Прашање за Христијанството III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали надлежните во Ерусалим каде наводно се спушта ,,благодетниот оган" би прифатиле независна и неутрална истрага на предметите, околината, просториите и луѓето, пред тој настан, за време на истиот и после него? Истрага во која би се проверило дали има присуство на хемикалии, запалливи средства и слично.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали благодатниот оган од Ерусалим прв пат пристигнува во Македонија?

Среќни празници.
Веројатно да, за прв пат, а воедно и како доказ за оние кои не веруваат дека Духот Свет навистина се спушта на гробот Христов во Ерусалим, на Велика Сабота. За верните од МПЦ-ОА тоа ќе биде чест.

Еве го овогодинешниот оган:

https://www.youtube.com/watch?v=36jLEOTCfHg
 

Sweet2

Be Happy :)
Член од
23 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Да прашам нели кога ќе умрел човек првиот ден свеќа не се палело. Што ако запалиш?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.026
Да прашам нели кога ќе умрел човек првиот ден свеќа не се палело. Што ако запалиш?
Душата не е замината и може да си мисли дека е роденденска па да ја дувне да ве исплаши.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да прашам нели кога ќе умрел човек првиот ден свеќа не се палело. Што ако запалиш?
Не ми е познато дека постои Црковна забрана за палење свеќа на првиот ден од нечие упокојување (кој знае нека ме поправи...), но не гледам штета ако свеќата биде запалена, затоа што душата од упокоениот навистина е се‘ уште во овој Свет во првите 3 денови од смртта, па пошто не го знаеме степеност од праведност кој душата го постигнала а која (душа) ќе треба да се појави пред Бога, на душата секако и‘ се корисни нашите добри дела во нејзина корист па дури и палењето свеќа, придружено со наша желба за нејзино спасение...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Да прашам нели кога ќе умрел човек првиот ден свеќа не се палело. Што ако запалиш?
Не ми е познато дали забранила, но воопшто не е важно што црквата забранува или не забранува туку важно е што пишува во библијата, дали таа забранува или не е важно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И, што пишува во Библијата по предметново прашање?...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
И, што пишува во Библијата по предметново прашање?...
Во билијата конкретно за тоа ништо не пишува, но пишува дека суеверија и слични глупости се во споротивност со библијата и се погрешни, никој не смее да наметнива свои паравила, а такви во православната и католичката црква ги има многу.
Слични работи правеле фарисеите, тие со се за занимавале со вакви слични глупости само не со суштината на релеигијата.
И во ооптшто да не запалиш свеќа не е проблем, прави си ти самиот како што мислиш дека е ОК, јас не почитувам ниедно црковно правило, битна ми е само библијата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во билијата конкретно за тоа ништо не пишува, но пишува дека суеверија и слични глупости се во споротивност со библијата и се погрешни, никој не смее да наметнива свои паравила, а такви во православната и католичката црква ги има многу.
Слични работи правеле фарисеите, тие со се за занимавале со вакви слични глупости само не со суштината на релеигијата.
И во ооптшто да не запалиш свеќа не е проблем, прави си ти самиот како што мислиш дека е ОК, јас не почитувам ниедно црковно правило, битна ми е само библијата.
Хмммм...Велиш, не пишува ништо?

И сега, со кој памет се повикуваш на Библијата, кога истата вели „ништо„? По твојава логика, испаѓа дека побитно е (не)пишувањето ништо отколку одредбите од Црквата, кои се јасни и неменливи и се “нешто“?...

Батали фарисеите, оти нив не ги споменав.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да земам да ти нацртам?
Имајќи во предвид дека ем се повикуваш на Библијата ем велиш дека Библијата кажува ништо, сигурен сум дека истото ќе се случи и со твоето цртање, што значи-ништо.

Туку, за секој случај, обиди се па можи ќе ти успеи...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.503
Дали некој може да ми најде еден податок за Методи Гогов првиот епископ во независна Македонија?
Дали некој знае колку деца биле колку браќа и сестри имал?
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Зошто за православната црква се вели дека е онаа правилната?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто за православната црква се вели дека е онаа правилната?
Затоа што постои уште од Педесетница (50 денови по Христово воскресение), кога Бог Светиот Дух ја основа Црквата, и затоа што го чува Христовото и Апостолското учење неизменето, пренесувано од една на друга генерација луѓе во Црквата.

Другите, кои велат дека се „црква„, имаат свои основачи, кои се обични смртници и имаат учења кои се изменети низ текот ов времето.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Не прави идол или слика на она што е горе на небото и она што е долу на земјата..

Ме интересира кое е значењето на оваа втора заповед??

Дали тоа значи дека во црквите - манастирите воопшто не треба да има ниту една икона, фреска и никој лик од светите апостоли и Исус да не се прикажува???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom