Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема ништо погрешно, ти кажа дека папите го вовеле ропството, во новиот завет имаш инструкции до робовите и господарите како да се однесуваат. Ако постоеле робови, постоело и ропство, а ако папите го вовеле, тогаш кој папа го вовел? Или за време на кој папа бил пишуван новиот завет?
Потсети ме на мојот допис во кој имам напишано дека Папите го вовеле робството.
Јас сум трпелив и ќе те причекам..

А тоа што пишува во Новиот Завет, тоа е тема на која редовно заглавуваш, оти тоа сум ти го посочил миљон и пол пати.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од „видеово„, можам да видам само: небо како позадина, облаци со променлив облик, силен светлосен извор, претпоставувам дека е Сонцето и толпа луѓе...

Во рамките од рисјанската вера, римо-католиците се шампиони во опрелестеност, така да можеби гледаат нешта кои би сакале да ги видат.

Самиот собир ме потсетува на оние адвентистички „ливадски„ средби, на кои дотичните чекаа да дојде нивниот Исус, затоа што некој од нивните пророци го пресметал „точниот„ датум од второто Христово доаѓање.

Во Црквата, Мајката Божја не се јавува од облаците, барем колку што мене ми е познато, туку на други начини.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Од „видеово„, можам да видам само: небо како позадина, облаци со променлив облик, силен светлосен извор, претпоставувам дека е Сонцето и толпа луѓе...

Во рамките од рисјанската вера, римо-католиците се шампиони во опрелестеност, така да можеби гледаат нешта кои би сакале да ги видат.

Самиот собир ме потсетува на оние адвентистички „ливадски„ средби, на кои дотичните чекаа да дојде нивниот Исус, затоа што некој од нивните пророци го пресметал „точниот„ датум од второто Христово доаѓање.

Во Црквата, Мајката Божја не се јавува од облаците, барем колку што мене ми е познато, туку на други начини.
Абе шо прајме со нашиве верници, гледаш се распишале коментари Амин, мислиш навистина дошол Исус.
И сеа викаш не гледаш ништо и ти, а си видел некогаш да се има појавено?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Самиот собир ме потсетува на оние адвентистички „ливадски„ средби, на кои дотичните чекаа да дојде нивниот Исус, затоа што некој од нивните пророци го пресметал „точниот„ датум од второто Христово доаѓање.
Првите христијани оделе на ливади и пољанки и таму му пееле на покојниот Исус.
Велиш дека тоа било погрешно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе шо прајме со нашиве верници, гледаш се распишале коментари Амин, мислиш навистина дошол Исус.
И сеа викаш не гледаш ништо и ти, а си видел некогаш да се има појавено?
Кои се тие „наши„ верници: во или надвор од Црквата?

На пописот од 2002-та, во МК има 1,280мил. православни верници, македонци по род, кои влегуваат во црковните храмови на Божик и на Великден, за да запалат свеќа „за здравје„. Таква „количина„ од верници не е видлива во реалното живеење.

Секој кој е по упатен во верата, ќе го бара црковниот став по одредено прашање или настан или ќе расудува според досегашните сознанија и искуства од Црквата.

На посоченото „видео„, нема ништо посебно што би било објава од другиот Свет.

Мене лично, Мајката Божја ми се нема јавено. Како што веќе напишав, начинот на кој Богородица се јавува во Црквата, нема ништо заедничко со настанот од „видеото„.[DOUBLEPOST=1497566367][/DOUBLEPOST]
Првите христијани оделе на ливади и пољанки и таму му пееле на покојниот Исус.
Велиш дека тоа било погрешно?
Не, туку велам дека ти размислуваш најмалку 100%-тно погрешно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Кои се тие „наши„ верници: во или надвор од Црквата?

На пописот од 2002-та, во МК има 1,280мил. православни верници, македонци по род, кои влегуваат во црковните храмови на Божик и на Великден, за да запалат свеќа „за здравје„. Таква „количина„ од верници не е видлива во реалното живеење.

Секој кој е по упатен во верата, ќе го бара црковниот став по одредено прашање или настан или ќе расудува според досегашните сознанија и искуства од Црквата.

На посоченото „видео„, нема ништо посебно што би било објава од другиот Свет.

Мене лично, Мајката Божја ми се нема јавено. Како што веќе напишав, начинот на кој Богородица се јавува во Црквата, нема ништо заедничко со настанот од „видеото„.[DOUBLEPOST=1497566367][/DOUBLEPOST]

Не, туку велам дека ти размислуваш најмалку 100%-тно погрешно.
Значи џабе толку милиони фрлени за изградба на храмови кога ви стојат празни? Ве прочита народот, кога би се идржал реален религиски попис каде што нема да се плашат од гневниот бог кој се лути ако не веруваш во него и те праќа одма взандана во пеколот, нема ни 2 луѓе да имате, т.е ти и дедото стефан што ова го праи за пари и имиџ.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Потсети ме на мојот допис во кој имам напишано дека Папите го вовеле робството.
Јас сум трпелив и ќе те причекам..

А тоа што пишува во Новиот Завет, тоа е тема на која редовно заглавуваш, оти тоа сум ти го посочил миљон и пол пати.
Тоа е една од причините зашто не треба да им се верува на Папите, кои, откако почнаа да внесуваат новотарии во учењето од до тогаш единствената Црква, во 7-от век, не застанаа на новотариите, туку целосно ја изгубија изворноста од верата и почнаа да се занимаваат со нецрковни активности, како што беа кростоносните војни, кои подоцна прејдоа во Инквизиција, па во освојување на новите континенти и воведувањето на ропството,
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи џабе толку милиони фрлени за изградба на храмови кога ви стојат празни? Ве прочита народот, кога би се идржал реален религиски попис каде што нема да се плашат од гневниот бог кој се лути ако не веруваш во него и те праќа одма взандана во пеколот, нема ни 2 луѓе да имате, т.е ти и дедото стефан што ова го праи за пари и имиџ.
Кеплер,

се прашувам како да ти одговорам, кога самиот го изнесуваш сиот свој неписменлак и апсолутно непознавање на верата и Црквата која (веројатно) те крстила, а сето тоа-ничим изазван...

Не‘ прочитал народот?...А верните во Црквата, од Марс се паднати?...Црквата за кого е створена, ако не за народот?...

Гневен бог?...Па кој би сакал да верува во токму таков бог?...Имаш некоја твоја, до сега „необјавена визија„ за твојот бог?...Бог ме праќа во пеколот?...Како ти текна, а не ти текнува дека може и да не си во право?...

Пари, имиџ? Па токму световното живеење го наметна мамоновиот модел на живеење, а ти блебеташ дека во Црквата некој идел ради парите и имиџот?...[DOUBLEPOST=1497629251][/DOUBLEPOST]
А пази сега внимателно; еве две можни состојби во дописот напишан од мене.

Прва:

„...Тоа е една од причините зашто не треба да им се верува на Папите, кои, откако почнаа да внесуваат новотарии во учењето од до тогаш единствената Црква, во 7-от век, не застанаа на новотариите, туку целосно ја изгубија изворноста од верата и почнаа да се занимаваат со нецрковни активности, како што беа кростоносните војни, кои подоцна прејдоа во Инквизиција, па во освојување на новите континенти и воведувањето на ропството, па етноцидот врз домородното население во Јужна Америка и Австралија, па во протестантизам, со егзистенционализам, во нихилизам, во дарвинизам, во фашизам и што ли уште не....„

Втора:

„...Тоа е една од причините зашто не треба да им се верува на Папите...почнаа...да се занимаваат со нецрковни активности...како воведувањето на ропството, па етноцидот врз домородното население во Јужна Америка и Австралија, па во протестантизам, со егзистенционализам, во нихилизам, во дарвинизам, во фашизам и што ли уште не...„.

Која ти се бендисува и зашто ја земаш втората а не првата?...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Кеплер,

се прашувам како да ти одговорам, кога самиот го изнесуваш сиот свој неписменлак и апсолутно непознавање на верата и Црквата која (веројатно) те крстила, а сето тоа-ничим изазван...

Не‘ прочитал народот?...А верните во Црквата, од Марс се паднати?...Црквата за кого е створена, ако не за народот?...

Гневен бог?...Па кој би сакал да верува во токму таков бог?...Имаш некоја твоја, до сега „необјавена визија„ за твојот бог?...Бог ме праќа во пеколот?...Како ти текна, а не ти текнува дека може и да не си во право?...

Пари, имиџ? Па токму световното живеење го наметна мамоновиот модел на живеење, а ти блебеташ дека во Црквата некој идел ради парите и имиџот?...
Кои верни во Црквата? И самиот погоре призна дека поголем процент ви влегуваат од Велигден, па на Божик, тие верници ги сметаш? Црквата е створена од народот, со план да биде за народот и место каде што ќе му се служи на „госпо“, али скоро секогаш функционира како еден добар бизнис.
Таков е де, поголем дел од тие веруваат оти не бил мачка, оти гледал и бла бла глупости, т.е од страв дека ќе бидат казнети поради неверството.
Да, пари и имиџ, јас не возам мерџо од 100 бона, али вашите поглавици возат.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А пази сега внимателно; еве две можни состојби во дописот напишан од мене.

Прва:

„...Тоа е една од причините зашто не треба да им се верува на Папите, кои, откако почнаа да внесуваат новотарии во учењето од до тогаш единствената Црква, во 7-от век, не застанаа на новотариите, туку целосно ја изгубија изворноста од верата и почнаа да се занимаваат со нецрковни активности, како што беа кростоносните војни, кои подоцна прејдоа во Инквизиција, па во освојување на новите континенти и воведувањето на ропството, па етноцидот врз домородното население во Јужна Америка и Австралија, па во протестантизам, со егзистенционализам, во нихилизам, во дарвинизам, во фашизам и што ли уште не....„

Втора:

„...Тоа е една од причините зашто не треба да им се верува на Папите...почнаа...да се занимаваат со нецрковни активности...како воведувањето на ропството, па етноцидот врз домородното население во Јужна Америка и Австралија, па во протестантизам, со егзистенционализам, во нихилизам, во дарвинизам, во фашизам и што ли уште не...„.

Која ти се бендисува и зашто ја земаш втората а не првата?...
Ти кажа дека воведувањето на ропството било нецрковна активност, арно ама во новиот завет има упатства до робовите и нивните господари! Дали новиот завет е нецрковен? И за време на кој папа биле напишани тие упатства?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кои верни во Црквата? И самиот погоре призна дека поголем процент ви влегуваат од Велигден, па на Божик, тие верници ги сметаш? Црквата е створена од народот, со план да биде за народот и место каде што ќе му се служи на „госпо“, али скоро секогаш функционира како еден добар бизнис.
Таков е де, поголем дел од тие веруваат оти не бил мачка, оти гледал и бла бла глупости, т.е од страв дека ќе бидат казнети поради неверството.
Да, пари и имиџ, јас не возам мерџо од 100 бона, али вашите поглавици возат.
Кеплер,

не ми ги извртуј зборовите, туку држи се до она кое го напишав.

Црквата не е створена од народот и тоа е уште еден доказ дека и „функционално„ неписмен на теми на кои ничим изазван, сам се јавуеш...

Ете, јас немам никаква кола па нити се жалам, ниту им завидувам на свештениците кои имаат што свои, што службени возила.[DOUBLEPOST=1497639978][/DOUBLEPOST]
Ти кажа дека воведувањето на ропството било нецрковна активност, арно ама во новиот завет има упатства до робовите и нивните господари!
Пак и пак; не се повикувај на Писмото, оти напросто не го познаваш.[DOUBLEPOST=1497640011][/DOUBLEPOST]
Дали новиот завет е нецрковен?
А дали Новиот Завет е Црковен?[DOUBLEPOST=1497640052][/DOUBLEPOST]
И за време на кој папа биле напишани тие упатства?
А кој уопште вели дека упатствата се напишани за време од некој Папа? Ти велиш?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Кеплер,

не ми ги извртуј зборовите, туку држи се до она кое го напишав.

Црквата не е створена од народот и тоа е уште еден доказ дека и „функционално„ неписмен на теми на кои ничим изазван, сам се јавуеш...

Ете, јас немам никаква кола па нити се жалам, ниту им завидувам на свештениците кои имаат што свои, што службени возила.[DOUBLEPOST=1497639978][/DOUBLEPOST]

Пак и пак; не се повикувај на Писмото, оти напросто не го познаваш.[DOUBLEPOST=1497640011][/DOUBLEPOST]

А дали Новиот Завет е Црковен?[DOUBLEPOST=1497640052][/DOUBLEPOST]

А кој уопште вели дека упатствата се напишани за време од некој Папа? Ти велиш?
Со чии пари се градат објектите што се во сопственост на црквата, госпо ви пушта секоја година буџет или од народот?

И да им завидуваш ти е џабе, ти ќе плеткаш со нозете летово на +40, тие ќе си го ладат со климите и кожните седишта ќе им ја масираат половината за поарно да пеат ;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пак и пак; не се повикувај на Писмото, оти напросто не го познаваш.[DOUBLEPOST=1497640011][/DOUBLEPOST]

А дали Новиот Завет е Црковен?[DOUBLEPOST=1497640052][/DOUBLEPOST]

А кој уопште вели дека упатствата се напишани за време од некој Папа? Ти велиш?
Ти кажа дека папите го вовеле ропството! А во новиот завет има упатства до робовите и нивните господари! Ако ропството е нецрковна активност, тогаш како новиот завет е црковен? Или можеби не е? И за време на кој папа било воведено ропството?
Како што гледаш не се повикувам на ништо плус освен тоа што ти самиот си го изјавил, а од одговор ни трага ни глас. Трет или четврти пат прашувам а добивам само очајно прпелкање и тегавење.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти кажа дека папите го вовеле ропството!
Со конкретниот пример, преку монтажа на текст од мој а не од твој допис, ти докажав (!!!) со очигледност, што е тоа што ти сакаш да го прочиташ а што јас никаде не го напишав.

Просто кажано, Папите не го воведоа робството од проста причина, што истото постои од кога има луѓе на Земјава а робството трае до ден-денешен.

Трај си...[DOUBLEPOST=1497707204][/DOUBLEPOST]
А во новиот завет има упатства до робовите и нивните господари!.
Да, има и тоа е појќе од очигледно дека е запис и истото нема потреба од „докажување„.
Тоа што запишаното не го разбираш, тоа е само твој проблем.[DOUBLEPOST=1497707351][/DOUBLEPOST]
Ако ропството е нецрковна активност, тогаш како новиот завет е црковен?.
Робството, како што напишав претходно, постои од кога има луѓе на Земјава, а Црквата Христова постои 2000.г.

Новиот Завет е запишан од Апостолите Христови, во периодот од 41-та до 100-тата г. од н.е., а канозизиран од Црквата Христова во 692 г. од н,е.

Ваљда сега ти е троа појасно...[DOUBLEPOST=1497707396][/DOUBLEPOST]
Или можеби не е? .
Највероватно...[DOUBLEPOST=1497707706][/DOUBLEPOST]
И за време на кој папа било воведено ропството?
.
Робството, како последица од географските откритија, е воведено со почетокот од „откривањето„ на новите континенти, каде тогашните освојувачи и морепловни сили, пред се‘ шпанците и португалците, а подоцна и другите европски сили, како англачните, французите, белгијците, од времето од преодот од 16-ти во 17-ти ве, ги претворија новооткриените територии и нивното домородно население во предмет на материјална/суровинска експлоатација и извор на евтина работна сила, преку трговијата со робови пред се‘ од западна Африка, кои беа пренесувани во Северна Америка.

Колонијалните окупациони сили го претворија домородното население во евтина работна сила, без класична трговија со робови.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom