Премногу „внимание“ - добро или лошо за врската?

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
никако многу внимание , никој нејќе да му стоиш над глава по целден ... :nenene:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Внимание да, но во рамките на нормалното. Сепак се што е претерано е едноставно досадно, монотоно и не ти дава да живееш нормално. Штознам... Има моменти кои треба да се обележат, како годишнини и сл. ( да не речам оние на кои стварно треба да им се обрати внимание) а се останато е измислица од некои луѓе што немаат што да работат и им е досадно, па бараат некои “настани“ кои мораат да се обележат, иако немаат никаква вредност и важност.
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
ok se sto e vo granica na normala pa i malce poveke prija, ama preterano pocnuva da gusi i smeta :toe:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
ok se sto e vo granica na normala pa i malce poveke prija, ama preterano pocnuva da gusi i smeta :toe:
Јасно ни е тоа, ама за тебе која е „границата на нормалата“?
Нормално дека секој би го пишал ова што го напиша. Финтата беше да се објасни кога вниманието преминува во гушење.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
премногу внимание... само би ме гушело у врска... има некои кратки периоди, коа тоа премногу може и би ми било потребно, меѓутоа доколку тоа константно се повторува и повторува, тогаш мислам дека стварно не би било добро за врската, т.е. дека само би ја носела кон крај... многу поубаво е кога тоа "премногу" внимание се јавува во ретки , но пријатно изненадни ситуации...
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
premnogu vnimanie moze da vlijae i pozitivno i negativno zavisi na kogo mu s eposvetuva toa vnimanie i dali toj sho mu se posvetuva toa vnimanie znae da go ceni toa sho go dobiva od vasha strana, IMA LUGE KOI NEZNAAT DA GO CENAT TOA!
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Човек сум кој сака слободно да диши според тоа преголемото внимание премногу би и штетело, не сакам да го поминам цел живот покрај една особа
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Се што е премногу не чини.Исто и за вниманието.Во ред е и треба да се посветува внимание ама да не се дозволи истото да прерасне во посесивност.Секој си одлучува сам за себе.Неможе јас да и кажам на девојка ми што да прави.Можам само да кажам свое мислење,а дали ќе се согласи е нејзина работа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се што е претерано не чини,така и ова.
Секакво внимание кое е претерано,на крај ќе почне да го гуши човекот.
Безвеза ми е тоа поклони за прв месец,втор ,трет....
Треба луѓево малце да се опуштат,да ги заборават тие работи и да уживаат во времето ке го поминуваат заедно.
На крај на краиштата,најбитни се чувствата и тие треба да се негуваат.
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
7
loso bratce nogo loso.od vreme na vreme treba si vnimanie ama mnogu odi gledi si rabotata be
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Океј, сите сакаме кога партнерот ни посветува внимание, подарочиња, љубовни пораки, искажување љубов во јавност...но каде престанува тоа внимание да е во рамките на нормалата?

Убаво е да се одбележуваат годишнини и слично, но дали тоа потресување за секоја месечнина и славење со подароци како богзнае што да се случило е здраво за врската или не? Не ги ограничувајте одговорите само за мојов пример, бидејќи има уште многу вакви „салтанати“ што гледани од страна се во најмала рака чудни и претерано посесивни.

Може ли љубовта да исчезне некаде помеѓу тоа гушење со внимание? Дали во една таква врска ќе останат специјални гестови што и на двајцата ќе им причинуваат задоволство или се` ќе стане само безначајна рутина?

Имаат ли таквите врски иднина?

Не ги сакам таквите врски, т.е. не дека не ги сакам туку јас не сакам да бидам во таква врска. Не сакам врски кои се одржуваат со подароци, не сакам претеризам, не сакам милион изјави дневно од типот „ те сакам“ , „ми недостигаш“... доволно е само еднаш да ми каже ама да знам дека е вистина и дека навистина го мисли тоа што го збори а не само ради реда.

Не верувам дека таква загушлива врска би опстанала. Можеби грешам !?
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
pa premnogu vnimanie vo vrskata vo smisol na premnogu minenje vreme zaedno mislam deka e loso bidejki ke ja dovede vrskata vo monoton period , vreme koga na tie dvajca sto se vo vrska sto i da pravat ke im bide dosadno
i poradi taa monotonija nastanuvaat raspravii bez nikakov razlog ili od najmala sitnica nastanuva ogromna raspravija.................
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Знам дека кога премногу ме тинтраат(читај ми угодуваат)тоа ме нервира, иако сакам внимание, секако, кој не би сакал?А, кога не ми обрнуваат доволно внимание(читај-се понаша како да ме нема) шутирам, метафорично секако...
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Е баш поради премногу внимание скоро сите врски(зборувам за мене) отидоа во пропаст... Значи нешто што навеќе мразам е: по 100 сигнали дневно, цуци буци бла бла, ти си најубава на свет бла бла, видување секој ден(а ако јас не можам-па зооошто не можеш, ај барем на 10 минути, морам да те видам бла бла :nerv:) катастрофа...

Значи премногу внимание-лошо!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.431
Поени од реакции
2.417
Е баш поради премногу внимание скоро сите врски(зборувам за мене) отидоа во пропаст... Значи нешто што навеќе мразам е: по 100 сигнали дневно, цуци буци бла бла, ти си најубава на свет бла бла, видување секој ден(а ако јас не можам-па зооошто не можеш, ај барем на 10 минути, морам да те видам бла бла :nerv:) катастрофа...

Значи премногу внимание-лошо!
Ова веќе не е внимание туку посесивност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom