Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.223
Поени од реакции
18.045
Криминални истраги за сите независни руски милиблогери.
Јебига вистината не е пријатна за рускиот врв.



Колку радости имаше кај овие што не потпаѓаат на пропаганда ко помина вечерта првиот руски воз преку оштетениот мост на Крим :D
Но, јас сум дете и глуп, па паѓам на пропаганда.

Иначе од наредба до реализација посебно во Русија :pos:

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.141
Абе убаво те праша човекот, каде има САД постигнато воздушна доминација, со земја која има С300?

И како се воспоставува воздушна надмоќ со освојување на еден аеродром?

И како изеле ќотек кога во ниеден момент не го изгубија аеродромот, туку само се повлекоа?
Русија има еден куп С300 системи поставено низ освоените територии. Зошто после 7 месеци уште летаат украински авиони?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Криминални истраги за сите независни руски милиблогери.
Јебига вистината не е пријатна за рускиот врв.
Пффф, ништо ново за комунистички систем (или капиталистички, според ванлок и бате Рон).
Проблемот е што Западот покрај копи пејст на истиот и апдејт (пострашни верзии) направи последниве години, така да нема разлика, а ти на почетокот од 2020 даваше поддршка за таквиот систем. :kezec:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.728
Поени од реакции
35.226
Тоа што сега не се обидува не е мудрост туку знак на немоќ.
Се обидоа првиот месец со десантот на Хостомел и други аеродроми ама си го изедоа ќотекот и сега глумат мудрост.

Многу лицемерни пристрасни луѓе има на форумов, секоја слабост на Украина во фазон на "готови се" ; секоја слабост на Русија се глуми "дел од планот" "мудрост" "оперативна одлука"
Треба малку објективност, да бидеме реални со фактите а не прикаски да си кажуваме во стилот на Донбас момето.

Треба храброст да се каже вистина, многу луѓе тоа го немаат.
Друже единствени кои покажуваат слабост во последниве година дена се Европјаните.
Со 200к војска успеаа да ја осиромашат цела Европа, поголема победа од тоа здравје.
Типот на војување пак иста работа, реално имаат убиено минимален број на цивили, и до скоро уништено малку инфраструктура во споредба со тоа што можат. Да сум на нивно место досега Украина ќе беше вратена во Среден век без водоводи/струја, и ќе летаа во воздух сите брани/мостови и немаше да има услови за живот со години.
Треба да бидеме објективни дека во случајов Русија војува против голем процент од ресурсите на НАТО, оружјето со кое Украина се бори е од НАТО, а војската од 2014та наваму е тренирана од НАТО инструктори. Нека се обиде НАТО да напаѓа на територија од овие, особено со мала војска како во случајов, и ќе видиме како ќе доминираат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.631
Поени од реакции
26.138
Русија има еден куп С300 системи поставено низ освоените територии. Зошто после 7 месеци уште летаат украински авиони?
Како што приметувам во Украина авионите летаат доста ниско, и на Русите и на Украинците. Тоа е претпоставувам за да ги избегнат радарите на големите системи. Јас не се разбирам како работи С300, но претпоставувам дека е long range систем, а за среден и краток се користат букови, торови и за кратки панцири. Јас незнам како ти ја замислуваш воздушната надмоќ, но ќе ти кажам еден добар пример, СРЈ го бутнаа стелтот со Миг29. Ако имале воздушна надмоќ САД каква што замислуваш, како е можно да летнал мигот. Понатаму бомбрадирањето на аеродромот во Тирана, било изведено со авиони на СРЈ и уште неколку моменти има. Секој лет на Украински воздухоплов во борбена зона носи ризик. Така на пример Украинците изгубија 4 авиони последните 3 дена, што е тоа ако не е воздушна надмоќ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.141
Како што приметувам во Украина авионите летаат доста ниско, и на Русите и на Украинците. Тоа е претпоставувам за да ги избегнат радарите на големите системи. Јас не се разбирам како работи С300, но претпоставувам дека е long range систем, а за среден и краток се користат букови, торови и за кратки панцири. Јас незнам како ти ја замислуваш воздушната надмоќ, но ќе ти кажам еден добар пример, СРЈ го бутнаа стелтот со Миг29. Ако имале воздушна надмоќ САД каква што замислуваш, како е можно да летнал мигот. Понатаму бомбрадирањето на аеродромот во Тирана, било изведено со авиони на СРЈ и уште неколку моменти има. Секој лет на Украински воздухоплов во борбена зона носи ризик. Така на пример Украинците изгубија 4 авиони последните 3 дена, што е тоа ако не е воздушна надмоќ?
Не го бутнаа стелтот со Миг29 туку со ПВО.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.631
Поени од реакции
26.138
Не го бутнаа стелтот со Миг29 туку со ПВО.
Со миг го бутнаа, мислам дека Струмичанец е по потекло тој што го бутна.

ЕДИТ,

Сега прочитав дека со С125 го срушиле, систем од пред 60 години :) (сепак мислам дека и миг беше вклучен во цела операција) Ете и да не е со МИГ, кај им е тука воздушната надмоќ, ако е воздушна надмоќ тоа што ти замислуваш. Но исто така останува бомбардирањето на аеродромот во Тирана.
Автоматски споено мислење:

Еве го системот што го бутна невидливот F117 во позамашна фаза на бомбардирање, Србското ПВО си работело најнормално. Многу малку имаат уништено воена техника Американците во Србија. И воопшто немаат постигнато воздушна надмоќ. Србите само се чувале за копнен влез, воопшто не се експозувале ниту да пробат да се бранат. Капитулацијата на СРЈ е резултат на брут форс бомбардирање цивилни цели без некаква видлива логика за избор на истите, а не на некоја си одлична воена доктрина, или пак некаков воен успех. Имај во предвид дека до толку биле без никаков концепт бомбрадрирањата што во тие бомбардирања се убиени повеќе Албанци, одколку што убиле Србите во 2 години војна. А да не збориме за индиректните жртви од осиромашениот ураниум.

И тоа треба да имаме во предвид дека СРЈ, не е ни 1/10 од тоа што е Украина, и да имаме во предвид дека Украина добива разознавачки податоци, напредна логистика од НАТО, модерни оружја и така натаму. Тоа што го има постигнато Русија во Украина е десетици повеќе од тоа што САД го има постигнато во СРЈ. Но све е перцепција на луѓето подложни на страшна пропаганда и социјален инжинеринг. Треба малце да почнеш да употребиш логика.

Neva_2.jpg
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Друже единствени кои покажуваат слабост во последниве година дена се Европјаните.
Со 200к војска успеаа да ја осиромашат цела Европа, поголема победа од тоа здравје.
никој не ја брани Вавилонската курва.

Типот на војување пак иста работа, реално имаат убиено минимален број на цивили, и до скоро уништено малку инфраструктура во споредба со тоа што можат.
и јас немав сексуален однос со таа жена, госпоѓица Левински.
Да сум на нивно место досега Украина ќе беше вратена во Среден век без водоводи/струја, и ќе летаа во воздух сите брани/мостови и немаше да има услови за живот со години.
калм даун Сејтан.

Треба да бидеме објективни дека во случајов Русија војува против голем процент од ресурсите на НАТО, оружјето со кое Украина се бори е од НАТО, а војската од 2014та наваму е тренирана од НАТО инструктори.
па шо мислеа Русија? Не знаеја? Не пресметаа против кого војуваат? се изненадија по 8 години? како Македонија пат шо ги изненадува снег во февруари.
Нека се обиде НАТО да напаѓа на територија од овие, особено со мала војска како во случајов, и ќе видиме како ќе доминираат.
Во Ирак два пати со слична бројка згазија, добро планирање во фази и совршена егзекуција. Школски пример за планирање војна
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.631
Поени од реакции
26.138
па шо мислеа Русија? Не знаеја? Не пресметаа против кого војуваат? се изненадија по 8 години? како Македонија пат шо ги изненадува снег во февруари.
Exactly. Никој не е изненаден, све им е по планот. Затоа е војната спора, затоа никаде не се брза. Поентата на војната не е само победа во таа војна, туку и економските удари што ќе ги јаде западот, како последица на истата. Еве има луѓе што се на запад и гледаме вести од запад дека почнуваат обичните луѓе да ја осеќаат последицата од војната. Еве го @chef_cook е во Русија, нека ти каже дали воопшто нешто се осеќа таму, на ниво на тоа што се осеќа во Европа ?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.162
Поени од реакции
9.005
никој не ја брани Вавилонската курва.


и јас немав сексуален однос со таа жена, госпоѓица Левински.

калм даун Сејтан.


па шо мислеа Русија? Не знаеја? Не пресметаа против кого војуваат? се изненадија по 8 години? како Македонија пат шо ги изненадува снег во февруари.

Во Ирак два пати со слична бројка згазија, добро планирање во фази и совршена егзекуција. Школски пример за планирање војна
ako Irak e skolski primer, alal vera :cuc:
neznam so e razlika od toa na Irak so mu go napravija i frlanje nuklearka na odredena teritorija?
Irak od 2003ta e cel razrusen, ima video na yt Basra e ostavena kako Cernobil. vo nas lifetime Irak ne se oprava.
kolku voena genijalnost treba da vratis nekoj vo sreden vek oti ti se moze :bravobe:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
2.512
Сега прочитав дека со С125 го срушиле, систем од пред 60 години :) (сепак мислам дека и миг беше вклучен во цела операција) Ете и да не е со МИГ, кај им е тука воздушната надмоќ, ако е воздушна надмоќ тоа што ти замислуваш. Но исто така останува бомбардирањето на аеродромот во Тирана.

Еве го системот што го бутна невидливот F117 во позамашна фаза на бомбардирање, Србското ПВО си работело најнормално. Многу малку имаат уништено воена техника Американците во Србија. И воопшто немаат постигнато воздушна надмоќ.
Не е воздушна надмоќ што од 38.000 летови низ целото бомбадирање само 1 авион директно е срушен ?

Него друго е темава. Еве Путин најавува дека мобилизацијата нема да продолжи плус дека големи напади веројатно нема да има како оние пред неколку дена, демек целта била исполнета. Што ми кажува дека Русија е спремна на долга тешка војна, не им е поентата да се порази Украина брзо туку и Европа да плати за вазалството пред се кон Сад. Од друга страна и на Сад им одговара ова замрзнат конфликт, а нема да има потреба да праќаат премногу пари/оружје за да ги спасуваат
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.040
Поени од реакции
12.239
Не е воздушна надмоќ што од 38.000 летови низ целото бомбадирање само 1 авион директно е срушен ?

Него друго е темава. Еве Путин најавува дека мобилизацијата нема да продолжи плус дека големи напади веројатно нема да има како оние пред неколку дена, демек целта била исполнета. Што ми кажува дека Русија е спремна на долга тешка војна, не им е поентата да се порази Украина брзо туку и Европа да плати за вазалството пред се кон Сад. Од друга страна и на Сад им одговара ова замрзнат конфликт, а нема да има потреба да праќаат премногу пари/оружје за да ги спасуваат
Во февруари викаше дека воени вежби ќе се одржуваат на границата :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.774
Поени од реакции
3.954
Но сепак САД се појаката армија :)
Во колку војни победија САД после ВСВ, која пак (војна) е дискутабилна по прашањето на прогласување на САД како една од земјите-победнички?

Што ги мотивира САД да го мрцварат остатокот од Светот?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.223
Поени од реакции
18.045
Пффф, ништо ново за комунистички систем (или капиталистички, според ванлок и бате Рон).
Проблемот е што Западот покрај копи пејст на истиот и апдејт (пострашни верзии) направи последниве години, така да нема разлика, а ти на почетокот од 2020 даваше поддршка за таквиот систем. :kezec:
Абе одамна сум преобратен јас, ништо не гледам со розови очила :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom