Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.170
Поени од реакции
7.537
Ах бе јадни души. А какво силење беше на почеток, Путин ова, Русија ова, ќе ја смачка Украина за поручек :D

Сега стасавме до 3та светЦка ќе имало, ако не му дале на Путин да победи. :pos:

Оти рускава војска за некое село кај Изjум три недели војува и три четири BTG (Battalion Tactical Group) изгуби.
Чичко Кумплуг, во право си. Храбрите Украинци, илјадници загинати, милиони раселени, разрушена инфраструктура, тие што ќе преживеат, ќе се мачат да преживеат, територија најверојатно ќе изгубат, битно ти и западот нема да ги заборавите, додека со фамилиите уживате во луксузот. Со Сандерс се потепавте од фалење на Русите, сега си против. :toe:

Не знам само со кој образ во темана Ковид пишуваш против системот, а овде навиваш за истиот тој систем, милиони да страдаат. Ај можда кога ќе ти дојде :гомце: цето на гзот, пак ќе смениш мислење, ама пак џабе ќе ти е, оти многу касно ќе е.

Исто и УЧК беа многу јаки, АРМ и МВР не успеа едно Арачиново да го решат.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Од аспект на Америка, ова е за нив совршена војна. Чисто да знаете, "воената помош" која и ја даваат на Украина е во форма на заем, не е бесплатна. Воено индустрискиот комплекс цвета, а бидејќи нема американски жртви практично нема притисок во САД да се прекини војната и да се преговара. Украина ако потрае оваа војна ќе се распадне на милион различни начини, финансиски, инфраструктурно, воено, но никому на светот не му е гајле за украинскиот народ, апсолутно никому. Зеленски ќе продолжи да снима филмови се додека еден ден не стане потрошна роба за западот, Русија ќе продолжи да откинува делче по делче од украинската територија, и од време на време воспитно да ракетира украински градови. Она што реално ќе го добиеме е рак рана во срцето на Европа, една бескрајна војна. Единствена реална шанса за мир ќе биде на следните претседателски избори во САД, бидејќи се додека е оваа администрација, мир нема да има. Здравје боже, за две години отсега. Ако Украина сеуште постои дотогаш.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.494
Поени од реакции
22.128
ајде сега сите знаеме дека сакавте да објави војна и да се прогласи мобилизација за да му направите шарена револуција дома.
Aj vidi unazad koi clenovi cekaa na generalna mobilizacija i objavuvanje vojna.
Автоматски споено мислење:

Зафатени се, ја бомбардираат Украина.

Патем.

Ja pa mislev noviot material go cuvaa za podocna. Steta, ke ja krasese paradata. Vaka nisto. Kaj najde denes da bide oblacno.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.953
Поени од реакции
9.220
Чичко Кумплуг, во право си. Храбрите Украинци, илјадници загинати, милиони раселени, разрушена инфраструктура, тие што ќе преживеат, ќе се мачат да преживеат, територија најверојатно ќе изгубат, битно ти и западот нема да ги заборавите, додека со фамилиите уживате во луксузот. Со Сандерс се потепавте од фалење на Русите, сега си против. :toe:

Не знам само со кој образ во темана Ковид пишуваш против системот, а овде навиваш за истиот тој систем, милиони да страдаат. Ај можда кога ќе ти дојде :гомце: цето на гзот, пак ќе смениш мислење, ама пак џабе ќе ти е, оти многу касно ќе е.

Исто и УЧК беа многу јаки, АРМ и МВР не успеа едно Арачиново да го решат.
Тенеке мисли дека вирусот е вештачки направен и американциве сакаат да го шприцаат со секакви хемикалии. А кога дојде време Путин да сјебе значајна количина на биолаборатории во кои постои голема веројатност таму да е направена короната, смени страна. Тенеке бил инфилтриран цело време у тоа анти-ваксерско, анти-естаблишмент, анти-NWO движење и цело време си го криел правото лице.
1652086060546.png -Тенеке.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.494
Поени од реакции
22.128
Тенеке мисли дека вирусот е вештачки направен и американциве сакаат да го шприцаат со секакви хемикалии. А кога дојде време Путин да сјебе значајна количина на биолаборатории во кои постои голема веројатност таму да е направена короната, смени страна. Тенеке бил инфилтриран цело време у тоа анти-ваксерско, анти-естаблишмент, анти-NWO движење и цело време си го криел правото лице.
Прегледај го приврзокот 331759-Тенеке.
Druze, ti bese za ili protiv vakcina? Deka gledam tie sto bevte protiv vakcina i krvnicki go napagjavte Ron, sega lajkoj mu udirate. Pa problem vi bilo sto teneke sega smenil strana (lol).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.259
Поени од реакции
41.645
тенеке ви мачкаше очи само, како викаат волк во овча кожа. @Bafra ептен ве наседна тенекијава :coffee:
Автоматски споено мислење:

Druze, ti bese za ili protiv vakcina? Deka gledam tie sto bevte protiv vakcina i krvnicki go napagjavte Ron, sega lajkoj mu udirate. Pa problem vi bilo sto teneke sega smenil strana (lol).
игорче, сум пишал и порано, ја никад во вакцините не гледав нешто политичко. Ја бев насочен на општо добро и тоа само ме интересираше. Политика и естабилишмент глупости, јок.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.953
Поени од реакции
9.220
Druze, ti bese za ili protiv vakcina? Deka gledam tie sto bevte protiv vakcina i krvnicki go napagjavte Ron, sega lajkoj mu udirate. Pa problem vi bilo sto teneke sega smenil strana (lol).
Рон е наше дете, он се исплаши малку па му требаше време да се рекалибрира и да почне да прогледува. Сега кога ќе пропеат овие од Азовстал за тоа што се случува во светов на тоа поле ќе оди у Русија да му ги извадат тие нанороботите, како на Нео кога му го вадеа тоа од него, ти текнуе?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.035
Од аспект на Америка, ова е за нив совршена војна. Чисто да знаете, "воената помош" која и ја даваат на Украина е во форма на заем, не е бесплатна. Воено индустрискиот комлекс цвета, а бидејќи нема американски жртви практично нема притисок во САД да се прекини војната и да преговара. Украина ако потрае оваа војна ќе се распадне на милион различни начини, финансиски, инфраструктурно, воено, но никому на светот не му е гајле за украинскиот народ, апсолутно никому. Зеленски ќе продолжи да снима филмови се додека еден ден не стане потрошна роба за западот, Русија ќе продолжи да откинува делче по делче од украинската територија, и од време на време воспитно да ракетира украински градови. Она што реално ќе го добиеме е рак рана во срцето на Европа, една бескрајна војна. Единствена реална шанса за мир ќе биде на следните претседателски избори во САД, бидејќи се додека е оваа администрација, мир нема да има. Здравје боже, за две години отсега. Ако Украина сеуште постои дотогаш.
Резултатите се очигледни, 20 години не бил олку јак доларот. На кратки стази добија доста Американците (на грбот на Украина и Европа), но мислам дека на долга патека, ќе бидат губитници. Да успееше планот на Трамп, да ја скине зависноста од Кина, можеби ќе профитираа и на долги патеки. Но како што стои сега работата... тешко.
Автоматски споено мислење:

Ах бе јадни души. А какво силење беше на почеток, Путин ова, Русија ова, ќе ја смачка Украина за поручек :D

Сега стасавме до 3та светЦка ќе имало, ако не му дале на Путин да победи. :pos:

Оти рускава војска за некое село кај Изjум три недели војува и три четири BTG (Battalion Tactical Group) изгуби.
Чему патетика?
 
Последно уредено:

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Од аспект на Америка, ова е за нив совршена војна. Чисто да знаете, "воената помош" која и ја даваат на Украина е во форма на заем, не е бесплатна. Воено индустрискиот комплекс цвета, а бидејќи нема американски жртви практично нема притисок во САД да се прекини војната и да преговара. Украина ако потрае оваа војна ќе се распадне на милион различни начини, финансиски, инфраструктурно, воено, но никому на светот не му е гајле за украинскиот народ, апсолутно никому. Зеленски ќе продолжи да снима филмови се додека еден ден не стане потрошна роба за западот, Русија ќе продолжи да откинува делче по делче од украинската територија, и од време на време воспитно да ракетира украински градови. Она што реално ќе го добиеме е рак рана во срцето на Европа, една бескрајна војна. Единствена реална шанса за мир ќе биде на следните претседателски избори во САД, бидејќи се додека е оваа администрација, мир нема да има. Здравје боже, за две години отсега. Ако Украина сеуште постои дотогаш.
Кратко и јасно сумирана цела оваа војна.

Западот подготвуваше инвазија на Русија, рече Путин на парадата во Москва

Рускиот претседател, Владимир Путин, обраќајќи им се на војниците на Денот на победата во Москва, рече дека Западот се подготвувал да ја нападне Русија, додека Русија секогаш се борела за безбедноста на меѓународната заедница.

„Западот не сакаше да ја слуша Русија, имаше други планови“, рече Путин на парадата на Црвениот плоштад во Москва.
НАТО создаваше закана за нашите граници, додаде рускиот претседател.
„Неприфатлива закана се приближуваше до нашите граници“, кажа Путин, додавајќи дека Русија ја следела акумулацијата на оружје, особено од страна на НАТО.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.494
Поени од реакции
22.128
тенеке ви мачкаше очи само, како викаат волк во овча кожа. @Bafra ептен ве наседна тенекијава :coffee:
Автоматски споено мислење:



игорче, сум пишал и порано, ја никад во вакцините не гледав нешто политичко. Ја бев насочен на општо добро и тоа само ме интересираше. Политика и естабилишмент глупости, јок.
Znaci se soglasuvam deka bese tema za opsto dobro. Sepak ne go menuva toa sto opisav.
Автоматски споено мислење:

Кратко и јасно сумирана цела оваа војна.

Западот подготвуваше инвазија на Русија, рече Путин на парадата во Москва

Рускиот претседател, Владимир Путин, обраќајќи им се на војниците на Денот на победата во Москва, рече дека Западот се подготвувал да ја нападне Русија, додека Русија секогаш се борела за безбедноста на меѓународната заедница.

„Западот не сакаше да ја слуша Русија, имаше други планови“, рече Путин на парадата на Црвениот плоштад во Москва.
НАТО создаваше закана за нашите граници, додаде рускиот претседател.
„Неприфатлива закана се приближуваше до нашите граници“, кажа Путин, додавајќи дека Русија ја следела акумулацијата на оружје, особено од страна на НАТО.
Interesno. Sega ima povekje NATO oruzje od koga i da e vo Ukraina plus izvesna e nova granica so NATO drzava. Ako odime po toa, go postigna sprotivnoto.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.328
Поени од реакции
13.161
Украинциве ќе ги убијат руските генерали, па тие воскреснуваат. Можно ли е русите да се толку напредни да воскреснуваат мртви луѓе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom