Презиме - моето, твоето или двете?

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Најлошото презиме кое може да го земе жена ти е... на комшијата. :)
Има уште полоша варијанта, да го земе твоето презиме, а од комшијата да земе нешто друго.:D
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Има уште полоша варијанта, да го земе твоето презиме, а од комшијата да земе нешто друго.:D
Џабе ти е тогаш ако го земе твоето презиме, кога некој друг веќе и дал нешто повредно од презиме.

Инаку имам слушнато за ваква случка: Невестата на ден на свадбата не можејќи веќе да крие, пред сите гости му кажува на младожењата дека го сака кумот и е трудна од него. Колку е точно ова не знам, ама ни на душман не би му посакал да му се деси.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Џабе ти е тогаш ако го земе твоето презиме, кога некој друг веќе и дал нешто повредно од презиме.

Инаку имам слушнато за ваква случка: Невестата на ден на свадбата не можејќи веќе да крие, пред сите гости му кажува на младожењата дека го сака кумот и е трудна од него. Колку е точно ова не знам, ама ни на душман не би му посакал да му се деси.
Па и јас тоа викам...
Ама нашиве традиционални мажи не ја слушнале изгледа ,,Кога тргнав Цвето, во туѓина,, :) :) :) :)
Многу арно, не е на арно.....
 
I

Iblis

Гостин
Џабе ти е тогаш ако го земе твоето презиме, кога некој друг веќе и дал нешто повредно од презиме.

Инаку имам слушнато за ваква случка: Невестата на ден на свадбата не можејќи веќе да крие, пред сите гости му кажува на младожењата дека го сака кумот и е трудна од него. Колку е точно ова не знам, ама ни на душман не би му посакал да му се деси.
А кумот црнец, кај ќе го скрие сиротата :(
:X3:
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
јас здравје боже кога ке се омажам , ке си го задржам и моето и на маж ми ке го зеам, има да се знае кое е моето потекло, од каде сум и шо сум :) мене лично тоа ми се допага и повеке од највеке, за мажите малце и навредно е , они не се навикнати на тоа али јбг и ние на многу работи не сме навикнати па се привикнуеме :D

Девојки , идни сопруги задржете си го презимето, не за друго во моменти кога нема да сакате да кажете дека сте мажени ке си го искористите :D
Момци, идни сопрузи немојте никогаш да го земате презимето на вашата сопруга, со тој гест нема да ги натерате нејзините родители повеке да ве сакаат :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Сеа традиција со години е во татковинава да се зема презимето од мажот(бабите ваши по 2 презимиња да не имаат случајно? ) ,но мораа да се појават хипстерски настроените жени кои за да се одделат од другите и формално да се прогласат за модерни(пошо овие традиционалниве жени се само послушници на мажите според нив) почнаа да ги земаат двете презимиња(пошо виделе дека така прават на запад). За некое време имањето две презимиња ќе биди сасвим нормална работа, али жените кои припаѓаат во гореспоменатата група ќе сакаат да се одделат од овие модерниве(затоа што тоа прераснало во традиција, и де факто тоа не е модерно туку традиционално) и ќе го земаат презимето на мажот (и така во круг до немајкаде ).
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Глупаво е машко да зема презиме на женско. Ало фраеру па чија лоза продолжуваш ти :pos:

Иначе сум за задржување на презимето од страна на жената плус земање на моето.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Сеа традиција со години е во татковинава да се зема презимето од мажот(бабите ваши по 2 презимиња да не имаат случајно? ) ,но мораа да се појават хипстерски настроените жени кои за да се одделат од другите и формално да се прогласат за модерни(пошо овие традиционалниве жени се само послушници на мажите според нив) почнаа да ги земаат двете презимиња(пошо виделе дека така прават на запад). За некое време имањето две презимиња ќе биди сасвим нормална работа, али жените кои припаѓаат во гореспоменатата група ќе сакаат да се одделат од овие модерниве(затоа што тоа прераснало во традиција, и де факто тоа не е модерно туку традиционално) и ќе го земаат презимето на мажот (и така во круг до немајкаде ).
Потпис брале! Им објасни!
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Кај нас тоа ќе биде со договор (доколку не живеам во Македонија). Немам размислувано на таа тема.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Или ќе го зима моето или ќе бидам со две презимиња, ни татко ми, ни двајцата негови братучеди немаат машко дете да го продолжи презимето, а јас сум најстара од нас девојчињата.. така да ќе морам јас да ја продолжувам лозата.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.927
Поени од реакции
29.814
se e arno do sega shto kazhavte ., i vo isto vreme sonot za vasheto prezime pridodadeno kon toa na mazhot se gubi vo momentot koga vo knigata na novorodeni ., vashite dechinja ke bidat zapishani spored prezimeto na tatkoto barem do 18g ., a posle toa decata teshko deka ke promenat neshto., i taka ostanuvate so kratki rakavi., i samo vasheto ego e zadovoleno ., a za prodolzhuvanje na lozata se pogrizhil i zakonodavecot., ., barem za sega e taka....pozdrav devojki ., i razmislete chie prezime ke go nosat vashite deca........i so vas i bez vas.........;):coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom