Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.124
Moe mislenje, najvekje gi plasi izolacija od neutralnite zemji, pred se Kina, Indija i tn. Verojatno bi bile otseceni od 99 posto od svetot posle toa. Kje ja dobijat vojnata no kje gi kosta mn, i kje gi kosta cel vek.
Автоматски споено мислење:


Oni se sekako izolirani/vo process/ od zapadot, ne igra toa uloga. Drugovo se zivi gluposti, imaat 200k ukrainci utepano, nuklearka kje ja zavrsi vojnata odma.
По која логика ова го кажуваш? Има реален пример, колку беше изолирана Америка кога им плесна нуклеарка на Јапанциве?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.029
Поени од реакции
17.877
nema neutralni zemji, ima zemji sto se slugi na zapadot i zemji sto se protiv. toa sto nekoj jasno go kazuvaat toa a nekoj onaka glumat neutralnost a sepak sorabotuvaat so rusija znaci deka NE GI PRIFAKAAT sankciite i amerckiot svetski poredok.

kina, indija, indonezija, vietnam, thailand, celo brics, cela afrika, juzna amerika se tokmu toa.

nuklearka edino moze turcija da svrti i toa e se, mada i toa tesko zasto turcija si ima interesi i matematiki za brics, gradenje ruski nuklearki i izrael kade im treba rusija.
Ubavo so si zamisluvas toa taka, no ne e tocno. Toa se zemji so svoj interes, i prekrsuvanje na nuklearnoto tabu ne e niven interes. Toa e edinstvenata pricina zaso Rusija nema upotrbeno nuklerki.

Kakvi humani pricini, ne lupaj gluposti. Poise lugje kje umrat vo vojnava nego bilo kakva nuklearka. Vojnava ne za zavrsuva konvencionalno bez 1 milion na dvete strani.
Автоматски споено мислење:

По која логика ова го кажуваш? Има реален пример, колку беше изолирана Америка кога им плесна нуклеарка на Јапанциве?
Treba odredeni predipozicii za da dojdeme do logikata, primer pocni da razgleduvas i citas so se slucilo cel vek posle toa. I mozhe kje ja svatis razlikata na togas i sega.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.124
Treba odredeni predipozicii za da dojdeme do logikata, primer pocni da razgleduvas i citas so se slucilo cel vek posle toa. I mozhe kje ja svatis razlikata na togas i sega.
И разгледано и читано и пак не се слагам со твојата логика. Тоа што светот се подели на идеолошки причини го сметаш за изолација? Кои од западна Европа ја изолираа Америка заради нуклеарката? Не се слагам со заклучокот што го имаш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.579
Поени од реакции
23.141
Ubavo so si zamisluvas toa taka, no ne e tocno. Toa se zemji so svoj interes, i prekrsuvanje na nuklearnoto tabu ne e niven interes. Toa e edinstvenata pricina zaso Rusija nema upotrbeno nuklerki.

Kakvi humani pricini, ne lupaj gluposti. Poise lugje kje umrat vo vojnava nego bilo kakva nuklearka. Vojnava ne za zavrsuva konvencionalno bez 1 milion na dvete strani.
Автоматски споено мислење:


Treba odredeni predipozicii za da dojdeme do logikata, primer pocni da razgleduvas i citas so se slucilo cel vek posle toa. I mozhe kje ja svatis razlikata na togas i sega.
sto ne e tocno? eve imavme cernobil i red drugi nuklearni katastrofi, i sto bidna? naredniot den sekoja drzava si prodolzi normalno so toa sto u vesti se spomna 2-3 minuti... daj be ne bidi naiven, indija ima 3% inflacija a ti 20% zasto trguva so ruska nafta i cenite kaj niv se 1/3 od toa sto ti plakas... sfakas valjda kolku e bitna cenata na naftata za inflacija... ako kina ja gradi afrika od kade se potisnuva zapadnata kolonizacija indija profitira so izvoz tamu zasto veke imaat infrastruktura i kontakti izgradeni uste vo vreme na komonveltot. mesto ukrainska zito politika imame indiska zito politika tamu i ti mislis deka indija ke i svrti grb ba rusija? ili nekoj drug? :pos:
prestsedatelot na indonezija bese u poseta na evropa pred nekoj den... gi poseti istanbul, paris, belgrad i moskva. se sekavas koj gi poseti tie gradovi pred nekoj mesec? :toe:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.029
Поени од реакции
17.877
sto ne e tocno? eve imavme cernobil i red drugi nuklearni katastrofi, i sto bidna? naredniot den sekoja drzava si prodolzi normalno so toa sto u vesti se spomna 2-3 minuti... daj be ne bidi naiven, indija ima 3% inflacija a ti 20% zasto trguva so ruska nafta i cenite kaj niv se 1/3 od toa sto ti plakas... sfakas valjda kolku e bitna cenata na naftata za inflacija... ako kina ja gradi afrika od kade se potisnuva zapadnata kolonizacija indija profitira so izvoz tamu zasto veke imaat infrastruktura i kontakti izgradeni uste vo vreme na komonveltot. mesto ukrainska zito politika imame indiska zito politika tamu i ti mislis deka indija ke i svrti grb ba rusija? ili nekoj drug? :pos:
prestsedatelot na indonezija bese u poseta na evropa pred nekoj den... gi poseti istanbul, paris, belgrad i moskva. se sekavas koj gi poseti tie gradovi pred nekoj mesec? :toe:
Okej be, sea kje te ubeduvam. Sporeduvas gluposti, cernobilo so ova.
Автоматски споено мислење:

И разгледано и читано и пак не се слагам со твојата логика. Тоа што светот се подели на идеолошки причини го сметаш за изолација? Кои од западна Европа ја изолираа Америка заради нуклеарката? Не се слагам со заклучокот што го имаш.
Zasto koga ja napravija nuklearkata amerikancite nikoj ne znaese sto e, nitu istata imase ista razorna mokj ko ovie sea. Konceptot na MAD e mnogu pokasno od frlanjeto na bombata. Toa,i faktot deka vo ww2 site karti bea otvoreni. No od togas do sea, mnogu raboti se smeni. Ima povekje nuklearni igraci, svetot ima povekje sveri, i tn. Temata e dolga i siroka, no najvazno, moli se Rusite konvencionalno da go dobijat ova zaso nuklearki nema da gleas.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.579
Поени од реакции
23.141
Okej be, sea kje te ubeduvam. Sporeduvas gluposti, cernobilo so ova.
eve de hirosima i nagasaki ke gi spomna nekoj pogore ako toa poveke ti znaci.

moze i so nuklearnite testovite na indija i pakistan, kade bas rusija im pomagase dodeka zapadot im lupashe sankcii... sto ti dusa saka, so toa sporedi.

na kraj neli sekoja drzava si ima interesi. ti mi zboris za nekavi nuklearni tabua a ovie pari krshat... gi zabole uvo fidzi, paragvaj ili kambodza za nekakvo tabu...

e sega evropskite banana republiki na celo so germanija pretpostavuvam ke sfatat deka se nebitni posle toa i niv moze im znaci, ama na ostatokot na svetot voopsto nema i ne im e bitno. so drugi zborovi se ke prodolzi kako do sega.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom