Прв приватен универзитет - Европски универзитет

Член од
9 јуни 2007
Мислења
33
Поени од реакции
2
Ајде нека ја затворат, пошто на некој си Vujce не му се свиѓа. Тоа ти е. Малку информирај се како се работи на запад па после овде бламирај се. Тебе ти е чудно што се плаќа партиципација, а нели да сфатиш други работи.
Поздрав, немам намера да се карам
Абе брат банален си стварно, шо пак вие многу то западњачки работите? Да ваѓам слики од пијанките(семинарите) ваши по земјиве и све то??? Кому му е чудно да се плаќа партиципација??? И на крај шо се избламирав бе јас??? Face the truth!:helou:
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Гледам дека цело време гршно ме свакаш. Какви студенти излегуваат, ти не можеш да кажеш. Немаш право сите да ги вреѓаш. Убаво имам напишано... ако те бива за работа веднаш ке те примат, ако не, џабе ти е каков и да било факултет да имаш завршено. Поентата ми е, за разлика од државните, приватните факултети се посредени. Имаш пристап до проф. во било кое време, на студентски веднаш ке те услужат и ред други работи. Колку и да се буниш, тоа го нема на државните. Друга работа. Програмите за студирање, ако студираш инфроматика на пример, не ти ја тупат главата со 300 математики физики, хемии, биологии и сл. Туку се учат предмети стриктно од областа на ИТ. Затоа take it easy, и стварно нема потреба толку да се возбудуваш. Кадри што излегуваат од приватните факултети има и лоши и добри, истото е и со државните.
Ако си добар студент, и ако можеш да си дозволиш да студираш на приватен, без размислување приватниот ти е на прво место!!!
Зашто?
Зашто тука нема кој да те кочи. Можеш брзо да напредуваш. За разлика од државниот, каде, ако професорот е расположен, може да ти пиши шестка, безразлика дали ти имаш напишано за 8,9,10 или пак немаш ништо напишано на испитот. Тоа е факт.

I'm out of here
 
Член од
9 јуни 2007
Мислења
33
Поени од реакции
2
Гледам дека цело време гршно ме свакаш. Какви студенти излегуваат, ти не можеш да кажеш. Немаш право сите да ги вреѓаш. Убаво имам напишано... ако те бива за работа веднаш ке те примат, ако не, џабе ти е каков и да било факултет да имаш завршено. Поентата ми е, за разлика од државните, приватните факултети се посредени. Имаш пристап до проф. во било кое време, на студентски веднаш ке те услужат и ред други работи. Колку и да се буниш, тоа го нема на државните. Друга работа. Програмите за студирање, ако студираш инфроматика на пример, не ти ја тупат главата со 300 математики физики, хемии, биологии и сл. Туку се учат предмети стриктно од областа на ИТ. Затоа take it easy, и стварно нема потреба толку да се возбудуваш. Кадри што излегуваат од приватните факултети има и лоши и добри, истото е и со државните.
Ако си добар студент, и ако можеш да си дозволиш да студираш на приватен, без размислување приватниот ти е на прво место!!!
Зашто?
1)Зашто тука нема кој да те кочи. Можеш брзо да напредуваш. За разлика од државниот, каде, ако професорот е расположен, може да ти пиши шестка, безразлика дали ти имаш напишано за 8,9,10 или пак немаш ништо напишано на испитот. Тоа е факт.

I'm out of here
На кој смер на државниве те замараат со се ова шо го кажа. Па од еден испит бисерот ќе ти се сронит. Ако немаш здрава основа, т.е. тие испити и за то се да ти го вклучат малце мозокот. Секакви телиња идат од средно и морат некаков филтер да имат!

1) кешки вие напредувајте :)) народ со ваков сјебан образовен ситем не треба да се плаши за својата иднина :ban?: Lets face it, Грујо се прошета по факултетчињата ваши кои за рекордно време станаја Универзитети! Се' е бе брат политика... чиче Бојо и оџа Фијат и уште некој, све дебело подмачкале навреме. То ти е македноски синдром.:tapp:

Ајт!
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
За среќа, и за твоја информација, ја немам заглавено на државен, но знам мои другари, што можат на проф. да му држат предавање по програмирање, имаат заглавено. А сигурно и ти знаеш многу такви примери.
 
Член од
9 јуни 2007
Мислења
33
Поени од реакции
2
За среќа, и за твоја информација, ја немам заглавено на државен, но знам мои другари, што можат на проф. да му држат предавање по програмирање, имаат заглавено. А сигурно и ти знаеш многу такви примери.
Јас познавам многу обратни примери!! Дај кажи некој од тие програмериштата...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Државните универзитети дури сега почнуваат да заличуваат малку од малку на европски установи. Тие беа монопол во образованието, шо сакаа тоа си правеа со студентите.
За ова си сосема во право, тие кои студирале пред да се појават приватните знаат како беше. Незнам како е сега и дали е промнето на државниве, ама по секоја логика би требало малку од малку да се сменети, колку студенти им се одлеаа...

А програмата беше...на градежен се полагаше физика со 200 страни нуклеарна физика јеботе. Нека објасни некој паметен што ќе му е на градежен инженер 200 страни нуклеарна физика, или можеби треба да ја познава за во случај на нуклеарна војна да издржат зградите нуклеарна детонација?
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
47
Поени од реакции
0
JAs ne sum na toj smer ama poznavam mnogu sto se, i ti se prefrli od drzaven? Super e toj smer inaku, opredelena si poveke od sto toa e na markeing menagment.
Ne sum se prefrlila od drzaven tuku sega se zapisav i nogo se nerviram koga nekoj zboruvaat deka na Evropskiot Univerzitet odat samo oni koi nemozat da se zapisat na drzaven ili "mamini i tatini deca"jas sum so site petki i se zapisav na Evropskiot bidejki mislam deka ovde ke si zavrsam bez nikakvi problemi i nema da me maltretiraat profesorite i ke go ucam ona sto m ie potrebno a ne se sto treba i ne treba.Ako su mgreska neka me popravi nekoj.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ne sum se prefrlila od drzaven tuku sega se zapisav i nogo se nerviram koga nekoj zboruvaat deka na Evropskiot Univerzitet odat samo oni koi nemozat da se zapisat na drzaven ili "mamini i tatini deca"jas sum so site petki i se zapisav na Evropskiot bidejki mislam deka ovde ke si zavrsam bez nikakvi problemi i nema da me maltretiraat profesorite i ke go ucam ona sto m ie potrebno a ne se sto treba i ne treba.Ako su mgreska neka me popravi nekoj.
Da go ucis samo ona sto ti e potrebno, toa e tvoj izbor i sekoj ima pravo na nego, sekoj si ima svoi viduvanja i svakanja okolu ovaa tema, nema maltretiranje, profesorite se tuka sekoj den od 8-15h a ne kako na drzaven treba da gi molis da dojdat ili imaat priemno vreme casa samo 2 pati vo nedelata i dali togas ke dojdat i dali togas ke te informiraat kako sto treba i ke ti ja pisat zasluzenata ocenka.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
И оваа година е овозможено двојно студирање на Економскиот факултет, од страна на SWISS SCHOOL OF MANAGEMENT од Рим.
Ќе се отворат уште два нови факултети односно Стоматолошки факултет и факултет за детективи и криминалистика, за кои се спремаат и уредуваат посебни простории и сали.
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
И оваа година е овозможено двојно студирање на Економскиот факултет, од страна на SWISS SCHOOL OF MANAGEMENT од Рим.
Ќе се отворат уште два нови факултети односно Стоматолошки факултет и факултет за детективи и криминалистика, за кои се спремаат и уредуваат посебни простории и сали.
Двојно студирање ?! јас сакам 4 у едно да ги зеам :pos2:
Сакав да видам што е тоа "Swiss school of management"...замислете немаат нивна страна !!! Значи гарант се работи за сериозна иституција. Бојо пак да не ви мачка очи ?

Оф леле случајно на саjтов. европски е акредитиран како факултет за економија, а не и за право и што уште не :smir: B U S T E D
 
Член од
17 јуни 2005
Мислења
9
Поени од реакции
0
Informaticko obrazovanie vo MK - pregled

Jas kako profesor po informatika na privaten Univerzitet - mozam da dadam svoe mislenje za sostojbata so IT fakultetite vo zemjava.
Do skoro bev profesor na Evropski univerzitet, a od fevruari zaedno so 5 drugi kolegi i 4 asistenti preminavme na FON.
Znaci FON - pokraj opremenosta so laboratorii, sega raspolaga i so svoj kadar - non stop dostapen za studentite, nudi izveduvanje praksa po IT firmi, odnosot kon sekoj student e individualen, vezbite se vo mali grupi itn.
Na Evropski ostananaa samo 2 profesori, taka sto nastavata ja pokrivaat vo glavnom asistenti od drugi fakulteti, i studentite nemaat moznost za konsultacii, prakticna rabota isl.
Isto taka, od moi prijateli koi studiraat na Shtulov - mozam da kazam deka ne se najzadovolni od pokrienosta na nastavata - i tamu se pretezno viziting profesori sto gi gledaat ednas nedelno.
Sostojbata na FEIT e takva sto od prebukiranost - ne moze da dojde do izraz poedinecniot kvalitet na sekoj student, a na PMF profesorite se rastrcani po tezgi i slabo se vrtat na Fakultet.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Оф леле случајно на саjтов. европски е акредитиран како факултет за економија, а не и за право и што уште не :smir: B U S T E D
Шефе, IACBE може да акредитира само за факутети што каде што се изучува Бизнис и Економски науки.
Какво право сакаш да ти акредитира меѓународна институција? Македонско?

Евентуално може ако е поврзано со бизнис или економија, или нешто такво, не можам да тврдам, пошто сум во ИТ.

а вие господине zorang, ќе видиме каде ќе предавате од септември, на ФОН каде што има 10 професори за 30 студенти??? Како што реков, не се разбирам во економија, ама ми звучи ко да има неколку професори вишок, освен ако тие мали групи што го збориш се од по 3ца студенти. Хммммм. Прави да размислиш малку, нели?

Дај собери се малку, доктор на науки си, немој вакви „твои коментари за ИТ факултетите во Македонија“. Срамота е.
Златно продекан си беше, сеа си само човече на кое работата му виси на конец, па прави очајни обиди да присобере уште некој во неговиот кош. Како што реков, срамота е. Ама знам дека е жално кога гледаш дека Европски привлекува нови студенти поради квалитетот што го разработил во последните неколку години, што секако е дел од твоите заслуги, само што ти не си таму да го собираш плодот.
Епа ај со среќа. може и на ФОН ќе ти созрее овојшето еден ден.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Сакав да видам што е тоа "Swiss school of management"...замислете немаат нивна страна !!!
а знаеш што, и јас сакав да видам што е тоа ... и
ЗАМИСЛИ, ИМААТ НИВНА СТРАНА!!
еве за да не трошиш непотребно клетки од мозокот, се намачив и да ти ја покажам, точно во делот каде што се напишани академските партнерства со странски инстиитуции.
http://www.ssm-edu.net/interna.php?pag=accademic_collaboration
а ти да не сакаш очи да мачкаш чичо алек???
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Шефе, IACBE може да акредитира само за факутети што каде што се изучува Бизнис и Економски науки.

Аман више со тоа IACBE.
IACBE не е акредитација. Ако некој ви каже уште 1000 пати дека е, незначи дека е вистина.

А колку е топ SWISS SCHOOL... може да се види од самиот сајт. Па дури и толку го признаваат во сопствената земја што не му дале .edu адреса па мора образовна институција на .net да биде.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дај собери се малку, доктор на науки си, немој вакви „твои коментари за ИТ факултетите во Македонија“. Срамота е.
Златно продекан си беше, сеа си само човече на кое работата му виси на конец, па прави очајни обиди да присобере уште некој во неговиот кош. Како што реков, срамота е. Ама знам дека е жално кога гледаш дека Европски привлекува нови студенти поради квалитетот што го разработил во последните неколку години, што секако е дел од твоите заслуги, само што ти не си таму да го собираш плодот.
Епа ај со среќа. може и на ФОН ќе ти созрее овојшето еден ден.
Кој црн квалитет на Европски, ако биле такви професорите ко тој зоранг, можам да замислам. Џабе фрлени пари во џепот на газда бојо, кој од машинбравар станал доктор на науки на квадрат и продава високо образование на лековерни студенти. Ама бизнис си е бизнис, еднаш ќе дадеш пари, а потоа е тешко да се признае дека се за***л, па продаваме памет на други и ги убедуваме дека на европски било најдобро.
Да не го спомнувам фамозниот ММ колеџ, претходникот на европски, каде што 200-300 студенти опнаа по 10000 еур и останаа со онаквото во раце, ни диплома ни бутур.

Само шарена опаковка од надвор, а внатре шупливо и мувлосано. Да видам кај ќе се вработат тие што ќе завршат „европско“ високо образование. Половина од таму не знаат ни името да си го потпишат, а камоли нешто друго.

Туку нема држава, да ги среди овие преваранти со приватно образование. Се во затвор треба да се напикаат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom