Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Која територија? Русите не ни помислуваат да ја окупираат цела Украина, дури и да е тоа изводливо воено. Економски е самоубиство да држиш под окупација територија голема колку Украина каде што 3/4 од населението е непријателски настроено. Окупација на цела Украина никогаш не беше цел на Русија. Тоа можат да го мислат само неписмени ликови како овој @Shakespear . Оној дел што ќе остане како Украина ќе ги враќа долговите на Америка. Бајден и син му секако веќе во неколку наврати исцицаа огромни пари од Украина, па знаат како да притиснат.
Не му беше класична окупација, туку да инсталира марионета.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Житарки или не житарки, воената помош која ја добива Украина од САД е во форма на заем со камата. Значи кога им одобрија 33 милијарди помош за Украина, тоа значи дека Украина стана посиромашна за 33 милјарди долари плус камати, пари кои вака или онака Украина ќе им ги врати на Америкаците, а тоа се пари кои завршија на сметките на военоиндустрискиот комплекс во САД и нивните лобисти во конгресот и сенатот.

Попросто од ова не можам да ти објаснам.
Ne e toa nisto spektakularno ni novo. Mislam Ukraina momentalno ima drugi problemi od kreditite koi mora da gi vrati.
Автоматски споено мислење:

Највеќе обачињата од исток и нивните другарчиња автохтоните. Но и ти и трнеке не заостанувате. Овие дркаџиите на русите се исти, неможат да поверуваат дека имаат и русите имаат порази и губитоци(иако во главно победуваат) во војнава и дека се тоа било дел од планот .

Која exit-стратегија кога победува и напредуваат ден за ден? Тоа само ти уште неможеш да сфатиш дека губат украинците во Донбас иако се веќе неколку недели овде се пишува ама ти си убеден дека Украинците победуваат. Командата им фати пат од северодонетцк, а војската остана и зелински не им дозволува да се повлечат.
Ако економијата му издржи ќе се тера се повеќе и повеќе. А кога ќе види дека економаки неможат веќе вајда тогаш ќе ја извади од фиока спремната стратегија која несомнено ја има. Ама вие на запад ептен се бањата и возите и јбг тоа нема да дојде брзо.
Nikade ne pisav deka Ukraincite pobeduvaat, se prepozna. Naprotiv Ukraina ne gledam deka ke pobedi. Na kraj prasanje e sto ke osvoi Rusija i dali vredese. Doprva ke vidime.
Автоматски споено мислење:

Не мислам, туку тоа е веќе медиумски провалено; Украина плаќа оружје од Запад а плаќа со житарки. Не и‘ е прв пат, како што напишав. Доволно е да седнеш пред ТВ и ќе видиш/слушнеш плачопојки за блокираноста од украинското жито по силосите и неможноста за негов извоз, затоа што Украинците не можат да го извезат по морски пат, а таа блокада на извозот се толкува со заплашување со општ глад за храна по светов, а не како начин на украинско плаќање за добиеното оружје.

Тоа што ЕУ и САД повеќе произведуваат а помалку трошат, нема блага врска со украинското плаќање. Да не напоменувам и за американските „акции„ за намерно уништување на нивниот земјоделски род, со цел вештачки да се предизвика недостакот на храна а со тоа и глад, во сред п(л)андемија„ од „ковид„.

Што се однесува до Сталин и истиот начин на плаќање за „заем за помош„, би било корисно да читнеш малку историја пред за почнеш да се инаетиш...
Znaci Stalin so zito im plakjal na Amerikancite vo vremeto?
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Не му беше класична окупација, туку да инсталира марионета.
Генијалец, колку би траела марионета претседател во држава каде што се спроведуваат избори?
Автоматски споено мислење:

Ne e toa nisto spektakularno ni novo. Mislam Ukraina momentalno ima drugi problemi od kreditite koi mora da gi vrati.
Автоматски споено мислење:
Треба да биде спектакуларно за да има важност? Ајде следниот пат кога ќе постирам нешто со ваква содржина ќе додадам и слика од Моника Белучи гола.

Америка биквално ја пљачка Украина преку воената помош, ама тоа не било спектакуларно. ОК, ајде тогаш да разговараме со концертот на Боно, тоа е од важност.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Генијалец, колку би траела марионета претседател во држава каде што се спроведуваат избори?
Vo pravo e. Toa sto ne mozat so vojska da drzat tolkava teritorija ne znaci deka ne sakaat kontrola nad nea, ete so postavuvanje nova vlada. Toa da se slucese vo prvite denovi mozebi i ke pominese kaj lugjeto tamu so ogled sto seuste ne bea unisteni gradovite i nemase voeni zlostorstva. No se sekoj pominat den omrazata na Ukraincite raste. Vaka ke okupiraat teritorii i ke gi cistat. Toa vekje se desi so samoto beganje na lugjeto vo tie regioni.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Vo pravo e. Toa sto ne mozat so vojska da drzat tolkava teritorija ne znaci deka ne sakaat kontrola nad nea, ete so postavuvanje nova vlada. Toa da se slucese vo prvite denovi mozebi i ke pominese kaj lugjeto tamu so ogled sto seuste ne bea unisteni gradovite i nemase voeni zlostorstva. No se sekoj pominat den omrazata na Ukraincite raste. Vaka ke okupiraat teritorii i ke gi cistat. Toa vekje se desi so samoto beganje na lugjeto vo tie regioni.
Навистина треба понекогаш да се уклучи мозокот. Путин имаше таква влада во Украина, таа беше турната со помош на САД. Зошто мислиш дека Путин сега би мислел дека е добра идеја повторно да постави таква влада, кога е огромна веројатноста дека повторно би била турната, преку избори или на сила?
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Навистина треба понекогаш да се уклучи мозокот. Путиун имаше таква влада во Украина, таа беше турната со помош на САД. Зошто мислиш дека Путин сега би мислел дека е добра идеја повторно да постави таква влада, кога е огромна веројатноста дека повторно би била турната, преку избори или на сила?
Znaci 60km dolgiot konvoj za Kiev bese finta. Ocigledno tebe mozokot ti raboti so polna parea, vardi da ne pregore.
Автоматски споено мислење:

Генијалец, колку би траела марионета претседател во држава каде што се спроведуваат избори?
Автоматски споено мислење:



Треба да биде спектакуларно за да има важност? Ајде следниот пат кога ќе постирам нешто со ваква содржина ќе додадам и слика од Моника Белучи гола.

Америка биквално ја пљачка Украина преку воената помош, ама тоа не било спектакуларно. ОК, ајде тогаш да разговараме со концертот на Боно, тоа е од важност.
Znaci ti pisuvas gi plackaat. Ok. Znaci sekoje pomos vo vid na krediti e plackanje. Ok.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.638
Nikade ne pisav deka Ukraincite pobeduvaat, se prepozna. Naprotiv Ukraina ne gledam deka ke pobedi. Na kraj prasanje e sto ke osvoi Rusija i dali vredese. Doprva ke vidime.
Секоја освоена територија, а посебно територија која е плодна, полна со ресурси и има сигнификантно население кое те подржува, на крајот се исплати. Чим Чеченија, Осетија и Абхазија им ср исплатеше на крај на Русија, не постои сценарио кое нема да им се исплатина Русите на долги стази. Да беше пред 30 години, може ќе ризикуваа распад. Денеска на Русија правецот и е горе.

Им уништиле опрема… немаат повеќе прецизно оружје… види им ја парадата.
Автоматски споено мислење:

Znaci 60km dolgiot konvoj za Kiev bese finta. Ocigledno tebe mozokot ti raboti so polna parea, vardi da ne pregore.
Да бе Русија е централноафричка република, па успеала да заглави конвој на 100 километри од својата граница до возила чиј опративен радиус на движење им е 600 километри. Само малоумен може да верува во тоа.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Секоја освоена територија, а посебно територија која е плодна, полна со ресурси и има сигнификантно население кое те подржува, на крајот се исплати. Чим Чеченија, Осетија и Абхазија им ср исплатеше на крај на Русија, не постои сценарио кое нема да им се исплатина Русите на долги стази. Да беше пред 30 години, може ќе ризикуваа распад. Денеска на Русија правецот и е горе.

Им уништиле опрема… немаат повеќе прецизно оружје… види им ја парадата.
Автоматски споено мислење:


Да бе Русија е централноафричка република, па успеала да заглави конвој на 100 километри од својата граница до возила чиј опративен радиус на движење им е 600 километри. Само малоумен може да верува во тоа.
Ne be, najjaki se. Oblacno bese i nemase avioni na paradata.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Znaci ti pisuvas gi plackaat. Ok. Znaci sekoje pomos vo vid na krediti e plackanje. Ok.
Кредит со камата наменет за купување на оружје со кое ќе продолжат да гинат Украинци не е ниту пљачка, тиа би требало да се рачуна како воено злосторство. Значи прво креираш ситуација за војна, потоа ја кредитираш едната страна да гине во таа војна. Не знам како би го нарекол ова поинаку освен како воено злосторство.
Автоматски споено мислење:

Ne be, najjaki se. Oblacno bese i nemase avioni na paradata.
Велиш немаа неколку авиони за да прелетаат преку Москва? Го гледаш дебилизмот на овој твој коментар?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.638
Ne be, najjaki se. Oblacno bese i nemase avioni na paradata.
Види, ти може да си веруваш и во самовили. Ама фактот стои дека Европа е задрмана од хировите на САД, кои решија преку НАТО земјите и највеќе Украинскиот народ да ја покријат дупката што им се отвори од короната. Најискрено криво ми е за Украинците, горд народ, не се предадоа до крај, ама мило ми е за Европа, секогаш водела расипана и арогантна политика према малите народи и ниеден народ во ЕУ не вреди ни десетина од Украинцците. Ова им е малку што им се дешава.
Автоматски споено мислење:

Велиш немаа неколку авиони за да прелетаат преку Москва? Го гледаш дебилизмот на овој твој коментар?
Да го гледаше тоа одамна ќе престанеше да лупа зелени.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
Znaci Stalin so zito im plakjal na Amerikancite vo vremeto?
Да, со жито. И денес Русија плаќа со жито, увезувајќи високотехнолошки производи од Израел.

Во ‘30-тите години, во времето од забрзаната индустријализација, Сталин увезува 400 фабрики за моторни возила од САД, од фирмата „Форд“, а ги плаќа со жито, и тоа во време од неродни години и со насилно одземање жито од народот (Украина). Истото се случува и со советскиот „заем за помош„ за купување оружје од САД, во Втората Светска војна. Тоа не го велам јас, туку современи руски публицисти. Верувам дека тие знаат подобро од мене за нивната понова историја.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
На крај работава искочи џабе еднашка месечно капење со помалака вода и одење со точак на работа :toe:
A tolku mnogu sakase da go vidis Z na neboto vo Moskva. Aj, vgodina.
Автоматски споено мислење:

Да, со жито. И денес Русија плаќа со жито, увезувајќи високотехнолошки производи од Израел.

Во ‘30-тите години, во времето од забрзаната индустријализација, Сталин узвезува 400 фабрики за моторни возила од САД, од фирмата „Форд“, а ги плаќа со жито, и тоа во време од неродни години и со насилно одземање жито од народот (Украина). Истото се случува и со советскиот „заем за помош„ за купување оружје од САД, во Втората Светска војна. Тоа не го велам јас, туку современи руски публицисти. Верувам дека тие знаат подобро од мене за нивната понова историја.
Ne naidov na takva informacija deka Sovjetite na SAD vo vremeto na WW2 im plakjale so zito. Zlato i drugi resursi da. Ama stom informacijata e od sovremeni ruski publicisti mora da e taka. Nebitno sto pomosta na SAD vkluci i 4 milijardi toni hrana.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.929
Поени од реакции
22.157
Наводно Зеленски не се согласува со повлекување од Северодонецк.

 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
936
Поени од реакции
3.655
A tolku mnogu sakase da go vidis Z na neboto vo Moskva. Aj, vgodina.
Навистина штета откако духот од Киев им ги уништи сите авиони на Русите па не им останаа ни за парадата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom