Пресвртница за Украина

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Misirkov, 10 ноември 2013.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  Шпекулации е сето ова повеќе од веројатно, барем засега. Пошто ако не се шпекулации, работата набрзо нема да може да се крие.
  Но сметав дека е интересно да се сподели во секој случај.
   
 2. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Поучно интервју.

  Maidan Activist Ivan Bubenchyk: It’s True I Shot Them in the Back of the Head

  Либија, Сирија, Украина се дел од земјите во кои беа извршени фолс флаг настани при што власта подоцна беше демонизирана а западните страни се здобија со позитивна предност во очите на западната јавност.
  Претходници на ова беа Ирак и Афганистан.

  Во Либија се користеше методот односно сценариото, граѓанска војна во која диктаторот Гадафи користел прекумерена сила против својот народ се со цел да се одржи на власт. Резулатот е целосно уништување на државниот апарат во Либија откако западните земји се здобија со позитивно јавно мислење во своите земји.

  Втора на листата беше Сирија која подложеше на исто сценарио, но центрите на моќ отидоа чекор повеќе, се исценира дури и користење хемиско оружје но не успеа да се разубеди јавноста, т.е благодарение на Русија и на дел од британските парламентарци кои одлично му се спротиставија на Камерон во парламентот.

  Во Украина се развиваше слично сценарио, Јанукович издаде наредба да не се користи прекумерена сила против демонстрантите поради странскиот притисок, што подоцна сепак се покажа како негова кардинална грешка, поради тоа што се случи друг фолс флаг со снајперите на Маидан.

  Слично сценарио гледавме и во Црна Гора против опозицијата, власта вметнуваше свои радикални и насилни групи кои демонстрациите( постојат видео докази како луѓе со фантомки се приклучуваат кон мирните демонстранти) подоцна протестите се трансформираа во насилни. Како последица на тоа полицијата имаше легитимно право а и власта да користи против сила за растурување на демонстрациите а со тоа и сузбивање на опозицијата.  Не ми е јасно зошто еве Русија не организираше слични фолс флаг настани во Молдавија и Црна Гора.
  За западот веќе се карактерисични овие постапки и претпоставувам за службите за безбедност се веќе прочитан буквар ваквите сценарија.

  Дури мислам и неодамнешното бомбардирање над Алепо беше фолс флаг за да се разниша позицијата на Русија во јавноста, поради водењето на високо успешна кампања во Сирија.
   
  Последно уредено: 23 февруари 2016
  На Vanlok и stipsburg им се допаѓа ова.
 3. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.366
  Допаѓања:
  3.189
  Русија можда нејќе да се оцрнува пред светот со фолс флег операции. Америве со западниве пријатели цел свет ги чита ко буквар со нивните операции. Таа нивна тактика најуспешна беше у екс- ЈУ.
   
 4. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  838
  Допаѓања:
  760
  На stipsburg и Vanlok им се допаѓа ова.
 5. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  ^^
  :rolleyes: :LOL: :P :X3:
  Им донесоа „демократија“ на Украинците, сега и отворено им маваат заушки да ќутат да не биде полошо - пошто секогаш има и полошо.
   
  На exlexmk, Ska Maniac и stipsburg им се допаѓа ова.
 6. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.366
  Допаѓања:
  3.189
  И овие ако се оФци ко нас ќе си се тешат : ``Ќути, има и полошо``.
   
 7. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.366
  Допаѓања:
  3.189
  Interaktivno: Kolike su prosječne plate u regiji i Evropi
  п.с. После 3 години од ``демократските`` промени во Украина и независноста од руски гас , просечната украинска плата близу германската и француската.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.971
  Немој вакви информации да пласираш сите ќе почнат во Украина на гурбет да одат
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.232
  Допаѓања:
  5.237
  Хехе, прво нека кликнат на линкот за да се информираат од прва рака во друштво со кои држави е просечната украинска плата, па после слободно нека одат на гурбет.

  Кој знае, можеби здружени со Украинците, Македонците ќе се обидат да одиграат на трета среќа со трета револуција, после првите две обоени лаги наречени револуции.
   
  На stratUs, Ska Maniac и Fringe им се допаѓа ова.
 10. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.366
  Допаѓања:
  3.189
  Не него ке можат они нас на гурбет да ни доаѓаат . Штета на толку рудни богатства и на толкава житница .
   
 11. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.232
  Допаѓања:
  5.237
  Мажите нека им останат за во рудниците таму, а момите слободно нека си дојдат кај нас на гурбет, секоја и сечија женствена убавина е добредојдена.
   
  На Ska Maniac и Pane-G им се допаѓа ова.
 12. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.428
  Допаѓања:
  2.947
  http://mk.rbth.com/news/2016/08/10/putin-za-nastanite-na-krim-ukraina-premina-na-terorizam_619971

  „Многу вознемирувачка информација, навистина, нашите специјални служби спречија навлегување на територијата на Крим на диверзантско-терористичка група на Министерството за одбрана на Украина“, изјави тој на прес-конференцијата по разговорите со претседателот на Ерменија Серж Саргасјан, пишува „Взгљад“.

  „Се разбира, во такви услови средба во „Нормандиски формат“, уште повеќе во Кина, е бесмислена“, изјави Путин.

  „Од руска страна во текот на спречувањето на терористички чинови на Крим загинаа двајца војници, ние на такво нешто нема да замижеме“, рече претседателот на Русија.

  „Мислам дека за сите е веќе очигледно дека сегашните киевски власти не бараат начини за решавање на проблемите по пат на преговори, туку преминуваат на тероризам. Тоа е многу алармантно“, потенцираше Путин.

  „На прв поглед, се чини, тоа е глупава криминална акција. Глупава, затоа што е невозможно позитивно да влијае на луѓето кои живеат на Крим, на тој начин, а криминална затоа што може да загинат луѓе“, смета Путин.

  [​IMG]
  Ситуацијата во Донбас: можна ли е офанзива на украинската војска?  „Но мислам дека всушност ситуацијата е уште поалармантна, затоа што нема никаква друга смисла спроведувањето такви акции освен одвлекување на вниманието на сопствениот народ од несреќната положба на економијата, од несреќната положба на значителен број граѓани на својата земја, никаква друга смисла нема“, додаде тој.

  „Судејќи според се, луѓето кои ја грабнаа власта во свои раце во Киев и продолжуваат да ја држат, место да ги бараат оние исти компромиси за кои зборувавме во однос на нагорно-карабашкото регулирање, место да бараат начини за мирно решавање, преминаа да практикуваат тероризам“, изјави Путин.

  „Во тој контекст ние го гледаме атентатот врз раководителот на Луганската област, тоа е веќе атентат на територијата на Крим“, додаде рускиот претседател.

  „Ние се разбира ќе сториме сѐ за да ја осигураме безбедноста на инфраструктурните објекти и на граѓаните, ќе преземеме дополнителни мерки за осигурување на безбедноста. Сакам да кажам дека тоа ќе бидат сериозни дополнителни мерки и не само тоа“, потенцираше Путин.

  Според него, Европа и САД треба да преземат конкретни чекори за да влијаат на киевските власти. „Најважно е што оние кои ги поддржуваат сегашните власти во Киев, треба сепак да се решат што сакаат: тие сакаат нивните клиенти и понатаму да се занимаваат со провокации од таков вид, или сепак сакаат реално мирно решение“, изјави тој.

  „А доколку навистина го сакаат тоа, на што јас многу се надевам, тогаш тие треба на крајот на краиштата да преземат некакви реални чекори за да извршат соодветно влијание на сегашните власти во Киев“, потенцираше Путин.

  ФСБ на Русија спречи ноќта на 8 август два обида за навлегување на територијата на Крим на диверзантско-терористички групи организирани од Министерството за одбрана на Украина. Притоа обидите за пробив беа прикривани со масовно гранатирање од страна на соседната држава и оклопна техника на вооружените сили на Украина.

  Притоа загина војник на МО Русија. При приведувањето на терористите кои подготвувале диверзии на Крим по налог на главната управа за разузнавање на МО Украина, загина припадник на ФСБ Русија.

  Притоа портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина Владислав Селезнев ги нарече „провокација“ таквите изјави
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.061
  Допаѓања:
  3.517
  НАД 15 ПОЛСКИ И ГРУЗИСКИ ПЛАТЕНИЦИ СЕ УБИЕНИ ВО ДОНБАС ПРИ ОБИД ДА ГИ ПРОБИЈАТ ПОЗИЦИИТЕ НА СЕПАРАТИСТИТЕ

  Обидот да се пробијат позициите на ДНР од страна на украинската армија во реонот на селата Коминтерново и Ленинское завршил со загинувањето на 15 странски платеници и 25 повредени. Ова го соопшти ДАН со упатување на заменик-командантот на Оперативната команда на Републиката Едвард Басурин.Тој исто така, објави дека во борбата загинале двајца војници од ДНР, а петмина се повредени. Басурин појаснил дека групи од 30 платеници со поддршка на минофрлачки н оган на два пати се обиделе да навлезат од различни насоки позициите на сепаратисте со цел да ги совладаат.

  “Поради крајно ниската подготовка на единиците на вооружените сили на Украина за таа цел се активираат платеници од Полска и од Грузија” – рекол Басурин. – Сакаме од раководството на мисијата на ОБСЕ да даде оценка на активностите на украинската команда на тој факт, а исто така и по злосторствата на украинската ДРГ (диверзиона-разузнавачка група), која доведе до смртта на двајца и заробување на еден војник од ДНР на 8 октомври. “


  Дали повторно се отвара конфликтот во Украина?
   
  На sardaukar и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 14. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.378
  Допаѓања:
  535
  Konfliktot vo Ukraina voopshto ne se zatvoril pa sega pak da se otvara. Zapadot beshe prochitan od Rusija kako selski bukvar i na vreme, Rusija si go osigura Krim si go kontrolira Crno More a toj konflikt vo Ukraina Rusija ako treba ke si go menadzhira ushte sto godini i se ke bide "tak normaljno", Afganistan im beshe dobra lekcija. A stranski platenici ke pagjaat kako krushki i nishto nema da postignat.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 15. STEREO

  STEREO

  Член од:
  7 ноември 2009
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  10

Сподели преку: