Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.719
Поени од реакции
36.690
Дали то тоа навестуваш нова офанзива на русите со десанти и што ти не, како херојски била спречена од Духот на Одеса?!
Аууу пријателе… сишао си…
Кај виде дека навестувам нова офанзива на Русите со десанти побогу?

Им го шлакнале десантниот брод таму укотвен во пристаниште дома.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Никогаш не сме се умилкувале и на Русија и на САД. Никогаш Македонија не била про-руски настроена.
Проруски - Јужен тек
Проамерички - Северистан у нато
Автоматски споено мислење:

Ќе мораш да објавиш податоци за официјалните посети на Москва од една страна и официјалните посети на Вашингтон и Брисел од друга страна на македонските претседатели, премиери и министри за надворешни работи во 1990-те години, за да го поткрепиш тврдењето дека македонската држава била про-руски ориентирана во 1990-те години.

Јас не помнам во 1990-те години било кој од позиција на власт во Македонија да говорел за одржување на што е можно подобри односи со Русија и за следење на рускиот пример за економски напредок и политичко општествено уредување, а уште помалку па активно да работел за остварување на такви цели.

Но се согласувам дека го копиравме рускиот пример за приватизација, уништување на индустријата и опустошување и осакатување на економијата, но и за тоа мора да се потенцира дека го направивме со амин од ММФ и Светска Банка, а таму гласовите на глувците во подрумите и лебарките имаат поголема тежина во споредба со ставовите на Русија.

Ние Македонците никогаш не сме имале потреба од бирање на страна, токму бидејќи сме тотално небитна држава, ниту излегуваме на море, ниту располагаме со стратешки ресурси, ниту па извезуваме нешто што има огромна побарувачка, а да го има кај нас во поголеми количини отколку кај нашите соседи.

Но во 2001 година беше нарушена македонската квази-неутралност, а државниот удар од 2015-2016 година и директното мешање во внатрешните работи на македонската држава со усвојувањето на анти-македонските уставни измени во 2019 година ставија крај на било какви надежи за македонска неутралност.

Анти-македонските политичари од позиција на власт во Македонија се про-САД и про-НАТО ориентирани, а Македонците немаат никаква корист од таквата политичка и воена ориентација.

Во ситуација кога пари од македонските даночни обврзници завршуваат во НАТО, а американски компании се заштитени со неуставни закони за да им бидат исплатени десетини од буџетот и БДП на македонската држава, а Македонците немаат никаква корист од ваквите штети нанесени врз нив, Македонците не можат да си дозволат да глумат незаинтересираност и игнорантност наспроти внатрешните политики на анти-македонските власти кои се директно, отворено и јавно поддржани од страна на САД.

Како резултат на тоа, било која држава која САД ја третираат како свој непријател и против која активно водат непријателски политики, не е по автоматизам пријател на Македонците според принципот непријателот на мојот непријател е мој пријател, туку по автоматизам станува страна на која Македонците можат да и` посакаат барем малку повеќе среќа отколку на таканаречените "пријатели" и "сојузници" на Македонија.

Или наједноставно објаснето: Македонците не ја поддржуваат Русија, туку поддржуваат било која држава која не им чини на САД и на НАТО, а Русија сосема случајно во моментов е една од тие држави.
Те разбирам, ама не се согласувам.
Не сакам да одам офтопик тука, може на друга тема да рашириме дискусија. Фала ти на постот.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Утврдена грешката која доведе до уништување на рускиот брод, грешката е што воопшто влегол во Црно море.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.797
Поени од реакции
82.831
Проруски - Јужен тек
Проамерички - Северистан у нато
Автоматски споено мислење:


Те разбирам, ама не се согласувам.
Не сакам да одам офтопик тука, може на друга тема да рашириме дискусија. Фала ти на постот.
ма какви про-руски, не се глупирај
никад немало никаква про-руска власт овде
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.204
Поени од реакции
25.315
Драги проруски виртуелни пријатели, не знам за вас ама јас денес првпат ја поддржав економски Украина. Свесно и трезно под морална и кривична одговорност. Не можам да ветам дека ќе ми биде и последна. Се надевам дека нема да ми се налутите и нема да ми земете за зло.
Драги северџани, љочки, татари и ботови пред да ме напаѓате следен пат дека сум руски бот и дека сум на погрешната страна на историјата со ова дело ви докажувам дека имам широко срце и разбирање за сите. Се надевам дека ќе го смените негативното мислење за мене.

А до следната моја помош за Украина, СЛАВА УКРАÏНИ !!!
И почесто нека прават вакво пиво.
20230804_221455.jpg
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891

Бум бум бум




бум бум бам

Автоматски споено мислење:

Драги проруски виртуелни пријатели, не знам за вас ама јас денес првпат ја поддржав економски Украина. Свесно и трезно под морална и кривична одговорност. Не можам да ветам дека ќе ми биде и последна. Се надевам дека нема да ми се налутите и нема да ми земете за зло.
Драги северџани, љочки, татари и ботови пред да ме напаѓате следен пат дека сум руски бот и дека сум на погрешната страна на историјата со ова дело ви докажувам дека имам широко срце и разбирање за сите. Се надевам дека ќе го смените негативното мислење за мене.

А до следната моја помош за Украина, СЛАВА УКРАÏНИ !!!
И почесто нека прават вакво пиво.
Прегледај го приврзокот 386624
Небитен си не си давај до значење.



Крим од вечерва..Окупаторите немаат мир скоро секојдневно.Слава.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

Бум бум бум




бум бум бам

Автоматски споено мислење:



Небитен си не си давај до значење.



Крим од вечерва..Окупаторите немаат мир скоро секојдневно.Слава.
Стрико, може ли да ни објасниш како се управува еден поморски дрон? :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.204
Поени од реакции
25.315

Бум бум бум




бум бум бам

Автоматски споено мислење:



Небитен си не си давај до значење.



Крим од вечерва..Окупаторите немаат мир скоро секојдневно.Слава.
Вака стрико како во рефренов во песнава ?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582
Ајда машала за убаво нека е. Рокнале танкер :D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.247
Поени од реакции
6.936
Проруски - Јужен тек
Проамерички - Северистан у нато
Автоматски споено мислење:


Те разбирам, ама не се согласувам.
Не сакам да одам офтопик тука, може на друга тема да рашириме дискусија. Фала ти на постот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.580
Поени од реакции
4.668
Драги проруски виртуелни пријатели, не знам за вас ама јас денес првпат ја поддржав економски Украина. Свесно и трезно под морална и кривична одговорност. Не можам да ветам дека ќе ми биде и последна. Се надевам дека нема да ми се налутите и нема да ми земете за зло.
Драги северџани, љочки, татари и ботови пред да ме напаѓате следен пат дека сум руски бот и дека сум на погрешната страна на историјата со ова дело ви докажувам дека имам широко срце и разбирање за сите. Се надевам дека ќе го смените негативното мислење за мене.

А до следната моја помош за Украина, СЛАВА УКРАÏНИ !!!
И почесто нека прават вакво пиво.
Прегледај го приврзокот 386624
Каде/во кој дуќан е набавливо ова пиво?...
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Оштетен руски танкер. Дошол друг брод да го ,,товари" затоа што не може да плови, но може да остане над водата. :confused:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.719
Поени од реакции
36.690
Леле десантниот брод уште не го прежалив, сега танкер?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom