Пресвртница за Украина

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Misirkov, 10 ноември 2013.

 1. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  3.257
  Допаѓања:
  2.181
  Американците спремаат нешто, изгледа ќе им наредат на Украинците да ги нападнат сепаратистите,
  Моторола го убиле во лифт додека одел накај дома, сигурно истото го планирале и со Гиви, тие двајца го креваа моралот и беа одлични борци.
  Сето ова е поради изборите во САД, ми мириса дека ќе нападнат и во Украина, и во Сирија, за да ја испровоцираат Русија, и да го обвинат Трамп дека е луд затоа што сака мир со Путин.

  http://mk.rbth.com/news/2016/10/16/...iot-komandant-na-dobrovolcite-motorola_639353
  Во Донецк загина легендарниот командант на доброволците Моторола
  16 октомври 2016 г. Руска реч на македонски
  Министерството за одбрана на самопрогласената ДНР потврди дека загина еден од командантите на доброволечките одреди на Донецката Народна Република Арсениј Павлов - Моторола.
   
 2. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.300
  Допаѓања:
  11.154
  Два или три пати има прежиеано атентат Моторола,од кој во едниот го има изгубено едното око.
  Се појавило и видео одма после веста дека загинал од фашистичка група,мислам дека Феникс се викаше,која ја презема одговорноста,па после тоа Гиви изјавил дека ќе го срамни градот до темел поради смртта на Моторола.

  Ќе биде сега необично опасно и пеколно и за едните и за другите,диверзантските групи на украинците одлично си ја завршиле работата,го нашле Моторола каде живее и монтирале набрзинка бомба која била далечински управувана од комбе.
   
 3. Казаки

  Казаки Army of Christ

  Член од:
  2 септември 2011
  Мислења:
  907
  Допаѓања:
  895
  Команданте... вечна ти слава и од православниот народ фала... Почивај во мир!!

  [​IMG]
   
  На Бачето му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  3.257
  Допаѓања:
  2.181
   
  На jamajka и Казаки им се допаѓа ова.
 5. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.194
  Допаѓања:
  2.050
  Da li je počeo novi Majdan u Kijevu VIDEO
  Na poziv bivše ukrajinske premijerke Julije Timošenko danas je na ulicama Kijeva protestovalo oko 6.000 ljudi.

  IZVOR: SPUTNJIK UTORAK, 15.11.2016. | 16:26
  [​IMG]

  Foto: Tanjug
  Učesnici protestne šetnje su u blizini Vrhovne rade u centru Kijeva postavili punjenu lutku sa likom predsednika Ukrajine Porošenka, koja sedi na improvizovanoj ve-ce šolji, što simbolizuje Ustav zemlje, javljaju ukrajinske „Vesti“.

  „Vlast nam, svojim postupcima, daje snagu da izađemo na ulicu i primenimo ekstremne mere kako bismo odbranili svoja prava. Ovim performansom želimo da pokažemo da vlast nema poštovanja ne samo prema nama građanima, već i da ne poštuje nijedan zakon u ovoj zemlji“, rekao je jedan od aktivista.

  Petnaestog novembra građani su u centru Kijeva pokrenuli veliku akciju protiv korupcije. Učesnici protesta su jutros blokirali centralne delove grada. Demonstranti udaraju u bubnjeve i uzvikuju: „Dole banda!“

  Juče je Julija Timošenko, liderka partije „Batkovščina“ (Otadžbina), pozvala građane Ukrajine na proteste.

  Prema njenim rečima, Porošenko i Nacionalna banka, u stvari, podržavaju korupciju, a šef države na ključne pozicije u zemlji imenuje svoje poslovne partnere.

  Krajem septembra mediji su javili da Timošenkova priprema novi Majdan u Kijevu.

  Prema rečima novinara, glavni razlog za proteste su visoke cene komunalnih usluga. Istovremeno je objavljeno i da su nevladine organizacije kupile od 300 do 500 šatora za upotrebu u masovnim akcijama.

  Demonstracije koje će trajati cele sedmice mediji su već nazvali „novim Majdanom“. Očekuje se da će u protestima učestvovati i do nekoliko stotina hiljada ljudi, prenosi "Sputnjik".

  http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=11&dd=15&nav_category=78&nav_id=1199696
   
 6. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  5.490
  Допаѓања:
  3.256
  Повторно судири во источна Украина.

  Украина соопшти дека седуммина нивни војници загинале, а 14 се ранети во некои од најжестоките борби на истокот на земјата во последните неколку недели. Офанзивата од проруските сепаратисти се интензивира во близина на нивните упоришта Доњецк, Луганск и северно од пристаништниот град Мариупол, кој е под владина контрола, соопшти армијата. Тие ги обвинуваат сепаратистите за користење на ракетните лансери Град.

  Во украинскиот конфликт од април 2014 година досега загинаа повеќе од 9.750 луѓе.

  Најновите судири доаѓаат во пресрет на денешната средба на украинскиот претседател Петро Порошенко и германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Тие треба да разговараат за замрениот мировен процес во земјата и за напорите на Киев за приближување до ЕУ.
   
 7. Казаки

  Казаки Army of Christ

  Член од:
  2 септември 2011
  Мислења:
  907
  Допаѓања:
  895
  НАТО прекинуо преговоре са Украјином о ПРО

  НАТО је на неодређено време одложио састанак са представницима Украјине о преговорима коришћења система противракетне одбране Алијансе у Европи, пише „Волстрит џурнал“, позивајући се на изворе у НАТО-у.

  https://rs.sputniknews.com/evropa/201702011109865321-NATO-PRO-Ukrajina/

  Ништо нема да се промени во надворешната политика на САД со Доналд Трамп... ама баш ништо...
   
 8. Goldie

  Goldie

  Член од:
  22 февруари 2015
  Мислења:
  2.021
  Допаѓања:
  2.504
  Го убиле и Гиви денеска, а пред неколку дена беше убиени и други два не-толку познати команданти - едниот со бомба на автомобилот а другиот во борба.

  1.jpg
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  4.384
  Допаѓања:
  5.219
  криво ми е за Гиви:(
   
  На Del Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.698
  Допаѓања:
  784
  Револуцијата си ги јаде децата.
   
 11. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  4.617
  Допаѓања:
  8.746
  Која царштина беше Гиви , вистинско патриотиште во крвта. Штета. :(
  За Моторола имаше разни шпекулации 10тина дена после смртта како демек неговото убиство било нарачано и извршено директно од ФСБ , поради тоа телефонското интервју каде шо признава дека егзекутирал 15 украински затвореници , па бидејки бил многу познат стварал слика за Русија како воен агресор.
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.194
  Допаѓања:
  2.050

  Долга е раката на КГб...без разлика дали некој брбљал нешто што нетреба или некој се спротиставил на ``севишниот``(Литвиненко, оној кепецот бизнисменот, та кучката новинарката...)
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  704
  Допаѓања:
  537
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  5.490
  Допаѓања:
  3.256
  На INDIJANEC123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  704
  Допаѓања:
  537
  Ситна роба - дуќанчиња
   

Сподели преку: