Презиме - моето, твоето или двете?

A

AnFem

Гостин
Од каде ли се појави потребата за кастрирање на мажот. Добро, толку ли е тешко во име на љубовта да се направи еден гест и да се промени презимето во тоа од мажот, да докажете еве пред сите дека го сакате и дека љубовта ви е над гордоста пред родителите (пошо реално освен ним на никому дриг не му е гајле за презимето)?
Земањето на туѓо презиме е доказ за љубов?!? Во тој случај, јас можам цел свет да го сакам. Што се нема да прочиташ... :icon_lol:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Јас би си го задржала своето презиме секако. Дали ќе го додадам на сопругот или не, има време ќе одлучам. Дури и децата кои ќе ги имам, би сакала да го носат моето презиме, независно дали ќе го имаат и презимето на таткото.
Good luck with that.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
не се будалите со две презимиња бе. Мене ме нервира едново што го имам што е долго и посложено не па уште едно. Или твоето или неговото. Децата нека си го имаат неговото и крај. И во Шпанија дури каде што ги зема детето двете презимиња се користи само едното.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Двете плус прекарот на мажот :icon_lol:

Јас сум за едно или нејзиното да си го задржи или нека го земе на мажот ебате хипиците со 2 презимиња :свиркам:
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Тука нема никаква врска љубовта туку традицијата, а кај нас тоа би значело дека жената кога ке се мажи влегува во друга фамилија и станува член на таа фамилија и со самото тоа го превзема презимето на таа фамилија. Ако е и покултурна или има осет и поштовање тогаш и на мајката и таткото на мажот ке им се обраќа со мамо и тато. Ако одиме во ситници и по некое непишано правило( затоа реков традиција) тогаш целиот имот го наследува машкото дете од фамилијата, додека женското како што реков оди во друга фамилија и таа се стекнува со имотот на машкото од другата фамилија. Ете затоа женското го превзема презимето на машкото и затоа децата го носат презимето на машкото или на другата фамилија а не по основа чие е детето. Како што реков традиција која е тесно поврзана со нецепкање на имотот. Сигурно си чула за зборот домазет и како тоа се доживува кај машката популација. Секако некогаш важеле други правила но и денес во овие модерни времиња не гледам причина да се менува традицијата иако нема некоја посебна врска со имотноправните односи.
Традиција? Тоа што нешто се случувало долго време и е традиција, ама баш ич не значи дека истото е правилно.
Тоа ти е логичка грешка позната под името аppeal to tradition и не претставува никаков аргумент.
Инаку, жената кога се мажи не влегува во фамилијата на сопругот, туку тие заедно формираат ново семејство, различно од нивните првобитни семејства, така што твоето инсистирање свекорот и свекрвата да се нарекуваат мамо и тато е целосно неосновано и смешно.
Тоа што јас сум влегла во брак со некого не значи дека неговите родители автоматски станале и мои, па сега треба мамо и тато да ги викам. Што се однесува до почитта, секако дека ќе ги почитувам, исто како што очекувам и тој да ги почитува моите, ама почитта Владе, се покажува поинаку, не со "мамо" и "тато". Познавам милион снаи кои пред други се лигават со тоа мамо, а меѓу четири ѕида очи си вадат.
Освен тоа, мислам дека би било навреда за моите родители кои ме родиле, израснале и се жртвувале за мене, да ословувам некој друг со мама и тато.

Мада од нашите претходни дискусии твоите ставови за ова ми се познати и знам дека нема да ги промениш, ниту па јас ќе ги променам моите, само сакам да ти посочам дека традицијата не е аргумент, по таа логика ти не смееш да бидеш атеист, туку мора да веруваш во Господ, да одиш во црква и да оставаш пари по икони, затоа што тоа било традиција и твоите предци го правеле.


И за крај, сакам да посочам дека за мене лично, не се работи за самото презиме како такво, не мислам јас дека сум од некоја кралска лоза па сега морам по секоја цена да го зачувам презимето, туку поентата ми е дека сакам јас да бидам таа што ќе одлучи како ќе се презива, а не идниот сопруг да ми поставува некакви ултиматуми или да одлучува место мене.


Од каде ли се појави потребата за кастрирање на мажот. Добро, толку ли е тешко во име на љубовта да се направи еден гест и да се промени презимето во тоа од мажот, да докажете еве пред сите дека го сакате и дека љубовта ви е над гордоста пред родителите (пошо реално освен ним на никому дриг не му е гајле за презимето)?

Од каде ли се појави потребата машкоста да се докажува со презиме? Добро, толку ли е тешко во име на љубовта да се направи еден гест и да и се дозволи на жената сама да избере како ќе се презива, да докажете еве пред сите дека ја сакате и дека љубовта ви е над гордоста пред другарите (пошо реално освен на другарите кои ќе ве реметат дека сте папучари, на никој друг не му е гајле за презимето).
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
64
Поени од реакции
79
Од каде ли се појави потребата машкоста да се докажува со презиме? Добро, толку ли е тешко во име на љубовта да се направи еден гест и да и се дозволи на жената сама да избере како ќе се презива, да докажете еве пред сите дека ја сакате и дека љубовта ви е над гордоста пред другарите (пошо реално освен на другарите кои ќе ве реметат дека сте папучари, на никој друг не му е гајле за презимето).
Не се работи за покажување машкост. За ерген од солидна фамилија презимето е многу важно за кариерата, а истатака и заради други причини. Од невестата е очекувано да го прими презимето од мажот па нема да има некои проблеми во секојдневен живот. Ако сакаш да си успешен не смееш да се изолираш од општеството и да си ексцентрик. Оттаму и потребата за еден гест од идната жена, нормално ако таа сака во текот на животот да носи скапи прстени, минѓуши и бунди.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не се работи за покажување машкост. За ерген од солидна фамилија презимето е многу важно за кариерата, а истатака и заради други причини. Од невестата е очекувано да го прими презимето од мажот па нема да има некои проблеми во секојдневен живот. Ако сакаш да си успешен не смееш да се изолираш од општеството и да си ексцентрик. Оттаму и потребата за еден гест од идната жена, нормално ако таа сака во текот на животот да носи скапи прстени, минѓуши и бунди.
Се разбира дека е така.
Во случај таа да доаѓа од посолидна фамилија, да биде поуспешна од него и да има пофенси презиме, тогаш мажот треба да стори еден гест, да го земе нејзиното презиме и тој да биде оној што ќе носи скапи прстени, минѓуши и бунди. :confused:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Од оваа дистанца гледам скоро се е од интерес, љубов скоро и да нема, освен кон лагоден живот. Кога нема пари луѓето за гуша се фаќаат. бизнис, трговија со имоти и имиња, власништво над внуците...
Традиција?
Зашто воопшто да се склучува брак ако не веруваме во црква или традиција? Повторно ми личи од интерес.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Претеруваат со тие две презимиња. Да е некое уникатно или сака да се фали дека потекнува од позната фамилија нека го задржи.
Ама комбинации од Стојанова-Јованова-Иванова-Николова-Петрова смешки е секој трет го има тоа презиме.
За некоја година може и прекари и број на бивши дечковци ќе си додаваат.:D

Мојата го зема моево презиме, мислев дека ќе го додаде и нејзиното затоа што е од фамилија со единствено презиме во градот. Ама паметна била бе :P :icon_lol:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Од каде ли се појави потребата за кастрирање на мажот. Добро, толку ли е тешко во име на љубовта да се направи еден гест и да се промени презимето во тоа од мажот, да докажете еве пред сите дека го сакате и дека љубовта ви е над гордоста пред родителите (пошо реално освен ним на никому дриг не му е гајле за презимето)?
Ако мажот го доживува тоа како кастрација, значи бил п+чка уште пред тоа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.404
Поени од реакции
46.945
Единствено полошо од Ана Петрова Станковска е Ана СтанковскИ . Нека се сузбие таа лоша мода со презимињава, или нека си ги држат моминските или нека ги зимаат од младоженецот, само нека не ги касапат презимињата со некој петпарачки феминизам и докажување поенти некои.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Се разбира дека е така.
Во случај таа да доаѓа од посолидна фамилија, да биде поуспешна од него и да има пофенси презиме, тогаш мажот треба да стори еден гест, да го земе нејзиното презиме и тој да биде оној што ќе носи скапи прстени, минѓуши и бунди. :confused:
не заради фенсито ама заради поуспешноста -стан и кола во старт, нешто опипливо :cool:
 
A

AnFem

Гостин
Ај сега уште еднаш: Зошто е глупо детето да ги носи презимињата на двајцата родители? Невообичаено - можеби, глупо... македонскиот менталитет е глуп!
Значи пробајте уште еднаш, овој пат со добри аргументи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Женско дете ако ги носи презимињата на двајцата родители исто како да е мажена. :D
А па кога ќе се мажи ако додаде и трето презиме....
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Ај сега уште еднаш: Зошто е глупо детето да ги носи презимињата на двајцата родители? Невообичаено - можеби, глупо... македонскиот менталитет е глуп!
Значи пробајте уште еднаш, овој пат со добри аргументи.
девојче немора да значи дека на запад се што прават е нај нај а ние најзатуцани...
па нема посмотано од тоа коа ке видам 2 презимиња :tapp:
кој е бенифитот од 2 презимиња?
голем стап (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom