Прашање за Христијанството III

Дискусија во форумот 'Религија' започната од exlexmk, 2 февруари 2013.

 1. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.705
  Допаѓања:
  12.119
  Дали надлежните во Ерусалим каде наводно се спушта ,,благодетниот оган" би прифатиле независна и неутрална истрага на предметите, околината, просториите и луѓето, пред тој настан, за време на истиот и после него? Истрага во која би се проверило дали има присуство на хемикалии, запалливи средства и слично.
   
 2. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Веројатно да, за прв пат, а воедно и како доказ за оние кои не веруваат дека Духот Свет навистина се спушта на гробот Христов во Ерусалим, на Велика Сабота. За верните од МПЦ-ОА тоа ќе биде чест.

  Еве го овогодинешниот оган:

  https://www.youtube.com/watch?v=36jLEOTCfHg
   
  На Beric Dondarrion и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 3. Sweet2

  Sweet2 Be Happy :)

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  4
  Да прашам нели кога ќе умрел човек првиот ден свеќа не се палело. Што ако запалиш?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.067
  Допаѓања:
  4.094
  Душата не е замината и може да си мисли дека е роденденска па да ја дувне да ве исплаши.
   
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Не ми е познато дека постои Црковна забрана за палење свеќа на првиот ден од нечие упокојување (кој знае нека ме поправи...), но не гледам штета ако свеќата биде запалена, затоа што душата од упокоениот навистина е се‘ уште во овој Свет во првите 3 денови од смртта, па пошто не го знаеме степеност од праведност кој душата го постигнала а која (душа) ќе треба да се појави пред Бога, на душата секако и‘ се корисни нашите добри дела во нејзина корист па дури и палењето свеќа, придружено со наша желба за нејзино спасение...
   
 6. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  838
  Не ми е познато дали забранила, но воопшто не е важно што црквата забранува или не забранува туку важно е што пишува во библијата, дали таа забранува или не е важно.
   
 7. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  И, што пишува во Библијата по предметново прашање?...
   
 8. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  838
  Во билијата конкретно за тоа ништо не пишува, но пишува дека суеверија и слични глупости се во споротивност со библијата и се погрешни, никој не смее да наметнива свои паравила, а такви во православната и католичката црква ги има многу.
  Слични работи правеле фарисеите, тие со се за занимавале со вакви слични глупости само не со суштината на релеигијата.
  И во ооптшто да не запалиш свеќа не е проблем, прави си ти самиот како што мислиш дека е ОК, јас не почитувам ниедно црковно правило, битна ми е само библијата.
   
 9. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Хмммм...Велиш, не пишува ништо?

  И сега, со кој памет се повикуваш на Библијата, кога истата вели „ништо„? По твојава логика, испаѓа дека побитно е (не)пишувањето ништо отколку одредбите од Црквата, кои се јасни и неменливи и се “нешто“?...

  Батали фарисеите, оти нив не ги споменав.
   
 10. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  838
  Да земам да ти нацртам?
   
 11. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Имајќи во предвид дека ем се повикуваш на Библијата ем велиш дека Библијата кажува ништо, сигурен сум дека истото ќе се случи и со твоето цртање, што значи-ништо.

  Туку, за секој случај, обиди се па можи ќе ти успеи...
   
 12. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.832
  Допаѓања:
  3.708
  Дали некој може да ми најде еден податок за Методи Гогов првиот епископ во независна Македонија?
  Дали некој знае колку деца биле колку браќа и сестри имал?
   
 13. the red

  the red

  Член од:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  6
  Зошто за православната црква се вели дека е онаа правилната?
   
 14. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Затоа што постои уште од Педесетница (50 денови по Христово воскресение), кога Бог Светиот Дух ја основа Црквата, и затоа што го чува Христовото и Апостолското учење неизменето, пренесувано од една на друга генерација луѓе во Црквата.

  Другите, кои велат дека се „црква„, имаат свои основачи, кои се обични смртници и имаат учења кои се изменети низ текот ов времето.
   
  На Прорус и the red им се допаѓа ова.
 15. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.604
  Допаѓања:
  993
  Не прави идол или слика на она што е горе на небото и она што е долу на земјата..

  Ме интересира кое е значењето на оваа втора заповед??

  Дали тоа значи дека во црквите - манастирите воопшто не треба да има ниту една икона, фреска и никој лик од светите апостоли и Исус да не се прикажува???
   

Сподели преку: