Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Огромен е влогот во оваа војна за Русија, не се работи повеќе само За Украина, буквално иднината на Русија завиди од исходот на војната, и Путин е свесен за тоа.
За Путин се работи генерално. За неговата безбедност и иднина. Русија не била и никад немаше да биде безбедносно економски допрена.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.538
Поени од реакции
12.400
Putin e svesen ama dali ruskoto naselenie e svesno za toa?
Автоматски споено мислење:


Nikoj ne ti gi potekuva jajcata, diskutirame. Ne mora da maftame znaminja, ne sme na front nie.
Што дискутираме? Да ти ги барам мислењата на темава? Буквално од старт ја процени за неуспешна. И оваа дискусија не ти е водена само со мене. Прво со Јамајка ја водеше на почеток, сега со мене. Како програмиран да си.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Али Зеленски нема каде, па на секој начин пробува да вовлече други НАТО земји во конфликтот. Изјавите од ден во ден му се тотанло различни и контра од предходните.
Проблемот на Зеленски е времето што поминува. Луѓето на запад полека отрпнуваат на војната, што е во согласност со човечката природа. Уште кога ќе почне да им доаѓа сметката, тигаш ќе почне и да ги иритира Зеленски со неговата мешавина на јуначење и молење помош. И нема спас на Украина, осудена е во оваа војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Ги вадите работите од контекст... Равенката не е тенк против противтеноковско оружје. Воените стратегии се состојат од повеќеслоен пристап кон војувањето. Стандардниот пристап (посебно на руската армија) е постојано артилериско делување и остварување на возушна премоќ. Но со живите штитови со цивили, актуелната стратегија сеуште е претпазлив пристап... Ова кога тогаш ќе се промени. Герилско делување е забавно кога противникот пази да не убие цивили, но кога противникот ќе почне безкомпромисно да делува онаквите диверзантски акции ќе станат малтене самоубиствени. Ќе видиме тогаш колку ќе сакаат Украинците да гинат за странски интереси.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Русиве сериозен overhaul ќе им се дешава кога ќе им заврши војнава. Ќе летаат глави на раководни места во армија. Барем сега знаат дека тенковите им се шит против џавелин. Од 10 џавелина испукани 9 тенка се уништени, многу солидни резултати самите амери не очекувале волку добри резултати да имаат кон рускиот армор. Доста добар трајал ран е ова за Русите. Увидоа колку значат дроновите и дека е многу тешко да се неутрализираат пред да направат солидни штети.
Според мене не толку тоа колку што испадна дека против воздушната одбрана им е obsoletе. Ниту Тор ниту Панцир нит С-300 не успеаја да го исчистат небото од Бајрактар дронови. А против воздушната одбрана е сегмент кај што русите важат као “најдобри”.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
И дај да отвориме посебна тема за воени случувања и анализи, Бугариве нека го потат овде... Јас се откажав од целосно пратење на темава, иако многу ме интересира. Премногу време бара следење на сѐ што се пишува (а многу од постовите се бескорисни). :-/
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
За Путин се работи генерално. За неговата безбедност и иднина. Русија не била и никад немаше да биде безбедносно економски допрена.
Големо прашање е тоа. Ако падне Путин, иднината на Русија може да биде многу неизвесна. САД имаат фрлено око на огромните резерви на Русија, и тоа мислам дека долгорочно им е најважна стратешка цел. Подрачјата што се најбогати со ресурси не се населени со Руси, Русија едноставно ги држи под контрола. Да не те чуди ако падне Путин да почнеме да гледаме изненадни будења на национална свест кај тие народи, маааалку подбуцната однадвор.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Неколку снимки од руски дронови.
Кога ги видов овие видеа од руските дронови ми текна на овој твит.


Очигледно дека русите сменија стратегија и против овие мали герилски групи подобро им е со дронови, а тие немаат баш одбрана од тоа. Воедно американциве го бараат оружјето до 120 дена, значи се надеваат дека ќе трае војната барем 4 месеци.

Некаде на 4 ден од инвазијата кога почнаа со санкции прочитав дека целта е да се спречат русиве да ја освојат Украина во наредните 10 дена, за после да почне да се чувствува ефектот од нив.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
cela vojna e za dominacia na taktickoto vooruzuvanje ,odamna go pratam momcilo milinovic penzioniran profesor na masinski vo belgrad i najgolem strucnjak na balkanov ako ne i posiroko za balisticki interkontinentalni bukvalno za site raketi koj sto ima koj kade ima prednost se coekot do detal objasnuva a denes i ovaj gostinot kaj milenko mn dobro objasni se se vrti okolu avangard , znaci ova avangardite se natovareni na sarmat taa gi nosi na 100 km visina izlegoja li od sarmatot spas nema e sea sarmatot patuva 3,5 min i edino vo toj del amerive imaaat raketa koja mozi da go stigni kaza coekot 6,5 km vo sekunda no nema dovolen domet i zato natovcive sea gledaat so poblisku da se doberat do rusia , inace milinovic kaza deka amerive najverovatno uspele da naraat nekoja dark igle koja bez mnogu testoj itno e donesena vo germania i mozebi e slicna na avangard
убаво само не се работи за тактичка доминација туку за стратешка надмоќ
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Големо прашање е тоа. Ако падне Путин, иднината на Русија може да биде многу неизвесна. САД имаат фрлено око на огромните резерви на Русија, и тоа мислам дека долгорочно им е најважна стратешка цел. Подрачјата што се најбогати со ресурси не се населени со Руси, Русија едноставно ги држи под контрола. Да не те чуди ако падне Путин да почнеме да гледаме изненадни будења на национална свест кај тие народи, маааалку подбуцната однадвор.
Апсолутно тоа ќе се деси или во некоја форма. Се повеќе верувам кинезот дека ќе го направи тоа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
abe ajde... te izbrkale so se partali... trrba lud da si da ja odberes bugarija pred moskva. toa e ko pehcevo pred vegas.
Загрижен е за безбедноста во Русија дека државата може да одлучи да го снема. Но затоа пак во Бугарија може да настрада додека да купи зејтин на промоција:

„Човекот почина во продавницата. Тој беше турнат и му се слоши. Беше лудо. Луѓето велеа дека паднал, помодрел и умрел. Редот беше огромен“, вели една од жените кои пазареле во продавницата.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.194
Поени од реакции
10.978


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom