Препорака за добар соковник и блендер

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што реков во постот - секако дека од Делимано ќе го купам ама не ми е јасно зошто како бренд не е заштитен и зошто негови копии има? Ова испаѓа кој сака може свој Нутрибилет да си произведе...
Како што има копии на многу други работи и секој може да си ги направи и продаде за пониска цена, така и ова.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Го земав Нутрибулетот сосема за истата работа, мелење на семенки: лешници, бадеми, ореви, сончоглед итн. По подолго читање и проверка на цена - перформанси (како да купувам дел за ПЦ :D) се одлучив за него и не згрешив. Меле одлично и тврди лешници како и се друго што пробав.

Мана му е што има допир со пластика (преферирам стакло) но за брзо мелење и не врели течности нема проблем.

Во суштина замисли мотор на Ферари во школка на Дакиа, добро може не баш Ферари ама моторот е стварно топ и не загрева со обично користење.

При купување ќе имаш опција за мала доплата 600 ден да купиш додатна сецкалка за мелење семки. Јас не ја купив и мелам се со основната и топ е. Веројатно подобро е да се има и таа другата па ако ја земеш пиши впечатоци.

Има и некои други финеси што се учат при секојдневно користење ама за тоа потоа.

Во секој случај една од мои најдобри купувања, се испадна како што очекував :).
I jas sum zadovolen od nutribulet najcesto go koristam za peanut butter, od peceni kikiri. Gi iam dvata nozevi ama go koristam standardniot so toj drugiot ne dobivam puter nesto kako meleni doagjaat. Ne propustas nisto sto go nemas.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
I jas sum zadovolen od nutribulet najcesto go koristam za peanut butter, od peceni kikiri. Gi iam dvata nozevi ama go koristam standardniot so toj drugiot ne dobivam puter nesto kako meleni doagjaat. Ne propustas nisto sto go nemas.
Уште подобро! Не научив како го менуваш ножот, се отштрафува некаде во подножјето или?

Како го миеш секачот? Јас само пуштам на млаз топла вода и го ротирам полека секаде да фати млаз под агол од 45 степени само од горната страна ама се мислам може не е лошо повремено да се отштрафи па да се измие убаво пошто од лешници и ореви навлегува малку и во процепот меѓу пластиката (мислам на процепот каде пластиката на секачот е споена со пластиката на булетот) и откога ќе се исуши убаво со чачкалица поминувам милиметар во процепот помеѓу двете спојки да излезе од навлезениот путер односно смелениве семки.

Ти како го чистиш секачот?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Уште подобро! Не научив како го менуваш ножот, се отштрафува некаде во подножјето или?

Како го миеш секачот? Јас само пуштам на млаз топла вода и го ротирам полека секаде да фати млаз под агол од 45 степени само од горната страна ама се мислам може не е лошо повремено да се отштрафи па да се измие убаво пошто од лешници и ореви навлегува малку и во процепот меѓу пластиката (мислам на процепот каде пластиката на секачот е споена со пластиката на булетот) и откога ќе се исуши убаво со чачкалица поминувам милиметар во процепот помеѓу двете спојки да излезе од навлезениот путер односно смелениве семки.

Ти како го чистиш секачот?
Другиот нож доаѓа со засебна подлога, значи комплет е со целата пластика не се отштрафува, исто како другиот. Јас исто го ставам под чешма и го плакнам и после оди во машината за миење, досега нема никакво оштетување.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали некој има направено споредба на Нутрибулетот од Топ Шоп 600W со оние на Bosh, Philips и Russell Hobbs демек се 700W?

Го имам првиот и ептен задоволен, ама читам ги фалат останатите. Ме интересира дали навистина вредат и пак овој од Топ Шоп останува најдобар избор за тие пари?
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Дали некој има направено споредба на Нутрибулетот од Топ Шоп 600W со оние на Bosh, Philips и Russell Hobbs демек се 700W?

Го имам првиот и ептен задоволен, ама читам ги фалат останатите. Ме интересира дали навистина вредат и пак овој од Топ Шоп останува најдобар избор за тие пари?

Бато, првиот Нутрибулет од ТопШоп, го има другар со години веќе, стварно му нема рамен. Остај тие новите, само обична копија се, ем за 100W+ не вреди да го мењаш. Колку што знам идат и поскапо од оригиналот. Дефинитивно, не не. Еден само ми остаи впечаток, 22.000ден беше и пишуваше 99% цедел, само не ми текнуе колку вати беше. Гарант нешто вaнземско, поголем беше бајаги и мислам дека беше Phillips. Ако имаш паричка, why not.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Бато, првиот Нутрибулет од ТопШоп, го има другар со години веќе, стварно му нема рамен. Остај тие новите, само обична копија се, ем за 100W+ не вреди да го мењаш. Колку што знам идат и поскапо од оригиналот. Дефинитивно, не не. Еден само ми остаи впечаток, 22.000ден беше и пишуваше 99% цедел, само не ми текнуе колку вати беше. Гарант нешто вaнземско, поголем беше бајаги и мислам дека беше Phillips. Ако имаш паричка, why not.
Абе знам испробан ми е и не менувам, само ме интересира дали некој има направено споредба со тие што ги напишав и дали се` уште е прв избор.

По што некои се фалат и од тие и бараат било што само не Нутрибулет, а исти пари се. Знам дека и тие Бош, Филипс од 700W при најголемо оптеретување достигнуваат помалку од тоа што пишува.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Другар има двапати запалено нутрибулет и отогаш му стои така. Не го користи
Може да го прашам дали го продава, ако му треба на некого
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Другар има двапати запалено нутрибулет и отогаш му стои така. Не го користи
Може да го прашам дали го продава, ако му треба на некого
Како му успеало, има заштита од прегревање и се исклучува моторот додека не се излади. :shok2:
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Како му успеало, има заштита од прегревање и се исклучува моторот додека не се излади. :shok2:
Хаха. 2 пати уклучен. Му викам зашто не го користиш бе? Вика ме мрзи да муткам глупости :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
I jas sum zadovolen od nutribulet najcesto go koristam za peanut butter, od peceni kikiri. Gi iam dvata nozevi ama go koristam standardniot so toj drugiot ne dobivam puter nesto kako meleni doagjaat. Ne propustas nisto sto go nemas.
Ова ме интересираше баш, дали може путери да се прават од него. По нетов обично викаат се прави само потешко малце зашто намената не му е за тоа. Како ти иде тебе правењето путер, дали го оптеретува многу Нутрибулетот или внимателно со доста паузи го правиш путерот, пушти некој совет да видиме. И путер од бадеми имам желба да правам.
Е сега се мислам помеѓу Нутрибулет и еден блендер од Горење што е во исти фазон ко булетот. Нутрибулетот од 600w моќност е 5000 денари, оној од 900w е 6000 денари, а овој од Горење блендерот е 4600 денари со 1000w моќност. Делува доста исплатлив ако некој го има користено да пише искуства. Инаку од Горење блендерот има две години гаранција, а Нутрибулетот не знам колку даваат гаранција.

Линк за блендерот од Горење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom