Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Lazes!
kade veli deka jas sum bog ?
i mene obozuvajteme?

da se vidi Isus ne e isto kako da se vidi bog, da se spoznae isus vo telesen smisol isto taka ne znaci soedinuvanje, tocno e samo toa deka onoj koj gi videl delata sto gi pravi isus e isto taka kako da gi videl bozjite dela, bidiki tie se slucile po negova naredba i negova volja .


i zamisli vo istoto evangelie sto ti go spomna (od jovan) se odnesuva i za apostolite, kako navodno deka isus e so otecot a apostolite vo nego a isus vo niv.
koga ovie zborovi bi bile znak za otelotvoruvanje i potvrduvanje na bogolikosta na isus , togas od toa proizleguva deka site negovi ucenici apostoli se bogovi

14. Разговорот Исусов со учениците при разделбата. Ветувањето на Светиот Дух.
.20. Во оној ден вие ќе разберете, дека Јас сум во Мојот Отец и вие сте во Мене, и Јас сум во вас.
Одлично! Штом го читаш Евангелието по Јован ќе дојдеш и до стиховите каде Исус Христос вели:

8:23, 24

23. И им рече: „Вие сте од долните, а Јас сум од горните: вие сте од овој свет, Јас, пак, не сум од овој свет.
24. Затоа ви реков дека ќе умрете во своите гревови; и навистина, ако не поверувате дека сум Јас, ќе умрете во гревовите свои.”


8:58 Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.”
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Одлично! Штом го читаш Евангелието по Јован ќе дојдеш и до стиховите каде Исус Христос вели:

8:23, 24

23. И им рече: „Вие сте од долните, а Јас сум од горните: вие сте од овој свет, Јас, пак, не сум од овој свет.
24. Затоа ви реков дека ќе умрете во своите гревови; и навистина, ако не поверувате дека сум Јас, ќе умрете во гревовите свои.”


.”
Ova tie drugiot dokas za bogolikosta na isus ? demek navodno isus e od neboto koj slegol od bog tatkoto, i kaj vide ti deka isus veli jas sum bog i mene obozuvajteme?

stom mi postiras citati od evangleieto sigurno gi imas zabelezano i ovie ciatati od istoto evangelie i ke dojdes do stihovite kade isus hristos veli;
15. Продолжение – Христос е лозова прачка.

19. Да бевте од овој свет, тогаш светот ќе го љубеше своето; +но бидејќи не сте од светот, туку Јас ве избрав од светот – затоа светот и ве мрази
.

sto mislis za kogo se zboruva? dali se zboruva za apostolite?

koj se tie sto ne se od svetot?

znaci li deka i tie se bozestva?
bideiki so ovoj bibliski tekst ja dokazuvas bogolikosta na isus deka ne e od ovoj svet
dali istoto moze da se odnesuva i za vtoriot bibliski tekst koj sto jas ti go postirav?

stom ne se od svetot (
isto kako i gorenavedeniot tekst 8,23 kade veli isus ne sum od ovoj svet)dali so toa se dokazuva i bogoloikosta na apostoloite ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Одлично! Штом го читаш Евангелието по Јован ќе дојдеш и до стиховите каде Исус Христос вели:

8:23, 24

23. И им рече: „Вие сте од долните, а Јас сум од горните: вие сте од овој свет, Јас, пак, не сум од овој свет.
24. Затоа ви реков дека ќе умрете во своите гревови; и навистина, ако не поверувате дека сум Јас, ќе умрете во гревовите свои.”


8:58 Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.”
Но исто така кога сакаат да го каменуваат поради богохулие, го вели следново:

Јован 10:
33.Еврејските водачи Му одговорија: „Не Те каменуваме поради добрите дела, туку поради богохулство, зашто, иако си човек, се правиш Бог!“
34.Исус им одговори: „Зар не е запишано во вашиот Закон дека Бог вели за народните водачи: ,Јас реков, богови сте‘?

Во случајов Исус се повикува на псалм 82:6, каде се вели "Сите вие сте богови и синови на севишниот".

П.С. Ова не е прв пат да ти го посочам ова и ти да го премочиш и игнорираш.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Ova tie drugiot dokas za bogolikosta na isus ? demek navodno isus e od neboto koj slegol od bog tatkoto, i kaj vide ti deka isus veli jas sum bog i mene obozuvajteme?

stom mi postiras citati od evangleieto sigurno gi imas zabelezano i ovie ciatati od istoto evangelie i ke dojdes do stihovite kade isus hristos veli;
15. Продолжение – Христос е лозова прачка.
19. Да бевте од овој свет, тогаш светот ќе го љубеше своето; +но бидејќи не сте од светот, туку Јас ве избрав од светот – затоа светот и ве мрази.

sto mislis za kogo se zboruva? dali se zboruva za apostolite?

koj se tie sto ne se od svetot?

znaci li deka i tie se bozestva?
bideiki so ovoj bibliski tekst ja dokazuvas bogolikosta na isus deka ne e od ovoj svet
dali istoto moze da se odnesuva i za vtoriot bibliski tekst koj sto jas ti go postirav?

stom ne se od svetot (
isto kako i gorenavedeniot tekst 8,23 kade veli isus ne sum od ovoj svet)dali so toa se dokazuva i bogoloikosta na apostoloite ?
Дали апостолите постоеле уште пред да се роди Авраам, што мислиш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дали апостолите постоеле уште пред да се роди Авраам, што мислиш?
Ако душата е бесмртна и вечна, тогаш секој човек постоел од секогаш. Од духовен аспект да, од материјален не.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
kade veli deka jas sum bog ?
closse,

ова прашање е проверено трик-прашање во протестантски манир, кој означува пракса на поставување погрешни (!!!) прашања за кои однапред се знае одговорот.

Не се брукај, не се мешај во вера која не ја познаваш.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Дали апостолите постоеле уште пред да се роди Авраам, што мислиш?
I sto velis sega apostolite se bosestva? spored tekstovite na jovan
zatoa i jas ti velam deka ovaa biblija sodrzi bozji i izmesani covecki zborovi polni so vistininite nastani , greski i protivrecnosti ,. vmetnati zborovi koja lagata se pomesala so opisuvanjeto na nadprirodnite slucki .[DOUBLEPOST=1429824805][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1429825249][/DOUBLEPOST]
closse,

ова прашање е проверено трик-прашање во протестантски манир, кој означува пракса на поставување погрешни (!!!) прашања за кои однапред се знае одговорот.

Не се брукај, не се мешај во вера која не ја познаваш.
ne si ti poupaten od 121314 pa ne se mesaj on znae dali isus rekol deka e bog ili ne ?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
I sto velis sega apostolite se bosestva? spored tekstovite na jovan
zatoa i jas ti velam deka ovaa biblija sodrzi bozji i izmesani covecki zborovi polni so vistininite nastani , greski i protivrecnosti ,. vmetnati zborovi koja lagata se pomesala so opisuvanjeto na nadprirodnite slucki .[DOUBLEPOST=1429824805][/DOUBLEPOST]
Да, да. Сакаш да кажеш дека полуномадски пустински племиња од 7-от век знаеле ПОДОБРО што се случувало од Христовите апостоли и следбеници кои живееле во 1-от век на територија оддалечена 1000 километри од нив разделени со негостољуб и тешкопрооден пустински предел?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Да, да. Сакаш да кажеш дека полуномадски пустински племиња од 7-от век знаеле ПОДОБРО што се случувало од Христовите апостоли и следбеници кои живееле во 1-от век на територија оддалечена 1000 километри од нив разделени со негостољуб и тешкопрооден пустински предел?
(O Muhamed; kuranot tie objaven so vistina i vo nego nema nikakvo somnenie, toj e potvrda na prethodnite knigi i verovesnici, Allah mu go objavi Tevrat na Musa Indzil na Isa pred da se objavi kuranot, za da gi upati bogobojazlivite kon veruvanje za da ja popravi nivnata vera i nivniot zivot, go objavi ona sto ja razlikuva vistinata od nevistinata )
I sto se sluci sega so bogolikosta na isus ? sto ti mi go postirase od evangelieto na jovan za da dokazis deka isus ne e od ovoj svet , ama izgleda deka i apostolite ne se od ovoj svet mozno lie ova?ako veruvame vo prvoto evangleie za koj veli deka isus ne od ovoj svet , dali treba da veruvame i vo vtoroto evangelie za koj veli deka i apostolite ne se od ovoj svet?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ne si ti poupaten od 121314 pa ne se mesaj on znae dali isus rekol deka e bog ili ne ?
closse,

еве од мене до тебе едно погрешно прашање па се надевам дека точно ќе ми одговориш:
најди го стихот од Новиот Завет каде Христос вели: „Да, јас сум Бог!„.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
closse,

еве од мене до тебе едно погрешно прашање па се надевам дека точно ќе ми одговориш:
најди го стихот од Новиот Завет каде Христос вели: „Да, јас сум Бог!„.
Јас и Отецот едно сме
jован 10:30
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Но исто така кога сакаат да го каменуваат поради богохулие, го вели следново:

Јован 10:
33.Еврејските водачи Му одговорија: „Не Те каменуваме поради добрите дела, туку поради богохулство, зашто, иако си човек, се правиш Бог!“
34.Исус им одговори: „Зар не е запишано во вашиот Закон дека Бог вели за народните водачи: ,Јас реков, богови сте‘?

Во случајов Исус се повикува на псалм 82:6, каде се вели "Сите вие сте богови и синови на севишниот".

П.С. Ова не е прв пат да ти го посочам ова и ти да го премочиш и игнорираш.
Доколку си ми го посочил ова порано, едноставно сум го превидел, а не дека сум те игнорирал:). Не знам ни дали од браќава по вера си добил некаков одговор.

Во посочениот псалм пишува:

אֲנִי אָמַרְתִּי אֱלֹהִים אַתֶּם וּבְנֵי עֶלְיוֹן כֻּלְּכֶם:

Употребен е зборот Елохим, а не Јехова (огромна разлика)!

Елохим значи Бог, но може да значи и бог, божество (богови, божества).

http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Elohim/elohim.html
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Доколку си ми го посочил ова порано, едноставно сум го превидел, а не дека сум те игнорирал:). Не знам ни дали од браќава по вера си добил некаков одговор.

Во посочениот псалм пишува:

אֲנִי אָמַרְתִּי אֱלֹהִים אַתֶּם וּבְנֵי עֶלְיוֹן כֻּלְּכֶם:

Употребен е зборот Елохим, а не Јехова (огромна разлика)!

Елохим значи Бог, но може да значи и бог, божество (богови, божества).

http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Elohim/elohim.html
Евреите строго се држат до законот и избегнувале да го користат зборот Јахве(YHVH) и секогаш наместо него употребуваат или Елохим или Адонаи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас и Отецот едно сме
jован 10:30
Посочениот стих го покажува личносното единство и (неразделно) заедништво помеѓу Отецот и Синот, а од стихот не е јасно и недвосмислено укажано и Божеството Христово. Извлекувањето „заклучоци„ не ќе е од помош...

Обиди се пак: во кој стих Христос вели „Да, јас сум Бог!„?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Посочениот стих го покажува личносното единство и (неразделно) заедништво помеѓу Отецот и Синот, а од стихот не е јасно и недвосмислено укажано и Божеството Христово. Извлекувањето „заклучоци„ не ќе е од помош...

Обиди се пак: во кој стих Христос вели „Да, јас сум Бог!„?
Исус не е бог
 

Kajgana Shop

На врв Bottom