Прашање за Христијанството III

Член од
4 април 2013
Мислења
26
Поени од реакции
6
"Се обидувам да објаснам...."...точно, но тоа не го правам од што знам дека Библијата е лажна, па јас барам начин да ја одбранам со своја наука. Одбраната на Библијата го правам со самата нејзе, што во превод значи дека оваа книга е вистински Божја Книга.

"Sonceto mu se pokazal na nekoj maten izvor..."...Всушност ова објаснување на оваа сура е доста интересно, посебно затоа што се противи на објаснувањето на еден од најдобрите Тафсири од Ибн Касир (Ibn Kathir) каде вели дека всушност Мухамед сакал да каже дека сонцето заоѓа во океанот на запад...(провери на qtafsir.com), малку поинакво оправдување од твоето кое Ибн Касир го прави како он вели, да го исправи искривувањето направено од Христијаните и Евреите. Е сега кого да слушам тебе или најпознатиот Тафсир.
Soul се надевам приметуваш дека не ги тресам информациите од ракав.

поздрав.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Vie i samite znaete deka CRKVATA gi spalila site naucnici koi tvrdele deka zemjata vrti okolu sonceto,deka zemjata e Kugla i gi smetale za Eretici bidejki toa e sprotivno bibliskoto ucenje i eres.
Која Црква?
Православната?
Римската?
Лутеранската?
Сириската?
Етиопската?
Коптската?
Еременската?
Евангелиситчката?
Адвентистичката?
Јеховините сведоци?
Мормонската?
Конгреганската?

Некоја 16-та?...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
ОК Soul ти благодарам за опширното излагање.......
Пред да пишиш пост, разгледај ги подобро функциите за реплицирање со quote, и другите опции во менито. За да биде попрегледна темата и твоето мислење.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
"Се обидувам да објаснам...."...точно, но тоа не го правам од што знам дека Библијата е лажна, па јас барам начин да ја одбранам со своја наука. Одбраната на Библијата го правам со самата нејзе, што во превод значи дека оваа книга е вистински Божја Книга.

"Sonceto mu se pokazal na nekoj maten izvor..."...Всушност ова објаснување на оваа сура е доста интересно, посебно затоа што се противи на објаснувањето на еден од најдобрите Тафсири од Ибн Касир (Ibn Kathir) каде вели дека всушност Мухамед сакал да каже дека сонцето заоѓа во океанот на запад...(провери на qtafsir.com), малку поинакво оправдување од твоето кое Ибн Касир го прави како он вели, да го исправи искривувањето направено од Христијаните и Евреите. Е сега кого да слушам тебе или најпознатиот Тафсир.
Soul се надевам приметуваш дека не ги тресам информациите од ракав.

поздрав.
Eve sega namesto da se izvleces so ona sto go zapocna prefrlas so Kur'anot. Ne e temata za Kur'anot tuku za biblijata.
Dali vidovme citati od Biblijata koi kazuvaat deka zemjata e OKRUGLA PLOCA ? DA ! Dali vidovme deka sonceto spored biblijata se dvizi okolu zemjata ? DA ! Dali istorijata kazuva deka crkvata ubila i spalila i obesila mnogu naucnici i gi proglasila za heretici zaradi toa sto tvrdele deka zemjata e TOPKA i deka TAA KRUZI OKOLU SONCETO ? DA !

Bori se so toa,ostavi Kur'an na ovaa tema.

Aetot od Surata koj go spomnuvas,ne spomnuvaj go voopsto bidejki tamu ne pisuva deka sonceto mu se pokazalo od maten izvor tuku deka mu se PRICINILO.
Kad stiže do mjesta gdje Sunce zalazi, učini mu se kao da zalazi u jedan mutan izvor i nađe u blizini njegovoj jedan narod.

Ova ti e kako koga imas vroglavica pa TI SE CINI KAKO DA se' okolu tebe se vrti no ne e toa taka,toa e samo vo glavata tvoja.
 
Член од
4 април 2013
Мислења
26
Поени од реакции
6
Другар, да те прашам искрено, ти го прочита ли воопшто постот со кој ти дадов посебен одговор по секое од твоите "тврдења" ?
По муабетов кој го правиш и се надоврзуваш на последниот мој пост, ми изгледа како да не си го прочитал претходниот одговор. И да е така, се случува, не е ништо.
Доколку не си го видел, врати се и прочитај ги моите одговори, он-лине можеш да пронајдеш Библија и да ги провериш фактите кои ги произнесов. Е тогаш би било добро да го чујам твоето мислење и евентуално побивање на фактите што ти ги презентирав, па кога нема да знам што да ти одговорам, е тогаш да се види дека имам проблеми во мојата Света Книга.

Инаку примерот со ајет 18:86 го дадов само како пример со кој сакав да ти покажам дека и во Куранот има работи кои можеме туку така да ги извадиме од контекст (како што ти направи со зборовите од Библијата). Инаку во последниот пост врска овој ајет ти презентирав дел до најпознатиот Тафсир, каде се дава оправдување, кое нема врска со твојот болдиран текст.
Обрни внимание на почетокот на ајетот кој не си го болдирал: Kad stize do mjesta gdje Sunce zalazi...е тука лежи зајакот. (Исламот не е дел од оваа тема, инаку врска овој ајет и слични има побајаги работи да се извадат на маса,...).
Поздрав.
--- надополнето: 8 април 2013 во 16:53 ---
Се извинувам на досегашната публика заради пропустот кој јас го направив. Ќе ми простите, немам некое големо искуство во форуми он-лине, па затоа ми треба малку време да научам некои од техничките работи како надоврзување на претходни постови итн...
Можеби ова е причината зошто и Soul не го видел мојот претпоследен пост во кој дадов одговор на неговите прашања/тврдења.
Ве поздравувам.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Другар, да те прашам искрено, ти го прочита ли воопшто постот со кој ти дадов посебен одговор по секое од твоите "тврдења" ?
По муабетов кој го правиш и се надоврзуваш на последниот мој пост, ми изгледа како да не си го прочитал претходниот одговор. И да е така, се случува, не е ништо.
Доколку не си го видел, врати се и прочитај ги моите одговори, он-лине можеш да пронајдеш Библија и да ги провериш фактите кои ги произнесов. Е тогаш би било добро да го чујам твоето мислење и евентуално побивање на фактите што ти ги презентирав, па кога нема да знам што да ти одговорам, е тогаш да се види дека имам проблеми во мојата Света Книга.

Инаку примерот со ајет 18:86 го дадов само како пример со кој сакав да ти покажам дека и во Куранот има работи кои можеме туку така да ги извадиме од контекст (како што ти направи со зборовите од Библијата). Инаку во последниот пост врска овој ајет ти презентирав дел до најпознатиот Тафсир, каде се дава оправдување, кое нема врска со твојот болдиран текст.
Обрни внимание на почетокот на ајетот кој не си го болдирал: Kad stize do mjesta gdje Sunce zalazi...е тука лежи зајакот. (Исламот не е дел од оваа тема, инаку врска овој ајет и слични има побајаги работи да се извадат на маса,...).
Поздрав.
--- надополнето: 8 април 2013 во 16:53 ---
Се извинувам на досегашната публика заради пропустот кој јас го направив. Ќе ми простите, немам некое големо искуство во форуми он-лине, па затоа ми треба малку време да научам некои од техничките работи како надоврзување на претходни постови итн...
Можеби ова е причината зошто и Soul не го видел мојот претпоследен пост во кој дадов одговор на неговите прашања/тврдења.
Ве поздравувам.
Ne mi e jasno zosto postot mi bese izbrisan. Ne navrediv nikogo.

Prijatele.
Jas te razbiram ubavo,razberime ti mene.
Islamskata zaednica nikogo ne zapali zaradi toa sto tvrdi nekoj deka sonceto ne izleguva od maten izvor. Dali me razbirate ?
Crkvata gi palese naucnicite koi tvrdea deka zemjata e Topcesta i deka taa kruzi okolu Sonceto a ne obratno. Crkvata nim gi tretirase za Eretici bidejki nivnoto tvrdenje bilo sprotivno na biblijata.
Ovoj cin potvrduva deka vo citatite koi vi gi napisav se misli istoto ili se mislelo istoto. Eve kazi mi;
Zosto bile ubieni: Kopernik,Bruno,Galileo i ostanati naucnici od strana na crkvata ?
--- надополнето: 8 април 2013 во 23:24 ---
Napisano od @Чорбаџија
Зошто денес во 21век муслиманите се уште веруваат во Куранот кога научниците одамна докажаа и потврдија со јасни фотографии од вселената дека Сонцето не врти околу Земјата, дека ѕвездите се подалеку од Сонцето и Месечината, а не најблиску до нас како што пишува во Куранот?
Дали се работи за слепа вера или едноставно не се информирани за овие факти? Или можеби забрането им е да престанат да веруваат во Куранот?
Corba,vie li najdovte za vrtenje na zemjata da zboruvate,vie li koi site naucnici za toa gi ubivte. Vie,NAROCITO,protestantite ?
Corba be. Reakcijata na crkvata na poddrzanata Kopernikova teorija bese bucna. Protestantite i Katolicite galamea na taa hereza !
Tvojot Martin Luter ja odbi heleocentricnata teorija kako smesna idea na budali.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Corba,vie li najdovte za vrtenje na zemjata da zboruvate,vie li koi site naucnici za toa gi ubivte.
Не сум убил јас никаков научник. Ниту Исус и апостолите убиле. Тоа што некој со векови подоцна ставил крст на гради и убивал, тоа е негов проблем, а не мој. Тоа нема врска со христијанството.
Исус ниту им нареди на православните да ги убиваат богомилите, ниту на католиците да ги убиваат научниците. Тие своеглаво си го правеле тоа. И ти можеш да ставиш крст околу врат и да се разнесеш у некој автобус. Дали тоа значи дека христијанството учи така? Или дека Христос е крив за тоа твое вандалско однесување? Не.

Но на темата за Исламот јас поставувам адекватно прашање и очекувам директен одговор (не мора да биде од тебе), а не заташкување на прашањето, а не префрлување на дискусијата на друго место како што ти тука правиш.

Инаку на на претходната страна (еве директен линк) објаснив дека во Библијата има индикации дека Земјата има сферен облик (бидејќи Исус вели дека за едни ќе биде ден, за други ноќ) и дека пишува дека таа е закачена за ништо (со други зборови лебди, а не пишува дека е носена на грбови на китови или желки).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Инаку на на претходната страна (еве директен линк) објаснив дека во Библијата има индикации дека Земјата има сферен облик (бидејќи Исус вели дека за едни ќе биде ден, за други ноќ) и дека пишува дека таа е закачена за ништо (со други зборови лебди, а не пишува дека е носена на грбови на китови или желки).
Лука 4
5 И го одведе на високо и Му ги покажа, во еден миг, сите царства на светот

Ако земјата има сверичен облик според библијата, како е можно од високо место да се видат сите царства на светот?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Лука 4
5 И го одведе на високо и Му ги покажа, во еден миг, сите царства на светот

Ако земјата има сверичен облик според библијата, како е можно од високо место да се видат сите царства на светот?
Најверојатно во визија Му ги покажал.
Инаку дури и да била плочеста Земјата, зарам мислиш дека од некое високо место може да се видат сите царства на светот? Провидноста на воздухот не дозволува ниту 100км да видиш у радиус околу тебе, а тогаш добро се знаело за Африка, Азија, Европа.. значи далеку повеќе од 100км. Значи каков и да е обликот на Земјата, ниту од највисоката планина не можат да се видат сите царства на светот. Значи дека веројатно во визија да му ги покажал.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Најверојатно во визија Му ги покажал.
Инаку дури и да била плочеста Земјата, зарам мислиш дека од некое високо место може да се видат сите царства на светот? Провидноста на воздухот не дозволува ниту 100км да видиш у радиус околу тебе, а тогаш добро се знаело за Африка, Азија, Европа.. значи далеку повеќе од 100км. Значи каков и да е обликот на Земјата, ниту од највисоката планина не можат да се видат сите царства на светот. Значи дека веројатно во визија да му ги покажал.
Убаво си пишува:
"Лука 4
5 И го одведе на високо...." Никаде не се споменува никаква визија, туку некое високо место.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Зошто пишува во библијата дека жената мора да се покорува пред мажот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто пишува во библијата дека жената мора да се покорува пред мажот.
Затоа што жената (Ева) е створена од и за мажот (Адам) а не е мажот (Адам) створен од и за жената (Ева).

Разбира се, ова да не биде разбрано на погрешен начин, туку на начин на кој Бог ја благоловил релацијата „маж-жена„.
--- надополнето: 9 април 2013 во 09:38 ---
Исус ниту им нареди на православните да ги убиваат богомилите, ниту на католиците да ги убиваат научниците. Тие своеглаво си го правеле тоа.
Чорба, дај жив Ти све, извади ги православните од Твојата погана уста, од која истекува недоличен секрет и дај конечно, жив Ти све, почни да пишуваш нешто афирмативно за Твојата/Вашата маалска заедница, да видиме за ш‘о дружина се работи...:confused:
 
Член од
4 април 2013
Мислења
26
Поени од реакции
6
Ne mi e jasno zosto postot mi bese izbrisan. Ne navrediv nikogo.

Prijatele.
Jas te razbiram ubavo,razberime ti mene.
Islamskata zaednica nikogo ne zapali zaradi toa sto tvrdi nekoj deka sonceto ne izleguva od maten izvor. Dali me razbirate ?
Crkvata gi palese naucnicite koi tvrdea deka zemjata e Topcesta i deka taa kruzi okolu Sonceto a ne obratno. Crkvata nim gi tretirase za Eretici bidejki nivnoto tvrdenje bilo sprotivno na biblijata.
Ovoj cin potvrduva deka vo citatite koi vi gi napisav se misli istoto ili se mislelo istoto. Eve kazi mi;
Zosto bile ubieni: Kopernik,Bruno,Galileo i ostanati naucnici od strana na crkvata ?
--- надополнето: 8 април 2013 во 23:24 ---
Napisano od @Чорбаџија


Corba,vie li najdovte za vrtenje na zemjata da zboruvate,vie li koi site naucnici za toa gi ubivte. Vie,NAROCITO,protestantite ?
Corba be. Reakcijata na crkvata na poddrzanata Kopernikova teorija bese bucna. Protestantite i Katolicite galamea na taa hereza !
Tvojot Martin Luter ja odbi heleocentricnata teorija kako smesna idea na budali.
Soul, сега во последниот пост те замолив да ги прочиташ моите одговори по сите твои тврдења и на нив да дадеш коментар и да ги побиеш. Бидејќи моите одговори се од Библијата, на овој начин ќе имаш прекрасна можност да ја бутнеш Библијата како Божја Книга, и да не замислиш нас Христијаните. Ова што ти го правиш е менување на правецот на дискусијата (можеби затоа што те мрзи да размислиш за претходното, или пак немаш добар одговор), но со ова ништо не постигнуваш туку си го арчиш и твоето и моето време, кое ми е важно.

Твоите тврдења поврзани со црквата ќе бидат исто така погубни за Библијата, доколку докажеш дека ставот на црквата произлегува од Библијата. Отпочеток добро тргна давајќи цитати од Библијата, кои отпосле ти ги објаснив врз основа на Библијата, и се виде дека нема врска со твојот заклучок.

Инаку со убивањата, Чорбаџија ти даде конкретен одговор (сличен на мојот погоре) дека треба да покажеш од каде доаѓаат истите, дали од Библијата или пак е по човечки ум. Моја препорака е да си ги проверуваш информациите кои незнам од каде ги наоѓаш, дури и за работи кои не се поврзани со Библијата имаш погрешни информации. На пример Коперник и Галилео не биле убиени ниту палени заради нивните тврдења (иако биле под притисок), туку Бруно, посебно затоа што бил припадник на Римокатоличката црква во тоа време. Неможеме да се вратиме 500год. наназад за да провериме што е “вистинскиот мотиватор-во сржта” на црквата во тоа време (иако и за тоа има начин) за да прави вакви дела, но убавото е што денеска го имаме Божјиот збор кој можеме да го читаме со наши очи и ум.

Искрено те поздравувам Soul, се надевам дека досега разбра дека вистинските Христијани тргнуваат и завршуваат со Библијата и дека тука треба да бидат насочени твоите размислувања и напори, а не кон кажување кој и што направил во име на Христијанството.

Доколку го применам истиот критериум што ти го правиш (за кој претходно кажав дека е погрешен), и во тој случај Христијанството ќе изгледа како розево цвеќе во споредба со делата правени во името на Исламот. Ако случајно го направам тоа, твојата главна одбрана треба да биде не во историски работи, мистерии и сл. туку одбраната треба да ти се заснова врз основа на кажувањата во твојата света книга, бидејќи тоа е основата на нашата вера.

Се надевам дека сега ме разбираш поцелосно. Доколку некој атеист ја чита оваа дискусија и ги гледа работите на начинот на кој ти ги поставуваш (дела на црквата без поврзаност со Библијата или Куранот/Хадисите), во тој случај нема да постане ниту муслиман ниту христијанин бидејќи и во едниот и во другиот случај ќе наиде на работи како војни, убивања и сл.

Те поздравувам.
--- надополнето: 9 април 2013 во 12:53 ---
Убаво си пишува:
"Лука 4
5 И го одведе на високо...." Никаде не се споменува никаква визија, туку некое високо место.
Ipsi следи целиот текст во Лука 4:5:И го одведе на високо и Му ги покажа, во еден миг, сите царства на светот.

Приметуваш дека самиот текст кажува два момента:

1. И го одведе на високо (ова е дел и од твојата забелешка)

2. И Му ги покажа во еден миг, сите царства на светот

Со читање на овој текст можеме да ги поставиме следниве прашања/опции на толкување:

-Дали пешачеле заедно до врвот на високата планина?

(за ова детали нема, но ако користиме други делови од Библијата јасно гледаме дека Сатаната го постави Исуса и на тремот од храмот...., што значи дека нивното качување било моментно “во еден миг”, на натприроден начин, со скала сигурно не.)

-Биле на толку високо што ги гледале сите царства оддеднаш...

(ова паѓа во вода бидејќи толку висок врв не постои за да се видат сите царства (макар земјата била и рамна), а и да постои пак нема да може да ги види бидејќи во тој случај би биле далеку. Ова единствено би било можно доколку се работи за натприроден увид на работите (визија) )

-Царствата му се покажани во еден миг...

(ова е важен момент во текстот, бидејќи дава објаснување како ги виделе царствата, а тоа е во во еден миг”. Ова е целосно комплементарно со објаснувањето во претходната точка (дека се работи за визија) и во исто време не му одзема на текстот во ништо)

Заклучок: Сатаната и Исус се качиле на планината (и тремот) во еден миг, и во еден миг ги виделе царствата на сиот свет. Ова доведува до крајниот заклучок дека се работи за динамика од натприродни дејствија (качување) и натприроден увид на работите во светот (т.е. визија). Нешто што не е тешко да се прифати, знаејќи дека Сатаната и Исуса имаат натприродни моќи. За моќите на Сатаната и Исус, верувам дека и Куранот не прави проблем, со тоа што зебелешките би биле во делот на изворот на моќта.

Те поздравувам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ipsi следи целиот текст во Лука 4:5:И го одведе на високо и Му ги покажа, во еден миг, сите царства на светот.

Приметуваш дека самиот текст кажува два момента:

1. И го одведе на високо (ова е дел и од твојата забелешка)

2. И Му ги покажа во еден миг, сите царства на светот

Со читање на овој текст можеме да ги поставиме следниве прашања/опции на толкување:

-Дали пешачеле заедно до врвот на високата планина?

(за ова детали нема, но ако користиме други делови од Библијата јасно гледаме дека Сатаната го постави Исуса и на тремот од храмот...., што значи дека нивното качување било моментно “во еден миг”, на натприроден начин, со скала сигурно не.)

-Биле на толку високо што ги гледале сите царства оддеднаш...

(ова паѓа во вода бидејќи толку висок врв не постои за да се видат сите царства (макар земјата била и рамна), а и да постои пак нема да може да ги види бидејќи во тој случај би биле далеку. Ова единствено би било можно доколку се работи за натприроден увид на работите (визија) )

-Царствата му се покажани во еден миг...

(ова е важен момент во текстот, бидејќи дава објаснување како ги виделе царствата, а тоа е во во еден миг”. Ова е целосно комплементарно со објаснувањето во претходната точка (дека се работи за визија) и во исто време не му одзема на текстот во ништо)

Заклучок: Сатаната и Исус се качиле на планината (и тремот) во еден миг, и во еден миг ги виделе царствата на сиот свет. Ова доведува до крајниот заклучок дека се работи за динамика од натприродни дејствија (качување) и натприроден увид на работите во светот (т.е. визија). Нешто што не е тешко да се прифати, знаејќи дека Сатаната и Исуса имаат натприродни моќи. За моќите на Сатаната и Исус, верувам дека и Куранот не прави проблем, со тоа што зебелешките би биле во делот на изворот на моќта.

Те поздравувам.
Визија можеш да имаш и во подрум, и во рудник 200 метри под земја, зошто морало да носи на високо место ако е во прашање визија?
--- надополнето: 9 април 2013 во 13:17 ---
Ако земјата не е рамна според библијата, како ќе се објаснат следниве стихови?
Јов 9
6.Тој ја раздвижува земјата од нејзиното место, од основа ги растресува нејзините столбови.

Јов 37
3.Ете, секавица лета преку целото небо - и светнува блесок од крај до крај на земјата.

Јов 38
13. да ја потфати земјата за рабовите и да ги истресе од неа сите безбожници,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom