Преработки кои се попопуларни од оригиналите

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.813
Поени од реакции
25.386
Значи налетав не една листа, толку се изненадив, да не речам шокирав, кои песни се преработки т.е испеани прво од други изведувачи, никад не би рекла. Меѓу другите беа и овие

Сите ја знаеме оваа:
А уствари оригиналот го изведува:

Потоа идеме со оваа:
Меѓутоа песната прв ја има испеано:

Оваа стана планетарен хит:
Но, во суштина оваа девојка ја има напишано и испеано прво, а дискографската куќа решила да и ја даде на Бијонсе.

Веројатно најубавата песна на Natalie Imbruglia:
Но, тоа не е нејзина песна во суштина:
(дури и оваа повеќе ми се свиѓа)

Кој не ја знае оваа песна?
Но, оригиналот не е на Синди, дури не е ни на женско, дури е и онака по хард кор:icon_mrgr: ...

Одвоив само неколку, остатокот погледнете го овде.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.890
Поени од реакции
7.861
На Металика верзијата

Оригиналната верзија од Тhin Lizzy
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
4 септември 2012
Мислења
180
Поени од реакции
105
Оригиналната верзија е добре позната, а това е една интересна преработена.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.530
Во 1953 година, за потребите на филмот А star is born, познатиот композитор Harold Arlen, ја напиша прекрасната мелодија The man that got away. Tекстот е на уште попознатиот Ira Gershwin.
Во верзијата на филмот А star is born од 1954, мелодијата ја отпеа Judy Garland.
Послушајте како таа мелодија звучи:
http://www.youtube.com/watch?v=2h3SjisivsA
Подоцна оваа мелодија е препеана уште многу пати од познати имиња
Овој пат ја предлагам верзијата на Barbara Streisand,
http://www.youtube.com/watch?v=1Ma-GOjXzu4
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Многу, многу подобра од оригиналот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.704
Поени од реакции
7.930
Член од
12 март 2009
Мислења
13.704
Поени од реакции
7.930
eve gi originalot ...
James Lloyd - Keep on smiling (1970)


i of course

Keep on smiling - Tom Jones (19??)


najeksploatiran SONG Tittle, ima kojzne kolku različni pesni so istiot naslov, no ova e "vistinskata" !!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.704
Поени од реакции
7.930
Engelbert Humperdink počna kako GERRY DORSEY ušte vo dalečnata 1958..He released his first single, I'll Never Fall in Love Again, under the name Dorsey, in 1958.

no negovata kariera beše prekinata poradi tuberkuloza 1961, a se vraća 1965 koga potpišuva dogovor so G.Mills,( menađerot na Tom Jones) ...a koj 1966 mu go menuva imeto vo Engelbert Humperdink ... b.t.w., i Tom Jones počnuva 1963 kako Tommy Scott...

Gerry Dorsey - if you could do the things i want to 1965

podocna kover napravi i

TOM JONES - THINGS I WANNA DO (1967)

--- надополнето: 6 мај 2013 во 22:11 ---
*****************************************************************************
************************************************************************************
I'll Never Fall In Love Again - Lonnie Donegan 1962


TitlePerformer
Info
1​
I'll Never Fall in Love Again Lonnie Donegan
1962​
2​
I'll Never Fall in Love Again Tom Jones
1967​
3​
I'll Never Fall in Love Again Ray Conniff and The Singers
1969​
4
I'll Never Fall in Love Again Elvis Presley
May 1976
Ovoj originalen hit na Donegan ne postigna golem uspeh, no uspeh postigna koverot na negoviot prijatel Tom Jones

TOM JONES - I'll Never Fall In Love Again (1967)On first release, Tom Jones' recording reached number 2 in theUK Singles Chart, but was less successful in theUnited Stateswhere it peaked at number 49 on theBillboard Hot 100, and number 28 on theAdult Contemporarychart.
"I'll Never Fall in Love Again" was reissued two years later in the US and became a bigger hit for Jones, this time reaching number six on the Billboard Hot 100 and number one on the Adult Contemporary chart.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.704
Поени од реакции
7.930
Save the last dance for me - The Drifters ... 1959


ima eden kup koveri, ama eve go hrvatot Ivo Robić
Ivo Robic - Mit 17 fängt das Leben erst an 1961


ova se vodi kako Kover na hitot na Driftersi , iako e dosta porazlično , a sega 1963 Bobby Darin prai Original ?? ili Kover na Koverot na Robić ?? :)


Bobby Darin - 18 Yellow Roses
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Ааааааll my hate can not be found.........
 
На врв Bottom