Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
2000 евра за 1000кубик метра гас.
Грешат европјаните што го стопираат само Северен Тек 2 . Треба комплетно да го стопираат цел рускиот гас.
Да видиме монголот Путин и орките од Москва колку ќе издржат.
Види, ~22% од вкупната енергија во ЕУ е пророден гас. Околу 40% се од Русија. 36% од вкупната енергија е од нафта, ~1/3 е од Русија. Ефективо ќе тргнеш ~20% од вкупните енергетски потреби на ЕУ. Башка шо сектори како хемиска индустрија, земјоделство, транспорт ќе бидат најпогодени. :D
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
БоЏо што се курчи со санкции кога си ги прима олигарсите у сред Лондон ко баба внуче. Избркај тамо тоа говното Абрамович, олесни трка за топ 4. А не, ќе ја болеле Русија нашите санкции, ја заболе Русија за вашите санкции.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Комплетно неодржливо е тоа, не е ова ЕУ од 1980тите каде што Германија/Франција/Италија/Холандија/Белгија имаат огромно индустриско производство кое е високо конкурентно, имаат буџетски суфицити и се со хомогено население кое е навиканато на тежок живот. Во 2022 се е на раб на профитабилност зошто конкуренцијата е огромна ( Кина, Јапонија, Кореа), најголем дел од членките се во буџетски дефицити а сумите кои одат на корупција и одржување на сиромашните членки се масивни. Ниту корупцијата смеат да ја чепнат ( ЕУ ќе се распадне) ниту пак смеат да ги стегнат каишите зошто имаат масивни гетоизирани имиграциски популации кои има криминално да ги распарачат од внатре. И што им останува тука? целите трошоци да ги префрлат на индустријата и да си ја уништат економијата? катастрофални избор е ова е и затоа и вака Германија и Франција седеа на страна околу хистеријата во Украина и Макрон трчаше на сите страни за да се најде некакво решение.

Друга работа е што кога цените ќе рипнат х2/х3 на енергенсите на апсолутно никој нема да му биде гајле кој е крив а кој е прав, сите ќе гледаат да се обезбедат што побрзо и ќе потпишат каков и било договор кој ќе им биде ставен на маса. Тоа што Русија ги има во кампот и Венецуела, Казакстан, Сирија, Либија ( делот каде што е производството на нафта) и е партнер со Иран, Ангола, Алжир уште толку ја компликува ситуацијата и ќе значи дека во секоја ситуација другиот камп ќе се збогати од зголемувањето на цените.

А домашниве американски-фундаменталисти ако мислат дека можат да преживеат бензин од 200 денари и леб од 50/60 денари тогаш мислам дека ќе бидат максимално разочарани. Со гневот и разочараноста која се наталожуваат веќе 3 декади, кога веќе ќе нема да има ни за леб има да ни се случи една експлозија од емотивно празнење. Да не ни почнам што 120% од медиумскиот и политичкиот простор е вештачки окупиран од америчко-еу фундаменталисти кога расположението помеѓу народот е далеку поразлично и би било и уште поразлично ако медиумскиот и политичкиот простор не беше окупиран.
Не бе, грешка си. Само што не се распаднала Русија.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Комплетно неодржливо е тоа, не е ова ЕУ од 1980тите каде што Германија/Франција/Италија/Холандија/Белгија имаат огромно индустриско производство кое е високо конкурентно, имаат буџетски суфицити и се со хомогено население кое е навиканато на тежок живот. Во 2022 се е на раб на профитабилност зошто конкуренцијата е огромна ( Кина, Јапонија, Кореа), најголем дел од членките се во буџетски дефицити а сумите кои одат на корупција и одржување на сиромашните членки се масивни. Ниту корупцијата смеат да ја чепнат ( ЕУ ќе се распадне) ниту пак смеат да ги стегнат каишите зошто имаат масивни гетоизирани имиграциски популации кои има криминално да ги распарачат од внатре. И што им останува тука? целите трошоци да ги префрлат на индустријата и да си ја уништат економијата? катастрофални избор е ова е и затоа и вака Германија и Франција седеа на страна околу хистеријата во Украина и Макрон трчаше на сите страни за да се најде некакво решение.

Друга работа е што кога цените ќе рипнат х2/х3 на енергенсите на апсолутно никој нема да му биде гајле кој е крив а кој е прав, сите ќе гледаат да се обезбедат што побрзо и ќе потпишат каков и било договор кој ќе им биде ставен на маса. Тоа што Русија ги има во кампот и Венецуела, Казакстан, Сирија, Либија ( делот каде што е производството на нафта) и е партнер со Иран, Ангола, Алжир уште толку ја компликува ситуацијата и ќе значи дека во секоја ситуација другиот камп ќе се збогати од зголемувањето на цените.

А домашниве американски-фундаменталисти ако мислат дека можат да преживеат бензин од 200 денари и леб од 50/60 денари тогаш мислам дека ќе бидат максимално разочарани. Со гневот и разочараноста која се наталожуваат веќе 3 декади, кога веќе ќе нема да има ни за леб има да ни се случи една експлозија од емотивно празнење. Да не ни почнам што 120% од медиумскиот и политичкиот простор е вештачки окупиран од америчко-еу фундаменталисти кога расположението помеѓу народот е далеку поразлично и би било и уште поразлично ако медиумскиот и политичкиот простор не беше окупиран.
Meanwhile: https://data.worldbank.org/indicator/NE.EXP.GNFS.ZS?locations=DE

1645539931490.png

Treba da razlikuvame. Drzavite imaat rastecki trend na zadolzenost, sto e sepak globalen trend. Od druga strana ne se soglasuvam deka ekonomiite im se poslabi od 80tite. Naprotiv. E sega ke se najde nekoe drzavice kade toa e slucaj ama golemite sepak stojat dobro. Cenite rastat, isto kako sekade. Ne e ova nesto izolirano. Razbiram zelba da im se posaka los razvoj na zapadnive zemji ama realnosta ne e tolku crna kako ja opisuvas.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Не е точно.
Сосема е точно... Имајќи во предвид дека победниците ја пишуваат историјата. Па цела Македонска историја е напишана во Бугарските учебници... Така да точно е. Историјата е целосно политизирана.
Автоматски споено мислење:

Темава ќе остане запаметена по тоа дека @Darling и @SkimSkam се спанџале во неа.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
2000 евра за 1000кубик метра гас.
Грешат европјаните што го стопираат само Северен Тек 2 . Треба комплетно да го стопираат цел рускиот гас.
Да видиме монголот Путин и орките од Москва колку ќе издржат.
Realno sekako NS2 dosega ne bese vo upotreba. Nema nekoe vlijanie. I sega Rusija moze niz postoeckite cefki da pusta povekje ako saka. Sve drugo osven stopiranje na procesot bi bilo ludo. Ima postoecki dogovori i Rusija nema taka lesno da gi prekrsi. Mozebi EU povekje zavisi od ruskiot gas ama ne deka Rusite ke ostanat neosteteni ako se odlucat na takov cekor.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.783
Поени од реакции
8.880
На времето Реган ги лажеше русите за стар ворс програма, и овие лудаци поверуваа и цела СССР се распадна, наместо да држат се под чизма. Сега еве доаѓа ред изгледа американциве да се упрпуваат од нешто...од што времето ќе покаже, и тоа дали е реално или не. Нормално ќе биде ствар на договор, како и негде 90-та...колку и да изгледа лудо се повеќе веројатно сценарио станува.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Темава ќе остане запаметена по тоа дека @Darling и @SkimSkam се спанџале во неа.
Стара коска сум ја, ваков пенал не пропуштам. Објаснувајте вие геостратегија овде, ја завршив работа, отидов у Алепо со лепотицата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.783
Поени од реакции
8.880
Стара коска сум ја, ваков пенал не пропуштам. Објаснувајте вие геостратегија овде, ја завршив работа, отидов у Алепо со лепотицата.
Ќе се вратиш брзо со побелена коса....ќе бараш да се врати времето, ама нема тоа да биде.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.412
Meanwhile: https://data.worldbank.org/indicator/NE.EXP.GNFS.ZS?locations=DE

Прегледај го приврзокот 322936

Treba da razlikuvame. Drzavite imaat rastecki trend na zadolzenost, sto e sepak globalen trend. Od druga strana ne se soglasuvam deka ekonomiite im se poslabi od 80tite. Naprotiv. E sega ke se najde nekoe drzavice kade toa e slucaj ama golemite sepak stojat dobro. Cenite rastat, isto kako sekade. Ne e ova nesto izolirano. Razbiram zelba da im se posaka los razvoj na zapadnive zemji ama realnosta ne e tolku crna kako ja opisuvas.
Големите изгледаат дека стојат добро зошто тие малите цело време земаат кредити и добиваат грантови ( кои се повторно позајмени пари на крајот на денот) за да купуваат од големите. Тоа е корупцијата која ја спомнав која ЕУ не смее да ја прекине во ниту еден случај. Да ги покрива кредитите на дефицитарите Бугарија, Грција, Полска, Хрватска, Романија, Латвија, Литванија, Португалија итн .. и да прекине со финансиските трансфери. Тие кредити одат директно во купување на услуги и добра од големите. Ама сите мали се веќе до гуша во долгови немаат простор за земање на кредити, а штампањето на пари за да се одржи економијата само не стави во циклус на масовна инфлација што повторно е неодрживо.

1645541413193.png



A за непрофитабилноста која ја споменавм ќе ја ставам следнава споредба помеѓу Волксваген и Тојота Моторс групациите, број еден и два најголемите производители на автомобили во светот. Волксваген има х3 пати помал профит од Тојота Моторс иако имаат сличен обрт . Зголеми им ги трошоците и да видиме што ќе остане и од тој мал профит. Се што ќе добиеш е загубар со обрт од 222 милијарди евра. Што ти вреди ако произведеш и продадеш и 100 000 000 коли ако на крајот на денот губиш пари на секоја кола. Како ќе ги намалат трошоците? платите ли ќе ги намалат или германската држава ќе им субвенционира енергенси/суровини или ќе дадат уште толку кредити за да се стимулира потрошувачката и со тоа уште толку ќе ја зголемат инфлацијата?

Види ги за споредба Јапонците, иако производството им опаѓа и обртот им опаѓа кај нив профитабилноста расте зошто кратат трошоци и зголемуваат ефикасност и продуктивност.

1645541521534.png 1645541547549.png


Ова е здравиот систем по тебе? Каде што потрошувачите можат да ги купуваат продуктите само дека се задолжуваат, а произведувачите се огромни надувани балони кои се одвај профитабилни и зависат од монопол и кредити за да имаат воопшто клиенти. Што е следно, Македонија е здрава економија? каде што најголемиот дел од економијата се состои од олигарси кои опстојуваат само поради државно трошење кое е единствено можно преку континуирано задолжување?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Засега суште се е дезинформација, вклучително дека има руски трупи во Донбас, иако Путин ги најави.

Така да инвазијава што ја најави Бајден сеуште ја нема.

Исто и ова тиктокериве што снимаат цело време тенкови, ако имаше нешто серизно досега сите ќе беа во затвор, а на да ги оставаат да снимаат руска војска, што потенцијално може да даде корисни информации на непријателот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Засега суште се е дезинформација, вклучително дека има руски трупи во Донбас, иако Путин ги најави.

Така да инвазијава што ја најави Бајден сеуште ја нема.

Исто и ова тиктокериве што снимаат цело време тенкови, ако имаше нешто серизно досега сите ќе беа во затвор, а на да ги оставаат да снимаат руска војска, што потенцијално може да даде корисни информации на непријателот.
Информациите најдобро се кријат во море од дезинформации. Немаме работа со пијани Руси, доста со стереотипи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom