Прашање за Христијанството III

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Vone,
мора да си седел покрај мене (цел ден!..) пош‘о гле‘ам дека знаеш дека „висам„ по цел ден...:D
Срам да Ти е!...:sneaky:
--- надополнето: 2 април 2013 во 13:00 ---


Vone,
она кое треба да го признаам, го признавам на соодветно место а не на форуми...:)
И пак не ми одговори ... грев ли е или не е....???
Остај ме ти мене ... јас бар не кријам дека сум целиот во блуд и разврат ...:D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ај сега од каде ... седма година ја тераме на форумов... многу работи се изнапишани...:D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Soul,
алал да Ти е! И понатаму ништо не разбираш...:D
Samo togas bi bil vistinski hristijanin. Sustinskoto veruvanje na hristijanstvoto e Nisto da ne razbiras. Zatoa i predhodno mi kaza: "Alal da ti e" :D
Sto poveke na covekot ne mu e jasno hristijanstvoto pritoa ostanuva hristijanin,toj e golem vernik. Onoj koj svatil nesto i prasuva za toa nesto toj e heretik.
Kolku god da bile vo pravo Galileo Galilej,Kopernik i drugi naucnici,tie bile eretici bidejki ne mozele da svatat kako toa zemjata e Ravna Ploca.
 
Член од
4 април 2013
Мислења
26
Поени од реакции
6
Zdravo na site. Eve i jas za prvpat da se vklucham vo edna od temite na ovie forumi.
1.
Vo vrska so poslednite odgovori na Miki celosno se soglasuvam. Edna rabota mozhebi bi dopolnil. Nema naredba vo Noviot Zavet za toa kako zhenata treba da se nosi vo sekojdnevniot zhivot, osven toa deka treba da ja krasi nejzinoto odnesuvanje a ne oblekata i sl. (za razlika od na primer vo Kuranot kade vo eden ajet se precizira vo detali). Deka provokativnoto oblekuvanje naveduva kaj drugite privlechnost na grev (zhelba vo srceto...shto spored Isus e ednakvo na preljuba) e tochno, no tuka mora da bideme povnimatelni vo nasheto tolkuvanje, odnosno da ne ispadne nakraj da postavime nashi pravila "demek" vrz osnova na biblijata i da napravime opresija vrz zhenite. Da skratam, skromnoto oblekuvanje, zhelbata po duhovnoto, krotkosta, sepak proizleguvaat od nasheto novo srce dadeno od Isusa Hrista.

2.
Vo vrska poslednata rechenica od Soul, ne mi e poznato kade vo Biblijata se kazhuva deka zemjeta e Ravna Plocha (barem taka ja razbiram rechenicata od Soul).
Postojat nekolku mesta kade zemjata se narekuva "topka", "krugot na zemjata" i sl., no ni na edno mesto ne se kazhuva deka e ramna plocha. Vprochem, ako ne gresham, crkvata vo sredniot vek zapalila edno poznato ime na klada samo zaradi toa shto tvrdel deka zemjata e trkalezna. Ova e dobar primer kako treba da se chita Biblijata a potoa da se slusha shto crkvata kazhuva.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
2.
Vo vrska poslednata rechenica od Soul, ne mi e poznato kade vo Biblijata se kazhuva deka zemjeta e Ravna Plocha (barem taka ja razbiram rechenicata od Soul).
Postojat nekolku mesta kade zemjata se narekuva "topka", "krugot na zemjata" i sl., no ni na edno mesto ne se kazhuva deka e ramna plocha. Vprochem, ako ne gresham, crkvata vo sredniot vek zapalila edno poznato ime na klada samo zaradi toa shto tvrdel deka zemjata e trkalezna. Ova e dobar primer kako treba da se chita Biblijata a potoa da se slusha shto crkvata kazhuva.
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."

"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5
Zar si ikad zapovjedio jutru, zar si kazao zori mjesto njeno, da poduhvati zemlju za rubove i da iz nje sve bezbožnike strese; da je pretvori u glinu pečatnu i oboji je k'o kakvu haljinu. (Job 38, 12)


Eve,ovie se citati koi ni sam ne si gi procital. Ja fatil zemjata,kako carcav na okrugla masa pa gi istresil site bezboznici ! Mozes ova da go zamislis na Kugla ?

Vo Biblijata go pisuva Hebrejskiot zbot KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.Deka se raboti za krug a ne kugla e nepobitno.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat i glagolski opis kako ke "nacrtame kruznica" Imenkata se preveduva kako "krug",polukruzna arkada.

Eve za da bide pojasno:
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

I da ne ti pisuvam i preveduvam uste Istorii od togasnite "sveti oci" i maltretiranite naucnici.
I dajte objasnete eden citat od navedenite,me interesira kolku lesno i kako ke mi gi objasnite. Kako Moira... ami,monahinjite sami sakale vo crkva da se zaklucat i bela videlina da ne vidat,vie so sila gi pokrivate zenite... tla tla tla.... Zasramete se,bruka vi e sekoj zbor,uste kritikuvate drugi i mani barate......
Sevo ova go poddrzuva faktot sto zaradi sprotivno tvrdenje na ova,spaluvani i ubivani se naucnicite koi tvrdele sprotivno.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Samo togas bi bil vistinski hristijanin. Sustinskoto veruvanje na hristijanstvoto e Nisto da ne razbiras. Zatoa i predhodno mi kaza: "Alal da ti e" :D
Sto poveke na covekot ne mu e jasno hristijanstvoto pritoa ostanuva hristijanin,toj e golem vernik. Onoj koj svatil nesto i prasuva za toa nesto toj e heretik.
Kolku god da bile vo pravo Galileo Galilej,Kopernik i drugi naucnici,tie bile eretici bidejki ne mozele da svatat kako toa zemjata e Ravna Ploca.
Soul,

ко‘ го читам Твојов пост, во сеќавање ми се враќа еден совет, кој своевремено ни‘ го даде мојот омилен професор, кој рече: „...Прво се учи азбуката, а потоа се пишуваат романи...„

Ти текнуе?...:)

Ти, очигледно е, не си ја научил азбуката од мојата вероисповест, а веќе сакаш да ја разбереш догматиката за Троичноста Божја...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Vo vrska poslednata rechenica od Soul, ne mi e poznato kade vo Biblijata se kazhuva deka zemjeta e Ravna Plocha (barem taka ja razbiram rechenicata od Soul).
Postojat nekolku mesta kade zemjata se narekuva "topka", "krugot na zemjata" i sl., no ni na edno mesto ne se kazhuva deka e ramna plocha. Vprochem, ako ne gresham, crkvata vo sredniot vek zapalila edno poznato ime na klada samo zaradi toa shto tvrdel deka zemjata e trkalezna. Ova e dobar primer kako treba da se chita Biblijata a potoa da se slusha shto crkvata kazhuva.
Да, библискиот пророк Исаија неколку пати го спомнува Земниот круг, вели дека Господ е Тој што седи над кругот на Земјата. Нека не те буни приговорот на исламистите дека не пишувало топка, туку круг. И да пишуваше топка, тие пак ќе приговараа дека не е топка, туку е елипса. А и елипса да пишува, тие пак ќе најдат замерка и ќе речат: ама не е правилна елипса итн. Значи нивната цел е да ја дискредитираат Библијата и тоа го прават небирајќи средства, со лаги и клевети, со непроверени информации, со вонконтекстуално цитирање на искасапени стихови итн. Батали ги.

Иако во Библијата не е спомнат геометрискиот облик на Земјата (бидејќи Библијата не е научен учебник и не и е тоа целта), сепак има некои индиректни индикации дека таа не е рамна плоча носена на грбот на китовите или желките. Еве неколку од тие аргументи:

1. Во книгата на Јов пишува дека Бог ја закачил Земјата за ништо.
„Го послал Он северот над празнината, ја закачил Земјата на ништо.“ (Јов 26:7, Библијата)

2. Понатаму кога Исус зборува за Неговото доаѓање и земањето на верните од Земјата, тој спомнува дека таа ноќ едни ќе бидат земени од постела (навечер, за време на спиење), а други ќе бидат земени од нива (значи преку ден). Ова е можно само ако Земјата има округла форма, во спротивно не би можело на еден крај од плочата да е ден, а на друг крај ноќ.

„Ви велам: во таа ноќ ќе бидат двајца во една постела: едниот ќе го земат, а другиот ќе го остават; две жени ќе мелат заедно: едната ќе ја земат, а другата ќе ја остават; двајца ќе бидат на нива: едниот ќе го земат, а другиот ќе го остават;“ (Исус, ев. Лука 17:34-36, Библијата)

Некој на ова може да приговори дека можеби Исус мислел дека самиот овој спектакуларен настан ќе трае повеќе денови, или ден и ноќ. Сепак, самиот текст открива дека се работи за нешто ненадејно и брзо, а Исус на друго место вели дека Неговото доаѓање секој ќе го види и ќе се појави како молњата што се појавува на исток и се гледа до запад, дека ќе дојде во време кога нема да очекуваме итн. А дека ова ќе биде брз и изненаден процес за многумина гледаме и од самото тоа што некои луѓе ќе си бидат на нива и ќе си работат ако ништо да не се случува. Замисли дознаваш на вести или на интернет дека Господ спектакуларно доаѓа, а ти си идеш на нива и си ораш :)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Soul,

ко‘ го читам Твојов пост, во сеќавање ми се враќа еден совет, кој своевремено ни‘ го даде мојот омилен професор, кој рече: „...Прво се учи азбуката, а потоа се пишуваат романи...„

Ти текнуе?...:)

Ти, очигледно е, не си ја научил азбуката од мојата вероисповест, а веќе сакаш да ја разбереш догматиката за Троичноста Божја...
Samo tolku li imase da kazes ?
 
Член од
4 април 2013
Мислења
26
Поени од реакции
6
ОК Soul ти благодарам за опширното излагање.
Пред да преминам кон објаснување на текстовите кои ти ги наброи, најпрво мора да се согласиме дека во Библијата постојат доста места во кои авторите употребуваат алегорија, метафори, хиперболи...(истото се јавува и во Куранот преку “единствениот” негов автор).
Сега да прејдеме на работа...
[QUOTESoul]Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."[/QUOTE]
Soul доколку јас и ти се качиме на највисоката планина, сигурно оттаму нема да ги видиме ни најблиските царства, што се на еден километар оттаму, а не средно далечните како што било римското царство на стотици километри оттаму, а да не збориме и за другите). Од тука произлегува дека овдека станува збор за визија, во која Исус и Сатаната ги гледаат царствата како да се пред нив.
Подршка на горе наведеното можеме да најдеме и во Лука 4:5...И го одведе на високо и Му ги покажа, во еден миг, сите царства на светот...(Приметуваш, овдека се вели “во еден миг”, значи не вртеле со главите и се напрегале со очите за да здогледаат....)

[QUOTESoul]" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."[/QUOTE]

Овдека за да го разбереме значењето ќе мора да го испочитуваме текстот пред и потоа (непосредниот контекст), што би требало да го правиме кога го анализираме и Куранот или било што друго. Значи: Ова е сонот што го видов јас, царот Навуходоносор. А ти, Валтазаре, кажи ми го неговото значење, зашто ниеден од мудреците на моето царство не може да ми го каже тоа; ти можеш...Господару мој...дрвото што си го видел, големо е и силно кое стигнува се до небото и се гледа по сета земја...тоа си ти, о цару, кој си голем и силен, величината ти се зголемила и стигнала до небото, а твојата власт до краиштата на земјата.
Е па Soul, за да кажеш дека од последните зборови се гледа дека Библијата вели земјата има краишта, во тој случај ќе мораш да се согласиш и со претходното каде се вели дека величината на царот стигнала до небото (малку смешно ќе испадне а ...:)) Се надевам приметуваш што сакам да ти кажам.

[QUOTESoul]"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5
Zar si ikad zapovjedio jutru, zar si kazao zori mjesto njeno, da poduhvati zemlju za rubove i da iz nje sve bezbožnike strese; da je pretvori u glinu pečatnu i oboji je k'o kakvu haljinu. (Job 38, 12)
[/QUOTE]

Овдека не се кажува ништо погрешно, навистина сонцето изгрева, заоѓа, па потоа повторно изгрева. Овдека се зборува за циклусите во природата. Веднаш следнот ред во Проповеди зборува за ветровите, па за водите...сите реки течат кон морето, и морето не се преполнува; од каде што течат реките, таму се враќаат за да го почнат повторно својот тек.
Доколку те буни ова со “брзањето” на сонцето, во тој случај ќе те збуни и делот со “враќањето” на реките, што пак не треба да ти се случи, бидејќи овде се објаснува циклусот на водата: реки кон мориња кон облаците кон земјата (преку дождот) и повторно во реките.

[QUOTESoul]Eve,ovie se citati koi ni sam ne si gi procital. Ja fatil zemjata,kako carcav na okrugla masa pa gi istresil site bezboznici ! Mozes ova da go zamislis na Kugla ?

Vo Biblijata go pisuva Hebrejskiot zbot KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.Deka se raboti za krug a ne kugla e nepobitno.[/QUOTE]

Исто како во објаснувањето за првиот текст. Сигурно не веруваш дека зората ги фаќа рабовите на земјата и ги тресе од неа сите безбожници. Доколку кажуваш дека овдека е децидно кажано дека земјата има рабови, во тој случај неможеш да избегаш и од заклучокот дека зората ги тресе сите безбожници од земјата.
Овдека Soul се зборува за циклусот ден ноќ, односно кога зората ќе дојде тогаш се здогледуваат сите дела на безбожниците кои ги ткаеле текум ноќта.
Да, еврејскиот збор Khug=круг. Доколку се вратиш малку порано во истата книга по Јов, во тој случај во стихот 26:10 ќе прочиташ: Тој и постави меѓи на водата, каде прекратува светлината и темнините почнуваат.
Овдека зборот меѓи (граница) е токму еврејскиот збор Khug кој значи круг. Ако отидеш на море во тој случај сигурно ќе го видиш кругот кој водата го прави во далечината, каде небото и водата се сечат. Од тука сакам да ти покажам дека кога велиш дека е круг а не е топка, тоа ништо не негира во однос на вистината дека земјата е округла (сферична). Доколку ја употребиме твојата логика, во тој случај морнарите на море за да бидат точни треба да кажат види ја “куглата” наместо види го кругот.

[QUOTESoul]Eve za da bide pojasno:
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.[/QUOTE]

Читај мое објаснување од претходните точки


Soul, се надевам дека претходно прочитаното пополека ти ја растерува маглата на сомнеж и безизлезност која ти ја наметна на Библијата. Ова што го напишав е во кратка форма (сепак ова е форум) би можел да ти образложувам и преку други примери во Библијата. Во секој случај поентата е да се чита текстот во контекст (не само десет букви) и истиот да не се ограничува од страна на читателот, туку да се остави самата книга/контекст да зборува.
Можеби добар пример за ова е Сура 18:86 во Куранот: И кога стигна до местото каде што заоѓа сонцето, тој помисли дека заоѓа во матен извор, и тука најде еден народ... (сонцето заоѓа во матен извор???)
Реков можеби, бидејќи како што покажав погоре, треба да се направи малку подлабоко истражување за да се види контекстот на овој текст како и останатата исламска литература.
Поздрав.

ПС. Пред да го постувам овој текст делумно го прочитав и текстот на Чорбаџија, сметам дека е добро надополнување на поентата што и јас се обидувам да ја презентирам, се разбира врз основа на Библиско толкување.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
astojcev.
Pozdrav do tebe prijatele.

(едитирано од модератор: не гледам прашање, па затоа нема потреба од некаков си одговор, односно споредба помеѓу двете религии)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom