Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
Работата е што без разлика дали ги потрошиле залихите моите натовци ( :LOL: ) имаат од каде да го надоместат. Практично имаат непресушен извор на воени залихи кои зависат од политичката волја на САД. Дали уништиле некои старо М113 не е толку битно кога ако САД сака утре ќе им донесе уште пет илјади такви и уште толку понови верзии од други возила. Русија го нема тој непресушен извор на воена техника.

Ја за Бахмут сигурно не сум вртел некои Bahnut holds или штотијазнам приказни. Напротив вие тука од јануари вртите една иста лента, дека градот бил опколен, готово ете последниот пат бил пресечен, па бил под fire control, па бојлерот го затворале вагнерци. Мислам веќе мај сме и очајно е да се чита ова за град кој одамна го изгуби тактичкото значење. Имал градот некое значење во сценарио кога Русите пробиле кај Попасна па на тој бран да потегнат офанзива. Сега градот има изгубено секакво значење освен за драпање мадиња на твитер. Нови десет зони на одбрана имаат поставено Украинците и за секој сантим земја душа ќе им извадат.

Како сеа не знаеме која е целта. Нели беше демилитаризација, денацификација на Украина и неутрализирање на воената закана од нив. Па по два месеци целта стана уствари ослободување на Донбас. Очигледно и тоа нема да го биде па сега не знаеме која е целта. Тајна е само за воениот врв, играат они 4Д шах. Руси гинат ко кучиња а никој не знае за што гинат.

А во врска со двојните стандарди, можам само да замислам какви оргазми ќе имаше на форумов ако Америте заглавеа во Ирак и извадеа Патон тенкови.
Уште еден булшитпост кој овој пат нема да го прочитам. Секако не ни очекував да се држиш до тоа што го дискутиравме. Опет не сум бил ја, Петко бил. Од старт си отиден во провалија и со прогноза и со очекувања твои лични. Сега некои харикири напиша 4д Шах ова она.



Очекува. во иднина да оставиш видеа од воени дејствија на т55. До тогаш биди поздравен и терај си го филмот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Мислам веќе мај сме и очајно е да се чита ова за град кој одамна го изгуби тактичкото значење. Имал градот некое значење во сценарио кога Русите пробиле кај Попасна па на тој бран да потегнат офанзива. Сега градот има изгубено секакво значење освен за драпање мадиња на твитер. Нови десет зони на одбрана имаат поставено Украинците и за секој сантим земја душа ќе им извадат.
Како неаднаш ти се смени наративот од Бахмут не можат да го освојат, до ова болдираново…:rolleyes:

Ама не е ни тоа најстрашно. Него што се правите наудрени дека укрите изгубија ~50000 луѓе во негова одбрана…! Ама за тоа не ви се зборува…

Да не беше тоа мелењето таму, укрите уште во Март требаше да ја почнат офанзивата. Колку армии се тоа, @Klinton ќе ти пресмета и каже..

Така да, бил, не бил битен… Млинот си ја заврши функцијата!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Поарно да ја горат муницијата во Украина, отколку да се удрат на трошок за расходовање :D
За топ арни се, ќе рокаат по цел ден, па кај падне падне, нешто ќе сруши.
Тоа е тој победнички руски менталитет
Како неаднаш ти се смени наративот од Бахмут не можат да го освојат, до ова болдираново…:rolleyes:

Ама не е ни тоа најстрашно. Него што се правите наудрени дека укрите изгубија ~50000 луѓе во негова одбрана…! Ама за тоа не ви се зборува…

Да не беше тоа мелењето таму, укрите уште во Март требаше да ја почнат офанзивата. Колку армии се тоа, @Klinton ќе ти пресмета и каже..

Така да, бил, не бил битен… Млинот си ја заврши функцијата!
Јас понудувам бројки што можат да се проверат, повели побиј ми ги тезите.
Ти тролаш и тресеш бројки од рака, на крај пак сум ти јас крив за нешто
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Како неаднаш ти се смени наративот од Бахмут не можат да го освојат, до ова болдираново…:rolleyes:

Ама не е ни тоа најстрашно. Него што се правите наудрени дека укрите изгубија ~50000 луѓе во негова одбрана…! Ама за тоа не ви се зборува…

Да не беше тоа мелењето таму, укрите уште во Март требаше да ја почнат офанзивата. Колку армии се тоа, @Klinton ќе ти пресмета и каже..

Така да, бил, не бил битен… Млинот си ја заврши функцијата!
Кажи ми што ќе се смени ако утре Бахмут е целосно освоен од Русите? Како тоа ќе влијае на стратешко или тактичко ниво?

И побогу бројкиве што ги сервирате како некоја ултимативна вистина ископани од некои телеграм канали ми се најсмешни. Сто илјади, двеста илјади, два милиони Украинци загинале мелницата. Загубите биле 4 наспрема 1, биле 10 наспрема 1, не знам колку лоши биле. Како ја јадете помијава глупости. Па дечко, загубите да беа 4 наспрема 1 во корист на Русите, сега Русите ќе беа до Полтава стигнати.

Една година не може да го освојат градот. Што ви кажува тоа кој има полоши загуби.

Во отсуство на опипливи успеси како што се освоена територија, мораме да слушаме тука приказни, мелницата во Бахмут, не знам колку Украинци загинале, Вагнеровци партали правеле кај третата трафика, итн. За греота.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.514
Поени од реакции
23.020
Работата е што без разлика дали ги потрошиле залихите моите натовци ( :LOL: ) имаат од каде да го надоместат. Практично имаат непресушен извор на воени залихи кои зависат од политичката волја на САД. Дали уништиле некои старо М113 не е толку битно кога ако САД сака утре ќе им донесе уште пет илјади такви и уште толку понови верзии од други возила. Русија го нема тој непресушен извор на воена техника.

Ја за Бахмут сигурно не сум вртел некои Bahnut holds или штотијазнам приказни. Напротив вие тука од јануари вртите една иста лента, дека градот бил опколен, готово ете последниот пат бил пресечен, па бил под fire control, па бојлерот го затворале вагнерци. Мислам веќе мај сме и очајно е да се чита ова за град кој одамна го изгуби тактичкото значење. Имал градот некое значење во сценарио кога Русите пробиле кај Попасна па на тој бран да потегнат офанзива. Сега градот има изгубено секакво значење освен за драпање мадиња на твитер. Нови десет зони на одбрана имаат поставено Украинците и за секој сантим земја душа ќе им извадат.

Како сеа не знаеме која е целта. Нели беше демилитаризација, денацификација на Украина и неутрализирање на воената закана од нив. Па по два месеци целта стана уствари ослободување на Донбас. Очигледно и тоа нема да го биде па сега не знаеме која е целта. Тајна е само за воениот врв, играат они 4Д шах. Руси гинат ко кучиња а никој не знае за што гинат.

А во врска со двојните стандарди, можам само да замислам какви оргазми ќе имаше на форумов ако Америте заглавеа во Ирак и извадеа Патон тенкови.
Kako be go nema? Da ne e obratno momentalno? USA definitivno ima pari posto neli gi stampa i sega za sega seuste moze toa ama gi nema adaptirano fabrikite za da moze da proizvedat dovolno za pogolema vojna. Fakt e deka baraat da kupat oruzje za ukraincite od korea od izrael abe od maroko kupuvaa...

Rusite od druga strana proizveduvaat dovolno a imaat ocigledno i golemi zalihi.

Za bahmut 100 pati se kaza deka e meat grinder... Nebitna tocka, ali bolje tamu da padnat desitici pa i stotici iljadi zrtvi do kraj nego da borat nasekade i da se unisti cela drzava. Trebase bas da go pustat wagner da se provlece i od novo pak tamu... :icon_mrgr:

A zosto mora da znaeme koja e krajnata cel? Dur ne se unistat fasistite u ukraina nema da ima prekin. Duri nema adekvatni garancii deka nikad nema da se del od nato nema da ima prekin. Duri i posledniot americki i zapadnjacki vojnik ne se povlece za sekogas nema da ima prekin. Prv pat koga/ako se vrata ke ima pak vojna. Ima uste miljarda raboti sto ukraina ke mora da gi ispolni i da ispalti duri i reperacii na rusite ako voopsto opstanat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Тоа е тој победнички руски менталитет

Јас понудувам бројки што можат да се проверат, повели побиј ми ги тезите.
Ти тролаш и тресеш бројки од рака, на крај пак сум ти јас крив за нешто
Твоите бројки се извадени од бубањот на енглезите… Моите од Пригожин!
Ама Пирошката не не известува од Лондон за Радио Слободна Њвропа, како таа тања милевска..!
Пригожин се слика со куп загинати од тој ден и кажува што на ум то на друм!

Ич да не се тепаа вагнеровци, само слнцепекот колку укри утепа таму??
А ги мелеа со се што имаа… мислам дека уште од подземја ги немаа удрено!!

Ај на брзинка… Пригожин вика сооднос 1:4 1:5
Ај великодушно 1:3 ќе го направиме…
Ако Вагнер губи 3000 луѓе месечно, укрите губат 9!
Пута колку месеци…

Да имаше Бахмут уште некое предградие, ни офанзива ќе видеа сега ни ништо.
Ете, не мора предградие! Две трафики, три автобуски доста ќе беа..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.450
Поени од реакции
31.353
Сметаат дека т-55ките се доволно јаки за конфронтација со западниве тенкови :)
Jaс мислам дека не е фер со т55-ки. Не е фер за западните. :unsure:



Сакаш да кажеш дека нема Т-55ки во Запорожје?

Епа тогаш да им пишеме на проруските акаунти на телеграм и твитер што ги објавија сликите како истите тенкови се растовараат од воз кај Мелитопол.
Не, па не реков ништо за т-55, само спомнав дека од „валидни“ извори имаше информации и за употреба на т-34.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Не, па не реков ништо за т-55, само спомнав дека од „валидни“ извори имаше информации и за употреба на т-34.
За Т-34 не знам. Ама ете Т-55 се во Запорожје. Јака им душа на тие што ќе бидат оператори на тие тенкови.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Да се потсетиме… Дочек на Нова Година во Бахмут!
Не го глејте насловот, тоа само Пригожин лаже!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.289
Поени од реакции
81.478
Кажи ми што ќе се смени ако утре Бахмут е целосно освоен од Русите? Како тоа ќе влијае на стратешко или тактичко ниво?
Најпрвин - ќе одврзе многу сили, кои можат другде да бидат корисни, а после и други работи.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Најпрвин - ќе одврзе многу сили, кои можат другде да бидат корисни, а после и други работи.
Да те потсетам дека таму укрите беа врзани.. ;)
А од загинати корист многу нема.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
За Т-34 не знам. Ама ете Т-55 се во Запорожје. Јака им душа на тие што ќе бидат оператори на тие тенкови.
Дечко, на безбедно ќе бидат овие, односно на дефанзивните позиции. Нема да се втурнуваат во јуриш, тука ќе менуваат позиции за гаѓање на напаѓачите. Како мобилна артилерија. :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.135
Додека сите сме во исчекување на новата Нато офанзива во Украина да ве запознаам со една игра т.е. мод за игра каде што играте со Зелински и одите во Москва да тепате Руси и проруси. Јас се заиграв и да ви кажам доста интересна е . Кадиров прв почна да ми прави проблеми а Лукашенко многу тешко се тепа. До Путин сеуште немам стигнато.
Стрико @c i t r o и екипата анти Русија и за Нато лечите комплекси на игричево додека пројде 9 мај и додека почне офанзивата. Нека ви помине пмс периодов и после отварајте пуканките и гледајте огномет на Днепар.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.922
Тоа е тој победнички руски менталитет
Тимот што победува не се менува, еднаш ги победија нацистите, сега одат појако :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom