Преработки кои се попопуларни од оригиналите

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во последно време (веројатно недостиг на креативност или којзнае што...) преработки никнуваат како печурки, веќе искрено не ни знам од кој е оригиналот. Најчесто велам оригинал си е оригинал и секогаш оригиналот е подобар од преработката, но секогаш има нели исклучоци од правилата, па ете темава нека биде за исклучоците, односно за преработките кои се подобри од оригиналите или ако ништо друго барем попопуларни. (Да, знаеме дека популарноста не значи дека е и подобра, ама ме сфаќате што сакам да кажам)
Се разбира според вашето мислење, секогаш ќе има спротиставени мислења, но да видиме вие што мислите.

Пример 1:

Оваа верзија е каде каде попозната од оригиналната, а и мене искрено многу повеќе ми се допаѓа. Не дека првичната верзија на Боуви е лоша, ама верзијата на Нирвана повеќе ми се допаѓа.


VS.


Пример 2:

Пример за апсолутен хит и евергрин, песна прогласувана и за најубава балада на сите времиња. Но, малкумина знаат дека оригиналот е всушност на Доли Партон (некаде прочитав дека и уште некој ја има испеано, ама не ми текнува на името).


VS.


Пример 3:

Многу ми е интересно што многу луѓе не знаат дека оригиналот е на Боб Дилан. Баш чачкав по ЈуТуб и низ интернетов нешто и многу луѓе кога ќе ја видат верзијата на Боб, мислат дека тоа е преработката, не ми е јасно како... :)
Мене лично двете верзии ми се допаѓаат, дури таа на Боб Дилан може малку повеќе, ама ми изгледа (може грешам) дека оваа од ГНР е попопуларна. И Аврил памтам направи преработка и во повеќе весници тогаш ја пишуваа како обработка на ГНР. :)


VS.


Еве овие први три примери ми текнаа, слободно надополнувајте, ми секна инспирацијата, вака од прва на овие три ми текна...
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
veke i originalot e iscrpen ne sum gledal nekoj film koj sto e original vo ponovo vreme se rimejkovi praat vo filmskata industrija vo muzickata ima originali se pojavuvaat nekoi od vreme na vreme ....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
veke i originalot e iscrpen ne sum gledal nekoj film koj sto e original vo ponovo vreme se rimejkovi praat vo filmskata industrija vo muzickata ima originali se pojavuvaat nekoi od vreme na vreme ....
Малку ја утна темава...
Не е тука муабетот да ја критикуваме креативноста или оригиналите, туку да се постираат песни, т.е преработки кои станале попопуларни од самите оригинали, до тој степен што дури преработката станала синоним за групата што ја направила преработката на некој начин.;)
Гледаш убаво сум ставила примери...
 
M

Mussolini

Гостин
veke i originalot e iscrpen ne sum gledal nekoj film koj sto e original vo ponovo vreme se rimejkovi praat vo filmskata industrija vo muzickata ima originali se pojavuvaat nekoi od vreme na vreme ....
offtopic:
ја тка, ти да правеш нешто и да знаеш оти нема да ти носе никаква заработувачка дали би креирал нешто ново? и знаеш поради шо е исцрпен оригиналот веќе? мислам оти веке погодуваш кон шо целам... да да... говорам за една од почуствителните теми у изминатиот период: пиратеријата! само поради неа се потешко и потешко ке биде да гледаме оригинални и новокреирани работи... доволно беше со мислењето оти ак продолжам, ке се оддалечам од темата...

ontopic:
покасно ко ке сум дома ке ставам некои преработки шо ги знам
 
I

Iblis

Гостин
Bob Dylan- all along the watchtower
Jimi Hendrix-All along the watchtower
Интерпретацијата на Џими излегува околу 6 месеци после објавувањето на оригиналот на Боб и достигнува значајно поголем успех од оригиналот и е далеку попопуларна како во тоа време така и сега.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Не дека се курчам али некако љубам оргинали. Ретко некоја преработка да ми се допадне повише од оригиналот. Клише јбг, мош да до годините е.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не дека се курчам али некако љубам оргинали. Ретко некоја преработка да ми се допадне повише од оригиналот. Клише јбг, мош да до годините е.
А бе реков и на почетокот од темата, не е тоа муабетот. :)
Поентата е да се стават преработки кои се попопуларни од оригиналите, впрочем и самиот наслов си кажува. Не мора да се подобри... тоа е веќе вкус. :)
 
I

Iblis

Гостин
Добро само јас не знам да читам македонски или?
Темава нека биде за исклучоците, односно за преработките кои се подобри од оригиналите или ако ништо друго барем попопуларни.
Поентата е да се стават преработки кои се попопуларни од оригиналите, впрочем и самиот наслов си кажува. Не мора да се подобри... тоа е веќе вкус
Old school blues
Howlin' Wolf
The Doors
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Доста добри примери на сликава, ги има сите што ги постираше Crazy in Love во воведот :)

Се разбира не се сите на сликата попопуларни од оригиналите, сакав да ја постирам пред се заради првите две ковери на Џеф Бакли и Гери Џулс кои се навистина добри.


 
I

Iblis

Гостин
Еве една песна, која своевермено не постигнала огромен успех(исклучувајќи одредени кругови), пред се поради "потеклото" на истата.
Години подоцна истата е многу поценета.
Еве и некои обработки кои се доста попознати и популарни(своевремено)
Cream
Clepton(поинаква верзија овде, доста карактеристична за него)

Еве нешто и за Екс-Ју носталгичарите пак поврзано со песнава
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
1. Hallelujah. Оригинал на Леонард Коен, препев на Џеф Бакли. Мал милион пејачи ја имаат преработено песнава, а да не зборам колку е популарна по оние музички шоуа од типот на Идол. И добар дел од луѓето абер немаат дека е на Леонард Коен, дури сум среќавала добар дел на мислења дека оваа песна на Бакли е најубава. А не е ни негова. Како и да е, човекот и даде невиден шмек на песната. И тоа не ни планирал да ја стави на албумот Grace. Некој пријател му сугерирал да ја препее и постави чисто за песната да не се изгуби.



2. Whiskey in the jar. Оригиналот е на Тин Лизи, препевот на Металика. Исто и за оваа песна, многумина мислат дека е авторска песна на Металика. Ова е една од најдобрите преработки. Предобро. И повеќе ми се допаѓа од верзијата на Тин Лизи.


 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
оригинал

(далеку) подобра преработка
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Hallelujah, далеку е поубава верзијата на Џеф Бакли и онаа на Руфус Веинрајт (од Шрек), од оригиналната на Коен. За мене барем.
И Mad world на Gary Jules ми е поубава од оригиналот.
И морам да спомнам, на One more cup of coffee сум чула премногу преработки, ама песната од Боб Дилан е врв. Најубава песна у свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom