Прва светска војна (1914-1918)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Среќа неговите непријатели тогаш сеуште немале MG 34/42.
Во тоа време Максим-Шпандау МГ 08 и МГ 15, заедно со Шварцлозе М.07. и автоматот Бергман М.18 (Шмајзер како поим потекнува од него и се употребува и по еден век како колоквијален поим за автомат :D , не верувам дека Хејг би правел разлика, до таа мера бил игнорантен што не верувал на свои метеоролози)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Во тоа време Максим-Шпандау МГ 08 и МГ 15, заедно со Шварцлозе М.07. и автоматот Бергман М.18 (Шмајзер како поим потекнува од него и се употребува и по еден век како колоквијален поим за автомат :D , не верувам дека Хејг би правел разлика, до таа мера бил игнорантен што не верувал на свои метеоролози)
Ја го спомнав MG од аспект на тоа што има најголема огнена моќ, а во контекст на скептицизмот на господинот.
Само он самиот имал огнена моќ колку цели стрелачки одделенија на Русите, Англичаните, Американцте, со се се нивните пушкомитралези.
После кај MG 3 и другите, поновите, веќе сфатиле дека е сосема непотребна толкава огнена моќ, па намалиле.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ја го спомнав MG од аспект на тоа што има најголема огнена моќ, а во контекст на скептицизмот на господинот.
Само он самиот имал огнена моќ колку цели стрелачки одделенија на Русите, Англичаните, Американцте, со се се нивните пушкомитралези.
После кај MG 3 и другите, поновите, веќе сфатиле дека е сосема непотребна толкава огнена моќ, па намалиле.
Сеуште се користи по свет,ако не се лажам екс-Југа го производела со децении Шарецот, проблемот бил со брзо прегревање на цевката иако во ПМ тим имале спремна цевка за замена, баш што викаш каква потреба би била адресирана со 1400 метка во минута, сличен проблем имал и првиот автомат Виљар-Пероса кај талијани пошто имал 1300 или така нешто а шаржер од 30-40 па со еден трептај бега цела муниција на една цел. Максим имал 500-700 метка во минута имало и можност за подесување, не знам кај Шарецот како ваљда има и кај него во поновите верзиии.
Тоа за пешадија, кај бомбардери кои се бранат, како одрбамбен митралез големата брзина е значаен фактор, но МГ42 бил претежок за монтажа на авион па така се појавил двоцевниот МГ81 кој имал 2*750 брзина.
Необјасниво е како на тогаш најголемата империја во свет врхохен командант бил морон од калиброт на Хејг, уште една мистерија. Стотици илјади комонвелт војници платиле со глава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Сеуште се користи по свет,ако не се лажам екс-Југа го производела со децении Шарецот, проблемот бил со брзо прегревање на цевката иако во ПМ тим имале спремна цевка за замена, баш што викаш каква потреба би била адресирана со 1400 метка во минута, сличен проблем имал и првиот автомат Виљар-Пероса кај талијани пошто имал 1300 или така нешто а шаржер од 30-40 па со еден трептај бега цела муниција на една цел. Максим имал 500-700 метка во минута имало и можност за подесување, не знам кај Шарецот како ваљда има и кај него во поновите верзиии.
Тоа за пешадија, кај бомбардери кои се бранат, како одрбамбен митралез големата брзина е значаен фактор, но МГ42 бил претежок за монтажа на авион па така се појавил двоцевниот МГ81 кој имал 2*750 брзина.
Необјасниво е како на тогаш најголемата империја во свет врхохен командант бил морон од калиброт на Хејг, уште една мистерија. Стотици илјади комонвелт војници платиле со глава.
Ја со тој што сум ракувал во АРМ немаше за подесување на куршуми во минута, или нешто слично.
Тројца мора околу него, ако е со постамент (тежок пушкомитралез).

Има многу добри страни тој легендарен дизајн. Легендарен на ниво на Калашников. Само една од главните јаки страни која никој не ја приметува се ногарките, во лесен пушкомитралез верзија, односно без постамент. Тие вака делуваат блесаво. Се мавтаат и кланкаат наваму, натаму, за разлика од Брен или други, кај што се пофиксирани и во движење собрани.
Работата е, што тие другите со цврсти, фиксирани ногарки треба да ги отвориш со раце и спуштиш ногарките, а кај MG штом го ставиш хоризонтално сами си се спуштаат во природна позиција. Не се губат драгоцени секунди, зашто многу често треба да бргу да се залегне, при изненаден непријателски оган. Потоа, таа зглобна лабавост на ногарките му овозможува на MG да сe потпре многу полесно и побрзо на стрмен, нерамен, закосен терен, отколку кај овие пушко-митралези со фиксни и цврсти ногарки. Ногарките се закривено поставени, но пушко-митралезот си е во идеална хоризонтална положба, при таков терен.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ја со тој што сум ракувал во АРМ немаше за подесување на куршуми во минута, или нешто слично.
Тројца мора околу него, ако е со постамент (тежок пушкомитралез).

Има многу добри страни тој легендарен дизајн. Легендарен на ниво на Калашников. Само една од главните јаки страни која никој не ја приметува се ногарките, во лесен пушкомитралез верзија, односно без постамент. Тие вака делуваат блесаво. Се мавтаат и кланкаат наваму, натаму, за разлика од Брен или други, кај што се пофиксирани и во движење собрани.
Работата е, што тие другите со цврсти, фиксирани ногарки треба да ги отвориш со раце и спуштиш ногарките, а кај MG штом го ставиш хоризонтално сами си се спуштаат во природна позиција. Не се губат драгоцени секунди, зашто многу често треба да бргу да се залегне, при изненаден непријателски оган. Потоа, таа зглобна лабавост на ногарките му овозможува на MG да сe потпре многу полесно и побрзо на стрмен, нерамен, закосен терен, отколку кај овие пушко-митралези со фиксни и цврсти ногарки. Ногарките се закривено поставени, но пушко-митралезот си е во идеална хоризонтална положба, при таков терен.
Шарецот ќе се употребува уште долго време, го има на оклопни транспортери и насекаде. Тие во АРМ беа од донираните МГ3 или од ЈНА М.52 или како беше, со маузер калибар 7,92*57мм?
Селективен оган е полуавтоматски режим и режим на унапред определен рафал, обично со 3-4 куршуми, со цел да не се прегрева орудието.
На кое ниво се употребува Шарец во АРМ, одред (squad) вод или чета?
Кај Максим имаме ладење со помош на вода, затоа цевката е цело време потопена во вода во тоа цилиндарот околу, што дополнително го прави потежок и затоа го употребувале врз постамент.
Тек МГ-08/15 бил првиот на воздушно ладење, скресан Максим да се уштеди на тежина и да може да го носи еден војник, наместо каиш со куршуми од кутија во МГ15 имало буренце некакво со 60 куршуми.
Германците смислиле језив систем на вкрстувачки оган каде пар митралези оддалечени педесетина метра еден од друг пукале не директ во надоаѓачката маса пешадија туку накосо, под агол 30-45 степени при што се стварало поле на смртта каде што немало шанси човек да не биде погоден, стравично ефикасен систем кој веднаш почнале да го копираат останативе.

На ниво на одред или вод мислам дека французи први доаѓаат со ПМ Шоша М.15 иако тука бил и Луис М.12.
Во WW1 тек се кристализира улогата на разните автоматски орудија, па дури ни до крајот 1918 немаме јасни концепти. Подоцна ќе се најде место и за ПМ и за автомат и за ПА пушка и за тежок митралез...
Интересно но имало маса фул автоматски пиштоли како Маузер М.96 познатата "Метла" и тие биле широко употребувани.

Steyr MP12.jpg

Аустриски Штаер МП-12
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Селективен оган е полуавтоматски режим и режим на унапред определен рафал, обично со 3-4 куршуми, со цел да не се прегрева орудието.
Тоа го има, секако. За кратки рафали. И на автоматските пушки ги има. Ја за друго нешто мислев дека прашуваш кога збориш за куршуми во минута.

На кое ниво се употребува Шарец во АРМ, одред (squad) вод или чета?
На ниво на вод беше. (зборувам за Академијата, обука за резервни офицери)
мада би требало на ниво на одделение.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Тоа го има, секако. За кратки рафали. И на автоматските пушки ги има. Ја за друго нешто мислев дека прашуваш кога збориш за куршуми во минута.


На ниво на вод беше. (зборувам за Академијата, обука за резервни офицери)
мада би требало на ниво на одделение.
Не е малку претежок за одделение :unsure:? Настрана што му требаат тројца редови, не знам сега бројноста на одделенија во АРМ, во САД мислам се 9 души од кои само 1 има ПМ и тоа М-249 со интегриран шаржер и дели иста муниција со М-4/М-16. Не е значително потежок од бојната пушка, секако подолга цевка и повеќе муниција. Мислам беше на основа на некој белгиски ПМ.
Во некои армии беа одделенија по 12 па таму имаа ФН варијанти или М-60. Кај совјетски мислам беше 10 души со 1 ПМ базиран на АК.
Автоматски споено мислење:

Знаев дека имаш некој чин, но не знаев дека е офицерски :) Makes sense после сите муабети по темиве и твоето детално познавање на војната како човечки феномен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Не е малку претежок за одделение :unsure:? Настрана што му требаат тројца редови, не знам сега бројноста на одделенија во АРМ, во САД мислам се 9 души од кои само 1 има ПМ и тоа М-249 со интегриран шаржер и дели иста муниција со М-4/М-16. Не е значително потежок од бојната пушка, секако подолга цевка и повеќе муниција. Мислам беше на основа на некој белгиски ПМ.
Во некои армии беа одделенија по 12 па таму имаа ФН варијанти или М-60. Кај совјетски мислам беше 10 души со 1 ПМ базиран на АК.
Во Втора Светска, стрелачки одделенија имаат по еден пушкомитролез. Ко ќе ми текне подобро, нашиот вод имаше три одделенија, по 9-10 души и секое од нив имаше ПМ. (пред две децении беше тоа)

Но Шарец, мислам дека еден у вод имавме.

Знаев дека имаш некој чин, но не знаев дека е офицерски :) Makes sense после сите муабети по темиве и твоето детално познавање на војната како човечки феномен.
Резервен сум. Тоа е друго. Немам јас воена академија. Само обука таму сум имал, од пола година.
Теоретски, ако се активирам ќе сум на хартија исто како и редовните воени лица.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Во Втора Светска, стрелачки одделенија имаат по еден пушкомитролез. Ко ќе ми текне подобро, нашиот вод имаше три одделенија, по 9-10 души и секое од нив имаше ПМ. (пред две децении беше тоа)

Но Шарец, мислам дека еден у вод имавме.

Резервен сум. Тоа е друго. Немам јас воена академија. Само обука таму сум имал, од пола година.
Теоретски, ако се активирам ќе сум на хартија исто како и редовните воени лица.
Па добро, скраја било да затреба такво нешто, како што викаш ќе бидеш офицер поради околности.
Имам роџак кој до пред некоја година беше поручник во АРМ (со академија) но поради дното од услови и плати ја батали АРМ и се продаде на приватниве армии во Ирак :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.806
Па добро, скраја било да затреба такво нешто, како што викаш ќе бидеш офицер поради околности.
Имам роџак кој до пред некоја година беше поручник во АРМ (со академија) но поради дното од услови и плати ја батали АРМ и се продаде на приватниве армии во Ирак :D
Ја ти кажувам у теорија. Тука, во реалност е скроз друго. Денес не постои активирање на резервни (во пракса). А за не дај боже, кога ќе дојде, пак не ја бива:
- Ете мене ме викнаа 2001-ва у општина и ми рекоа следечи пут ако ме викнат, таму и таму да сум се појавел, али немало да бидам потпоручник, туку обичен резервист. Ме регрутираат на начин на кој ги регрутираат офицерите. (на никој резервист не му рекле у општина сам да иде таму и таму, него ги зимаат од општина и ги носат). Најверојатно некој сакал да ги стрпа у џеб тие 50 евра дневница и да ми даде мене 800 денари, колку што беше за резервисти. Си реков, штом така, кога ќе ме викнат ќе ме нема. Највише ме изнервира тоа што некој сака да лови во вакви матни ситуации. После слушнав и други муабети во контекст на ова, па испадна дека и на други од моја класа вака им понудиле, но не на сите. Тие кои имаа тешки врски влегоа како офцери (како што и треба) и зимаа по 50 евра дневница. Мене втората покана не ми стигна. После војната кога заврши све и све се собра на куп, бев пресреќен што не отидов. А ќе отидев, глуп, за 50 евра дневно.

Инаку така е.
Има и други кои излегле од ВПД, или после академија како роднината твој, друго работат, баш ради неподносливи услови и др. Отидоа некои по Афганистан и Ирак.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ја ти кажувам у теорија. Тука, во реалност е скроз друго. Денес не постои активирање на резервни (во пракса). А за не дај боже, кога ќе дојде, пак не ја бива:
- Ете мене ме викнаа 2001-ва у општина и ми рекоа следечи пут ако ме викнат, таму и таму да сум се појавел, али немало да бидам потпоручник, туку обичен резервист. Ме регрутираат на начин на кој ги регрутираат офицерите. (на никој резервист не му рекле у општина сам да иде таму и таму, него ги зимаат од општина и ги носат). Најверојатно некој сакал да ги стрпа у џеб тие 50 евра дневница и да ми даде мене 800 денари, колку што беше за резервисти. Си реков, штом така, кога ќе ме викнат ќе ме нема. Највише ме изнервира тоа што некој сака да лови во вакви матни ситуации. После слушнав и други муабети во контекст на ова, па испадна дека и на други од моја класа вака им понудиле, но не на сите. Тие кои имаа тешки врски влегоа како офцери (како што и треба) и зимаа по 50 евра дневница. Мене втората покана не ми стигна. После војната кога заврши све и све се собра на куп, бев пресреќен што не отидов. А ќе отидев, глуп, за 50 евра дневно.

Инаку така е.
Има и други кои излегле од ВПД, или после академија како роднината твој, друго работат, баш ради неподносливи услови и др. Отидоа некои по Афганистан и Ирак.
Не сум знаел дека до таа мера било сјебано 2001, имаш insurgency по планини и села, па чак и градови се под удар (Тетово, Куманово, преку Арачиново и Скопје е во опасност) а овие од Министарство за одбрана гледаат како да стрпаат пара во подобни џебови. Језиво.
Кој што и да каже сепак си донел правилна одлука. Како што велат hindsight е 20-20 и од временска дистанца можеме да ги оцениме настаните низ призма на учесниците и крајната негрижа и понижување кои РМ ги искажа кон бранителите, заедно со анместии на воени злочини и стварање услови за политички кариери на insurgents (не можам да најдам мкд збор за ова).

Роџакот има ПТСД и зема лекови па така се држи добро мање-више, ако се земе се во обзир.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
102 години од Големата војна која требаше да стави крај на сите војни, последната џентлменска војна...




Инаку досега немаше некое посебно одбележување на денов од страна на Германија :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Слава им на паднатите македонци кои ги оставија коските во оваа војна на разни страни и за туѓи интереси.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
11.11 hours on 11.11.1918
Armistice day.

Не знам колку имало џентлемство во оваа, најзначајна војна во човековата историја (сори WW2, да не беше Големата војна немаше да ја има и втората), освен во авијацијата каде што навистина на моменти имало витешки елементи, но тоа било few and far in between.
Вкупниот број војници и цивили македонци кои гинат или умираат како последица на оваа војна е двојно поголем од оној во WW2, нејасно е како WW1 не постои во јавниот дискурс, целата слава ја има WW2.
И да, Blackadder кои го прикажуваат Даглас Хејг како игра со оловни војничиња на маса е прилично прецизна во описот на настаните.
Пред се тажен настан кој избришал една цела генерација, кој ја стопирал Belle Epoque, светот глобално се поврзувал како никогаш, економиите насекаде имале пораст, цивилната наука, техника и медицина правеле огромни исчекори и одеднаш срање у Сарајеву...

Интересно, најголемиот убица на срби бил србин, генералот на Австроунгарската војска, подоцна и главен командант на истата, Светозар Боројевиќ. :angel:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Пред се тажен настан кој избришал една цела генерација, кој ја стопирал Belle Epoque, светот глобално се поврзувал како никогаш, економиите насекаде имале пораст, цивилната наука, техника и медицина правеле огромни исчекори
100% точно, целиот коментар, ама посебно овој дел, никогаш во светот немало таков прогрес како до тој Видован 1914-та.

Имало и после периоди, обновата и растот по Втората светска, крајот на 80-ти до 2008 во т.н Западен свет, кога пропадна комунизмот а западот триумфираше се до светската криза, иако ние тука ја живеевме најголемата мизерија и апатија од 1945-та навака, но никогаш како во Belle Epoque. Ќе рече некој тој прогрес е направен од крадење и експлоатација на колониите, но се поставува прашање и тие колонии кога имаа најголем прогрес, инфраструктура изградена, описменување, од крајот на 19 век до 1950-60-ти или после кога речиси сите држави Африка и пола Азија имаат по една граѓанска војна или воен пуч секоја година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom