Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Nord Stream sabotage: Germany issues arrest warrant

A Ukrainian national, whose last known address was in Poland, is being sought by German authorities for the 2022 attacks on the Nord Stream gas pipelines. He is believed to have acted with two accomplices.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.736
Хаха, спремаат patsy а? Демек два-тројца тек така може да нуркаат на таа длабочина, без логистика без бродови без цели тимови. :)
Мириса на детант некаде следната година... Па и редно е, глупаво е да завршиме со печурки.




 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.530
Поени од реакции
3.642
Свежи вести од последните неколку часа.
Screenshot_20240814-133738~2.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.477
Поени од реакции
12.270
Ова е операцијата успешна, пациентот мртов сценарио.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.028
Поени од реакции
17.873
има а?

Како го замишљаш тоа?
Rusija ne mozhe da upotrebi nuklearka za da ja zavrsi vojnava. Da moese, kje go napravese toa do sea, a ne da trpi vakvi sranja. Ima odredeni posledici so doagjaat so toa.
Vojnata mora da ja dobijat konvencionalno, a toa ko so gleas ne im odi bas. Sekoga gradce go osvojivaat sporo, so mnogu zrtvi, a od druga strana gubat teritorija brzo vo molskavicni napadi.

Celiot muabet za pobednik se sveduva na toa koj narod kje ima poise stomak da go trpi ova, zaso ni ednite ni drugite ne mozat voeno da ja pomestat ramnotezata.

Lugjeto i vo Rusija i vo Ukraina uste gi drzi voena euforija i ekstremen nacionalizam, no baranjata za mir kje stanat se poglasni ako nema voena razvrska.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.617
Поени од реакции
40.656
Rusija ne mozhe da upotrebi nuklearka za da ja zavrsi vojnava. Da moese, kje go napravese toa do sea, a ne da trpi vakvi sranja. Ima odredeni posledici so doagjaat so toa.
Vojnata mora da ja dobijat konvencionalno, a toa ko so gleas ne im odi bas. Sekoga gradce go osvojivaat sporo, so mnogu zrtvi, a od druga strana gubat teritorija brzo vo molskavicni napadi.
Celiot muabet za pobednik se sveduva na toa koj narod kje ima poise stomak da go trpi ova, zaso ni ednite ni drugite ne mozat voeno da ja pomestat ramnotezata.
кои последици би ги имала Русија ако фрли нуклеарка?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.577
Поени од реакции
23.138
Rusija ne mozhe da upotrebi nuklearka za da ja zavrsi vojnava. Da moese, kje go napravese toa do sea, a ne da trpi vakvi sranja. Ima odredeni posledici so doagjaat so toa.
Vojnata mora da ja dobijat konvencionalno, a toa ko so gleas ne im odi bas. Sekoga gradce go osvojivaat sporo, so mnogu zrtvi, a od druga strana gubat teritorija brzo vo molskavicni napadi.
Celiot muabet za pobednik se sveduva na toa koj narod kje ima poise stomak da go trpi ova, zaso ni ednite ni drugite ne mozat voeno da ja pomestat ramnotezata.
koj se tie posledici? mesto losi momci zapadot ke gi prikazuva kako ekstra losi momci? abe sfakate li deka ostatokot na svetot samo saka da zavrsi vojnata i ako toa znaci upotreba na nekoja nuklearka na nikoj ne mu e gajle... nema da oko da im trepne ni na kina ni na indija a toa e posla svet, nitu pak na globalniot jug, nitu na azija so isklucok na japan i korea, nitu pa juzna amerika mnogu gi zasega toa...

rusija ne koristi nuklearno oruzje zatoa sto za celo sranje u ukraina kriv e zapadot i preku sila 5000 idioti vo ukraina koj ke zavrsat vo gulag koga togas.
Автоматски споено мислење:

кои последици би ги имала Русија ако фрли нуклеарка?
kosovo ke im gi zgolemi sankciite
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.617
Поени од реакции
40.656
Русија не сака да фрли нуклеарка за да не биде запишана во историјата како таква земја што убила толку луѓе со такво оружје, не дека не може да го употреби тоа кога сака.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.028
Поени од реакции
17.873
кои последици би ги имала Русија ако фрли нуклеарка?
Moe mislenje, najvekje gi plasi izolacija od neutralnite zemji, pred se Kina, Indija i tn. Verojatno bi bile otseceni od 99 posto od svetot posle toa. Kje ja dobijat vojnata no kje gi kosta mn, i kje gi kosta cel vek.
Автоматски споено мислење:

koj se tie posledici? mesto losi momci zapadot ke gi prikazuva kako ekstra losi momci? abe sfakate li deka ostatokot na svetot samo saka da zavrsi vojnata i ako toa znaci upotreba na nekoja nuklearka na nikoj ne mu e gajle... nema da oko da im trepne ni na kina ni na indija a toa e posla svet, nitu pak na globalniot jug, nitu na azija so isklucok na japan i korea, nitu pa juzna amerika mnogu gi zasega toa...

rusija ne koristi nuklearno oruzje zatoa sto za celo sranje u ukraina kriv e zapadot i preku sila 5000 idioti vo ukraina koj ke zavrsat vo gulag koga togas.
Автоматски споено мислење:



kosovo ke im gi zgolemi sankciite
Oni se sekako izolirani/vo process/ od zapadot, ne igra toa uloga. Drugovo se zivi gluposti, imaat 200k ukrainci utepano, nuklearka kje ja zavrsi vojnata odma.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.577
Поени од реакции
23.138
Moe mislenje, najvekje gi plasi izolacija od neutralnite zemji, pred se Kina, Indija i tn. Verojatno bi bile otseceni od 99 posto od svetot posle toa. Kje ja dobijat vojnata no kje gi kosta mn, i kje gi kosta cel vek.
nema neutralni zemji, ima zemji sto se slugi na zapadot i zemji sto se protiv. toa sto nekoj jasno go kazuvaat toa a nekoj onaka glumat neutralnost a sepak sorabotuvaat so rusija znaci deka NE GI PRIFAKAAT sankciite i amerckiot svetski poredok.

kina, indija, indonezija, vietnam, thailand, celo brics, cela afrika, juzna amerika se tokmu toa.

nuklearka edino moze turcija da svrti i toa e se, mada i toa tesko zasto turcija si ima interesi i matematiki za brics, gradenje ruski nuklearki i izrael kade im treba rusija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom