Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.723
Поени од реакции
4.404
Првин треба да ги поврже Москва и Владивосток со пат, пошто врзка имат само со пруга и авиони.
заостанати се, не можат да поврзат два континента со пат па морат со воздушен сообраќај, да им го пратиме Црпе да им ја среди патната инфраструктура, овде заврши многу работа.
Коа ќе почне со тоа квантните скокови има партал да ги направи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.673
Поени од реакции
35.001
Веруваj во што си сакаш. Нити ме знаеш каj сум во моментов нити што сработувам и колко добивам. Безбедноста е поважна од профитот. Да знаеш какви пари имам нудено да одам за месец во Јемен ама ке ти го остапам тебе.
Епа чим безбедноста е поважна од профитот, веројатно одработуваш за ДС на форумов :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.036
Поени од реакции
11.248

Оп оп полека.Добро барем ги откривме воените експерти тука на форумот кои ја оценија акцијава како не успешна:LOL:
Цела механизација и авиација им е уништена на Украинците после првите две недели. Останува уште герилциве опремени со антитенковско и антиавионски да се уништуваат вака. Другото нормално ќе го користи населението како жив штит.

Од 2019 ако не се лажам, забранети се мобилки за користење на Армијата на Русија. Од една страна можеби губат на пропганден план тука, но од друга страна многу професионално и во тајност си работат.


I ja bi sakal da e taka, ama toa e, nema vtora brzina. Sleden cekor e da mobiliziraat dopolnitelni sili, ama so ovie nema da mozhat use mnogu.
Еј аман бе јајцава ми ги поду дека не им била успешна акцијава :pos:
Може веќе од третиот ден тоа го тврдеше. Сега немало втора брзина, им се распаѓал фронтот, им требало дополнителни сили. Ете гледаме. Ја само гледам дека ден по ден се повеќе се стеснуваат Украинциве. Ама секој со свој поглед на сето ова и нормално со свои очекувања.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Кинескината ќе пукне од среќа шо купила бензин 53 кила за 21 долар, кај нас нормално е да се плаќа 2 евра.

И онаа најсмешното е дека бензинската го има логото на Шел.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Оп оп полека.Добро барем ги откривме воените експерти тука на форумот кои ја оценија акцијава како не успешна:LOL:
Цела механизација и авиација им е уништена на Украинците после првите две недели. Останува уште герилциве опремени со антитенковско и антиавионски да се уништуваат вака. Другото нормално ќе го користи населението како жив штит.

Од 2019 ако не се лажам, забранети се мобилки за користење на Армијата на Русија. Од една страна можеби губат на пропганден план тука, но од друга страна многу професионално и во тајност си работат.




Еј аман бе јајцава ми ги поду дека не им била успешна акцијава :pos:
Може веќе од третиот ден тоа го тврдеше. Сега немало втора брзина, им се распаѓал фронтот, им требало дополнителни сили. Ете гледаме. Ја само гледам дека ден по ден се повеќе се стеснуваат Украинциве. Ама секој со свој поглед на сето ова и нормално со свои очекувања.
Автоматски споено мислење:

Хахаха стварно некој мисли дека некој може да уништи армија што го има ова на пример:

The Avangard system has a top speed of Mach 20, or 24,696 kilometers per hour, and can carry a nuclear or conventional payload. At least four Avangard-equipped missile systems are presently serving in Russia's Strategic Missile Forces

Да не се лажеме, не е само да имаш нуклеарно оружје, треба и да го пренесеш до целта некако. Не е ова Хирошима па ајде со авионче кое патува со 800-900 километри на час и ќе фрламе бомби.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.539
Огромен е влогот во оваа војна за Русија, не се работи повеќе само За Украина, буквално иднината на Русија завиди од исходот на војната, и Путин е свесен за тоа.
Putin e svesen ama dali ruskoto naselenie e svesno za toa?
Автоматски споено мислење:


Оп оп полека.Добро барем ги откривме воените експерти тука на форумот кои ја оценија акцијава како не успешна:LOL:
Цела механизација и авиација им е уништена на Украинците после првите две недели. Останува уште герилциве опремени со антитенковско и антиавионски да се уништуваат вака. Другото нормално ќе го користи населението како жив штит.

Од 2019 ако не се лажам, забранети се мобилки за користење на Армијата на Русија. Од една страна можеби губат на пропганден план тука, но од друга страна многу професионално и во тајност си работат.




Еј аман бе јајцава ми ги поду дека не им била успешна акцијава :pos:
Може веќе од третиот ден тоа го тврдеше. Сега немало втора брзина, им се распаѓал фронтот, им требало дополнителни сили. Ете гледаме. Ја само гледам дека ден по ден се повеќе се стеснуваат Украинциве. Ама секој со свој поглед на сето ова и нормално со свои очекувања.
Автоматски споено мислење:

Nikoj ne ti gi potekuva jajcata, diskutirame. Ne mora da maftame znaminja, ne sme na front nie.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.294
Поени од реакции
6.641
Најдебилна пропаганда им е ова "Ако паднеме ние и вие ќе паднете", "Кога ќе падне Украина, вие сте следни, Балтичките земји и Полска ќе бидат нападнати". И што е најтрагично, тоа проаѓа кај голем дел од народот зошто едноставно не сакаат да уклучат мозок и да размислат дека таква работа никако не и иде во корист на Русија. Русија нити има намера, нити може да војува со НАТО. Едина опција за конфликт меѓу НАТО и Русија е ако првиве директно се вмешаат во Украина. Доволно е само едно просто прашање да си постави секој. Која е логиката и која е потребата од освојување на територии каде нема или е во незначителен процент застапено руско население? Русите нити имаат население кое би го населувале на тие теритирии, како на пример Кина, ниту се финансиски моќни да ги држат тие територии под нив. Нити пак нешто нудат овие земји што до толку би и користело и би ја збогатило Русија. Од друга страна, Украина е дирекно на нејзина граница, источниот дел, на кој се најмногу фокусирани, е во голема мера населен со руско и про руско расположено население. Имаат директен интерес таа држава да биде во најлоша ситуација бар неутрална, имаат интерес во Домбас, затоа што тој регион колку што знам е најбогат со руда. Русија нема интерес цеја територија на Украина да ја земе. Така искача дирекно на граници на НАТО. Така има поготово во западниот дел, население ко е негде 20 милиони против Русија. Таква територија не може да ти донесе ништо добро, само проблеми.
Али Зеленски нема каде, па на секој начин пробува да вовлече други НАТО земји во конфликтот. Изјавите од ден во ден му се тотанло различни и контра од предходните.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Русиве сериозен overhaul ќе им се дешава кога ќе им заврши војнава. Ќе летаат глави на раководни места во армија. Барем сега знаат дека тенковите им се шит против џавелин. Од 10 џавелина испукани 9 тенка се уништени, многу солидни резултати самите амери не очекувале волку добри резултати да имаат кон рускиот армор. Доста добар трајал ран е ова за Русите. Увидоа колку значат дроновите и дека е многу тешко да се неутрализираат пред да направат солидни штети.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Русиве сериозен overhaul ќе им се дешава кога ќе им заврши војнава. Ќе летаат глави на раководни места во армија. Барем сега знаат дека тенковите им се шит против џавелин. Од 10 џавелина испукани 9 тенка се уништени, многу солидни резултати самите амери не очекувале волку добри резултати да имаат кон рускиот армор. Доста добар трајал ран е ова за Русите. Увидоа колку значат дроновите и дека е многу тешко да се неутрализираат пред да направат солидни штети.
Џавелинот не е играчка, иако изгледа така, најефективно противтенковско оружје. Плус е прилично ефтин и лесен за транспорт и маневри. Совршено оружје за Украинците. Тенкови да им дадеа ќе ги заебаа, ова е далеку по ефективно. До 800мм оклоп може да пробие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom