Прашање за Христијанството III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
....................
Вистината неможе да биде навреда!
Значи ако некој тврди дека одредено евангелие е лажно затоа што во него пишувало дека ангели биле вмешани во создавањето на човекот, а истите не биле споменати во битие, тогаш да бараш од мене рецепти за сарма, а не од оној што не видел ангели при создавањето на човекот во битие, е смешно!
Од кога вистината е навреда?
 
Последно уредено од модератор:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од кога вистината е навреда?
Од моментот кога вистината стана само твоја и само твој манир на пишување...
И, дај конечно, напиши: што е вистината?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Од моментот кога вистината стана само твоја и само твој манир на пишување...
И, дај конечно, напиши: што е вистината?
Значи имаш тврдење (не мое) дека одредено евангелие е лажно, затоа што никаде во битие не пишувало дека Бог го создал човекот по свој лик со помош на ангели. Јас поставувам прашање, каде воопшто пишува дека не го создал со помош на ангели! Што е еквивалент на барање да ми каже каде има рецепт за сарма!
И заклучокот - Ти ме цитираш, и мене ми поставуваш прашање, чија поента беше содржана во моето прашање до 121314!
Ај сеа погоди од три пати како се вика твојов случај?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај сеа погоди од три пати како се вика твојов случај?
Твојов случај (кој мене ми го враќаш по проверениот метод „...не ми ја мати водата...„), се вика вака: на погрешно прашање, се дава погрешен одговор.

Како што гледаш, нема потреба од „три пати„, туку имаш одговор „од прва„.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Твојов случај (кој мене ми го враќаш по проверениот метод „...не ми ј мати водата...„), се вика вака: на погрешно прашање, се дава погрешен одговор.

Како што гледаш, нема потреба од „три пати„, туку имаш одговор „од прва„.
Изматена ти е тебе водата одамна, не ти ја бистри ни господ да дојде.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Изматена ти е тебе водата одамна, не ти ја бистри ни господ да дојде.
И од мене, а и од моите соверници во Христа, укажано ти е дека немаш познавање од нештата кои ги пишуваш: можеш и цела Библија да ја ископираш на форумов, тоа нема да ти го покрие незнаењето.

Добиваш одговор на сето свое незнаење, а возвраќаш со постови кои сами по себе се обична празнотија.[DOUBLEPOST=1461189879][/DOUBLEPOST]
ја си го поштујем Јешуа
Како: цитираш „...библиски стихови...„ и велиш „...Да бе, така е, така пишува во Библијата...„?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И од мене, а и од моите соверници во Христа, укажано ти е дека немаш познавање од нештата кои ги пишуваш: можеш и цела Библија да ја ископираш на форумов, тоа нема да ти го покрие незнаењето.

Добиваш одговор на сето свое незнаење, а возвраќаш со постови кои сами по себе се обична празнотија.
Освен жими мајка, и "така е затоа што така ни одговара", што друго ги поткрепува твоите и одговорите на твоите соверници за да бидат знаење?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Освен жими мајка, и "така е затоа што така ни одговара", што друго ги поткрепува твоите и одговорите на твоите соверници за да бидат знаење?
Таман јас се оправив почнав малку да ги мозгам мислењата што ги пишувам, овој се расипа. Мора да е до некоја планета, или госпот не става на тест! A @MIKI1 што вака бе пиле? Нешто слабо аргументи во последно време? :)[DOUBLEPOST=1461233645][/DOUBLEPOST]http://mandza.com/2016/04/20/12-netochni-raboti-vo-koi-veruva-sekoj-hristijanin/

https://littlesaintsmovie.com/religion_en.html#

2 златни артикли за денес, очекувам коментар! ОД СИТЕ! :D
 
Последно уредено од модератор:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Освен жими мајка, и "така е затоа што така ни одговара", што друго ги поткрепува твоите и одговорите на твоите соверници за да бидат знаење?
- Знаењето кое Христос им го предаде на Апостолите,
- Континуитетот на Црквата, од Христа, преку Апостолите, до денес,
- Колективното сеќавање и искуствата од Црквата,
- Духот Свет, како гарант за виситнитоста од учењето од Црквата.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Каде пишува дека не користел ангели?! Има ли некаде пишано дека ангели не биле вмешани во создавањето?
А кај пишуе дека користел? Ти реков дека и на внуците мои им е јасно дека СОЗДАТЕЛОТ не се советува со созданијата што истиот ги створил. Кратко и јасно. Никој не е како Бог. Бог со стварање на човекот и ангелите не створил богови, туку созданија кои поради Љубовта Божја и Неговата Милост можат да станат богови по благодат. Начинот е даден во Новиот Завет, а тој не е ПРЕКУ МАГИЈА како што тоа го веруват окултистите, обманувајќи се дека можат преку истата да станат богови а Бог го претвораат во ништо за да немат кому да дадат одговор за нивните недела и гревови. То беше накратко. Не зборајм повеќе со иницијанти, чекам ви го мајсторот со покана на ваша тема, не овде!
Не само што не можеш да одговориш, туку не можеш ниту прашање да поставиш...:icon_lol:
Што би рекло лицето Б.Ц.: „Работава е „дупло голо„„.
Мики,. шо се распрааш со свакави... секој ден истите прашања им се одговорени а они кутрите неможат да разберат човечки јазик. Батали ги, не е џабе речено дека буквите не се за секој, ако ме разбираш... ;)[DOUBLEPOST=1461243265][/DOUBLEPOST]Мики, свака ти част забранење на нашата најмила светоотечка вера. Мене, колку време ќе ми даде Севишниот, толку ќе го посетувам форумчево за да поможам ако можам. Како иде постот Велигденски, чеда Божји? Се спремаме за Воскресение?!!!
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Темата е времено затворена заради хемиско-биолошко прочистување.

Ај сега вратете се на темава, секој нареден офтопик, бан од тема.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
- Знаењето кое Христос им го предаде на Апостолите,
- Континуитетот на Црквата, од Христа, преку Апостолите, до денес,
- Колективното сеќавање и искуствата од Црквата,
- Духот Свет, како гарант за виситнитоста од учењето од Црквата.
Верувањето не е знаење, ти веруваш, незнаеш.
Како ќе направиме разлика помеѓу твоево "знаење" и она на муслиманите или хиндусите, католиците...?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Верувањето не е знаење, ти веруваш, незнаеш.
Како ќе направиме разлика помеѓу твоево "знаење" и она на муслиманите или хиндусите, католиците...?
А, сo @MIKI1 дa дoгoвoрите зa кaкoв вид нa знaење гoвoрите?

Сo некoј сooдветен пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom