Прашање за Христијанството III

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Кеплр,

појќе е од јасно дека уопште не си го прочитал текстот, а веќе изведуваш осуда...Алал да ти е, ќе те биде! :icon_lol:

Ај едно прашање од мене до тебе, според содржината од линков:

http://www.blic.rs/vesti/svet/zivot-najbogatijih-seika-kupuju-avione-kao-da-su-igracke/flverzj

Што мислиш, зашто на дотичниве ликови не им е проблем да арчат пари џоа луди на скапи играчки, како што се авионите и јахтите?
ова се шеици, не се имами ни оџи.
Муслиманските свештеници се познати по скромноста во животот, од нив можат многу да научат православните попови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Кеплр,

појќе е од јасно дека уопште не си го прочитал текстот, а веќе изведуваш осуда...Алал да ти е, ќе те биде! :icon_lol:

Ај едно прашање од мене до тебе, според содржината од линков:

http://www.blic.rs/vesti/svet/zivot-najbogatijih-seika-kupuju-avione-kao-da-su-igracke/flverzj

Што мислиш, зашто на дотичниве ликови не им е проблем да арчат пари џоа луди на скапи играчки, како што се авионите и јахтите?
Прочитан ми е текстот де, стандардна шема на перење на пари е ова, дедото Стефан не е првиот што научи дека преку „поклони“ може да се перат пари. Доколу испадне дека е поклон, баш ме интересира кој е толку дарежлив и каква е конекцијата негова со дедото Стефан ;)
А ако го имаат купено, кажи ми ти која е потребата за да имаат чамец од 300коња што чини 180 000 евра?

Шеиците се бизнисмени де, тие не се кријат дека уживаат во земските убавини, имаат по 100 жени, возат јаки возила, имаат ауроплани и јахти, тоа е вообичаено за нив, а црквата колку што јас знам проповеда да не се навлекуаат верниците на земските убавини, иако нејзините претставници возат џипови од 100к евра, чамци од 180 000 евра, јадат срнечко на Камник за време на строг пост и т.н
Замисли го дедото Стефан на сликава наместо Дан Билзериан, кон тоа се стреми, само плус ланец со крст на врат.
Dan-Bilzerian-boat-chics.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прочитан ми е текстот де, стандардна шема на перење на пари е ова, дедото Стефан не е првиот што научи дека преку „поклони“ може да се перат пари. Доколу испадне дека е поклон, баш ме интересира кој е толку дарежлив и каква е конекцијата негова со дедото Стефан ;)
А ако го имаат купено, кажи ми ти која е потребата за да имаат чамец од 300коња што чини 180 000 евра?
Кеплер де,

дај намали од „набадањево„, оти можи и ќе погодиш нешто во мракот...:pos:

Убо ти велам, прочитај го текстот пар илјади пати за да ти се разјасни па дој кажи ми во кој дел од текстот од линкот е напишано дека МПЦ, т.е. Епископот го платиле бротчето.[DOUBLEPOST=1499288883][/DOUBLEPOST]
Шеиците се бизнисмени де,]

Да, а ја‘ сум кинез...[DOUBLEPOST=1499288984][/DOUBLEPOST]
тие не се кријат дека уживаат во земските убавини, имаат по 100 жени, возат јаки возила, имаат ауроплани и јахти, тоа е вообичаено за нив, а црквата колку што јас знам проповеда да не се навлекуаат верниците на земските убавини, иако нејзините претставници возат џипови од 100к евра, чамци од 180 000 евра, јадат срнечко на Камник за време на строг пост и т.н
Замисли го дедото Стефан на сликава наместо Дан Билзериан, кон тоа се стреми, само плус ланец со крст на врат.
Убо‘ вели Црквата, а ти неубо‘ велиш за Црквата. Е ми оти така?...

Не, не го замислувам Епископот, оти он си има друга улога во Црквата, која не ти е по мерако‘...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Кеплер де,

дај намали од „набадањево„, оти можи и ќе погодиш нешто во мракот...:pos:

Убо ти велам, прочитај го текстот пар илјади пати за да ти се разјасни па дој кажи ми во кој дел од текстот од линкот е напишано дека МПЦ, т.е. Епископот го платиле бротчето.[DOUBLEPOST=1499288883][/DOUBLEPOST]


Да, а ја‘ сум кинез...[DOUBLEPOST=1499288984][/DOUBLEPOST]

Убо‘ вели Црквата, а ти неубо‘ велиш за Црквата. Е ми оти така?...

Не, не го замислувам Епископот, оти он си има друга улога во Црквата, која не ти е по мерако‘...
Утре да станиш порано и право на очен лекар, очигледно е дека имаш проблеми со видот.
Да има улога да троши пари собрани од народот.[DOUBLEPOST=1499289680][/DOUBLEPOST]
Исто ко нашите попови и владици
Да, правилната улога е таа, имиџот за пред медиуми само е малку поразличен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Утре да станиш порано и право на очен лекар, очигледно е дека имаш проблеми со видот.
Да има улога да троши пари собрани од народот.
Де де, намали од „набадањето„ оти 100%-тно промашуваш без да ти текне, а ако веќе треба да се вреѓаме, еве „една„ и од мене; не ти треба очен лекар.............туку ти треба психијатар.

За секој случај, еве го текстот од линкот во целина а ти биди умен и посочи го текстот кој јас не го гледам, а кој ти „као„ го гледаш:

„...Капетанот на Капетанијата на пристаништата, Горан Устијановски, ја потврдил информацијата дека постои таков пловен објект и истакнал дека глисерот во моментов се наоѓа во постапка за регистрација
Монашкото братство од манастирот „Света Богородица“ во струшкото село Калишта од Епархијата со која раководи поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, се подновило со луксузен пловен објект во вредност од 180.000 евра, пишува порталот „Охридскај“.


Како што е наведено, најверојатно станува збор за глисер марка „страјдер 8“, кој е долг 8,32 метри и кој поседува два мотора „меркјури“ со вкупна моќност од 300 коњски сили. Нивната потрошувачка изнесува 150 литри безоловен бензин за еден час, односно 200 евра за еден час.
Глисерот е паркиран на пристаништето на хотелот „Бисер“ во Струга, открива порталот и наведува дека монасите овие денови земаат часови за обука од вработени во Капетанијата на пристаништата на Република Македонија со седиште во Охрид.

Капетанот на Капетанијата на пристаништата, Горан Устијановски, ја потврдил информацијата дека постои таков пловен објект и истакнал дека глисерот во моментов се наоѓа во постапка за регистрација.

– Како увозник се јавува компанијата „Сис травел груп“, но точно не знам дали глисерот е даден само на користење на монасите или е подарок кон МПЦ – рекол Устијановски.
На прашањето, како тоа монасите управуваат со пловен објект без пловидна дозвола и дали е дозволено Капетанијата да ги обучува монасите со нерегистриран глисер, Устијановски истакнал дека никој не го известил за евентуално прекршување на законите, но и дека нема информација дали вработените од Капетанијата им држеле обуки на монасите.

Од Македонската православна црква вчера ниту ја потврдија ниту ја демантираа информацијата.


Ова не е единствениот луксузен пловен објект што го користат владиците од Македонската православна црква, бидејќи како што пишува порталот „Охридскај“, митрополитот дебарско-кичевски господин Тимотеј веќе некое време поседува сличен глисер „катамаран“, чија вредност наводно изнесува 28.000 евра...„.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Де де, намали од „набадањето„ оти 100%-тно промашуваш без да ти текне, а ако веќе треба да се вреѓаме, еве „една„ и од мене; не ти треба очен лекар.............туку ти треба психијатар.

За секој случај, еве го текстот од линкот во целина а ти биди умен и посочи го текстот кој јас не го гледам, а кој ти „као„ го гледаш:

„...Капетанот на Капетанијата на пристаништата, Горан Устијановски, ја потврдил информацијата дека постои таков пловен објект и истакнал дека глисерот во моментов се наоѓа во постапка за регистрација
Монашкото братство од манастирот „Света Богородица“ во струшкото село Калишта од Епархијата со која раководи поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, се подновило со луксузен пловен објект во вредност од 180.000 евра, пишува порталот „Охридскај“.

Како што е наведено, најверојатно станува збор за глисер марка „страјдер 8“, кој е долг 8,32 метри и кој поседува два мотора „меркјури“ со вкупна моќност од 300 коњски сили. Нивната потрошувачка изнесува 150 литри безоловен бензин за еден час, односно 200 евра за еден час.
Глисерот е паркиран на пристаништето на хотелот „Бисер“ во Струга, открива порталот и наведува дека монасите овие денови земаат часови за обука од вработени во Капетанијата на пристаништата на Република Македонија со седиште во Охрид.

Капетанот на Капетанијата на пристаништата, Горан Устијановски, ја потврдил информацијата дека постои таков пловен објект и истакнал дека глисерот во моментов се наоѓа во постапка за регистрација.

– Како увозник се јавува компанијата „Сис травел груп“, но точно не знам дали глисерот е даден само на користење на монасите или е подарок кон МПЦ – рекол Устијановски.
На прашањето, како тоа монасите управуваат со пловен објект без пловидна дозвола и дали е дозволено Капетанијата да ги обучува монасите со нерегистриран глисер, Устијановски истакнал дека никој не го известил за евентуално прекршување на законите, но и дека нема информација дали вработените од Капетанијата им држеле обуки на монасите.

Од Македонската православна црква вчера ниту ја потврдија ниту ја демантираа информацијата.

Ова не е единствениот луксузен пловен објект што го користат владиците од Македонската православна црква, бидејќи како што пишува порталот „Охридскај“, митрополитот дебарско-кичевски господин Тимотеј веќе некое време поседува сличен глисер „катамаран“, чија вредност наводно изнесува 28.000 евра...„.
Од толку напрегање да најдеш скриени пораки во Библијата, веќе и натписот на тоалетна хартија ти има скриена порака.
Ај просветли ме што е тука погрешно и кој е делот што негира дека црквата е мафија, баш ме интересира, просто како грав е напишано дека црквата си регистрира пловен објект кој по спецификациите кошта 180 000 евра што има 300коња и троши 150 литри бензин за еден работен час, го има на уште 10 медиуми истото објавено, а каде што чади викаат и оган има.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Кеплр,

појќе е од јасно дека уопште не си го прочитал текстот, а веќе изведуваш осуда...Алал да ти е, ќе те биде! :icon_lol:

Ај едно прашање од мене до тебе, според содржината од линков:

http://www.blic.rs/vesti/svet/zivot-najbogatijih-seika-kupuju-avione-kao-da-su-igracke/flverzj

Што мислиш, зашто на дотичниве ликови не им е проблем да арчат пари џоа луди на скапи играчки, како што се авионите и јахтите?
Мики, убаво те прашаа: Зошто нашиве попови купиле глисер од 180 000 е? Не ги мешај шеиците оти тие си трошат сопствени пари и немаат религиозна мисија како поповите. Да споредиш поп со шеик ти е исто како да споредиш поп со трифун коствоски и да речеш како трифун може да си купи брод така можат и поповите. Не бегај од темата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од толку напрегање да најдеш скриени пораки во Библијата, веќе и натписот на тоалетна хартија ти има скриена порака.
Ај просветли ме што е тука погрешно и кој е делот што негира дека црквата е мафија, баш ме интересира, просто како грав е напишано дека црквата си регистрира пловен објект кој по спецификациите кошта 180 000 евра што има 300коња и троши 150 литри бензин за еден работен час, го има на уште 10 медиуми истото објавено, а каде што чади викаат и оган има.
Кеплер, разбираш.

твојот помрачен ум може да го просветли само светлоста од благиот Бог...

Пак „набадаш„ и пак читаш нешта кои никаде не се напишани. Треба да провериш кај ти е маката. Не ој то така...[DOUBLEPOST=1499358771][/DOUBLEPOST]
Мики, убаво те прашаа: Зошто нашиве попови купиле глисер од 180 000 е?
Кој вели дека „нашиве попов„ купиле глисер од 180 иљадарки? Ти велиш?...

Обрати се до Архиепископијата од МПЦ-ОА, тоа е онаа бела зграда зад храмот „Св. Климент„ во Скопје во Центар и набави го потребниот документ за продажбата, објави го на форумов и да видиме дали „нашите попови„ навистина купиле глисер.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
пишува дека купиле глисер од 180 000 евра.Незнам шо мозок треба да имаш за да се правиш чукнат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
пишува дека купиле глисер од 180 000 евра.Незнам шо мозок треба да имаш за да се правиш чукнат.
Еве де, ти имаш ептен, ама ептен многу мозок па дај набави документација од која јасно ќе се види дека поповите навистина купиле глисер.

Што? Немаш документ? Толку од твојот мозок?..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Еве де, ти имаш ептен, ама ептен многу мозок па дај набави документација од која јасно ќе се види дека поповите навистина купиле глисер.

Што? Немаш документ? Толку од твојот мозок?..
A која е квалификација на МПЦ или нејзина цел во чување на туѓи скапи бродови?
јас мислев дека тие се тука за нкакви духовни работи а не како склад за богаташки играчки.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Еве де, ти имаш ептен, ама ептен многу мозок па дај набави документација од која јасно ќе се види дека поповите навистина купиле глисер.

Што? Немаш документ? Толку од твојот мозок?..
Мики, во новото време митото и корупцијата се праќаат како поклони, ти пишав и вчера, не се први што го измислија или практикуваат тој мунасип ;) Денес вадат прикаски дека чамецот им е даден на чување и ако сакаат да го користат, а монасите земаат обуки со денови да го возат o_O, кај такви како тебе може да помине таа прикаска дека некој му дава на монасите на чување чамец од 180 000 евра и им го дава да го користат, ваљда и горивото им го полни за да дрифтаат по енѕерото ;)
19756469_1615108308513069_592996977539952787_n.jpg
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Еве де, ти имаш ептен, ама ептен многу мозок па дај набави документација од која јасно ќе се види дека поповите навистина купиле глисер.

Што? Немаш документ? Толку од твојот мозок?..
Голем број од верниците умираат за леб , овие јахти купуваат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Еве де, ти имаш ептен, ама ептен многу мозок па дај набави документација од која јасно ќе се види дека поповите навистина купиле глисер.

Што? Немаш документ? Толку од твојот мозок?..
A која е квалификација на МПЦ или нејзина цел во чување на туѓи скапи бродови?
јас мислев дека тие се тука за нкакви духовни работи а не како склад за богаташки играчки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom