Преработки кои се попопуларни од оригиналите

Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.226
Поени од реакции
554
Имавме дискусија со колегите на оваа тема.

Претпоставувам ова е оригиналот:


А ова преработката на истата музика:


Не знам која е првата?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.916
Поени од реакции
5.797
оригинал ( прва изведба) 1964 во УСА

кавер , снимен 1965 во УК и други држави,на повеќе лабели, ЕП , Албуми ..
..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.916
Поени од реакции
5.797
го заборавивме највпечатливиот пример, бест селинг синглот на кралот Елвис, издаден 1960, dosega prodadeni 25 milioni kopii !!
а всушност преработка на традиционалниот Наполитански хит О Соле Мио, кој го изведе 1959 и познатиот оперски пејач Марио Дел Монако
 
N

Nathan

Гостин
Не се нужно попопуларни од оригиналите, но препеани од маестро Петон добиваат сосема нова димензија, imho
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.994
Не е баш целосна преработка, али ретко кој знае дека инспирација за My Heart Will Go On е дел од песната на Jethro Tull - Flying Dutchman. Од 5:05 па натаму.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.916
Поени од реакции
5.797
да не отварам Тема, анонимни оригинали и светски познати преработки, еве го скромниот оригинал
( ПРВА ИЗВЕДБА)
на еден од најголемите светски хитови, испеан во над 200 адаптации...
.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.916
Поени од реакции
5.797
Познатиот мега хит на Хендрикс Хеј Џо е напишан од Били Робертс и Прва изведба е од групата Леавес
..
navodno postoi i ušte postara ama Demo snimka od avtorot, od 1961/62
https://www.youtube.com/watch?v=OmrGOXJMQj0&fbclid=IwAR2Ls91M9Y9WqXdUiY6GxgF6gAaGCdplsGQre3Cdk6KPB_23ZSAbipnOsSE
сепак, сите тие оригинали а и кавери паднаа во заборав кога Хендрикс го изведе неговиот кавер...
 
На врв Bottom