Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.069
Поени од реакции
80.970
Сме пратиле 10 војника на Балтик.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Сакаш да кажеш дека катастрофалната енергетска политика на ЕУ (секако под влијание на САД), не е поврзана со тековните економски моменти? :)
What? Не.
Сакам да кажам дека општиот пораст на цените не е предизвикан од снабдувањето со гас или нафта на Европа, од страна на Русија. Сулуд аргумент е тоа, за некој кој што има поима што збори, ама видов со кој праев муабет претходно.
Не кажав ништо за каква е енергетската политика на ЕУ. Тоа е друга тема.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Се местиш на пеналчич ? :) Таман, пресели се сега во Луојанг, и ќе си направиш споредба меѓу комунистичка и капиталистичка творевина Луојанг <=> Хонг Конг (во случајов, Британија).

п.с. Колку пари си направил да ти кажам преку тасета :) И тоа искрено, преку тасета :) Џабе ти е. Пак ќе си дојдиш тука во Македонија и ќе бараш да те бендиса некоја женска од с.Свирипичино, Кривопаланечко, и ќе дојди со тебе,не затоа што си убав, туку зошто имаш пари, и од што сака да замини аСтралија. И ќе му дадиш на внукти од сестра 10 долари, оти астралија парите тешко се заработуваат. Да бидам таков? Ни во кошмар....
Од една страна избор за селење ти е запад, а од друга страна ги исмејуваш тие што отишле на запад....

Иначе треба да те интересира колку пари направил, зошто кога имаш егзистенционални проблеми, мораш да станеш клозетар на запад. А кога имаш пари можеш да бираш кај ќе живееш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.124
Поени од реакции
30.905
What? Не.
Сакам да кажам дека општиот пораст на цените не е предизвикан од снабдувањето со гас или нафта на Европа, од страна на Русија. Сулуд аргумент е тоа, за некој кој што има поима што збори, ама видов со кој праев муабет претходно.
Не кажав ништо за каква е енергетската политика на ЕУ. Тоа е друга тема.
Moрав да се вратам да проверам во конктекст е зборувано... Гледај, истите фактори се позади кризата во Украина и позади енергетската криза, па и позади инфлацијата во светот.

Не сакам да симплифицирам, но изјавата не е погрешна.
- кој одлучува (или влијае, преку лобија и секако) за политиката на САД за агресија кон Русија, Кина, сите што не им се клиент држави
- кој прави QE со децении и тоа на дејуре петровалутата и валутата на државни резерви
- кој ја присилува ЕУ (или кој ѝ влијае на ЕУ со soft power) да не склучува долгогодишни договори со Русија - ете како на пример овој:


Сите тие работи, топтан заедно со случувањата во Украина - се поврзани.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.337
Поени од реакции
40.149
What? Не.
Сакам да кажам дека општиот пораст на цените не е предизвикан од снабдувањето со гас или нафта на Европа, од страна на Русија. Сулуд аргумент е тоа, за некој кој што има поима што збори, ама видов со кој праев муабет претходно.
Не кажав ништо за каква е енергетската политика на ЕУ. Тоа е друга тема.
брат твоите лубриканти ја направија целава фрка со инфлацијава. Додека сега се САД се број 1 во производство на нафта и гас кој го шиткаат преку танкери за 1500 долари, европа ја скараа со русија и ги осакатија економиите.

Али вие тоа не го гледате, мислите инфлацијата од небо паднала, уште ланците на логистика не можеле да ги воспостават од локдауните во 2020та. Тоа се прикаски за мали деца.

Единствен реален недостаток моментално се чиповите и тоа треба да се среди до 2023та пошто TSMC гради нови фабрики. И нормално кризата со енергенси која е предизвикана од геополитички судири.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Затоа постојат различни начини на пресметка и затоа никогаш не даваат до долар ист резултат. Е, сега, ако сметаш дека ниту еден си нема врска со реалноста и мислиш дека можеш да произведеш нова формула која што ќе биде најреална, бујрум, те чека Нобелова или барем 100 илјади од НБРМ. Нема ни да го пиратирам трудот, би платил колку и да кошта за да го прочитам.

Големината на долгот е апсолутно небитна, битна е способноста за негово сервисирање, ова е ваљда едноставно да се разбере. Тебе може и 2 000 евра да те донесат до банкрот ако немаш начин да ги исплатиш. А, за кошничката ок, да, нема премногу релевантност пошто е арбитрарна.


Имаш линк од новиот правопис според кој вака се пишува „те“?
Ти напиша дека нема шанси да се прават заврзламии. Јас ти објаснив дека и те какви финтици се прават, ти дадов и пример кој го живеевме во пракса (со Ставре магионичарот). Исто финтици правеа и со Грција (Голдман Сакс нели ги фатија како манипулирале), па после оф леле оф леле. Значи муабетот беше дали се прават или не се прават, сега знаеш дека се прават, па не мора да спинуваш муабетот. :)

И жените велат дека големината не е битна, ама дали е така :D . Со години ги молат ФЕД да не подигнат каматните стапки. Почне ли доларот да расте, државните долгови ќе експлодираат, па да видиме дали ЕУ државите ( веќе има неколку држави на "кислородна" поддршка) полесно ќе пројдат или Русија. :popce:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Од една страна избор за селење ти е запад, а од друга страна ги исмејуваш тие што отишле на запад....

Иначе треба да те интересира колку пари направил, зошто кога имаш егзистенционални проблеми, мораш да станеш клозетар на запад. А кога имаш пари можеш да бираш кај ќе живееш.
Јас не планирам да се селам барем во догледно време, но да, во право си, изборот ако сакам да живеам во друга држава нормално е дека ќе биди на запад, ни во лудило не би избрал на исток.

Исмејувам? Па да живееш во lookalike западна држава, а да ми кажуваш дека во Жунгжанжакжугжу во некоја си недојдија во Кина било поубаво од Њу Јорк е тука не се согласувам ама баш ич. Ајде нека се пресели таму па со личен пример нека ги поткрепи своите тврдења, за чаталење на форум дека би се преселил лесно е.

Мене ме интересира јас колку правам пари, и не планирам да се пуфкам на форум колку имам, и што имам, и што можам да си дозволам. Фала Богу, не сум лаком, за пристоен живот сум способен да си извадам, и досега сум немал егзистенцијален проблем. Од работа, нема срамота и не знам зошто повеќепати го споменуваш тоа клозетар, но тие што се преселиле на Исток од кај нас (ако воопшто постојат такви) случајно да не одат таму и одма шефој и директори ги клаваат. Човек што се фали со своите материјални добра и ги предочува пред се, е човек кој е празен и нема со што да се истакни, па демек гледајте колку пари прам. Преку тасета...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Значи Пакистан е погоема сила од Германија и Израел од Кина. Good to know....
Доколку една држава доминира во политички, економски и воен аспект, може да биде суперсила, тоа е САД, не е Русија или/и Кина.

Разликата е во тоа што нуклеарното оружје во воен конфликт анулира било какви резултати постигнати со конвенционалното оружје на противникот. Нормално, нуклеарно оружје никогаш нема и не треба да биде искористено, ама тоа може ја и ти тука да го констатираме на форумот што размислуваме трезвено. Оди кажи го тоа на држава што е на работ на губење конвенционална војна, а има залиха од илјадници нуклеарни боеви глави, и интерконтинентални ракети, кои противникот нема начин да ги сопре.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
брат твоите лубриканти ја направија целава фрка со инфлацијава. Додека сега се САД се број 1 во производство на нафта и гас кој го шиткаат преку танкери за 1500 долари, европа ја скараа со русија и ги осакатија економиите.

Али вие тоа не го гледате, мислите инфлацијата од небо паднала, уште ланците на логистика не можеле да ги воспостават од локдауните во 2020та. Тоа се прикаски за мали деца.

Единствен реален недостаток моментално се чиповите и тоа треба да се среди до 2023та пошто TSMC гради нови фабрики. И нормално кризата со енергенси која е предизвикана од геополитички судири.
Така е, да.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Јас не планирам да се селам барем во догледно време, но да, во право си, изборот ако сакам да живеам во друга држава нормално е дека ќе биди на запад, ни во лудило не би избрал на исток.

Исмејувам? Па да живееш во lookalike западна држава, а да ми кажуваш дека во Жунгжанжакжугжу во некоја си недојдија во Кина било поубаво од Њу Јорк е тука не се согласувам ама баш ич. Ајде нека се пресели таму па со личен пример нека ги поткрепи своите тврдења, за чаталење на форум дека би се преселил лесно е.

Мене ме интересира јас колку правам пари, и не планирам да се пуфкам на форум колку имам, и што имам, и што можам да си дозволам. Фала Богу, не сум лаком, за пристоен живот сум способен да си извадам, и досега сум немал егзистенцијален проблем. Од работа, нема срамота и не знам зошто повеќепати го споменуваш тоа клозетар, но тие што се преселиле на Исток од кај нас (ако воопшто постојат такви) случајно да не одат таму и одма шефој и директори ги клаваат. Човек што се фали со своите материјални добра и ги предочува пред се, е човек кој е празен и нема со што да се истакни, па демек гледајте колку пари прам. Преку тасета...
Разликата е во тоа што кога имаш пари гледаш каде ти е поубаво, а кога одиш за куча-посо, гледаш кај можеш да извадиш крај со крај. Поентата за западните држави е дека барат клозетари, со ретки исклучоци работата што би ја добил кога би отишол таму би била еднаква на клозетар и се кладам дека ниеден не би ја работел таа работа тука. Од друга страна кога имаш пари гледаш да си го поминеш раатот, а за таква држава Белорусија е доста подобра од повеќето Европски земји. Ниту во Германија ако отидеш ќе те интересира кој е на власт, ниту пак во Белорусија. Така да не е важно дали кано заработил пари и колку од личен аспект, туку од аспект на ставот кој го застапува.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.406
Kako sto citam sme imale vojnici vo Irak, Libija, Afrika, Kosovo i t.n, ne sum znael deka sme trgnale da go osvojuvame svetot kako Ace nas na vremeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom