е корупцијата која ја спомнав која ЕУ не смее да ја прекине во ниту еден случај. Да ги покрива кредитите на дефицитарите Бугарија, Грција, Полска, Хрватска, Романија, Латвија, Литванија, Португалија итн .. и да прекине со финансиските трансфери. Тие кредити одат директно во купување на услуги и добра од големите. Ама сите мали се веќе до гуша во долгови немаат простор за земање на кредити, а штампањето на пари за да се одржи економијата само не стави во циклус на масовна инфлација што повторно е неодрживо.

Прегледај го приврзокот 322937



A за непрофитабилноста која ја споменавм ќе ја ставам следнава споредба помеѓу Волксваген и Тојота Моторс групациите, број еден и два најголемите производители на автомобили во светот. Волксваген има х3 пати помал профит од Тојота Моторс иако имаат сличен обрт . Зголеми им ги трошоците и да видиме што ќе остане и од тој мал профит. Се што ќе добиеш е загубар со обрт од 222 милијарди евра. Што ти вреди ако произведеш и продадеш и 100 000 000 коли ако на крајот на денот губиш пари на секоја кола. Како ќе ги намалат трошоците? платите ли ќе ги намалат или германската држава ќе им субвенционира енергенси/суровини или ќе дадат уште толку кредити за да се стимулира потрошувачката и со тоа уште толку ќе ја зголемат инфлацијата?

Види ги за споредба Јапонците, иако производството им опаѓа и обртот им опаѓа кај нив профитабилноста расте зошто кратат трошоци и зголемуваат ефикасност и продуктивност.

Прегледај го приврзокот 322938Прегледај го приврзокот 322939


Ова е здравиот систем по тебе? Каде што потрошувачите можат да ги купуваат продуктите само дека се задолжуваат, а произведувачите се огромни надувани балони кои се одвај профитабилни и зависат од монопол и кредити за да имаат воопшто клиенти. Што е следно, Македонија е здрава економија? каде што најголемиот дел од економијата се состои од олигарси кои опстојуваат само поради државно трошење кое е единствено можно преку континуирано задолжување?
Edna pazarna ekonomija e povekje od edna firma, makar da se Toyota i Volkswagen. Silata ne Germanskata ekonomija ne e vo gigantite tuku vo mnogubrojnite srednogolemi kompanii tn. hidden champions. I Toyota da vagja pogolemi marzi od VW nemoze da sluzi kako nekoj argument deka Evropskata ekonomija e na nekoj rab. Te molam, Volkswagen e mnogu profitabilna kompanija ili koncern. Inace proveri kako se marzite kaj Porsche, i tie se del od VW ;)

Inace pak ke recam, nekoi drzavi slabo stojat ama daleku EU e od nekoj rab. Ne gi negiram problemite koi sekako postojat ama ako te citam tebe moze covek da pomisli utre ke ostanat bez leb.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Интересна работа во сево ова е што Зеленски во обраќањето до нацијата рече „ние добро можеме да познаеме што е провокација, а што агресија“, тука алудирајќи дека ова е само провокација на Русија, а не и агресија. И сеуште тврди дека отворена војна со Русија е далеку од можна. Јас мислам дека во оваа епизода се отвара простор за Кримеизација на Донбас и тоа е тоа.

Како што видовме видеата за трупање на воена опрема се претежно и највеќе од Гиркин и неговата мрежа, што е апла Руски извор. Хистеријата е крената за да Укринците помалце се бунат, пошто реално знаат што би значело Руска интервенција. Ништо чудно да има некаков договор во позадина за региониве кои во моментов дефакто се слепо црево на Украина. Ако е така набргу све ќе заврши... ако не е, ќе си поиграме уште некое време геополитика.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.284
Смешно изгледаат санкцииве.
Ако е ова тој одговор што требаше да предизвика уплав кај Русиве, до душа нагласуваа доколку се случи инвазија ќе воведат.
Сега ова некако смешно испаѓа. Како што читав, од претставник на Рускиот парламент, на Донбас сеуште нема “официјални” руски трупи. Мислам тоа е само за медиуми, конвојот вчера мене ми изгледаше дека се руска механика, само нормално добро маскирано беше тоа за да нема инфо кој се и што се.

Од Унгарија вести дека нема да подржат санкции кон Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Од Унгарија вести дека нема да подржат санкции кон Русија.
Баш ме интересира дали постои вето во НАТО во врска со санкции :) Баш би сакал да постои и баш би сакал Унгарија на пример да ги примени... Да им се удри све од глава им ебам тоа лицемерите скапани.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Смешно изгледаат санкцииве.
Ако е ова тој одговор што требаше да предизвика уплав кај Русиве, до душа нагласуваа доколку се случи инвазија ќе воведат.
Сега ова некако смешно испаѓа. Како што читав, од претставник на Рускиот парламент, на Донбас сеуште нема “официјални” руски трупи. Мислам тоа е само за медиуми, конвојот вчера мене ми изгледаше дека се руска механика, само нормално добро маскирано беше тоа за да нема инфо кој се и што се.

Од Унгарија вести дека нема да подржат санкции кон Русија.
Ceki ova e pocetok ima uste moznosti zavisno od eskalacijata koaj sledi.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Бугарија: Македонија е комунистичка творевина на Тито.

Русија:Украина е комунистичка творевина на Ленин.
Автоматски споено мислење:

Од Унгарија вести дека нема да подржат санкции кон Русија.
Виктор Орбан ја апдејтира изјавата дека политиката на Унгарија ќе биде во согласност со ЕУ политиката.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.651
Бугарија: Македонија е комунистичка творевина на Тито.

Русија:Украина е комунистичка творевина на Ленин.
На пролет ќе има и договор кој ова го потврдува и официјализира. Не, нема Русија да е спонзор на тој договор. Погоди која пријателска земја ќе биде тоа.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.284
Интересна работа во сево ова е што Зеленски во обраќањето до нацијата рече „ние добро можеме да познаеме што е провокација, а што агресија“, тука алудирајќи дека ова е само провокација на Русија, а не и агресија. И сеуште тврди дека отворена војна со Русија е далеку од можна. Јас мислам дека во оваа епизода се отвара простор за Кримеизација на Донбас и тоа е тоа.

Како што видовме видеата за трупање на воена опрема се претежно и највеќе од Гиркин и неговата мрежа, што е апла Руски извор. Хистеријата е крената за да Укринците помалце се бунат, пошто реално знаат што би значело Руска интервенција. Ништо чудно да има некаков договор во позадина за региониве кои во моментов дефакто се слепо црево на Украина. Ако е така набргу све ќе заврши... ако не е, ќе си поиграме уште некое време геополитика.
Русиве признаа што признаа, но официјално нема нивна армија на Донбас, е сега ќе гледаме конвои возила. Претпоставувам ќе има ротација на руската армија преку такви конвои. Дали со таа помош републиките ќе ги притиснат назад на Украинските сили или ќе ги провоцираат, ќе гледаме. Околу 60.000 трупи и нешто над 300 тенкови стојат на украинска страна пред Донбас.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.773
Поени од реакции
8.410
Edna pazarna ekonomija e povekje od edna firma, makar da se Toyota i Volkswagen. Silata ne Germanskata ekonomija ne e vo gigantite tuku vo mnogubrojnite srednogolemi kompanii tn. hidden champions. I Toyota da vagja pogolemi marzi od VW nemoze da sluzi kako nekoj argument deka Evropskata ekonomija e na nekoj rab. Te molam, Volkswagen e mnogu profitabilna kompanija ili koncern. Inace proveri kako se marzite kaj Porsche, i tie se del od VW ;)

Inace pak ke recam, nekoi drzavi slabo stojat ama daleku EU e od nekoj rab. Ne gi negiram problemite koi sekako postojat ama ako te citam tebe moze covek da pomisli utre ke ostanat bez leb.
Ај да ја играме малце обратно играта.

Покажи ми статистика и документи за индивидуални перформанси на најголемите 100 компании во Германија и најголемите 500 компании во ЕУ кои би потврдиле дека ЕУ економијата е на здрава подлога и драматични покачувања во цените на енергенси и суровини нема да предизвикаат колапс на истите.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.538
Поени од реакции
5.319
Сите невработени невропсихијатри од целиот свет комотно можат да се вработат во неколку психијатриски лудници доколку се отворат на Косово бидејки за сите ќе има бааги работа таму:lolzz::
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Русиве признаа што признаа, но официјално нема нивна армија на Донбас, е сега ќе гледаме конвои возила. Претпоставувам ќе има ротација на руската армија преку такви конвои. Дали со таа помош републиките ќе ги притиснат назад на Украинските сили или ќе ги провоцираат, ќе гледаме. Околу 60.000 трупи и нешто над 300 тенкови стојат на украинска страна пред Донбас.
Реално испаѓа дека сепак не знаеме што има на терен. Ни дали се вистинити снимките кои ги пушта Гиркин, ниту ништо. Вистината е успешно скриена во морето дезинформации :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom