Пресвртница за Украина

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Misirkov, 10 ноември 2013.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Не разбираш, за сфери на интерес зборував - не за територијални претензии. Сфера на интерес е нешто, обично држава или територија, која е важна за интересентот.

  Да повторам, Украина е, и секогаш ќе биде, во сфера на интерес на Русија. Исто како што Мексико и Канада, секогаш ќе бидат во сфера на интерес на САД.

  Разбираш, Русија секогаш ќе биде заинтересирана да има влијание во Украина. Се додека постои Русија, без разлика во каква економска или воена состојба е, едноставно не е можно да нема интерес во Украина. Но САД, порано или подоцна ќе загубат интерес во Украина, или ќе дојде време кога нема да им биде исплатлива инволвираноста.

  За САД истото е со Мексико, или Канада. Да илустрирам, ако Кина и/или Русија се обидат да прават обоена револуција во Мексико (пошто двајца може да ја играат таа игра), САД ќе има и тоа каков интерес да се вклучи во тој нов театар на збиднувања. Исто како што Русија се вклучи во збиднувањата во Украина, неофицијално се разбира.
  Компренде пендехо? ;)
   
  На shadow_rr и stipsburg им се допаѓа ова.
 2. Username1

  Username1 шо е бе?

  Член од:
  2 март 2012
  Мислења:
  553
  Допаѓања:
  485
  Немoже дa пoмине реченицaвa без дa ти избoде oчи.
  Пa кoј верувa вo oвaквa ефтинa прoпaгaндa веќе?
  Зa 10 гoдини сигурнo oвa ќе влезе и вo учебниците,бaш истaвa реченицa.

  Инaку Тенеке чoвече пa зaр имaш резервен мoзoк пoсебнo зa фoрумoв и темaвa?специјaлнo пoдесен oд CNN и мaс медиите?стo пoстo сум убеден декa дури и ти се сoглaсувaш сo пoвеќетo нa темaвa oкoлу тoa кoј е вo случaјoв штетникoт,aмa пaк немoжaм дa сфaтaм зoштo ги пoддржувaш?!
   
 3. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.300
  Допаѓања:
  1.290
  Од две причини
  1. Латентниот и не постојан однос на Русија со своите сојузници, да не речам дури и понижувачки, посебно за граѓаните на државите кои се во тој сојуз, а во случајот со Србија дури и тотално педерски
  2. Украина треба да се остави сама да одлучува за својата судбина

  Секогаш боли кога ти ја одредуваат судбината без да се согласуваш со тоа, а ние македонците најдобро го знаеме тоа
   
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.384
  Допаѓања:
  5.368
  Супер ти е идејава за самостојно одлучување за сопствената судбина и јас лично ја поддржувам.

  Но оди кажи им ја на САД и ЕУ, кои ја започнаа целата оваа фарса прво со Косово, а сега и со Украина и со Сирија.

  Тие ја отворија Пандорината кутија на Балканот со Косово и Охридскиот Рамковен Договор, а не Русија, која само си ги искористува картите кои ги доби на располагање благодарејќи на отворањето на Пандорината кутија.

  Чисто за потсетување, и Јапонија ја отвори Пандорината кутија на далечниот исток со окупацијата на Манџурија во 1930-те години и формирањето на марионетската држава Манџуко, па сите видовме како сето тоа заврши.

  Адолф Хитлер и нацистите го копираа и го применија јапонското сценарио и во источна Европа со формирањето на марионетската држава Независна Држава Хрватска и бројни други квислиншки држави лојални на силите на Оската, и сите денес знаеме како тие завршија.

  Сега кога јапонското сценарио од далечниот исток се повторува на Балканот, во Украина и на блискиот исток по налог на западот, немој да се изненадиш од крајниот исход на ваквите игранки на западот во овие региони, бидејќи веќе имаш историски пример за тоа како завршуваат агресорите и нивните марионетски држави.
   
  Последно уредено: 9 ноември 2015
  На shadow_rr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.300
  Допаѓања:
  1.290
  И шо кажа сега?
   
 6. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.384
  Допаѓања:
  5.368
  Прочитај повторно доколку не разбра.

  И повторно, и повторно, и повторно, се додека не разбереш.
   
 7. Kaiser

  Kaiser Hidden Fortress

  Член од:
  6 мај 2011
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  2.326
  Русија (како СССР) дозволи без борба да загуби огромни територии и без никакви репарации и контрауслуги ја напушти ДДР нешто што речиси ниедна западна држава не би го направила.

  Во што е понижувачки односот на Русија спрема Казахстан, Киргистан, Туркменистан, Кина, Белорусија или Србија? Што е педерски спрема Србија освен пасивноста на Елцин во деведесетите кога и Русија беше сеуште „растурена“ држава? Србија официјално бара да влезе во сојуз што на Русија и наметна санкции но и покрај тоа Русија има одлични односи со Србија, мал парадокс нели?

  Украина секако треба да се остави сама ама светот не функционира така, впрочем ако сите странски „експерти“ ја напуштат Украина ќе им падне владата, толку се Украинци на власт.

  Впрочем Украина ако малку има интелигенција треба да и биде јасно дека има за сосед супер сила со која е подобро да има коректни односи отколку непријателски, тоа е исто како Канада да реши утре да и стане сојузник на Русија, се сомневам дека таа влада и 24 часа ќе издржи пред да биде сменета со „посоодветна“.

  И јас сакам да живеам во држава со стандард и култура на Сингапур ама се прилагодувам на реалноста, тоа мора и Украина да го направи и да тера напред ама со нивните корумпирани политичари црно им се пишува уште долго време.
   
  На Vanlok и stipsburg им се допаѓа ова.
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.284
 9. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
 10. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  850
  Допаѓања:
  774
  On Ukraine’s front lines, U.S.-supplied equipment is falling apart
   
 11. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  850
  Допаѓања:
  774
 12. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  850
  Допаѓања:
  774
 13. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255

  Хммм... обратете внимание на крајот на известувањето од министерството за одбрана на Донбас. Непотврдена вест, ама ако е вистина може да биде многу заебана работа.
  Подетално:

  Deadly virus leaked from US laboratory in Donbass
  https://dninews.com/article/deadly-virus-leaked-us-laboratory-donbass-dpr-army-and-intelligence

  Friday, January 22, 2016 - 20:05

  More than 20 Ukrainian soldiers have died and over 200 soldiers are hospitalized in a short period of time because of new and deadly virus, which is immune to all medicines. Donetsk People's Republic intelligence has reported that Californian Flu is leaked from the same place where research of this virus has been carried out. The laboratory is located near the city of Kharkov and its base for US military experts. Information from threatening epidemic is announced by Vice-Commander of Donetsk Army, Eduard Basurin.

  Leak of deadly virus in Ukrainian side was published first time on 12.1.2016:

  "According to the medical personnel of the AFU units (Ukrainian troops) there were recorded mass diseases among the Ukrainian military personnel in the field. Physicians recorded the unknown virus as a result of which the infected get the high fever which cannot be subdues by any medicines, and in two days there comes the fatal outcome. Thus far from the virus there have died more than twenty servicemen, what is carefully shielded by the commandment of the AFU from the publicity", said Basurin in daily MoD situation report.

  Outbreak of deadly virus continues and Friday 22.1.2016 Vice-Commander told new information from epidemic:

  "We keep registering new facts of growing the epidemics of acute respiratory infections among the Ukrainian military. Just since the beginning of this week more than 200 Ukrainian military have been taken to civil and military hospitals of Kharkov and Dnepropetrovsk. It is important to repeat that the DPR intelligence previously reported the research being carried out in a private laboratory in the locality Shelkostantsiya, 30 km away from the city of Kharkov, and involving US military experts. According to our information, it is there where the deadly Californian flu strain leaked from," Basurin said.

  DONi News Agency

  According to DPR MoD Situation Reports:
  https://dninews.com/article/dpr-defense-ministry-situation-report-12012016
  https://dninews.com/article/dpr-defense-ministry-situation-report-22012016
   
  На stipsburg и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 14. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.384
  Допаѓања:
  5.368
  Сигурно ова се случило во источна Украина, а не во Јужна Америка, каде што сега се појави овој зика вирусов ?

  Кога биохемиско оружје влегува во употреба, тогаш се знае дека барем една од завојуваните страни станува очајна.
   
 15. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  ^^
  Toa за Зика вирусот уште пред пар месеци го зебележував на нетот, сега стана популарна веста. Ова во Украина е наводно нешто од респираторен тип, наводно некој вид на генетски изменет грип.
   
 16. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.428
  Допаѓања:
  3.217
  Ја периодов прочитав и дека у Сибир у неколку села свински грип од ``нигде никаде`` се појавил и имало 1000 -2000 заболено. Многу ``случајности`` за кратко време.
   

Сподели преку: