Прашање за Христијанството III

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Деновиве се заинтересирав околу начинот на исхрана кај Евреите, Муслиманите и Христијаните. Кај Евреите (според Кошер) и Муслиманите (според Халал) е забрането конзумирање на свинско месо, но налетав и на еден добар цитат од Библијата ...
" And the pig, because it parts the hoof but does not chew the cud, is unclean for you. Their flesh you shall not eat, and wtheir carcasses you shall not touch." (Deuternomy 14:8)
Според ова сметате ли дека и кај Христијаните треба да биде забрането конзумирањето на свинско месо ?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Деновиве се заинтересирав околу начинот на исхрана кај Евреите, Муслиманите и Христијаните. Кај Евреите (според Кошер) и Муслиманите (според Халал) е забрането конзумирање на свинско месо, но налетав и на еден добар цитат од Библијата ...
" And the pig, because it parts the hoof but does not chew the cud, is unclean for you. Their flesh you shall not eat, and wtheir carcasses you shall not touch." (Deuternomy 14:8)
Според ова сметате ли дека и кај Христијаните треба да биде забрането конзумирањето на свинско месо ?
Да, еве на пример јас како христијанин не јадам свинско месо.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Мене ме интересира кој е поголем: Јахве или Исус?
Јахве (арапски Аллах) е поголем, Исус(Иса) е дел од светото тројство како Божјо слово(логос) кое се отелотворило во она што денес го знаеме како Исус. Но Јахве(Аллах) е оној семоќниот,седржителот,на кој ликот му е непознат. Поентата на светото тројство е да се почитуваат Седржителот и словото и светиот дух. Затоа што според како им кажувал св. Кирил на луѓето повеќе чест ти прави тој што те почитува и тебе и твоето слово и твојот дух и затоа во христијанската доктрина се среќава светото тројство- Отецот(Седржител), Синот(словото) и светиот дух (духот)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Мене ме интересира кој е поголем: Јахве или Исус?
Јахве е поголем и појак пошто покојнио Исус го фатија римски војници го претепаа и го обесија како криминалец
Еден бог нема да дозволи со него така да постапуваат
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Јахве е поголем и појак пошто покојнио Исус го фатија римски војници го претепаа и го обесија како криминалец
Еден бог нема да дозволи со него така да постапуваат
И покрај тоа Исус исто така се молел на Јахве пред да го затворат а и на крстот кога бил му се обратил на Јахве со зборовите: Боже Боже зошто ме остави.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Prashanje do hristijanite : dali go drkate ? I dali posle toa chuvstvuvate grev deka ste frlile bebinja onamu kaj shto ne treba ? I dali se osekjate kako gluperdi koga posle takov chin vo nedela odite na bogosluzba ?
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Prashanje do hristijanite : dali go drkate ? I dali posle toa chuvstvuvate grev deka ste frlile bebinja onamu kaj shto ne treba ? I dali se osekjate kako gluperdi koga posle takov chin vo nedela odite na bogosluzba ?
Кој ѓавол ти ги испревртел мислите? Овој свет е на ѓаволот, кој се преправа како анѓел на светлината. Не се залажувај по материјални работи. Се што гледаш материјално на овој свет, е дело на ѓаволот. „Секој човек е ѕвезда“, поточно ѕвезден прав. Секој атом или елемент потежок од хелиум, е создаден во јадрото на некоја ѕвезда и пак ќе заврши во некоја ѕвезда (може и црна). Не е етички, да ги донесеш своите најмили, на овој свет. Да ги потчинеш на природните и општествени закони. Да ги дадеш на индоктринација, во општествените училишта. Да газат преку лешеви, за повисок статус и поудобен живот (сликичка на Фејсбук).
Се друго е оправдано, какви глуперди, каква богослужба.

„Суета, се е суета“. :angel:
 
Последно уредено:

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Да, еве на пример јас како христијанин не јадам свинско месо.
Тој цитат што го копирав се наоѓа во "Повторените закони" или во "Стариот завет" од Библијата наречен Тора од страна на Евреите. Ако Христијаните се водат според Новиот завет зошто тогаш да се прифаќаат учењата од Стариот завет? Ме интересира бидејќи свинското е штетно па дали важи ова и за нас христијаните.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тој цитат што го копирав се наоѓа во "Повторените закони" или во "Стариот завет" од Библијата наречен Тора од страна на Евреите. Ако Христијаните се водат според Новиот завет зошто тогаш да се прифаќаат учењата од Стариот завет? Ме интересира бидејќи свинското е штетно па дали важи ова и за нас христијаните.
Точно е дека одредбите од Стариот Завет се надминати па така е и со забраната за јадење свинско, која има улога на воспитувач во воздржувањето, а не затоа што свинското е штетно по здравјето. Патем кажано, јасно е дека практично секое месо е штетно, а не затоа што е свинско или телешко.

Рисјаните се водат по Новиот Завет, кој е исполнување на Стариот, што значи дека Стариот треба да се земе како претходница на Новиот, оти нивната взаемност е неспорна. Дел од вредностите од Стариот Завет се безвременски, корисни и поучни.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Kaко може да е света некоја книга со божја реч створена а да и помини рокот и да се надмине?
Нели рече дека си ги пручил сите религии...или веќе си заборавил дека си ги проучил сите религии.
Чудни прашања поставуеш како за експерат за религии...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Нели рече дека си ги пручил сите религии...или веќе си заборавил дека си ги проучил сите религии.
Чудни прашања поставуеш како за експерат за религии...
Велиш стариот завет е надминат?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Kajgana Shop

На врв Bottom