Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.314
Поени од реакции
5.422
Ќе возат немачка пар непар колите кај и да е :D
Добро е и што се солидаризираат со нацистите. Да си држат до своето.
Што мислиш, ако Германија ги отвори границите за руски граѓани, колку руси би заминале да возат пар непар.

И колку германци би заминале во Русија ако Путин ги отвори границите за германци.

Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.087
Не никако за радување ова. Без разлика какви лични убедувања имаме.
Ако прекинат енергенсите кон ЕУ ќе настане општ хаос. Европа малце барем да имаше самостојна политика ќе ја договореше Украина уште порано, договорите од Минск ќе беа испочитувани.
Ама, е ама. Протекторат на САД.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Што мислиш, ако Германија ги отвори границите за руски граѓани, колку руси би заминале да возат пар непар.

И колку германци би заминале во Русија ако Путин ги отвори границите за германци.

Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
А зашто мислиш дека до сега не им беа отворени границите ? Им беа. Па отидоа тие што отидоа...
Автоматски споено мислење:

А што би одбрале нашите што мислиш, помеѓу Франкфурт и Санкт Петерсбург?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Што мислиш, ако Германија ги отвори границите за руски граѓани, колку руси би заминале да возат пар непар.

И колку германци би заминале во Русија ако Путин ги отвори границите за германци.

Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
Русија бе братче, се пите ли то. Јака е сега рубљата.

И го гледаш после у друга тема:
Кај нас у Германија сега вака е...
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Бтв ова со указот на Путин, ќе им се деси на ЕУ утре едно априлилилили :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.178
Не никако за радување ова. Без разлика какви лични убедувања имаме.
Ако прекинат енергенсите кон ЕУ ќе настане општ хаос. Европа малце барем да имаше самостојна политика ќе ја договореше Украина уште порано, договорите од Минск ќе беа испочитувани.
Ама, е ама. Протекторат на САД.
Самостојна политика? Ма какви, вазали се на Пакс Американа како и сите ние. Единствена разлика е само што тие што ги закопуваа главите како ноеви (има неколку активни на темава), и кажуваа приказни за независноста на Европа (посебно на Германија), сега не можат ни да зуцнат за независност. Сега се спаднати на бранење на американските ставови како најдобото нешто после сечен леб.
Автоматски споено мислење:



In simplest terms, freezing one county’s FX reserves and SWIFT transactions has a way of frightening other counter-parties, and not just the intended targets.
Imagine, for example, if your bank accounts were frozen for any reason. Would you then trust the bank that froze your accounts down the road once the issue was resolved? Would you recommend that bank to others?

Well, the world has been watching Western powers effectively freeze Putin’s assets, and regardless of whether you agree or disagree with such measures, other countries (not all of which are “bad actors”) are thinking about switching banks—or at least dollars…

If so, the US has just shot itself in the foot while aiming for Putin.
Автоматски споено мислење:



(кроспост)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Што мислиш, ако Германија ги отвори границите за руски граѓани, колку руси би заминале да возат пар непар.

И колку германци би заминале во Русија ако Путин ги отвори границите за германци.

Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
neka gi otvorat de...

nema da e prv pat rusi da se glavni u berlin
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.110
Поени од реакции
6.760
Што мислиш, ако Германија ги отвори границите за руски граѓани, колку руси би заминале да возат пар непар.

И колку германци би заминале во Русија ако Путин ги отвори границите за германци.

Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
сега сите ги убеди..... ќе умрат за јадење германците ако на инает се заиграат а не нешто повеќе
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Како го натопори батево класично лева рака десен џеб. Вчера нешто муабети дека ќе продолжеле со евра, Песковм им пушта водичка дека прилагодувањето ќе траело подолго време да се изготват документи, денес овој на 31ви објавува дека од 1ви ќе се плаќа у рубљи :LOL:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.087
Самостојна политика? Ма какви, вазали се на Пакс Американа како и сите ние. Единствена разлика е само што тие што ги закопуваа главите како ноеви (има неколку активни на темава), и кажуваа приказни за независноста на Европа (посебно на Германија), сега не можат ни да зуцнат за независност. Сега се спаднати на бранење на американските ставови како најдобото нешто после сечен леб.
Автоматски споено мислење:




Автоматски споено мислење:



(кроспост)
Ги читам реакциите од профилот на Шолц. Голем процент повикуваат да се раскинат сите договори за закупките на руски гас. Јас искрено незнам што да речам. Од една страна ти викаат ние шетаме со куси ракави, плата си имаме достојна, ниско цени и тн.
Па и треба да прекинат. Штом мислат дека нема да имаат проблем.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.086
Поени од реакции
10.817
Крим е изгубен уште во 2014 и нема враќање во ниедно сценарио.
Меѓутоа сега изборот им беше да ја изгубат цела земја или да се потчинат на вољата на Русија. И јас мислев исто, дека ги вооружуваат за да напраат што повеќе штета во војна што нема шанси да ја добијат. Меѓутоа се покажаа поцврсти него што мислев и имаат шанса да си ја водат земјата како што они сакаат.
Автоматски споено мислење:


Ние ја добивме модерната држава без војна. Хрватите ја добија крваво, илјадници загинати, разрушени градови. 30 години подоцна, разликата меѓу државите е евидентна.
Безразлика дали се богати или не, си имаат етнички чиста држава и никакви бујар османовци или странски амасадори не одлучуваат во нивно име. Украинците пробуваат да го постигнат истото. Дали ќе успеат, ќе видиме.
Како бе ке ја водат? Ке влезат у Нато? Ке ги сочуваат Донетск и Луганск или па на крај русите ке си го добијат тоа што го сакаат?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не не, еве вака, на нашите граѓани им се дава можност да изберат помеѓу Русија и Германија... Колку, што би одбрале?
Па пола Маќедоња, а и пола Балкан веќе и се у таја Имачка-Немачка :D :icon_mrgr: :)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Па пола Маќедоња, а и пола Балкан веќе и се у таја Имачка-Немачка :D :icon_mrgr: :)
Ќе почнат да се враќаат кај и да е :)
Путин каже, ќе им се деси со високите цени на струја и рецесијата деиндустријализација :cool:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Заборај да кажеш дека си експерт за енергија со икс дипломи.

Туку енергија трошам колку што ми треба. Не штедам посебно ни трошам безпотребно. Дома по куси се шетам и на зима, рацете со топла вода ги мијам. Струја добивам 50% попуст. До работа пешки можам да одам а месечна карта ми е платена од работодавецот. Масло имам доволно за другото лето си чувам вподрум по обичај да не тегалам шишиња при секоје купување. Авионските карти за влето ми се купени пред војна за екстра цена. Април солидно ми се покачува платата, чекам четирицифрен повраток на данок. Друго нешто те интересира?
Си напраил залихи на почеток на Короната. :sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom