Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Проблемот е што ти во поим не разбираш што е дискусија, и дека ставовите не значат ништо сами по себе. Треба и да ги аргументираш, со факти. Треба и противничките аргументи и факти да ги есапиш, да ги аналзираш и да се обидеш ги демантираш со факти - но ако не можеш да демантираш тогаш крајно треба да се соочиш со реалноста. И тука е проблемот, ти и реалноста сте скарани. :)
Рече човекот што без наведување на факти изјави дека лошите западњаци лажат за ГДП, а потоа не даде одговор кои се вистинските бројките.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Рече човекот што без наведување на факти изјави дека лошите западњаци лажат за ГДП, а потоа не даде одговор кои се вистинските бројките.
a sto e tolku bitno gdp? mene da mi platis ne bi ziveel u svedska ili saudiska arabija. za da ziveam u dubai treba da zarabotuvam najmalku ×10 za da prifatam... gdp e u princip totalno irelevanten za kvalitet na zivot.

druga rabota vo ogromna mera drzavite ko rusija i mkd kade glaven rabotodavac e drzavata sekogas ke prikazuvaat pomal gdp a eve i sam gledas za kade se tepaat da se vrabotat 90% od populacijata...
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
a sto e tolku bitno gdp? mene da mi platis ne bi ziveel u svedska ili saudiska arabija. za da ziveam u dubai treba da zarabotuvam najmalku ×10 za da prifatam... gdp e u princip totalno irelevanten za kvalitet na zivot.
Конкретно у Шведска не би живеел или општо Скандинавија?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Нешто можеби поврзано (можеби и не) :)


Russia declared Tuesday it was pulling back some of its forces near the Ukrainian border in what seems like de-escalation despite western corporate media hyping headlines every minute of the day, for the last week, of an "imminent" Russian invasion of Ukraine. Readers should refocus their attention to Syria, where Russia plans naval drills with hypersonic missiles in the Mediterranean.

Reuters, citing Russian RIA and TASS media outlets, said Russian warships, bombers, and hypersonic missile-equipped fighter jets had been repositioned to Syria.

The drills will involve several Russian fleets and take part in the eastern part of the Mediterranean, they cited Russia's defense ministry as saying.
Earlier on Tuesday, Russia announced plans for a similar exercise in the Barents Sea. -Reuters
Автоматски споено мислење:

a sto e tolku bitno gdp? mene da mi platis ne bi ziveel u svedska ili saudiska arabija. za da ziveam u dubai treba da zarabotuvam najmalku ×10 za da prifatam... gdp e u princip totalno irelevanten za kvalitet na zivot.

druga rabota vo ogromna mera drzavite ko rusija i mkd kade glaven rabotodavac e drzavata sekogas ke prikazuvaat pomal gdp a eve i sam gledas za kade se tepaat da se vrabotat 90% od populacijata...
Не го храни тролот... Веќе објаснив дека во ваква ситуација се споредуваат воени средства а не финансиски заврзлами и шеми. Така да посочување работи како ГДП се дефокусирање и офтопик.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Конкретно у Шведска не би живеел или општо Скандинавија?
skandinavija... site ladni drzavi.... nemozam da go podnesam vremeto. za svedska mi smeta i sistemot uste nemozam da progoltam toa sto go pravat so stanovite tamu... ne se slagam ni so nivnata premnogu liberalna politika so izbeglicite, sranjeto sto sega go pribiraat oni i eu apla mi smeta.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.269
Поени од реакции
9.262
skandinavija... site ladni drzavi.... nemozam da go podnesam vremeto. za svedska mi smeta i sistemot uste nemozam da progoltam toa sto go pravat so stanovite tamu... ne se slagam ni so nivnata premnogu liberalna politika so izbeglicite, sranjeto sto sega go pribiraat oni i eu apla mi smeta.
da imase nekoj mene da mi go kaze voa pred 4 godini :ROFLMAO:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
a sto e tolku bitno gdp? mene da mi platis ne bi ziveel u svedska ili saudiska arabija. za da ziveam u dubai treba da zarabotuvam najmalku ×10 za da prifatam... gdp e u princip totalno irelevanten za kvalitet na zivot.

druga rabota vo ogromna mera drzavite ko rusija i mkd kade glaven rabotodavac e drzavata sekogas ke prikazuvaat pomal gdp a eve i sam gledas za kade se tepaat da se vrabotat 90% od populacijata...
Воопшто не е битен. Битно е тоа што неиздржано тропа глупости, а потоа бара факти и аргументи. Финансиска заврзлама било пресметување на ГДП, ваљда свесен си колку дебилно звучи тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Воопшто не е битен. Битно е тоа што неиздржано тропа глупости, а потоа бара факти и аргументи. Финансиска заврзлама било пресметување на ГДП, ваљда свесен си колку дебилно звучи тоа.
Проба, не бидна... Ај не замарај сега, на геополитичка тема сме.
Цитирај ме на економска тема ако навистина сакаш дискусија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.953
Поени од реакции
7.331
:oftopik: ама сакам да прочитам објаснување од дечково:

Финансиска заврзлама било пресметување на ГДП, ваљда свесен си колку дебилно звучи тоа.
Еве ако Ванлок не знае (слаб е со економските работи, но ништо страшно), ти тврдиш дека дебилно било тоа, значи знаеш, па објасни ми следново дали е финансиска заврзлама или не:
Кога државниот апарат ангажира луѓе да работат за нив, троши пари на нив, тоа како се одразува буџетот и гдп...
Трошењата од државата (иако најголем % се непродуктивни и непотребни) влегуваат во ГДПто. Исто така во ГДП влегуваат сите приливи на луѓето. Тоа значи дека трошењата на владата двапати влегуваат во пресметката, а тоа е нереално. Еднаш трошењето од државата и уште еднаш приливите на луѓето што ги ангажирала државата и им исплаќа плата. Значи ако сакаат подобро да изгледа ГДП доволно е само да ангажираат повеќе луѓе и ете ти магија :D . Државните долгови изгледа на никого не му се битни, си мислите така до бесконечно може да си тераме :pijanco:
За цените на потрошувачка кошничка, имаат слобода да одберат на кои производи, ако пораснала цената на некој производ, земаат цената од друг производ. Наместо портокали, ќе земат јаболки или компири. Ставрески нели беше магионичарот,:cool: немавме за леб, трошевме на чоколади, а бројките беа супер. Оти сега велиш дека нема заврзламии :toe:


Социјалистите т.е. завидливите и тие со розеви наочари, сметаат дека тоа е во ред, но дали е така.... тоа ти е како дома да имаш слугинки, земаш една, па уште една, па и трета. Им даваш пари, ама од парите кои што ти си ги добил, поради создавање на дополнителна вредност. Слугинките дома не прават дополнителна вредност, не ти помагаат да ти се зголемат приливите, едноставно се конзументи на твојот прилив. Плус замисли слугинките да ти поставуваат регулации, закони, да ти кажуваат што смееш да работиш, да ти кажуваат колкава цена да ставиш на својот труд итн итн
Слугинките ти се државата, само цицаат од приватниот сектор, а државата нели јавен сектор, да служи на народот дрн дрн јариња, јавете се магариња :D).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Сега уште да ти објасни што врска има (теоретски помалиот) ГДП на Русија со нејзината способност воено да се справи со безбедносните закани, ете во ситуацијата со Украина? Те натера да напишеш офтопик пост кој згора на сѐ нема да го прочита. Те истрола, за мене беше јадицата ама ти се закачи. Сега допанинче го честеше, кеиф му направи. :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.953
Поени од реакции
7.331
:neetaka::neetaka: грешка си, не е трол.
А за кеиф, ќе му се направи ако ме банираат. Еднаш јавно бараше да бидам банирам, затоа што сум ширел лажни вести. Јас споделив и линк од каде беше пренесено, па испадна дека не било ни лажна вест, па закопавме секирите :)

Воената способност зависи од ГДП, бидејќи и самиот Путин тоа го има изјавено, без развиена економија, не може модерна војска и оддржливо да е на долги стази, бидејќи само трошок е војската, ако не ја користиш како САД за приливи :cool: . Русија ја храни војската, ама на сметка на обичниот народ, за да го чува монополот на олигарсите, само тие и никој друг да неможе да ја цица мајка Русија :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Конкретно у Шведска не би живеел или општо Скандинавија?
Вицебск веројатно е неговото омилено место за живеење. Вицебск, Белорусија. :icon_lol:
Ајде сега провери колку продава на годишно ниво Русија гас и нафта гас на Европа. Со Кина е потпишан 10 годишен договор во вредност од 80 милијарди долари, а во Европа извозот на гас и нафта е преку 60 милијарди евра на годишно ниво. И само го потворди тоа што го кажувам цело време, Русија лека полека оди кон тоа да стане бензинската пумпа на Кина.
Не бе, некни имаше изјава, мислам дека портпаролот нивни Песков мислам беше, како да ЕУ е крива што е толкава цената на гасот зошто не сакале да потпишуваат долгорочни договори со Русија за гас, сакале од година за година, и демек затоа бил толку скап гасот. ЕУ сакаат од година за година, зошто си имаат план да ја намалат нивната зависност од гасот. За некоја година Рускиот гас воопшто нема да му биде од есенцијално значење на европјаните (пред се на германците).

Путин е паметен, остај ги овде тврдосталинистите. Еднаш не го спомна гасот во контекст на инфомакс написите со вентили ментили. Лукашенко имаше изјава каде ќе забранел да врви гас кон Европа, доби заушка јавно од Путин да ќути и да не се меша. Така да, за 5-6 години, повеќе Русија ќе зависи од парите што ги добива од гасот, отколку ЕУ од Рускиот гас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom