Препорака за добар соковник и блендер

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Еве колку за информација (тазе): 30 секунди, 200гр. кикири (толку е до макс линијата), без отворање.
Ако некој сака поситен треба да го отвори и одлепи од ѕидовите. Мене ми е најубав вака.
(y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немојте да сте помислиле да земете NutriBullet покрај Philips моделите, разлика огромна, профи бренд вс играчки. Го имам HR3655 монструм е, без малце на ниво на Vitamix за 1/2 во цена, 2L стаклен сад 4mm дебел, 1400W, путер каков сакаш без 1 трошка останата.

 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Еве колку за информација (тазе): 30 секунди, 200гр. кикири (толку е до макс линијата), без отворање.
Ако некој сака поситен треба да го отвори и одлепи од ѕидовите. Мене ми е најубав вака.
Што блендер е ова ? Добар е ? Што цена ?
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
IMG_20191003_145719.jpg

Путер од бадеми, 200гр искочи мала тегла. Се направи паштета, скоро све измели. Само што за вадење е проблем, кај долниот дел кај сечилата тешко се вади.
Иначе како го правите, ставате ли вода, масло нешто? Печени, пржени или обични се плодовите? Гледам по видеа сегде различно. Јас отидов на обични бадеми.
Јас морав да ставам малце вода, иначе тоа ќе си вртеше за џабе. Следен пат дури помалце ќе ставам оти мислам дека може и со помалку.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Прегледај го приврзокот 218776

Путер од бадеми, 200гр искочи мала тегла. Се направи паштета, скоро све измели. Само што за вадење е проблем, кај долниот дел кај сечилата тешко се вади.
Иначе како го правите, ставате ли вода, масло нешто? Печени, пржени или обични се плодовите? Гледам по видеа сегде различно. Јас отидов на обични бадеми.
Јас морав да ставам малце вода, иначе тоа ќе си вртеше за џабе. Следен пат дури помалце ќе ставам оти мислам дека може и со помалку.
За кикири: печени, несолени, доволно се масни нема потреба за масло.
Бадем и лешник ставам печени исто несолени поубав мирис имаат и додавам масло колку што има потреба за да се врзат да можи да стигнат до ножот. Вода не ти препорачувам многу полош е вкусот, барем за мене не можам да ги јадам со вода.
За кај сечилата со силиконска шпакла тоа што ќе фати, ама малку останува сигурно еден бадем "фира" ќе оди :).
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Буквално сѐ што е од Топшоп е преценето и overpriced. Со филипсот мелам шеќер, лом го прави. Го немам тестирано со путери, затоа што ретко купувам јаткасти плодови. Ама секојдневно го користиме за манџи (морков, кромид и тако даље, па и месо за плескавици мелам со него). Има милион додатоци, дури и за миксер. Филови за торта имам матено, нит да загрее, нит ништо. Мора да го испробам во скоро за путер, иако ич не се ни сомневам ама ај. Еднаш само со најобичен сецко од max (од 1000че што не го ни платив, туку преку поени го земав) правев домашна нутела со мали паузи, одлично ги сомеле лешниците. Немаше никакви грутчиња (ќе ставам слика во спојлер). Го користам над 2-3 години, мака нема. За смутиња, замрзнати јадења или мраз па ич. Исто и филипсот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Е баш Нутрибулетот на овие Топ Шоп и веќе имам пишано е единствено нешто што им вреди, а за останатите производи да се согласувам дека се преценети.

За 70-80 евра која не е нешто превисока сума е одличен барем за мене каде го користам многу за цвекло, морков, јаболка итн.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Го земав Philips HR3655. Малце го покачив буџетот за блендер, планирав до 100 евра да потрошам овој ме фати 150 евра, на попуст од 11000 во Нептун.
Смутиња прави без никаква мака, мусли меле без проблем, брашно ги прави. Блендеров е грамада, денеска првиот посериозен тест му го направив, путер од кикирики правев. Го направи топ, се држев до рецептата што иде во брошурата од блендеров. Таа е: 500 грама кикирики печени несолени (јас додадов мало лажиче сол) и 50мл масло, јас користев маслиново. Мислам дека и без масло може да се направи без проблеми. По моја проценка излезе околу 400-450 грама путер, што е добар резултат. Целиот процес не траеше повеќе од 5 минути, се држам до препораките со паузи блендам не го оставам подолго од 15-20 секунди да бленда.

1.jpg

2.jpg
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Го земав Philips HR3655. Малце го покачив буџетот за блендер, планирав до 100 евра да потрошам овој ме фати 150 евра, на попуст од 11000 во Нептун.
Смутиња прави без никаква мака, мусли меле без проблем, брашно ги прави. Блендеров е грамада, денеска првиот посериозен тест му го направив, путер од кикирики правев. Го направи топ, се држев до рецептата што иде во брошурата од блендеров. Таа е: 500 грама кикирики печени несолени (јас додадов мало лажиче сол) и 50мл масло, јас користев маслиново. Мислам дека и без масло може да се направи без проблеми. По моја проценка излезе околу 400-450 грама путер, што е добар резултат. Целиот процес не траеше повеќе од 5 минути, се држам до препораките со паузи блендам не го оставам подолго од 15-20 секунди да бленда.

Прегледај го приврзокот 221377

Прегледај го приврзокот 221378
Nemoj da sfatis deka pravam reklama za nutribullet bidejki ako nekoj e skeptik za top shop jas sum. Se ova sto go spomnuvas jas go pravam vo nego I me kostase 4999.So zdravje da si go sluzis za mene preceneti se Phillips toa mi bese muabetot
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Nemoj da sfatis deka pravam reklama za nutribullet bidejki ako nekoj e skeptik za top shop jas sum. Se ova sto go spomnuvas jas go pravam vo nego I me kostase 4999.So zdravje da si go sluzis za mene preceneti se Phillips toa mi bese muabetot
Не бе океј е, нутрибулетот го фалат повеќето луѓе што го купиле, само се заљубив во Филипсот и се решив за него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom