Предлог за серии и кратки рецензии

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
The Punisher :cuc:

Каква серија боже мој. Нетфликс стварно знаат да направат нешто одлично. Сакам втора сезона уште појака од оваа.
Оу се согласувам тоталка...до 6та епизода сум ме мачи како ќе завршииии :D:D:D:D
донт тел ми :P
 
S

staycalm

Гостин
The Punisher :cuc:

Каква серија боже мој. Нетфликс стварно знаат да направат нешто одлично. Сакам втора сезона уште појака од оваа.
Ја изгледав последната епизода вчера. Искрено на почеток ми беше океј ама не бев као wow предобра морам да праам binge watch, ама од 5та епизода натаму ептен се навлеков. Квалитетна серија стварно. Баш ме интересира како ќе го водат дејството во втора сезона
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Happy! Интересна нова серија работена по истоимениот стрип со Крис Мелоуни во главната улога, се работи за поранешен полицаец кој се здружува со летачки уникорн http://cdn2us.denofgeek.com/sites/denofgeekus/files/styles/main_wide/public/2017/09/happy-blue-horse-season-1-syfy.jpg?itok=oub06TWT кој е измислен пријател на едно девојче кое е киднапирано. И заедно одат да го пронајдат девојчето. Толку можам да кажам без спојлери, и да се има вмешано и мафијата. Една од подобрите серии во моментов.
https://www.avclub.com/more-than-anything-happy-is-a-great-second-act-for-ch-1820920030
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Dark

A family saga with a supernatural twist, set in a German town, where the disappearance of two young children exposes the relationships among four families.

За сите љубители на добра мистерија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што ќе кажете за Вирен со Мекензи Крук?
Ја гледа некој?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Се извинувам за офтопик.

Го барам името на серијава...накратко се работи за почетоците на Америка, доселувањето , и мафијата што шверцува алкохол од Ирска во Америка.
Жарн : криминалистичка, историска и трилер.

Слична е на Peaky Blinders , само мислам дека е постара од неа.... претпоставував дека се вика Bradford City но не излегува ништо на search.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Се извинувам за офтопик.

Го барам името на серијава...накратко се работи за почетоците на Америка, доселувањето , и мафијата што шверцува алкохол од Ирска во Америка.
Жарн : криминалистичка, историска и трилер.

Слична е на Peaky Blinders , само мислам дека е постара од неа.... претпоставував дека се вика Bradford City но не излегува ништо на search.
Boardwalk Empire?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Се извинувам за офтопик.

Го барам името на серијава...накратко се работи за почетоците на Америка, доселувањето , и мафијата што шверцува алкохол од Ирска во Америка.
Жарн : криминалистичка, историска и трилер.

Слична е на Peaky Blinders , само мислам дека е постара од неа.... претпоставував дека се вика Bradford City но не излегува ништо на search.
Почетоците на Америка и прохибицијата се разликуваат за можеби 2 векови, малку си ги смешал работите
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.235
Поени од реакции
41.552
Топла препорака од мене, the crown, серија која мислам дека многу малце е експонирана на форумов а заслужува поголемо внимание.
Станува збор за биографска приказна за кралицата Елизабета, почнувајќи од нејзината свадба и периодите пред да биде крунисана, кога со британското кралство сеуште владееше нејзиниот татко, па до ден денешен ако добро разбрав, 4 сезони ќе има серијава, а моментално се снимени 2, ја сум при крај со првата.
Ако некој е заинтересиран за историски тематики, конкретно за овој дел од британската историја, гарантирам дека ќе му се допадне серијава, од дијалози до кадри, глума, све тоа е одлично скоцкано и опфатени се сите битни моменти од тој период.
Морам да го пофалам инаку Џон Литгоу за портретирањето на Черчил, страва од глумец нек си ебе матер, пораснав со него дур траеше третиот камен од сонцето, ни на крај памет немав дека има толкав потенцијал у него, полн погодок, сега баш проверив и гледам дека бил номиниран за златен глобус, а си добил emmy за улогава, потполно заслужено, импресионираше.

Ја лично ги чекам периодите со Маргарет Тачер и Дијана, елементи кои ќе бидат опфатени во последната сезона.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.595
Топла препорака од мене, the crown, серија која мислам дека многу малце е експонирана на форумов а заслужува поголемо внимание.
Станува збор за биографска приказна за кралицата Елизабета, почнувајќи од нејзината свадба и периодите пред да биде крунисана, кога со британското кралство сеуште владееше нејзиниот татко, па до ден денешен ако добро разбрав, 4 сезони ќе има серијава, а моментално се снимени 2, ја сум при крај со првата.
Ако некој е заинтересиран за историски тематики, конкретно за овој дел од британската историја, гарантирам дека ќе му се допадне серијава, од дијалози до кадри, глума, све тоа е одлично скоцкано и опфатени се сите битни моменти од тој период.
Морам да го пофалам инаку Џон Литгоу за портретирањето на Черчил, страва од глумец нек си ебе матер, пораснав со него дур траеше третиот камен од сонцето, ни на крај памет немав дека има толкав потенцијал у него, полн погодок, сега баш проверив и гледам дека бил номиниран за златен глобус, а си добил emmy за улогава, потполно заслужено, импресионираше.

Ја лично ги чекам периодите со Маргарет Тачер и Дијана, елементи кои ќе бидат опфатени во последната сезона.
Јас ја гледам, серијата е најскапата серија во историјата, до сега, инаку. Само не знам кај си прочитал дека ќе има 4 сезони? Повеќе ќе се, а минимум 8, зашто планирано е да се прикаже се до денешен ден, т.е. до неколку години во иднината, кога ќе излезат новите сезони. Планирано е и на секои 2 сезони да се менуваат сите глумци, како што стареат ликовите. Првата сезона е од крунисувањето на Елизабета до разрешувањето на аферата на сестра и, втората од кризата на Суецкиот канал до раѓањето на Едвард, мислам, а за Дијана мислам дека дури кон крај на четврта или почеток на петта сезона, ќе гледаме.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.235
Поени од реакции
41.552
Јас ја гледам, серијата е најскапата серија во историјата, до сега, инаку. Само не знам кај си прочитал дека ќе има 4 сезони? Повеќе ќе се, а минимум 8, зашто планирано е да се прикаже се до денешен ден, т.е. до неколку години во иднината, кога ќе излезат новите сезони. Планирано е и на секои 2 сезони да се менуваат сите глумци, како што стареат ликовите. Првата сезона е од крунисувањето на Елизабета до разрешувањето на аферата на сестра и, втората од кризата на Суецкиот канал до раѓањето на Едвард, мислам, а за Дијана мислам дека дури кон крај на четврта или почеток на петта сезона, ќе гледаме.
Во право си дека би требало повеќе сезони да има, 4 се потврдени, ама 8 е мислам премногу а и никаде на нетов не начекав такво нешто, too much би било според мене.
Ова со глумциве ке биде tricky, Оливија Колман ќе ја глуми Елизабета во следнава сезона, тешка задача ќе има да ја наследи Клер Фој која одлично се снајде во оваа улога, да се надоврзам од муабетот за Џон Литгоу и Черчил, и она беше полн погодок. Ама не се сомневам дека во поглед на квалитетот ќе продолжат таму каде што застануваат со втора сезона која сеуште не ми е изгледана ама гледам кај критиката подобро поминала и од првата.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.595
Во право си дека би требало повеќе сезони да има, 4 се потврдени, ама 8 е мислам премногу а и никаде на нетов не начекав такво нешто, too much би било според мене.
Ова со глумциве ке биде tricky, Оливија Колман ќе ја глуми Елизабета во следнава сезона, тешка задача ќе има да ја наследи Клер Фој која одлично се снајде во оваа улога, да се надоврзам од муабетот за Џон Литгоу и Черчил, и она беше полн погодок. Ама не се сомневам дека во поглед на квалитетот ќе продолжат таму каде што застануваат со втора сезона која сеуште не ми е изгледана ама гледам кај критиката подобро поминала и од првата.
Ова ко ценкање на пазар, на крај ни јас ни ти не сме биле во право, измеѓу било:
Screenshot_20180326-122402.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
S

staycalm

Гостин
The sinner
На прв поглед нормална девојка со своето семејство оди на плажа и одеднаш убива маж без да знае зошто. Во целата серија се открива што го предизвикало убиството.

Одлична серија за тие што сакаат психолошки серии. Изгледа досадна на трејлер и слично ама доста интересна е откако ќе почнете со гледање.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom