Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Од тоа што гледам нив само успеси им се дешаваат, како кинисале и вукојебините на Блискиот исток ќе бидат подобри и побезбедни за живот.
Од една страна не ти одговара рамковен тука, а таму ќе им одговарал, Сингапур ќе ги праиш :icon_lol: Крај не ви се фаќа.
Во животот нема кур и гз и душа у рај. Или ќе си ја прават по нивен терк, или ќе ја изгубат скроз. Такви рамковни идеи што ви се мотаат у глава, проаѓаат во дисфункционални држави ко нашата, босна, косово. Земји на life support.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Луѓе, пак одиме оф топик.
Правите некоја измислена слика за мене а не ме познавате ниту пак сум рекол работи кои што ги тврдите. Неколку пати имам кажано дека не учествував 2001, сепак имам познавања од читање архиви и сведоштва.
Тоа ниту докажува дека јас сум во право, ниту сум јас тема на муабет, ниту 2001 е тема на муабет.
Влечете паралели со 2001, не се задржувајте на таа тема, темата е Украина.
Дали имаме херои од 2001, Да, многу, и знајни и незнајни.
Во 8 април 2001, донесена е одлука за мобилизација на 3 велешки баталјони на резервисти. До крајот на рокот, 10 мај, формиран е само еден. Командант (вд) е Трајанчо П. Кој е доброволец за задачата, рачно ги одбира подофицерите од други погранични баталјони за да внесе искуство во зелените нови резервисти.
Да имало доста дезертери, сакале да признаеме ние или не.
Колку побрзо ги идентификуваме проблемите во нашето општество толку побрзо ќе ги решиме.

Украинците брзо идентификуваа што им се деси 2014 со Крим и Донбас. 2022 бешњ друга приказна, веќе беа спремни да и се спротистават на втората армија во светот. Тоа е паралелата јас што ја влечев.
Најмалку е битно кој сум јас и што имам направено.
Чоек нашите политичари и генерали цело време беа под закана дека ќе одат Хаг за воени злосторства.Ни беше забрането да ги користиме Т-72ките.За Сухоите бараа дозвола за користење.Како бе тоа двајца Македонци заминаа на судење во Хаг за воени злосторства?Од друга страна Украина ја има целата подршка од НАТО,додека ние цело време бевме под притисок.Како резултат на тоа ние од 2001 не сме веќе држава туку вукојебина каде шо владее Али паша.Дали знаеш со која организација раководеше истиот,и зошто западот дозволи да е галвниот играч во државава?Дали ти има логика целава ситуација?Зошто на Украинците не им предложија да го применат македонскиот модел,Бадинтер,Европско знаменце и секоја украинска партија која ќе победи на избори во Украина да мора да коалицира со партија на русите од Донбас со која би се оформила влада?Зошто тие двојни стандарди?Како не ти е јасно зошто народот е гневен?
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Чоек нашите политичари и генерали цело време беа под закана дека ќе одат Хаг за воени злосторства.Ни беше забрането да ги користиме Т-72ките.За Сухоите бараа дозвола за користење.Како бе тоа двајца Македонци заминаа на судење во Хаг за воени злосторства?Од друга страна Украина ја има целата подршка од НАТО,додека ние цело време бевме под притисок.Како резултат на тоа ние од 2001 не сме веќе држава туку вукојебина каде шо владее Али паша.Дали знаеш со која организација раководеше истиот,и зошто западот дозволи да е галвниот играч во државава?Дали ти има логика целава ситуација?Зошто на Украинците не им предложија да го применат македонскиот модел,Бадинтер,Европско знаменце и секоја украинска партија која ќе победи на избори во Украина да мора да коалицира со партија на русите од Донбас со која би се оформила влада?Зошто тие двојни стандарди?Како не ти е јасно зошто народот е гневен?
Мене ми е јасно зошто народот е гневен, гневен сум и јас. Никој не го спори тоа. Ама одиме офтопик.
Ајде на пиво во Велес во понеделник
@saskon
Викнете ме и мене.. За нештата да станат појасни :)
Види ПП
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Од една страна не ти одговара рамковен тука, а таму ќе им одговарал, Сингапур ќе ги праиш :icon_lol: Крај не ви се фаќа.
Во животот нема кур и гз и душа у рај. Или ќе си ја прават по нивен терк, или ќе ја изгубат скроз. Такви рамковни идеи што ви се мотаат у глава, проаѓаат во дисфункционални држави ко нашата, босна, косово. Земји на life support.
Сосема погрешно, они ако беа паметни не требаше да се фатат во орото со САД, така ќе си беа раат. Немаше да има страдање, ќе си го имаа дури и Крим к така натаму. Они барем имаа избор, ние буквално немавме избор. Но Украинските политичари се продадоа и тоа е тоа.

Не е страшно да свичнеш страна за интерес, свичот 2014 беше тотално против Украински интерес. Србите се ставија во истата положба 90тите, со таа разлика што они немаа никаков избор, Американците веќе одбраа страна. Слично како и кај нас нели.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Абе тие на снимката се нечии синови или татковци, браќа, ропак еден. Ако не се инстант загинати, не значи дека се е во ред.
Радувај се на супер снимки ти, човечки животи се во прашање.
Автоматски споено мислење:

Исто ко што се радувате на гаѓање хипер маркети, од светите суперпрецизни руски вундервафиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Абе тие на снимката се нечии синови или татковци, браќа, ропак еден. Ако не се инстант загинати, не значи дека се е во ред.
Радувај се на супер снимки ти, човечки животи се во прашање.
Автоматски споено мислење:

Исто ко што се радувате на гаѓање хипер маркети, од светите суперпрецизни руски вундервафиња.
Украина (Украинските политичари) од прва рака имаа можност да видат како си поминуваат тие што им се курчат на светска сила (СРЈ, Ирак, Либија .......), па сепак се одлучија да го поведат народот во страдање. Да не се курчеа, ќе си го имаа и Крим и Донбас, ќе си имаа и држава.

Никој не ги тераше со сила да слават нацисти, да тураат улици по име на нацисти, да креваат бисти на нацисти, да забрануваат Руски јазик, да тормозат Руси, да бомбардираат Руски цивили и така натаму. Што си мислеа они? Русите ќе седат и ќе гледаат? Кој што си дробел, тоа си срка. Они барем имаа избор, за разлика од нас. Тие што гинат, треба да се свртат кон своите политичари, они им ги соблекоа гаќите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Абе тие на снимката се нечии синови или татковци, браќа, ропак еден. Ако не се инстант загинати, не значи дека се е во ред.
Радувај се на супер снимки ти, човечки животи се во прашање.
Де де, сите сме нечиви синови или татковци или браќа.
Јас би прашал, што мајка бараат со оружје во рака и следат команди. Исто ко нашиве војници што идеа Ирак или Авганистан, демек треба да ги жалам ако таму нешто им се случи.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Украина (Украинските политичари) од прва рака имаа можност да видат како си поминуваат тие што им се курчат на светска сила (СРЈ, Ирак, Либија .......), па сепак се одлучија да го поведат народот во страдање. Да не се курчеа, ќе си го имаа и Крим и Донбас, ќе си имаа и држава.

Никој не ги тераше со сила да слават нацисти, да тураат улици по име на нацисти, да креваат бисти на нацисти, да забрануваат Руски јазик, да тормозат Руси, да бомбардираат Руски цивили и така натаму. Што си мислеа они? Русите ќе седат и ќе гледаат? Кој што си дробел, тоа си срка. Они барем имаа избор, за разлика од нас.
Еден убав сончев ден, украинците во независна суверена Украина решија цивили да бомбардираат. Верно, затоа мораа русите да се отцепат,.
Де де, сите сме нечиви синови или татковци или браќа.
Јас би прашал, што мајка бараат со оружје во рака и следат команди. Исто ко нашиве војници што идеа Ирак или Авганистан, демек треба да ги жалам ако таму нешто им се случи.
Руси се тие на видеото ако не знаеше. Сега ги жалиш?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Абе тие на снимката се нечии синови или татковци, браќа, ропак еден. Ако не се инстант загинати, не значи дека се е во ред.
Радувај се на супер снимки ти, човечки животи се во прашање.
Автоматски споено мислење:

Исто ко што се радувате на гаѓање хипер маркети, од светите суперпрецизни руски вундервафиња.
Еден убав сончев ден, украинците во независна суверена Украина решија цивили да бомбардираат. Верно, затоа мораа русите да се отцепат,.

Руси се тие на видеото ако не знаеше. Сега ги жалиш?
Еден зимски студен ден, ЕјчБиОа, накркани со сендвичи на Нуланд решија дека треба да прават државен удар, ова наваму се само последици на тоа.

Воопшто не ги жалам војниците, тие 300 илјади ако неќеле можеле да си избегаат и да не се вратат во Русија, а ако не и се свиѓа ја дека и е Москва нека идат да го бутнат царот и после нека рокаат нуклеарки.

За жалење се украинците оти ги собираат од улица и ги фрлаат во некоја нива како инжењери за деминирање, они би тргнале во Киев да го тргнат кловнот, ама отпозади ги чекаат укронаците да ги спукат.

Имаше пред некој ден видео како тенк урипува во река, мислеш дека тој толку е глуп па отиде да ја минува реката, не бе он гледа жива глава да спасе, знае дека ќе го рокнат, вака ќе чека Абрамс за некој месец и пак истото ќе го направи, имаш еден куп натписи како самите си ги саботираат возилата за да не одат да ги средат во бесцелни напади.

И уште еднаш да повторам, на мене ми е гајле колку руси или украинци ќе погинат, на мене ми е битно да изгуби мојот непријател, да беше до мене јас ќе рокав нуклеарки од самиот почеток и до сега ќе ја решев војната, дури и ме нервира што го прават тоа што не треба да го прават.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.896
Поени од реакции
4.887
Дали беа обични HBO-a или HBO Max? Ова е многу битно и мења многу.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Руси се тие на видеото ако не знаеше. Сега ги жалиш?
Баш зашто се Руси тоа ти го напишав.
Да беа Украинци, имаат некакво си оправдување, демек за татковината идеме и гинеме (но и тоа е чиста глупост кога други си уживаат) .
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Дали беа обични HBO-a или HBO Max? Ова е многу битно и мења многу.
Имаш право, кога се амерички они се борат за демократија и кога ќе сменат некој насила тоа е за доброто на народот, а во Нигер на пример тоа е бутање на демократскиот вазал и одма се закануваат со воена интервенција ако не се врати најдемократскиот вазал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom