Прв приватен универзитет - Европски универзитет

Член од
19 август 2007
Мислења
940
Поени од реакции
299
Не верувам дека ќе пропадне пошто многу ќе изгубат на доверба сите приватни универзитети а доста пари има во тој бизнис. Е сега ако банкнотира универзитетот мислам дека депозитот што го остава за акредитација секоја година државата го активира и со тие пари ги дошколува затекнатите студенти па го ликвидира, тоа е долг процес но сепак незнам... мислам нема да дојде до тоа
Најискрено не гледам кој будала би го купил. Преголем е, а со тоа и преголема е почетната инвестиција. Нема да може ни со квалитетен кадар да го наполни. А и родителите во МК веќе немаат пари како порано па да фрлаат 2000 евра за приватно школување. Тоа е дополнителен проблем.
Ти викам, ФОН е најздрав приватен универзитет во моментов. Има и кадар и бренд и историја и све. Кога таму им е тргната работата надоле, што останува за некој нов?

А тоа со ликвидацијата така-некако оди. Ама досега никој не го тестирал :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Море да ти ебам факултет у уста да ти ебам, на чело со бојо и по ред сите декани по него, за што к*р им давам 2000 евра годишно за они ку*от да си играат со студентите и коа ќе им прдне да доаѓаат на предавања, што да кажат тие од провинција шо се, кога ќе дојдат у 5 саат сабајле станати и коа ќе им кажат професорот не е тука идете си дома. Море и тој деканот на мојот факултет у уста да го еб*м, најнеорганизирано створење што појма нема во областа каде што е декан, лажи пари е цел факс, да си земам само диплома, сам ќе си се изборам на пазаров не ми треба никакви професори ако може така да се наречат да им се мочам во титулата
 
Член од
19 август 2007
Мислења
940
Поени од реакции
299
Море да ти ебам факултет у уста да ти ебам, на чело со бојо и по ред сите декани по него, за што к*р им давам 2000 евра годишно за они ку*от да си играат со студентите и коа ќе им прдне да доаѓаат на предавања, што да кажат тие од провинција шо се, кога ќе дојдат у 5 саат сабајле станати и коа ќе им кажат професорот не е тука идете си дома. Море и тој деканот на мојот факултет у уста да го еб*м, најнеорганизирано створење што појма нема во областа каде што е декан, лажи пари е цел факс, да си земам само диплома, сам ќе си се изборам на пазаров не ми треба никакви професори ако може така да се наречат да им се мочам во титулата
Може ќе ти се усреќи да го затворат годинава, па ќе можеш на ФОН да се префрлиш со парите од гаранцијата :)
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Ме интересира што доколку ја изгуби акредитацијата, јас сум трета година дали се важи кога сум бил запишан или кога дипломирам ?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
Очекувајте сеа Фон да му се крене рејтингот. Наредната учебна година ќе соберат доста студенти. Исто и Американ колеџ. Како и да е небитно дали е правен,економски,стоматологија или факултет за информатички науки УКИМ си останува над овие ( што не значи дека е квалитетен како што бил порано, да не се сфатиме погрешно).
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Нема да им се крене нешто претерано рејтингот :) Ако земеш дека прва година вкупно на европски се запишале 30-50 студенти во сите факултети, тоа е премногу мала бројка за да направи разлика. Едино ако успеат да привлечат нешто од студентите што се 2ра год и би сакале да се префрлат на друг факултет зошто очигледно е дека Европски нема да издржи повеќе од 2-3 месеци.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
На посебна сметка извоени се средства во висина од по 2000 евра помножено со вкупниот број на студенти.Тие пари се и гаранција.Бојо колку и да нема пари,овие пари ќе се користат потоа за дошколување на студентите.Дури не остане 1 студент на факултетов,нема да се затвори.Не е ова маалска продавница.
--- надополнето: 30 март 2013 во 11:54 ---
Слушнав на вести дека вчера имало и инспекции за да утврдат што е како е.Доколку се утврди дека кадарот не ги задоволува потребите,а Бојо не е во можност да ги плаќа,државата ќе ги искористи парите од гаранција,и истите професори што биле до тогаш ќе ги донесе за уши.Сепак за пари повторно ќе дојдат.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
На посебна сметка извоени се средства во висина од по 2000 евра помножено со вкупниот број на студенти.Тие пари се и гаранција.Бојо колку и да нема пари,овие пари ќе се користат потоа за дошколување на студентите.Дури не остане 1 студент на факултетов,нема да се затвори.Не е ова маалска продавница.
--- надополнето: 30 март 2013 во 11:54 ---
Слушнав на вести дека вчера имало и инспекции за да утврдат што е како е.Доколку се утврди дека кадарот не ги задоволува потребите,а Бојо не е во можност да ги плаќа,државата ќе ги искористи парите од гаранција,и истите професори што биле до тогаш ќе ги донесе за уши.Сепак за пари повторно ќе дојдат.
Не заборавај дека Бојо е СО ВЛАСТА. Инспекциите само ќе замачкаат очи во јавност дека универзитетот функционира перфектно а професорите барале преку леб погача па затоа ги шутнал овој. Најверојатно парите за плати заминаа во изборите :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.501
Поени од реакции
13.379
Не заборавај дека Бојо е СО ВЛАСТА. Инспекциите само ќе замачкаат очи во јавност дека универзитетот функционира перфектно а професорите барале преку леб погача па затоа ги шутнал овој. Најверојатно парите за плати заминаа во изборите :icon_lol:
Нема како да замачкаат очи дека фалат 30 професори/асистенти. Сепак работат со студентите, работава тешко се заташкува и Власта не може да ги финансира глупостите на одредени личности. Мислам дека тука му е крајот на Европски.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Нема како да замачкаат очи дека фалат 30 професори/асистенти. Сепак работат со студентите, работава тешко се заташкува и Власта не може да ги финансира глупостите на одредени личности. Мислам дека тука му е крајот на Европски.
Во понеделник ќе се произнесат инспекцииве, 90% сум сигурен дека ќе застанат во одбрана на европски.

Колку за потсетување, Латас е професор таму :icon_lol:
 
Член од
19 август 2007
Мислења
940
Поени од реакции
299
Во понеделник ќе се произнесат инспекцииве, 90% сум сигурен дека ќе застанат во одбрана на европски.

Колку за потсетување, Латас е професор таму :icon_lol:
Со власта или не на самиот Бојо не му се исплати да стои отворен универзитетот. Неможе ни сметките да си ги покрие, а не пак плати, вработени, придонеси, даноци и сл.

А и дур има пари да го молзат ќе биде со власта. Штом му ги измолзат (а така ми личи), тогаш нема зошто да го чуваат.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Не заборавај дека Бојо е СО ВЛАСТА. Инспекциите само ќе замачкаат очи во јавност дека универзитетот функционира перфектно а професорите барале преку леб погача па затоа ги шутнал овој. Најверојатно парите за плати заминаа во изборите :icon_lol:
ако навистина БИЛ СО ВЛАСТА, немаше да дојде до ова дереџе. Деген е и тоа е тоа.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
ако навистина БИЛ СО ВЛАСТА, немаше да дојде до ова дереџе. Деген е и тоа е тоа.
И тоа што викаш, се нема никој пожалено за бизнисот или да им пропаднал бизнисот кога е со власта, само овој е таков случај, вреден за спомнување и запис во литературата, за да идните бизнисмени учат од утките негови
 
На врв Bottom